Az öt legfontosabb mobilos történés 2020-ban

Ostoba évünk volt, ettől még a mobilpiac szépen haladt tovább, még ha a darabszámokban volt is némi visszaesés. És azért történt néhány dolog.

Hirdetés

4. Most már tényleg itt az 5G

Tavaly év végén azt tudtuk írni, hogy elindult az 5G. Eltelt egy év, most azt tudjuk írni, hogy az 5G meg is érkezett, már nem csak Budapestre korlátozódik a lefedettség, hanem tényleg rohamtempóban épülnek ki a hálózatok és most már van elég eszköz is a piacon, amivel ezt lehet használni. A kérdés az, hogy mire akarjuk használni.

A Vodafone budapesti 5G lefedettsége
A Vodafone budapesti 5G lefedettsége [+]

Egyrészt az 5G — a könnyen kommunikálható sebességnövekedés mellett — nem arról szól, hogy mostantól 8K filmeket streamelünk telefonra, ennek ugyanis túl sok értelme jelenleg nincs. Az 5G célja kettős: egyrészt a nagyon alacsony válaszidő miatt a gép-gép közötti kommunikációt új szintre emeli, ami alapvető szükséglet mondjuk az önvezető autózáshoz, vagy a távoli orvosi beavatkozásokhoz. Másrészt pedig a jelenlegi hálózati kapacitásokat növeli és foltozza a 4G (3G, 2G) hiányosságait.

A Telekom balatoni 5G lefedettsége
A Telekom balatoni 5G lefedettsége [+]

Az 5G bázisállomások lehetnek egészen kicsik és könnyen telepíthetők, simán elférnek egy lámpaoszlopban, egy hirdetőtábla mögött, egy buszmegállóban, vagy beltérben is. Ezért azokon a helyeken segíthetnek a lefedettség jobbá tételében, ahová a 4G nem jut be, vagy alacsony a kapacitás. Az 5G telefonoknál már 2021-ben azt fogjuk tapasztalni, hogy ott is van online kapcsolat (vagy egyszerűen térerő), ahol eddig nem volt, ezzel párhuzamosan pedig a 4G-re kapcsolódó eszközök számára is több kapacitás áll rendelékezésre, ha az eszközök egy része már 5G-t használ.

2020-ban már a középkategóriában is megjelentek az 5G telefonok. Ez nem okvetlenül a gyártók érdeme (bár persze örültek neki, mert még egy funkciót rá lehet írni a dobozra), hanem a chipset beszállítóké, főleg a Qualcomm fektetett ebbe sok energiát. Egy gyártó már most is számos chipset közül választhat, ha 5G-s telefont szeretni összeütni, persze van vele dolga, hiszen antennára is szükség van, plusz szoftveres hangolásra is, ami idén nem is ment olyan egyszerűen. Jó példa erre az iPhone 12, ezek a telefonok ugyanis csak akkor mennek 5G hálózatra, ha egy SIM-et használnak, egyszerűen az Apple még nem merte bekapcsolni a dual üzemmódot (kivéve Kínában) és számos más gyártónál is így alakult a dolog.


Mi 10T Lite 5G - alig több mint 100 ezer forintért ad 5G-t [+]

2021-ben egyre több és több telefon jön 5G-vel, a Qualcomm mellett a MediaTek is elkezdi gyártani az 5G-s chipseteket és persze a Samsung sem fog lemaradni az Exynos-családdal, mondhatnánk, hogy a Huawei Kirin chipsetek is felveszik a versenyt, de jelenleg úgy tűnik, hogy a Kirin chipseteknek az amerikai embargók miatt reszeltek.

Mindezekkel együtt tovább folytatódik a hálózatépítés, 2021-ben itthon valószínűleg az összes megyeszékhely és a Balaton környéke kap 5G-s elérést, aztán majd halad a dolog tovább úgy, ahogyan ez történt a 3G-vel és a 4G-vel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés