Anycool T718+ - gegparádé

Bevezető

Nem ez az első kínai telefon, ami betette a "lábát" szerkesztőségünkbe. Az utóbbi időben emelkedik az Európába eljutó ilyen kütyük száma. A Bog által említett aranybánya kifogyhatatlannak tűnik, gondoskodva ezzel vidám perceink számának növekedéséről. Szükség is van erre, mert a kínai gyártók nem szolgáltatnak szórakoztató sajtóközleményekket, sőt, európai szemmel nézve leginkább semmi egyéb információt sem - pedig ezek a kütyük nyilvánvalóan nem a fészerben készülnek, tehát az apparátus ezen része azért megvan valahol. Nevezzük meg a forrást: NeoDigi.

Anycool T817+
[+]

Egy jó barátom most jött haza Kínából, ahol közel egy hónapot töltött el. Mondja is, hogy bizony ő az emberek kezében leginkább Nokiákat és Motorolákat látott, nem is tudja, hogy ki használja ott a kínai telefonokat. Beszéljük ezt Boggal, mire ő felteszi a kérdést: Biztosan Nokiák voltak azok? Na igen a kínai telefonok jelentős része sima hamisítvány, persze működnek azok, csakúgy, mint a 10 dollárért beszerezhető replika Rolexek is. Olvastam, hogy repülőgépek gyártása is szerepel a kínai ötéves tervben. Rettegek, mert ennek a sablonnak megfelelően simán legyártják majd a 737-es Boeingeket is - hogy az anyaga nem ugyanaz, meg az a kis elektronika nem olyan benne, persze nem számít... Másrészt mondogatják, hogy annak idején Korea is így kezdte, aztán amikor a másolás ment, elkezdtek önállóan is fejleszteni. Az eredményt tudjuk.

Anycool T817+
[+]

A T718+ tervezésekor a gegcsapat formában volt. Kezdjük a doboz tervezőinek poénjaival: A telefon egy iPhone-ra hajazó formájú téglatestben érkezik, persze a rajta szereplő információdömping azonnal elárulja származását. A legfontosabb üzenetnek a "TV sync recording"-ot gondolták, bár tudnám, mire gondolhattak ezzel. Oldalt Samsungos módra piktogramok próbálják a legfontosabb funkciókat megmutatni, a doboz alján pedig fícsörlista szerepel. Apró baki, hogy a kamera tulajdonságainál szerepel a 30W+200W érték, bár ez igazából bárhol lehetne, mindenhol röhejes. Persze minden dual, a kártyáktól a készenléten át a Bluetooth-ig.

Anycool T718+

A dobozban USB-miniUSB kábel, töltő; ez utóbbi rendkívül univerzális, önmagában képes az akkumulátor töltésére, de az USB kábel csatlakoztatásával a telefonban lévő energiaforrás is tölthető vele. Itt hívnám fel a többi gyártó figyelmét, másoknak is lehetnek jó ötleteik. A kézikönyvet modern Ludas magazin gyanánt is használhatják azok, akik tudnak angolul. A tervezők nem tudnak, ez a szórakozás alapja, a kézikönyv láthatóan fordítógéppel született, kábé úgy, mint annak idején a Yamada DVD játékos.

Külső

A formaterv tulajdonképpen egészen elfogadható. Kivételesen nem szerettek volna semmilyen már meglévő telefont egy az egyben lemásolni. Ennek eredménye egy viszonylag elfogadható méretű, utcán is vállalható készülék. A házon sehol nem találjuk meg a márkajelzést (Anycool ugye, mint tudjuk, a Samsung távol-keleten használt márkaneve pedig az Anycall, mondhatjuk ám, hogy bármilyen hasonlóság a véletlen műve), de egyéb feliratokat azonban igen. Az első rögtön a készülék bal oldalán: TV-MOBILE. Ez tehát arra utal, hogy tévézni is lehet vele. A másik két felirat a hátlapon van, az egyik a "real H-D camera", a másik a "3D sound". Ez utóbbiakat erős fenntartásokkal fogadtam, az elődök csúnyán hazudtak ezen a téren.

