Alcatel OT-880 - SMS-kutyáknak és mindenki másnak

Előszó

Tisztelt olvasók! Őrizzük meg a nyugalmunkat! Tudom, hogy ilyen borzasztó címet egy teszt sem kapott még a Mobilarena.hu oldalán, de aggodalomra semmi ok, nem ment el az eszünk, csupán utalni szerettünk volna a djuice fiataloknak szóló, ám kevésbé megkapó reklámjának igénytelenségére. SMS-kutya? Valóban szükséges nyelvünk tovább torzítása? Mi jöhet még? Internet-cica? E-mail-krokodil? MMS-pillangó? Ugyan.

Alcatel OT-880
[+]

Az Alcatel OT-880-ről viszont a kissé eltévedt reklámok ellenére is tudtuk, hogy vendégül kell látnunk a szerkesztőségünkben, nem csak azért, mert jó eséllyel ez lesz a djuice egyik slágerkészüléke, hanem azért is, mert a barcelonai Mobile World Congress kiállításon már felfigyeltünk rá. Ami azt illeti, mi itt a szerkesztőségben szinte kivétel nélkül Alcatel-kedvelők vagyunk, én személy szerint már évek óta drukkolok a szimpatikus hozzáállással rendelkező gyártónak, mely a tulajdonosváltás óta egyre jobb és jobb készülékeket dob piacra, melyek most úgy tűnik, hogy végre tényleg képesek lesznek eljutni a magyar piacra is. Annak ugyanis szüksége van olcsó, jól kezelhető és korrekt minőségű készülékekre, az Alcatel újdonságai pedig úgy tűnik, hogy pont ilyenek. De nem kiabálok el semmit.

Alcatel OT-880
[+]

A masina nem a végleges dobozában érkezett hozzánk, pedig kíváncsi lettem volna, hogy a gyártó mit tud nyújtani ezen a területen. A sallangtól mentes, fehér színű "pre-marketing sample" jellegű pakk magán a telefonon kívül egy microUSB-s hálózati töltőt, egy ugyanilyen csatlakozóval ellátott adatkábelt, valamint egy 3,5 milliméteres jack-csatlakozóval ellátott headsetet rejtett. Bizony: az Alcatel meg tudja oldani, hogy szabványos csatlakozókkal lássa el a készülékeit. A mai napig egyedi csatlakozókat erőltető gyártók mentalitásán pedig elgondolkozhatunk.

Hirdetés

Külső

Az újdonság formavilága rendkívül egyedi. Az Alcatel mérnökei gyakorlatilag a klasszikus "szappantartó" formáját fűszerezték meg az íves vonalvezetéssel és az aszimmetrikus kialakítással, a végeredmény pedig úgy gondolom, hogy nagyon kellemes lett, bár az biztos, hogy korhatáros a készülék, 30 fölött már nem biztos, hogy kellően elegáns. Az anyaghasználat kifejezetten kellemes, a 106 x 57 x 16,5 milliméteres kiterjedésű, 120 grammos masina előlapja kissé lágy, de kellemes tapintású műanyagból készült, az oldalsó rész krómozott hatású, a hátlap pedig a hasonló árkategóriájú telefonok kapcsán oly jól ismert gumiszerű plasztikból van. Az összeszerelés minősége jobb, mint amire az árcímke alapján számíthatnánk, apróbb illesztési hézagok nyilván akadnak, de például a MyPhone készülékeknél így jelentősen jobb az új Alcatel.

Alcatel OT-880
[+]

Az előlap az lekerekített háromszögek játszótere. A felül található hangszóró, valamint az alul található három gomb ezt a formát viszi tovább, a gyártó logója alatt pedig a 2,4 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles felbontású, rezisztív TFT-érintőkijelzőt találjuk. A képminőség kifejezetten kellemes, a fényerőt maximálisra tolva a legnagyobb napsütésben sem lesz gondunk az olvashatósággal, a színek szépek, raádásul a megjelenítő enyhén oldalról nézve is olvasható, az átlagos kínai telefonok szintjét tehát e tekintetben is méterekkel ugorja túl az OT-880. Egyedül a kijelzőt borító plexi puha jellege miatt aggódhatunk, de szerencsére annyira nem veszélyes a helyzet, mint amilyennek elsőre tűnik. Próbáltam körömmel is nyomkodni a telefont, ha erős voltam, elszíneződött ugyan a TFT-panel, de maradandó elváltozás nem történt. Visszafogottan tehát a műkörmöt viselő hölgyek is használhatják a cuccot.

Alcatel OT-880
[+]

Az előlap jobbra történő eltolásával varázsolhatjuk elő a 35 gombból álló QWERTY gombsort. A csúsztatást segítő mechanika kicsit hangosan, de finoman és jól működik, holtjátéka nem jelentős, ráadásul maga az eltolás is könnyű, mivel az előlap bal oldalán lévő rész formája pont illeszkedik az ember ujjához. A billentyűzet háttérvilágított, a fény eloszlása nem túl egyenletes, az O és P betűk sokkal fényesebbek társaiknál, de szerencsére a többiek is látszanak a legnagyobb sötétségben is. A kiosztás meglehetősen egyedi, ami mint tudjuk, egy billentyűzetnél mindenképp hátrány, mert a klasszikus kialakításnál jobb megoldás nem létezik, de itt szemmel láthatóan helyhiánnyal küzdöttek a mérnökök. Ennek következményeként a szóköz gombja beékelődött az alsó sorba, a V és a B betűk között kettébontva azt. Ez nekem elég szerencsétlen dolog volt, mert a számítógépen én mindkét betűt a bal kezemmel írom be, az Alcatelen viszont ugye a B-t a jobbal kellett volna, ez okozott némi nehézséget a gépeléskor. Maguk a gombok egyébként kifejezetten kellemesek, az apró helyhez képest nagyon, anyaguk kellemes, nyomáspontjuk határozott. Az átlagosnál nagyobb ujjakkal rendelkező férfiaknak mondjuk biztos meg fog gyűlni a baja ezzel a klaviatúrával, de a hölgyek imádni fogják, hozzájuk ugyanis talán picit közelebb áll ez a méret.

Alcatel OT-880
[+]

A hátlap nem különösebben feltűnő, de ezzel nincs is gond, a különféle dizájnolási kísérletek inkább szoktak visszafelé elsülni, úgyhogy az Alcatel nem kavarta meg a dolgokat, biztosra ment. A teljesen egysíkű, homogén felületet csak a gyártó logója, a háromszög mögé bújtatott 2 megapixeles kamera, valamint a kihangosító hangszórója töri meg. A pattintós megoldással rögzülő műanyagdarab levétele az alul elhelyezett vájatnak köszönhetően egyszerű, de sokat nem fogjuk piszkálni, csak a SIM-kártya behelyezésekor, esetleges cseréjekor.

Alcatel OT-880
[+]

Az oldalsó részek tartogatják a legtöbb érdekességet. Felülre egy teljesen szabványos (3,5 milliméteres) fülhallgató csatlakozó került, balra fedlappal takart microUSB csatlakozó, jobbra szintén védett microSD bővítőhely, két hangerőszabályzó és egy képernyőt lezáró gomb került. Alul a mikrofon és az előző bekezdésben emlegetett vájat kapott helyet.

Operációs rendszer, szoftverek

A készüléket az olvasóink által jól ismert MTK-platform legújabb változata hajtja meg. A pontos típus ismeretlen, viszont biztos, hogy a tavalyi év végén (vagy az idei év elején) bemutatott megoldások közül került bele valamelyik, mert a masina piszok gyorsan működik. A felhasználói felület pedig egy csoda, komolyan mondom, a kínaiak nem csak elérték, hanem le is hagyták a nagy gyártók egy részét, a Samsung Corby-ban üldögélő TouchWiz megoldásnál az OT-880 rendszere fényévekkel jobb, de az LG A-Class megoldásai ellen is jó eséllyel indulhat harcba. Ez most nem túlzás: tessék megnézni az alant látható videót, minden kiderül. Hangsúlyozom: ez egy meglehetősen apró kijelző, mely ráadásul rezisztív technológiás. Szinte megborzongok, ha belegondolok, hogy ezt egyszer valaki bele fogja rakni egy nagyméretű kijelző mögé, majd fele annyiért fogja árulni, mint napjaink érintőkijelzős néptelefonjait.

A készenléti képernyőre a felhasználó rakosgathatja ki a widgeteket. Persze nem olyan bénán, mint a már említett TouchWizen, itt a hely fix, mi a sorrendet variálhatjuk, görgetni pedig vertikálisan tudunk. Egész sok widget van: események, óra, naptár, időjárás, hírek (RSS-olvas), zenelejátszó, háttérképváltó, rádió, jegyzettömb, e-mail, profilváltó, világóra. Újakat egyelőre nem lehet letölteni. A videóból kimaradt, de a készenléti képernyő tetején lévő "tálcát" az Android rendszerhez hasonlóan le lehet húzni, aminek az értesítések elolvasásán túl a Bluetooth bekapcsolásakor is szerepe lehet, onnan ugyanis könnyedén meg tudjuk tenni.

Alcatel OT-880 Alcatel OT-880

A főmenü rácsos elrendezésű, a képernyőn egyszerre 3 x 3 ikon fér el, görgeti szintén vertikálisan tudunk. Összesen 30-nál is több ikon van, feltéve, hogy mindet kirakjuk, a nem használt programokat és szolgáltatásokat ugyanis simán elrejthetjük (igaz, az ikonok sorrendjébe nincs beleszólásunk). A készülék belső memóriája nagyjából 70 MB-os, a végfelhasználók legalábbis ennyit használhatnak fel, többek között java alapú alkalmazások letöltésére, a My One Touch weboldalon akad egy pár. Persze a gyári szoftverkínálat sem rossz, az alapfunkciós programok (naptár, jegyzettömb, diktafo, stopperóra, mértékegység- és valutakonverter stb.) mind megtalálhatók a telefonon, ráadásul jól is működnek.

Alcatel OT-880 Alcatel OT-880

Az extrák között egész kellemes programokat találunk. Rögtön ott van az Opera mini, mely a népszerű asztali böngésző java alapú verziója, napjaink egyik legelterjedtebb mobilos browsere. Sajnos a készüléken alapból csak a Pannon (Telenor) beállításai voltak fent, én pedig másik szolgáltatónál vagyok, a szoftvert pedig sehogy nem sikerült beállítanom, de aki egy szolgáltatónál fogja megvásárolni az OT-880-t, annak nem lesz efféle gondja. Gond nélkül működött viszont a Facebook kliens (róla majd később), az E-könyv olvasó, valamint a Palringo (chat-kliens) is. Inkább widget, mint sem program az időjárás előrejelző, mely (mint az a fenti képből is látszik) szintén tette a dolgát.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikációs téren már kevésbé domborít szegény Alcatel, de az olcsóságnak bizony ára van. A GSM-modul mindössze kétnormás (900/1800 MHz), a nagy világutazók tehát ne ezt válasszák, ahogy azok se, akik feltétlenül HSDPA adatátvitelre vágynak, az OT-880 ugyanis ilyesmit nem tud, de a GPRS-szel és az EDGE-gyel elboldogul. A 2.0-s, sztereó hangeszközök kezelésére is alkalmas Bluetooth megléte mindenképp örvendetes, csak úgy, mint a szabványos microUSB csatlakozóé, melyen át számítógépre kötve a készüléket kártyaolvasóként is használhatjuk, plusz töltődik. Telefonálás közben a hangminőséggel kapcsolatban semmi kifogásolhatót nem találtam.

Alcatel OT-880 Alcatel OT-880

A névjegyzék kapacitása 1000 bejegyzés, ez nem különösebben nagy dolog, de az eddigi MTK-s készülékekhez képest kifejezetten nagy előrelépés, főleg, mert elég sok extra mezőt adhatunk meg kezdve a chat-névtől egészen az egyedi hívóképig vagy csengőhangig. Maga a névjegyzék hasonlít az iPhone által meghonosított kinézethez, legalábbis ami a felépítését illeti: a nevek között a villámgyorsan működő kinetikus görgetős (alias görgetőrutin) és az oldalt található ABC-betűsáv segítségével is tudunk lapozni. Üzenetek közül a készülék az SMS-t, az MMS-t és az e-mailt is támogatja, szöveges üzenetekből a memóriában szintén 1000 darabot tudunk tárolni, az elektronikus leveleknél pedig hitelesített IMAP és SMTP szervereket is beállíthatunk. A hívásnaplóban a különféle eseményeket (fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívások) csak külön-külön tudjuk megtekinteni.

Alcatel OT-880 Alcatel OT-880

Az internetezési élményről sajnos nem tudok írni, mivel az Opera minit sehogy nem sikerült belőnöm, a másik böngésző pedig inkább wapozásra lett kitalálva, mint internetezésre. A natív Facebook kliens működését a videón már mindenki megcsodálhatta, elég lassú, de azért örömteli, hogy egyáltalán van. Egyedül a szövegbevitel jelent gondot, a billentyűzetről közvetlenül ugyanis nem tudunk kötőjelet írni, márpedig az én Facebook jelszavam tartalmaz ilyet is (a kötőjelnek látszó gomb egyébként alsóvonalat rak). SMS-íráskor ezt a "sym" gomb megnyomásával ki lehet küszöbölni, a Java alapú programoknál viszont ez nem működik, kénytelen voltam tehát átírni a jelszavam, hogy az OT-880-ról is be tudjak lépni. Szoftveres bakik tehát még vannak, de ez például egy logikai probléma, melyet remélhetőleg a következő szoftverrel ki fog javítani a gyártó.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A készülék kamerája 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200 pixel. Videót is tudunk venni a segítségével, a 3GP formátumba rögzített fájlok minősége viszont kevésbé megnyerő, erről tehát több szót felesleges is írni. Beállítási lehetőségekből nincs túl sok, piszkálhatjuk a jpeg-tömörítés mértékét, van expozíció-korrekció, bekapcsolhatjuk az éjszakai módot, használhatunk önkioldót és a képeket feldobhatjuk pár színeffekttel. Kifejezetten pozitív viszont, hogy a nem túl lassú de nem is túl gyors exponálás/mentés után a képet egyből továbbküldhetjük MMS-ben, Bluetooth-on, vagy beállíthatjuk háttérképnek/hívóképnek.

Alcatel OT-880

A képminőség nem kimelkedő, de a célnak talán megfelel. Átlagos mennyiségű zajjal, visszafogott színekkel, néha tévesztő automatikával és elképesztő erősségű kromatikus-aberrációval van dolgunk, plusz azt is kijelenthetjük, hogy a fényképezővel csak napfényes időben tudunk értékelhető fotókat csinálni, próbálkoztam esőben is, de a csillogó utak és a borús ég teljesen megzavarta szegény Alcatelt, pocsék képek születtek. A makró mód nyilvánvaló módon elég felejtős.

Alcatel OT-880 Alcatel OT-880

A zenelejátszó egy új szintet jelent az MTK-alapú telefonok között. Végre lehetőségünk van a számok között ID3-tagek alapján szűrni, választhatunk előadók, albumok és zenei stílusok alapján, plusz természetesen használhatunk előre definiált lejátszási sémákat. Maga a szoftver fut háttérben, onnan a megfelelő widget segítségével kezelhető, megjeleníti az albumborítókat, tartalmaz egy előre beállított sémákat felvonultató hangszínszabályzót, tekerni viszont csak a gombok segítségével tudunk benne. A készülék hangminősége kihangosítva elég gyenge, a gyári headset pedig kifejezetten rossz, a mélyek gyakorlatilag nem szólalnak meg benne, magyarul csak telefonálásra tudjuk használni (ott viszont elég jó a hangminősége). A szabványos fülhallgató kimenetnek köszönhetően viszont bátran használhatjuk a saját fülhallgatónkat is, egy jobb minőségű darabbal már korrektül lehet zenét hallgatni. A készülék része az FM-rádió is, teljesen jól működik, elindításához pedig bedugott fülhallgató szükséges.

Alcatel OT-880
[+]

A készülék akkumulátora 850 mAh-s. A gyári adatok 9 órás beszélgetési és 35 órás zenelejátszási időről beszélnek: utóbbit nem próbáltam, előbbi viszont akár rendben is lehet, amikor hozzám került a készülék, félig volt az akkumulátora, két és fél nap alatt pedig nem tudtam lemeríteni, pedig beszéltem rajta rendesen. Az üzemidőt ennek fényében három nap felettire saccolnám, persze a visszafogottabb felhasználók ennek akár a másfél-kétszeresét is elérhetik.

Alcatel OT-880
[+]

Értékelés: Alcatel OT-800
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 10 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel OT-880 egy kiváló készülék, az alsó kategória egyik sztárja lehet. A futurisztikus dizájn véleményem szerint elég megkapó, az összeszerelés minőségével és az anyaghasználattal nincs gond, a kijelző is rendben van, ráadásul nem csak a képe szép, hanem kezelni is lehet, függetlenül attól, hogy érintőkijelzőhöz képest elég pici. A szövegbevitelnél a kissé furcsa kiosztású, de megszokható QWERTY billentyűzetnek hála a kis képátló nem fog kiütközni. A szabványos csatlakozók megléte örömteli, az MTK-platform pedig nem csak kezelhetőségben, hanem a gyári szoftverek sokaságában is kiemelkedő, egy nagyobb kijelzővel ezt a rendszert simán el tudnám képzelni drágább telefonokban is. Az Alcatel One Touch XTRA ugyanis minden, csak nem drága, a djuice-nál kártyával 22 000 forintért lehet hozzájutni, ami elképesztően jó ajánlat. Előfizetéssel viszont 10 000-t kell érte az asztalra raknunk, ami a prepaid árhoz képest elég drágának tűnik, fele ennyiért reálisabb lenne a dolog. A kártyafüggetlen ár egyelőre nem ismert, de reményeim szerint az is a kártyás ár környékén fog mozogni. Ha így lesz, akkor mindenképp megérdemli ezt a plecsnit:

Alcatel OT-880 (One Touch XTRA)

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel OT-880 One Touch XTRA
Alcatel OT-880 One Touch XTRA Általános
Technológia GSM
Méret 106 x 57 x 16,5 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk Cherry Red, Chrome
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT-érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 536
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 1000 darab / ?
Belső memória 69,9 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van (eZI)
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 1 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Opera mini, Palringo, Facebook, Encore, időjárás előrejelző
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó előre definiált sémák
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 850 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 450 óra
Beszélgetési idő 9 óra
Zenelejátszási idő 35 óra
Egyebek
USB Mass Storage üzemmód

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés