Amazfit Bip - követ-kezetes

Az Amazfit Bip különleges képessége, hogy GPS alapú helymeghatározásra alkalmas, ráadásul kiválóan, egy egészen szolid árkategóriában.

Külső, kialakítás

Az Amazfit Cor viszonylag egyszerű, de remekül használható, igazán minőségi kivitelezésű aktivitáskövetőnek bizonyult, nélkülözi viszont a helymeghatározást. A szabadtéri, helyváltoztatáson alapuló sportokhoz viszont itt van az Amazfit Bip, ami hasonlóan pozitív benyomást tett ránk, mint a mindössze pulzusmérővel felszerelt, kisebb méretű Cor. Bár, a kialakítás itt kevésbé prémium, már nem mintha vacak lenne, csak nincs benne fém. Cserébe tényleg nagyon könnyű, van mindig aktív megjelenítő, a szenzoros felszereltség pedig egészen kiváló.


[+]

Az EuStocktól zsákmányolt pakk olyan, mint mindig, visszafogott, minőségi, letisztult és elegáns, a megszokott, ezüstösen csillogó Amazfit logóval és felirattal. Az óra a vastag karton térelválasztón ül, alatta pedig külön dobozkában kapott helyet az integrált microUSB kábellel felszerelt töltődokkoló. Az óra álló tájolással, kizárólag egy irányban csatlakoztatható, amit a töltő óratestre formázott kialakítása egyértelművé is tesz. A műanyag bigyó kellemes, matt, enyhén gumis tapintású, a talpakon csúszásgátló rátétekkel. Az óra egyébként dokkolt állapotban is teljes funkcionalitással használható.


[+]

Az óratest kizárólag műanyagból épül fel, esetünkben kheki színben, mert kikönyörögtem az outfitemhez passzoló modellt, az Eustock pedig volt olyan empatikus és azzal együtt is odaadta, hogy a termék csak feketében, fehérben és narancs színben elérhető. A lekerekített sarkokkal bíró négyzetes készülék kissé Pebble-szerű, oldalt egy darab, korona-jellegű gombbal. Tekerni viszont nem lehet, nyomni, és nyomva tartani viszont igen. A kikapcsoláshoz azonban a beállításokba kell fáradni, a gomb nem arra való.


[+]

A 2.5D kialakítású Gorilla Glass 3-mal védett üveg mögötti színes, 1,28 hüvelykes LCD panel transzflektív, ami a folyadékkristályos üveg mögötti részlegesen fényvisszaverő fólia révén visszatükrözi a nagyobb intenzitású környezeti fényt. Ami egyébként működik, a panel kültéren is kiválóan látható, az öt fokozatban manuálisan állítható fényerő meg amúgy is rendben van. Viszont nem valami kontrasztos, cserébe a betekintési szögek kimagaslóan jók. Márkajelzés amúgy csak a kijelző alatti, viszonylag vastag holttérre jutott, de igen szerény formában.


[+]

A 176 x 176 felbontású megjelenítő mindig aktív, így az óralap és az azon megjelenített információk a kijelző ébresztése nélkül is láthatóak, az érintőpanel pedig az óratest oldalán található gomb megnyomásával aktiválható. Ilyenkor egy animáció jelzi, hogy lehet tapicskolni. Egyébként akkor is passzív, ha a háttérvilágítás bekapcsol kézmozdulatra. Kivéve, ha értesítés jön, mert annak teljes szövegét görgetéssel el tudjuk olvasni. A termékoldalon feltüntetett ujjlenyomat elleni bevonat egészen hatásos, igen nehéz zavaróra maszatolni az üveget.

Még lehetne húzni rajta egy keveset.
Még lehetne húzni rajta egy keveset. [+]

A 20 milliméteres, sztenderd szélességű, szilikon óraszíj tetszés szerint cserélhető, bár a műanyag testhez valóban a gyárilag mellékelt megoldás illik a legjobban. A zárszerkezet is hagyományos, a szíjbujtató színe pedig megegyezik az óra színével, ami most ugye kheki. A szíjat minimális viselési mérete körülbelül 100 milliméter, illetve 220 milliméter az utolsó lyukig a zárszerkezettől. Sajnos a készüléktest pontos méreteit ezúttal sem közölte a gyártó, de 12 cm-es csuklón, női kézen is korrektül mutat, a tömege pedig szinte elhanyagolható, mindössze 31 gramm mindennel együtt.

Oda rejtették az IP68-as minősítésre vonatkozó megkötéseket.
Oda rejtették az IP68-as minősítésre vonatkozó megkötéseket. [+]

A termékoldalon ugyan szerepel az IP68-as minősítés, a gyártó ugyanakkor nem specifikál a garanciára vonatkozó korlátozásokat. Látszólag. Ugyanis a töltődokkoló dobozának belső oldalán kialakított zsebbe rejtett kezelési útmutatóban egyértelműen jelzi, hogy a készülékben sem fürdeni, sem úszni nem szabad. Sós vízben meg pláne nem. A unibody készüléktest hátoldala nem különösebben érdekes, természetesen van rajta két réz töltőcsatlakozó, szabványjelzetek és egy PPG (fotopletizmografikus) pulzusszenzor.

Szenzorok, kezelés, üzemidő

A hardverről szokás szerint nem áll rendelkezésre érdemi információ. Meg érdemtelen sem, mindössze az adatkapcsolati képességeket és a szenzoros felszereltséget szokás ilyen jellegű eszközöknél specifikálni, amit a termékoldal készséggel meg is tesz. A készülék rálát a GPS és GLONASS rendszerére, a triaxiális gyorsulásmérő mellett pedig van mágnesen szenzor, amihez egyébként iránytű alkalmazást is mellékeltek, valamint légnyomásmérő, amivel a szintkülönbséget is érzkelni. A Bluetooth 4.0-s szabványon kapcsolódik, WiFi vagy GSM kapcsolatot viszont nem tud létesíteni.


[+]

A 190 mAh-s lítium-polimer telep állítólag rekord-üzemidőt biztosít, a gyártó szerint pontosan 30 napot normál használat mellett és 45 napot minimális értesítésmennyiség esetén. Hát, ezt pont nem tudtuk letesztelni, de ha csak a fele igaz, már azzal is bőven beérjük. Azt viszont nem tudjuk, hogy az alkalmazásban engedélyezhető éjjeli pulzusmérés és a komplexebb óralap például normál használatnak minősül-e. Valószínűleg amúgy igen, de ha valaki már eltöltött legalább másfél hónapot az Amazfit Bippel, örömmel vesszük az extrémnek reklámozott üzemidőre vonatkozó tapasztalatait.


[+]

Az órán teljes mértékben angol nyelvű rendszer egyébként kitűnően optimalizált, pontosan reagál a mozdulattal való ébresztésre, az érintőfunkciók aktiválásához viszont minden esetben meg kell nyomni a gombot. Furcsán hangzik, de alapvetően nem kényelmetlen, hiszen a képernyő piszkáláshoz amúgy is oda kell fáradni a kezünkkel. A panel és a rendszer is reszponzív, nincsenek fennakadások, a kezelés értelemszerű, gördülékeny és logikus.

Az óralapot lefelé simítva a Ne zavarjanak üzemmód érhető el, mintegy egyszerűsített gyorskapcsoló panel formájában, amin pont ezt az egy dolgot gyorskapcsolhatjuk, illetve megtekinthetjük az óra töltöttségét százalékos értékben és sematikusan is megjelenítve. Az aktív Bluetooth kapcsolatot szintén itt ellenőrizhetjük. Innen visszalépni az óralapra felfelé simítva tudunk, vagy a gomb megnyomásával, ami minden esetben a főképernyőre teleportál. Az értesítések a főképernyő alatt lesznek, vagyis felfelé kell simítani. Visszalépni az adott felületről pedig jobbra húzással célszerű.


[+]

Az óralapot balra húzva az első opció a Status, vagyis az állapotunkra vonatkozó adatokat megjelenítő alkalmazás. Itt tudjuk követni a megtett lépésszámot, a pulzust, a megtett távolságot, az elégetett kalóriák számát, illetve, hogy hányszor hagytuk figyelmen kívül az aktivitásra buzdító felszólítást. Mindent összevetve azért félelmetes látni, hogy adott esetben három teljes órája nem álltam a lábamra. Alapbeállítások mellett a Tevékenység a következő lehetőség. Amennyiben kültéri aktivitási formát választunk, az óra automatikusan felkeresi az elérhető navigációs rendszerek műholdjait és indítja a tevékenység monitorozását.


[+]

A készülék önmagában is használható, helymeghatározással egybekötött aktivitáskövetésre legalábbis biztosan nem szükséges magunkkal cipelni a telefont terepre. Értesítéseket nyilván nem fogunk kapni, cserébe viszonylag gyorsan (pár másodperc) talál jelet, ráadásul egészen kis területen (kert) végrehajtott oda-vissza, keresztbe téblábolást is hajszálpontosan rögzít, amit a tevékenység végeztével magán az órán is megtekinthetünk. Sematikusan, mert az óra térképet nem jelenít meg. Ahhoz kell a Mi Fit alkalmazás is.

Van időjárás alkalmazás, ez vagy az aktuális pozíció alapján tájékoztat, vagy az alkalmazásban beállított hely szerinti adatokat jeleníti meg. Az ébresztőben négy különböző jelzést állíthatunk be minden napra, a hétköznapokra, a következő napra vonatkozóan. Került a menübe stopper és időzítő, valamint egy iránytű is. A beállításokban nem csak az óra kikapcsolására hivatott menüpont található – mert más módon ez nem lehetséges, kivéve, ha végkimerülésben ideiglenesen kimúlik, de a fényerőszabályzó, néhány óralap és a gyári visszaállítás lehetősége is. Az fizikai gomb gyorsfunkcióját is itt határozhatjuk meg: hosszú nyomásra vagy tetszőleges aktivitást indít azonnali hatállyal, vagy funkciótlan is maradhat.

A Mi Fit alkalmazás logója
A Mi Fit alkalmazás logója

A hivatalos társalkalmazás a szokásos, a Mi Fit appot az App Store-ban és a Google Play Áruházban is megtaláljuk. A rendszerkövetelmények sem változtak az utóbbi időben, Android esetében legalább 4.4-es verzió a kívánatos, iOS-nél pedig 8.0-tól felfelé használhatjuk. A párosítás során érdemes észben tartani, hogy az óra viszonylag sokáig és sokat frissít, jó néhány percet igénybe vesz az egyébként teljesen hülyebiztos művelet. Az Amazfit Bip a karórák között lesz.

Funkciók, Mi Fit, összegzés

Az óra ugye önmagában, aktív párosított eszköz nélkül is használható, beleértve a kültéri nyom- és aktivitáskövetést. A hivatalos társalkalmazásban viszont adott egy rakás beállítási lehetőség, az összegyűjtött adatokat pedig grafikus formában is megcsodálhatjuk, valamint aktív kapcsolat mellett az értesítéseket is átdobja az órára. A nyelvi megjelenítés problémája még mindig aktuális, a gyári alkalmazás nem kezeli a speciális karaktereket, így helyettük kis kérdőjelek jelennek meg. Ezen viszont jó pár harmadik féltől származó appal lehet segíteni, többek között egy magyar fejlesztésűvel is.


[+]

A híváskezelés viszont elég féloldalas, felvenni például nem lehet a bejövő hívást, csak elutasítani, vagy ignorálni, amivel annyit érünk el, hogy az óra nem rezeg tovább és visszalép a kezdőképernyőre. A folyamatban lévő hívást megszakítani szintén nem lehet, mindehhez szükség van a készülékre, vagy híváskezelésre alkalmas, valamilyen headsetre. Viszont kikapcsolhatjuk a bejövő hívásra vonatkozó értesítéseket, illetve kérhetünk késleltetett jelzést.


[+]

Az alkalmazásban a Profil fül alatt tudjuk megadni az alapvető adatainkat, beállítani aktivitási célt, hozzáadni fiókokat, illetve magát az órát konfigurálni az aktuális eszközre kattintva. Témából nem sok van, cserébe eltérőek, tehát extrának tekinthetők az órán található lehetőségekhez képest. Ébresztőt is itt állíthatunk be, létrehozhatunk emlékeztetőt, ami adott időpontban, szöveggel együtt az órán jelenik meg, valamint a tétlenségi figyelmeztetés is itt paraméterezhető. Ez a funkció mindig hasznosnak bizonyult, de hogy az éjszaka közepén ne vesse a szemünkre, hogy meg se moccanunk, érdemes összekötni a Ne zavarjanak üzemmód idejével, vagy megadni egyéni intervallumot.


[+]

Ugyanígy a kijelző mozdulatra történő automatikus felvillanásának kívánatos idejét is érdemes megfontolni, így éjjel nem villan az arcunkba, mint egy vallatólámpa. Lényeges technikai jellegű beállítás még az óra viselési helye, nálam ez a bal kéz, a pulzusérzékelés pedig éjszaka is aktív, ami bevallottan csökkenti ugyan az üzemidőt, de 45 napból azért futja rá. Az órán lévő parancsikonok sorrendjét és összetételét is testreszabhatjuk, illetve kiválaszthatjuk, hogy mely alkalmazásoktól szeretnénk értesítéseket fogadni.


[+]

A továbbfejlesztett képességek ellenére az Amazfit Bip sem ismeri fel automatikusan, ha hirtelen nekiállunk testmozogni, de indíthatunk manuálisan monitorozást. Közben folyamatosan figyeli a pulzust, jelez, ha meghaladtuk az előzetesen beállított maximális értéket, az alkalmazás pedig a megadott fiziólógiai adataink alapján vázolja az edzés közben kívánatos pulzuszónát, tehát erre is figyelhetünk. Nálam ez például a 130-152 tartományba esik, amennyiben a zsírégetés a cél. Mert egyébként az. Noha kifejezetten jól esik, hogy a Mi Fit app szerint az azonos korú és magasságú felhasználók 87%-ánál könnyebb vagyok.


[+]

Az Amazfit Bip ismét egy kiváló termék, meghatározott funkcionalitással, ami maradéktalanul teljesít is. A teljesen műanyag óratest személy szerint kevésbé tetszik, mint a fémmel kombinált megoldások, az összeszerelés és a minőség viszont ezúttal sem kifogásolható. A megjelenítő egészen kiváló, erős napsütésben, kültéren is, az always-on-display pedig remek funkció. Az aktivitáskövetés eddig is rendben volt, az alvásmonitorozás kifejezetten fejlett, de a gyári app továbbra sem tud adott intervallumban optimális időpillanatban ébreszteni. Csak úgy felzavar a kellemes erősségű rezgőmotorral. Az Amazfit Bip előnye, hogy integrált asszisztált GPS modullal (A-GPS) is rendelkezik, amely a GLONASS rendszerét is beveti a mellesleg nagyon pontos és stabil helymeghatározás érdekében. Van légnyomásmérő, mágneses szenzor, gyárilag telepített iránytű alkalmazás és teljes körű, komplex értesítésmegjelenítés, noha a gyári alkalmazás az ékezetekkel továbbra is hadilábon áll. Az üzemidőt szinte legendásra ígéri a gyártó, a 30 napos normál használat valóban jól hangzik, az óra valóban alig merül, ennyi idő alatt viszont ezt sajnos nem tudjuk empirikusan igazolni. Mondjuk cáfolni sem. A hívásokat viszont bénán kezeli. Kizárólag elutasítani lehet, fogadni, vagy letenni nem. Ez elég kellemetlen azért. Minden más viszont kifogástalan. 19 900 forintért határozottan ajánlott.

Amazfit Bip

AliceWake

A tesztkészülék az EuStock jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz, kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Amazfit Cor - corszerű

    Az Amazfit Cort a Huami fejlesztette a Xiaomi számára mint a Mi Band 2 utódja. A képességek fejlődtek, a kijelző színes, minden más maradt, ami jó, mert az elődmodell is eleve az volt.

Hirdetés