Anycool T718+
[+]

Elöl a 2,4 inch átmérőjű, QVGA felbontású, 262 ezer színű érintőkijelző figyel, ezt kivételesen el is hiszem, és a kijelzővel semmilyen probléma sincsen, szép képe van. Alatta ezüstös betétként a funkciógombok következnek, majd a fekete számgombok. A billentyűk kellően nagyok, a nyomáspont is rendben van, az anyaghasználat is simán oké. A kijelző felett kis kamera látható, ez senkit se tévesszen meg, a készülék nem 3G-s, ez csak egy kamera, amivel mondjuk önarcképet készíthetünk.

Anycool T718+
[+]

Bal oldalon semmi érdemleges sincsen, a készülék oldalát azonban recés műanyaggal vonták be, ez a fogásban segít, nem fog kicsúszni a kezünkből. A bal alsó sarokból egy stylus varázsolható elő, amely fémből (vagy valami fémnek látszó anyagból) van, és teleszkópos, kellően hosszúra nyúlik. Jobb oldalon a hangerőszabályzó, alatta a kamera gyorsgombja, ez utóbbi hosszan nyomva a zseblámpafunkciót aktiválja. A jobb alsó sarokból antenna húzható ki, teleszkópos darab, és vagy 30 centire tud megnyúlni.

Anycool T718+
[+]

A felső élen semmi, alul viszont miniUSB csatlakozó (hahó, Nokia, a T718+ bezzeg tölthető ezen keresztül!), töltőcsatlakozó (na ennek a "párja" nincs a dobozban, szóval minek), 3,5 mm-es fejhallgatókimenet található. A hátlapon felül apró kamera, mellette fotófény található. Alatta a hangszóró rácsozata. A hátlap további része levehető, alul ezüst csíkkal színezték azt a kitüremkedést, ami a hátlap levételénél segít. Az összeszerelési minőség teljesen rendben van, a felhasznált anyagok elfogadhatóak, más gyártók középkategóriás modelljein is hasonlókat látunk.

Menü

Bekapcsolás után némi animáció, meg az elmaradhatatlan muzsika érkezik. A menübe belépve tapasztalhatjuk, hogy a készülékben van magyar nyelv, azonban sok helyen töri azt, néhány menüpont pedig teljesen angolul jelenik meg. Mókás dolgokat azonban itt sem kell nélkülöznünk, ugyanis a menü az iPhone-ból érkezik. A tervezők azonban elvonatkoztattak az eredeti modelltől, és a logikától is, mivel az ikonok és a mögöttük lévő menü nem feltétlenül vezethetők le logikus úton. A beállítások például a navigációs ikon mögött vannak, míg a beállítás ikon a fájlkezelőt rejti. Az iPod menüpont repít a szervezőbe, a repülőgépes rajz pedig az üzleti és szórakoztató központba. A menüben közlekedve minden egyes lépésünket egy hangeffekt jutalmazza, olyasmi, mint amikor a varázspálca hatására megtörténik a varázslat. Kikapcsolhatatlan, csak néma üzemmódban szűnik meg, de akkor a csengőhangok is.

Anycool T718+ Anycool T718+

A készülék a már ismert MTK platformot használja (ahogyan a legtöbb kínai csoda). Jó hír, hogy azért reszelnek rajta, az idők folyamán mindig látunk előrelépést, de a tökéletestől nagyon-nagyon messze van. Sebességére viszont nem lehet panasz, pedig grafikus áttűnésekkel dolgozik. Alapvetően logikusan felépített, ha nem akarna mindenáron hasonlítani valamire, illetve testre szabható lehetne olyan helyeken is, mint például a hangeffektek, akkor szép jövőre számíthatna. A magyartalanságokat betudom annak, hogy nem vagyunk kifejezetten nagy piac, de legalább egy olyan embert kellene találni a mérnökök mellé, aki rendesen beszél angolul.

Anycool T718+ Anycool T718+

A másik komoly baj az üzenetek írásánál van. A készülék mindenképpen T9-cel szeretné megírni az üzenetet, ezt minden alkalommal ki kell kapcsolni. Persze nem lehet simán, az opciókból a beviteli módot kell kiválasztani, ezen belül pedig a 18-as menüpont a sima abc. Nem értem ebben a logikát, de gyanítom, hogy más nemzetek is erősen megszívták ezzel. Érdekes viszont, hogy az SMS-ekhez aláírást rögzíthetünk, akár 4 félét.

Anycool T718+ Anycool T718+

A telefonkönyv 500 nevet tud tárolni, ehhez hozzáadódik a két SIM kapacitása. Ezeket egyszerre tudja listázni a készülék. Egy emberhez viszonylag sok mezőt rendelhetünk, akár videót is, sőt, egyesével kiválaszthatjuk, hogy általában mely mezőket fogjuk használni, a többivel nem zaklat a továbbiakban.

Anycool T718+ Anycool T718+

A naptár havi és heti nézetet tud megjeleníteni, teendőkből hatféle rögzíthető. Van külön feladatlista is. Világóra is került bele, ebben csak egy bibi van, Brüsszel orosz területre került (vagy Kínában már tudnak valamit?). Egyszerű számológépet kapunk, de van konverter és stopperóra is. Az ébresztő 5 időpontot tud kezelni. Az egészség menüpontban egy szem menstruációs naptárat találunk (aki nem menstruál, az nem is egészséges?).

Multimédia

A kamera - ahogy a hátlapon is olvasható - real H-D kamera, a gyakorlatban egy 2 megapixeles, fixfókuszos darabot jelent. Nem nagyon tudom, hogy konkrétan miért H-D, de a kamera legalább valódi, a "real" szó tehát teljesen igazat mond. A képminőség elég gyenge, de gondolom az olvasó ezt kitalálta magától is. Némi effektezésre, illetve a beállítások piszkálására van mód, de összességében nem jutunk vele előrébb.

Anycool T718+
[+]

Az elkészült fotókat a készülék akár Bluetooth-on keresztül is tudja továbbítani (hasonló csodára például az iPhone ugye képtelen, ahogy az MMS-ben való továbbküldésre is). Tesztképek alant.

Zene terén embertelen teljesítményre képes a cucc. Az egy dolog, hogy a minőség - főleg a nagyobb hangerőkön - erősen véleményes, de egy dolog biztos: a zsaruk akár vihetnék is magukkal defibrillátor helyett, a hangerő abszolút alkalmassá teszi erre. Képes a zenék lejátszási listába rendezésére és fut is a háttérben. A legnagyobb poén viszont a mozgásérzékelő. Több helyen is működik, az alapképernyőn például a háttérképeket váltogathatjuk a telefon megrázásával. A zenelejátszóban a zeneszámok között léptethetünk. Szerencsére bármilyen saját fülhallgatót használhatunk, már ami 3,5 mm-es szabványos csatlakozóban végződik, ezzel a készülék hangszórója által létrehozott környezetszennyezéstől is megkíméljük embertársainkat.

Anycool T718+ Anycool T718+

Az FM rádió működik fejhallgató csatlakoztatása nélkül is, és ellentétben az NKtel nevű csodával, képes is fogni az FM adásokat, sőt, ébresztőnek is beállíthatjuk a rádiót. Van TV vevőnk is, az antennát a jobb alsó sarokból kihúzva van is esélyünk földi analóg adások elcsípésére. A beállításokban Törökországot választva a kép mellé hangot is kapunk, és élvezhetjük a városligetben egy padon ülve a Mónika show-t. Lesznek ott még bácsik is, Sokol rádióval, szóval nem fogunk kilógni a többiek közül.

Anycool T718+
[+]

Játékból kemény 1 darabot kapunk, egy tologatós puzzle alkalmazást. Java nyelven nem beszél a T718+, szóval maradjunk a Mónika show-nál. Ha végképp nem szeretnénk tévézni, akkor e-book-ot is olvashatunk, feltéve, hogy előtte vadásztunk ilyet a neten. Van még itt egy "motion games" alkalmazás is. Ez a Samsungnál abból áll, hogy a telefon megrázására dobókockák forognak. A kínai mérnökök mindezt továbbfejlesztették: a kockák maguktól pörögnek, nem kell rázni semmit, igaz, meg sem állnak, szóval maradjunk abban, hogy ez egy szimpla mozgó kép. Értelme? Semmi.

Adatátvitel, összegzés

A készülék által ismert leggyorsabb adatátviteli szabvány a GPRS. Mindehhez van egy böngészőnk is, de ne erőltessük, ezen a sebességen kínzás a wap-olás. Internetezni meg ugye nem fogunk tudni, mert a böngésző nem csípi a HTML oldalakat.

Anycool T817+
[+]

Csatlakoztattam a mellékelt USB kábelt. 3 lehetőséget ajánlott fel: mass storage mód, adatátvitel, vagy webkamera. Ez utóbbihoz az előlapi kamerát használhatjuk. Hasonló dolgot az Alcatel mobilok tudnak, nem szeretnék ebből komoly következtetést levonni, bár az ex-francia cég is kínai tulajdonban van jelenleg. Szinkronizálással nem kísérleteztem, ezt bizalmatlanságomnak kell betudni, na meg annak, hogy szinkronizációs szoftvert sem találtam hozzá. A készülék memóriája microSD kártyákkal akár 2 GB-ig bővíthető, ellensúlyozva a belső memória gyakorlatilag teljes hiányát.

Anycool T817+
[+]

A használat során többször tapasztaltam eltünedező térerőt a beszélgetések során, de készenlétben is viszonylag sűrűn láttam, hogy a kártyák egyikének nincs térereje. Na persze, átlagban még így is jó voltam. Ha volt térerő, akkor a beszédminőséggel nem volt probléma, engem is jól hallottak. Hozzáteszem, Budapesten, a jól megszokott útvonalakon mozogtam, ahol más telefonnal sosincs térerőproblémám. A neten 0,396 W/kg-os SAR adatot találtam. Ha ez igaz, akkor legalább az agyunkat nem süti, de ennek a duplájáig simán fel szoktak menni a gyártók. Ezzel az alacsony értékkel viszont gyakorlatilag a legfontosabb funkciónak, a telefonálásnak adnak mattot. Nagyon csúnya hiba.

Anycool T718+

Összegzés. Nos, látom az igyekezetet, de egy telefon nem attól lesz jó, hogyha ész nélkül másoljuk a külső jegyeket. Tetszik, hogy vannak jó irányvonalak, jó ötletek. Jó az FM rádió, jó poén a TV vevő - még pár évig lesz hozzá analóg adás is. Rossz poén, hogy sok funkció akadozva működik, és rossz poén, hogy az 1500 mAh-s akkumulátor erejét a két rádió igen jó étvággyal fogyasztja el (gyakorlatilag egy nap alatt lemerül néhány sms és kevesebb, mint egy óra beszélgetéstől). A legrosszabb poén pedig a térerőmentes telefon. Ezen még illenék dolgozni kicsit.

Gubro

A készüléket a NeoDigi biztosította.
+36(70)6345485
2045 Budaörs Szabadság u. 52-54.

Specifikáció

Anycool T718+
Anycool T718+Általános
TechnológiaGSM
Méret115×50×13 mm
Tömeg140 g
Színvariációkfekete
Kijelző
Belső kijelző átlója2,4 hüvelyk
Belső kijelző felbontása240 x 320
Belső kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása500
SMS memória / max. MMS méret400 / ? KB
Belső memória500 kB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900
GPRS / EDGEvan / nincs
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / van
WiFinincs
USBvan
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbeviteleziText
Szoftverek
PlatformMagyarított kínai csoda
WAP / HTML böngésző2.0 / nincs
E-mail kliensnincs
Javanincs
Játékok1 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekdallamszerkesztő
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kameraVGA
Videófelvételvan
Zenelejátszó szoftvervan
Hangszínszabályzóvan
FM-rádióvan
Üzemidő
Alap akkumulátor1500 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő50-280 óra
Beszélgetési idő300-480 perc
Egyebek
Dual SIM, analóg TV vevő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés