Apple iPad Pro 12.9 (2020) - laptop helyett?

Cupertinóban egyre inkább be akarják bizonyítani, hogy nincs szükség a mindennapokban asztali operációs rendszerre: Magic Trackpaddel és egyéb asztali kiegészítőkkel próbáltuk ki a legnagyobb új iPadet!

A12Z Bionic, iPad OS 13, szoftverek

Mobiljaiba és tabletjeibe a kezdetektől fogva saját hardvert szállít az Apple, generációjelölésben épp az A13-as generációnál tartunk, éppen ezért furcsa is lehet, hogy az iPad Pro esetén az előző, A12-es alapokra építő Apple A12Z Bionic chip kapott helyet. Jobban megnézve persze igazolható a döntés, hiszen ehhez a chiphez tartozik jelenleg az a nyolcmagos Apple GPU, ami igazán komoly videoteljesítményt tud adni ennyi pixelhez is, összehasonlításképpen az A13-ban egy sima négymagos grafikai hardver dolgozik. A processzor is nyolcmagos (a sima A12-é csak hatmagos volt), a maximális erőért négy darab, 2,5 GHz-es Vortex mag felel, a részterheléses folyamatokkor ketyegő további négy, Tempest névre hallgató, 1,6 GHz-es egység pedig az energiatakarékossági oldalt képviseli. RAM-ból minden esetben 6 GB jut, belső tárolóból viszont 128 GB-tól akár 1 TB-ig fel lehet lépkedni négy lépcsőben, ha a felhasználó hajlandó ennek szokásosan borsos felárát megfizetni.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPad Pro (12.9, 2020) Apple iPhone Xr Apple iPhone 11 Pro Max Samsung Galaxy Tab S6 OnePlus 7 Pro
Hardver Apple A12Z Bionic Apple A12 Bionic Apple A13 Bionic Snapdragon 855 Snapdragon 855
Geekbench 4 (single/multi) 5021 / 17957 pont 4795 / 11164 pont 5487 / 13917 pont n/a pont 3394 / 10801 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1114 / 4597 pont 1102 / 2665 pont 1339 / 3552 pont 749 / 2540 pont 728 / 2722 pont
GFXBench Car Chase onscreen 38 fps 58 fps 56 fps 24 fps 19 fps
GFXBench Car Chase offscreen 100 fps 45 fps 79 fps 42 fps 42 fps
GFXBench Man. onscreen 93 fps 60 fps 60 fps 57 fps 53 fps
GFXBench Man. offscreen 228 fps 117 fps 173 fps 101 fps 98 fps

[+]

Az Apple a korábban egységes iOS-t szétválasztotta, az iPhone-ok operációs rendszere megmaradt ennél a névnél, az iPadeken azonban 2019-től iPad OS fut, ami néhány extrával több a hagyományos iOS-nél, de természetesen ugyanúgy egyszerre frissül és ugyanazokra az alapokra épít, mint eddig. Az iPad OS-ben a Safari automatikusan az asztali weboldalakat nyitja meg, az iPad OS támogat külső tárolókat akár USB-n vagy kártyaolvasón keresztül, az iPad OS vezérelhető egérrel vagy trackpaddel, sőt, Mac mellé akár külső kijelzőként is tud működni. Tesztünk írásának pillanatában a 13.4.1-es, április 7-ei verziónál tartunk, de ahogy az összes újkori Apple-terméknél, úgy ennél is folyamatos, rendszeres frissítésekre számíthat az érdeklődő, amik jellemzően nem csak biztonsági frissítéseket, hanem egy-két használati apróságot is rendre hozzáadnak a repertoárhoz.

[+]

Aki használt már legalább 10 percig iPhone X-et, vagy annál frissebb Apple mobilkütyüt, annak valószínűleg semmi kérdése nem lesz a rendszer használatával kapcsolatban, legfeljebb annyi lesz az észrevétele, hogy mennyire szellős az egész: a kezdőoldalakon kényelmesen elfér egymás mellett minden ikon vagy mappa, egyablakos módban pedig nehéz lesz olyan gyári alkalmazást találni, ami teljesen kitöltené a rendelkezésre álló teret. Szinte mindenhol találkozunk résekkel, kihasználatlan területekkel, ezek nem ritkán vannak a kijelző közepén, és bizony, érintőképernyős használatnál gyakran érezni, hogy ez a grafikus felület jóval kisebb kijelzők mellett lett eredetileg megálmodva. A gesztusvezérlés szokásosnak nevezhető, felfelé suhintással jutunk főoldalra, lassabb ujjtolás juttat az alkalmazáslistába. Bal felülről húzható le a hagyományos értesítési panel, jobb felülről pedig a gyorskapcsolókat ránthatjuk le. A kijelző üres területéről lefelé suhintva jutunk a spotlight keresésbe, az első kezdőoldalról bal irányba húzva pedig a jól ismert widget-kártyákat kapjuk meg.

[+]

A rendszersebességet normál használatban makulátlannak lehet nevezni, mindenféle röccenés nélkül fut az összes alkalmazás, könnyen válthatunk az ablakok közt, egyedül asztali böngészés közben bukkan fel egy-egy összetettebb, tartalommal telített oldal, ami néhány pillanatnyi megakadást elő tud idézni. Aki az Apple-világban él és dolgozik, annak nyilván hasznos, hogy az ökoszisztéma tökéletes összhangban van, a FaceTime, az iMessage, az AirDrop, a TV, az AirPlay, az Egészség, a Watch vagy épp az Apple Music szinkronizáltsága, kényelme és magabiztos működése alapján szinte megérti az ember, hogy miért hajlandó valaki egyre több pénzt kifizetni ezekért a termékekért, kimondottan jó érzés az, hogy egy folyamatban lévő böngészés egy pillanat alatt átvihető iPhone-ról iPadre, vagy éppen tovább a MacBookra, hogy minden jegyzet, böngészési előzmény, Wi-Fi jelszó és naptárbejegyzés biztos egységben van, vagy hogy a bejövő mobilhívást minden rendszerben lévő eszköz jelez, és persze az iMessage-re is bárhonnan, bármikor lehet válaszolni.

[+]

Biometrikus azonosításként a Face ID áll rendelkezésre, a Touch ID-s home gomb kiváltásával sikerült ugyanis a gép eredeti magasságból faragni néhány értékes millimétert. Az arcazonosítás jól működik, de korántsem annyira profi, mint az iPhone-ok esetén, sajnos nem ritka, hogy csak második próbálkozásra old fel, és persze nagyon figyelni kell arra, hogy pontosan a kamerába nézzünk - ez főleg kezdő felhasználóknak lehet furcsa. Sajnos az asztali módra sincs igazán felkészítve a Face ID, hiszen egy App Store-os azonosításhoz minden esetben meg kell nyomni a gépen lévő bekapcsológombot, nem elég a trackpaddel koppintani, hogy most azonosíts, mert illetékes ül az iPad előtt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Valóban 2018-as az új iPad Pro hardvere

    Apple A13 helyett A12Z-vel mutatkozott be pár hete a 2020-as, csúcskategóriás iPad, és nem csak lebegő tokja az érdekes.

  • Apple iPad (2018) - régi ismerős

    Az amerikai gyártó nem sokat változtatott az új iPad dizájnján, maradtak a kitaposott ösvényen. Az ára viszont kellemesebben alakul, ami miatt biztosra vehető a siker.

Hirdetés