Asus Zenfone 3 - kiPCzte magának a mobilpiacot

A legmezeibb, 5,2 és 5,5 hüvelykes Asus Zenfone 3-at vesszük górcső alá. A duó hardverszinten necceset, kamerában erőset, szoftverben pedig számítógépes eklektikát nyújt.

Hirdetés

Kamerák, multimédia

A két Zenfone 3 kamerarendszere paraméterekben és minőségben csontra megegyezik, ezt a gyakorlatban is leteszteltük, a fotózás oroszlánrészét a kisebbik modell vállalta. Az előlapon 8 megapixeles szenzor pihen (ilyen képet lő), a hátlapján pedig egy 16 megapixeles Sony IMX298-as modul, 1,12 mikronos szenzorpixelekkel és f/2-es rekeszértékű, hatelemes Largan lencsével, amit zafírüveg véd. A PixelMaster 3.0 fantázianevű kamerarendszer TriTech fantázianevű autofókuszt kapott (PDAF + lézer + folyamatos élesítés), amit a kéttónusú ledes villanópár és a színkorrekciós RGB szenzor egészít ki. A hátlapi modul négytengelyes optikai képstabilizátort és a videofelvételekhez elektronikus rásegítést is kapott. Ha már az Asus ennyi mindent bevet, a DNG RAW-ba mentés beleférhetett volna – szerencsére ezt a Manual Camera és a többi camera2-es szoftver megoldja, némi színszivárgással (az élénk színek körüli „színfoltokkal”, ami az esti képeken a látványosabb). A DNG fotók mindenesetre jó alapot adnak az utófeldolgozás előtti, abszolút képminőség megállapítására, és az alább látható, jófajta vonalélesség és adekvát lencserajzolat remek felütés, mielőtt a gyári szoftverre áttérnék. Tehát akkor a DNG-ből általam feldolgozott képek:

Sok jó kameraelem kis helyen is elfér
Sok jó kameraelem kis helyen is elfér [+]

A Zen kameraszoftvere igazi mindenes, és ügyes trükk, hogy kikapcsolt képernyőn a hangerőgombot, bekapcsolva pedig az ujjlenyomat-olvasót duplán megnyomva, azonnal elindul. A kereső egyik oldalán a vaku, a kameraváltó, a HDR, az auto HDR és a beállítások, míg a másikon a galéria, a kézi mód, az exponáló, a videokamera és a módválasztó érhető el. Természetesen van érintőfókusz, hosszú lenyomás után pedig az expozíciót lehet szabályozni. Kézi módban a fehéregyensúly (2500 - 6500 K), az expozíció (+- 2 Fé), az érzékenység (ISO50 - 3200), a záridő (1/50000 - 32 mp) és a fókuszcsúszka állítható. Akad még hisztogram, kompozíciós rács, vízszintező vonal, illetve két-két fókusz- és mérési mód, plusz önkioldó, úgyhogy a hobbifotós nem panaszkodhat. A képminőség állítási opcióit viszont továbbra sem értem, ki a fene választana „szabványosat”, ha elérhető „kiváló minőség”? A másik ilyen 12 megapixelen fotózni alapból az elérhető 16 helyett. A módok kommentár nélkül: HDR pro. (Arc)szépítő. Nagy felbontás. Gyerekek. Kevés fény. QR-kód olvasó. Éjszakai. Mélységélesség. Miniatűr. Idő visszapörgetése. Intelligens (háttér)eltávolítás. Minden mosoly. Lassítás. Gyorsított felvétel.


[+]

Ami az automatika által feldolgozott, nappali képeket illeti, lehet mosolyogni: villámgyors a fókusz, jó a vonalélesség és az RGB szenzornak köszönhetően megbízható az fehéregyensúly, így szépen gyarapodhat a családi fotóalbum. A dinamikatartomány viszont csak közepes, ezért a Zenfone 3 hajlamos fél fényértékkel alulexponálni. A HDR ezen nyilván segít, csak szükséges lehet az expozícióval babrálni, mert ilyenkor viszont szeret túlexponálni. Az Asus egyébként nem alkalmaz vészes mennyiségű zajmentesítést vagy élesítést, de azért a DNG képek részletgazdagabbak a gyári JPG-nél. A makróknál előfordul már fókuszhiba, amit az érintőfókusz gyorsan korrigál, így jófajta közelképek (is) lőhetők. Este sem lehetetlen a TriTech élesítést zavarba hozni, de azért fürge marad (szemben a Manual Camerával, ott vánszorog). Automata módban is jófajta fotók készülnek, és a HDR csak ráerősít erre, nyilván azért komolyabb részletveszteséggel a nappali eredményekkel összevetve. Ott van aztán a kézi mód, bár gyakran nem sikerült az automatika eredményeit lepipálni, érzésre az optikai stabilizátor nem segített be igazán hatékonyan. Akárhogy is: pozitív a fotós összkép, és mozgásba lendülve is kitart ez az érzés. Videofelvételt legfeljebb 4k-ban lehet rögzíteni 30 fps-sel (katt), kitűnő részletgazdagsággal, némi macroblockinggal (a kockás izék az égen). 1080p-ben opció a 60 fps is visszafogottabb képélességgel (katt). Az optikai stabilizátornak besegítő elektronikus kiegyensúlyozás viszont csak 1080p@30 fps-től és lejjebb érhető el. A lassított és a gyorsított felvétel is az étlapon van. A hangok két csatornán, egész jó minőséggel rögzülnek. A hangok tiszták, a bitráta viszont lehetne magasabb (96 kbps).


[+]

A videolejátszó fapados, mint az erdei úttörővasút, nincsenek opciói, viszont a hardver meghatja a 4K-s fájlokat is, amelyik formátummal meg nem birkózik meg a gyári szoftver (DivX, XVid, AC3 hang, feliratok), azt megoldja egy BS Player. Azért is érdemes egy ilyesfélét a Play Áruházból berántani, mert a gyári maximális fényerőn sugározza a műsort, állítási lehetőség nélkül, ami sötétben szemproblémákhoz vezet, ha mobilon akarod végigizgulni a Sátántangót. A Play Zene előadók, albumok, dalok, listák és műfajok szerint rendezi a helyben tárolt állományokat (a WMA kiterjesztést nem hajtja meg, a FLAC-ot igen), plusz a kezeli a Google előfizetéses adatbázisát. A hangbeállítások széles skálája elérhető az Audiovarázslóban (mély hang kiemelés, hangszínszabályzó stb.), plusz FM-rádió is elérhető, füles csatlakoztatásával.


[+]

A gyári headset kapcsán ne számítsunk a drága füleseket megszégyenítő minőségre, a ZenEar mindenesetre az ilyen, dobozban mellékelt darabokhoz viszonyítva korrektül szól, a szigetelést háromféle gumiharanggal oldja meg. Jófajta fülesre viszont tiszta, egész részletes és zajmentes dinamika jut, torzítás vagy a frekvenciaátvitel hullámzása nélkül, bár azért az eredmény nem vetekszik a V10-ével. A SoundMaster 3.0 jelölésű mono hangszóró egyik delikvens esetében sem alkot nagyot, átlagos a maximális hangerő, akkor is már zörejesebbek az éles hangszerek és effektek. Középtartományban és énekhangban rendben van, a mélyek gyakorlatilag hiányoznak. A hangerőt ugyan megtolja az utcai mód, viszont fülsértő lesz minden muzsika, és nem a decibelek miatt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés