Asus Transformer TF101 - a netbook és a táblagép határán

Hirdetés

Kamera, akkumulátor, adatkommunikáció, összegzés

A Transformerben kapásból két kamera is található: a kijelző felett egy 1,3 megapixeles csücsül, a hátlapon pedig egy 5 megapixeles példánnyal futhatunk össze. Értelemszerűen az utóbbit érdemes választani, ha fényképezni szeretnénk. A kameraszoftver kialakításra megegyezik az alap Honeycombos társával, segítségével állíthatunk a fehéregyensúlyon, a felbontáson és a képminőségen, valamint néhány effektet is ráhúzhatunk a képekre. A képminőség nem rossz: bár egy kissé zajosak és homályosak a fotók, ennek mértéke elmarad az egyéb mobil eszközöknél tapasztalhatónál. A fényesebb részek hajlamosak beleégni a képekbe, az éjszakai fotózás vaku hiányában elmarad, a makró mód viszont kimondottan korrekt. Videókat maximum 720p felbontásban rögzíthethünk, az így kapott .3gp kiterjesztésű felvételek minősége igen gyatra, hiába a viszonylag magasnak mondható felbontás.

A táblagép egy 24,4 Wh-s akkumulátorból nyeri az energiát, amelyet egy ugyanekkorával egészíthetünk ki, ha felcsatoljuk a billentyűzetet. Hivatalos adatok szerint 9 és fél órát bír a gép egy töltéssel, amely 16 órára növekszik, ha a klaviatúrát is munkába állítjuk. Ezt 720p videók lejátszásával állapították meg, a fényerőt 60 nit-re csavarva; nekem két napot simán kibírt a gép, pedig nyüstöltem rendesen, a második nap végén azért már nyomatékosan hangot adott az energiaétvágyának.

Asus Eee Pad Transformer

Nem tértem még ki az adatkapcsolati képességekre: mivel a masinában nincsen SIM foglalat (a tesztmodellünkben legalábbis, külföldön 3G-s modellek is forgalomban vannak), internetezni kizárólag WiFi-n (802.11 b/g/n) keresztül tudunk, egyéb eszközökhöz pedig Bluetooth kapcsolattal (2.1, A2DP és EDR támogatással) csatlakozhatunk. Természetesen a GPS chip sem hiányozhat a pakliból, a jelet gyorsan megtalálja a masina, a helymeghatározás is viszonylag pontos, a térkép renderelése pedig kimondottan gyors.

Asus Eee Pad Transformer

Értékelés: Asus Eee Pad Transformer TF101
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Transformer nagyon kellemesre sikeredett, korrekt kis gépet tett le az asztalra. A billentyűzet telitalálat, nagyon kényelmessé teszi a gépelést, a tapipaddal és a speciális vezérlőbillentyűkkel pedig a kezelés is gyerekjáték, ráadásul a csatlakoztatása után több új interfésszel is bővül a gép. A kamera jónak mondható a mobil eszközök piacán, a kijelző pedig főleg a nagy betekintési szögek miatt lopta be magát a szívembe. Az csak hab a tortán, hogy a gépen az Android rendszer 3.1-es változata fut, melynek köszönhetően a szoftveres gyorsítások mellett USB-s perifériákat is ráköthetünk a gépre. Persze negatívumok is akadnak: a hangfalpár hiába rendelkezik SRS minősítéssel, a hangminőség nem a legjobb. Ennyi pénzért egy szimpla LED-es villanónak bele kellene férnie, ugyanez a véleményem a full HD videórögzítéssel kapcsolatban is. Bár a kijelző minősége kimondottan jó, az azt körülvevő keret véleményem szerint egy kicsit túl széles, ami nem egy kellemes látvány, bár meg lehet szokni a dolgot. A gép szoftverezettségével kapcsolatban kettős érzéseim vannak. Az Asus saját felhőszolgáltatása igen korrekt, egy kellemes és sokrétű alkalmazáspakkal van dolgunk. Sajnos a bónusz alkalmazások terén már nem ilyen rózsás a helyzet, valamint egy médialejátszásra kihegyezett gép nem teheti meg, hogy a beépített videólejátszóne vigye az AVCHD, MOV, WMV, MKV (x264-es kódolás) és XVID videkat. Persze utóbbit ki lehet kerülni, ha az ember lekap valami megfelelő lejátszóprogramot a Marketből, de ez tipikusan olyan szolgáltatás, amelynek out-of-the-box működnie kellene.

A 16 GB kapacitású modellért kicsivel kevesebb, mint 140 ezer forintot kell kicsengetnünk, amely nem kevés, ráadásulehhez még nem jár billentyűzet. A klaviatúrával szerelt változatért 30 ezer forintot kell hozzátennünk, így összesen 170 ezresre jön ki a gép, amely kimondottan sok, ennyiért már simán lehet kapni használható notebookokat. Összességében nem egy rossz gép az Eee Pad Transformer TF 101, a billentyűzet sokat dob az összképen, de a hiányosságok miatt csak egy tetszett plecsnivel tudom jutalmazni az Asus erőfeszítéseit.

Asus Eee Pad Transformer TF101

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés