Az öt legfontosabb mobilos történés 2020-ban

Ostoba évünk volt, ettől még a mobilpiac szépen haladt tovább, még ha a darabszámokban volt is némi visszaesés. És azért történt néhány dolog.

3. Töltők és tartozékok

Miután az akkumulátortechnológia továbbra sem esett át forradalmi változásokon, ezért a gyártók inkább arra fókuszáltak, hogy minél gyorsabban lehessen a telefonokat tölteni. Már ha a júzer egyáltalán kap töltőfejet az új készülékéhez, idén az Apple meglépte, hogy még ezt is kihagyta a csomagból, amire persze az összes konkurens szarkasztikus ellenreklámokkal reagált. Többek között a Samsung sem mulasztotta el beletörölni az Apple orrát a Galaxy telefonokhoz járó töltőfejbe, aztán most éppen serényen takarítják ezeket a hirdetéseket a netről, mert kiszivárgott, hogy a jövő évi csúcsmodelljükhöz ők sem adnak majd töltőt. Ugyanez történt a Xiaomi-val is, ők trollkodtak egy sort pár hónapja, aztán mostanra kiderült, hogy a Mi 11-hez nem lesz töltő. Vagy lesz, vagy felárért, de hiába volt meg a kínai premier, az európai stratégia ezügyben még képlékeny.

Ezt a lépést egyébként a legvallásosabb Apple-hívőkön kívül az összes felhasználó meglehetősen zokon vette, hiszen oké, hogy nagy valószínűséggel van a háztartásban már töltőfej, de egy-egy új modell (főleg csúcskészülék) esetén valamivel növekszik a töltési sebesség, amit azonban a régi töltőfejjel nem lehet igénybe venni, ergo kell venni egy újat (ami tovább növeli a telefonra ráfordított pénzösszeget), innen nézve pedig semmivel nem állunk jobban környezetvédelmi szempontokból, mintha alapból ott lenne a dobozban a megfelelő tartozék. Pont az olcsóbb modelleknél lehetne ezzel játszani, az 5-10 wattos töltőfejekre valóban nem annyira van szüksége a vásárlónak, ezt a produkciót a legtöbb töltőfej már simán tudja hozni.

A töltési sebesség viszont 2020-ban is sokat gyorsult. Ma már nem ritka az 50 wattos teljesítmény fölé kúszó ráta, amivel valóban nagyon hamar meg lehet tölteni a 4-5000 mAh-s telepeket is. A villámtöltéssel általában az az aggály (az e-autóknál is), hogy csökkentik a telep élettartamát, de pont ezért a legtöbb esetben csak a töltöttség 50-60%-ig megy bele gyorsan az elektron az akkumulátorba, ezután már lassul a folyamat és bár a telefon azt fogja írni, hogy eléri a 100%-os töltöttséget is egy idő után, a valóságban soha nincsen teljesen teletöltve az akksi. Az ASUS idén például azt is megcsinálta, hogy a felhasználó bekapcsolhat egy 80%-os töltöttségi határt, a tajvani gyártó saját laborjában a szimulációk azt mutatták, hogy 5 év elteltével az így óvott akkumulátorok 8-10%-kal nagyobb kapacitást tudnak még használni, mint a mindig totálisan teletöltött telepek. Szintén az ASUS csinálta meg a ROG Phone 3-nál először az átfolyó töltést, ami azt jelenti, hogy a töltőre dugott telefon nem az akkumulátor energiáit használja, hanem azt az áramot, ami a kábelen érkezik. Ugyanerre volt kicsit később képes a Sony Xperia 5 II is.

Az ASUS mérései a töltési maximumok hosszútávú hatásairól
Az ASUS mérései a töltési maximumok hosszútávú hatásairól [+]

A gyorstöltés és az akkumulátorok kapacitása (plusz a vezeték nélküli töltés lehetősége) azonban a méret szempontjából problémás. A hatalmas akkumulátor kiterjedését tovább növeli, ha gyorstöltést is akarunk bele (mert távolabb kell tenni bizonyos elemeket egymástól), tehát a gyártók általában igyekeznek az arany középutat keresni, ezért nincs a Samsungnak igazán gyors töltési megoldása, amely telefont viszont villámsebesen lehet tölteni, az valószínűleg nem lesz kapacitásbajnok. Bár a technológia alapjai évek (évtizedek) óta nem változnak, de sokat finomodtak az iparági megoldások, ezért tudunk ugyanakkor méretben mégis egyre nagyobb és egyre gyorsabban tölthető akkumulátorokat előállítani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés