Alcatel One Touch Fire - tüzet szüntess!

Bevezető

A barcelonai Mobile World Congress kiállításon végre személyesen is sikerült kipróbálni a Mozilla mobil operációs rendszerét, melyet már a rendezvény előtt figyelemmel követtünk. A Mozilla közösség tagjai a fejlesztés mellett a demózást is lelkesen végezték, az elmúlt időszakban több magyar eseményen is találkozhattunk a tűzrókás OS-szel. Teltek-múltak a napok, majd egyszer csak érkezett egy hívás a Telenortól, hogy szívesen felajánlanának pár készüléket kipróbálásra. Természetesen kapva kaptunk az alkalmon és a már megszokott menetrendet választottuk: először magát a rendszert mutattuk be egy részletes irományban, most pedig a készüléken van a sor.

Alcatel One Touch Fire
[+]

Egyenesen három Firefox OS alapú készüléket kaptuk kölcsön a Telenortól (melyeket ezúton is szeretnénk megköszönni), a két GeeksPhone fejlesztői referenciamodell mellett tesztalanyunk is a csomagban lapult. Már a cikk elején is nagyon fontos leszögezni, hogy a rendszer még nem végleges, így hibák és hiányosságok viszonylag nagy számban fordultak elő a használat során. Pozitívum viszont, hogy néhány naponta szépen érkezgettek is a frissítések a tesztidőszak során, ami jól jelzi, hogy aktív fejlesztői bázis van az OS mögött.

Alcatel One Touch Fire
[+]

Hozzánk a készülék egymagában, csomagolás nélkül érkezett, így a tartozékok milyenségéről nem tudunk nyilatkozni. MicroUSB-kábel, töltő és kézikönyv biztosan lesz a dobozban, nagy valószínűséggel pedig egy microSD-kártya is helyet kap majd a kiegészítők között. Utóbbira egyébként mindenképpen szükség is van, hiszen a telefon háttértárának kapacitása mindössze 160 MB.

Hirdetés

Külső

Az Alcatel újdonsága igen jól néz ki, formaterv szempontjából az egyik legjobban sikerült telefonról van szó az alsó árkategóriában. A készülék meglehetősen kicsi, a 115 x 62,3 x 12,2 milliméteres dimenzióknak köszönhetően egy kézzel is kényelmesen lehet kezelni. A 108 grammos tömeggel a pehelysúlyúak kategóriájába tartozik, így a zsebet sem húzza. A készülékház plasztikból van, a hátlap lakkozott, így a zsíros szennyeződések hamar meglátszanak rajta. Az összeszerelési minőségre nincs panasz, a hátlap stabilan illeszkedik, a gombok nem lötyögnek. Nálunk egy fehér példány járt, de almazöld (Apple Green) és narancssárga (Mozilla Orange) színben is piacra kerül majd.

Alcatel One Touch Fire
[+]

Az előlapon bal felül egy állapotjelző LED látható, tőle jobbra a fény- és közelségérzékelő, valamint a hangszórórács található, alattuk pedig egy Alcatel felirat olvasható. A kijelző 3,5 hüvelykes képátlóval és 320 x 480 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így 165 ppi. Ez egy alacsony érték, a pixeleket és a recés éleket könnyedén észre lehet venni, ám az alsó kategóriában jelenleg átlagosnak számít. A panel TFT-LCD technológiát használ, közepes betekintési szögek jellemzik; a megjelenített színárnyalatok száma 262 ezerre rúg. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre két pontot is tud figyelni. A megjelenítő alatt egy szintén kapacitív vezérlőgomb található, segítségével a főképernyőre lehet ugrani, illetve az alkalmazásváltót is elő lehet varázsolni.

Alcatel One Touch Fire
[+]

A hátlapot szerencsére nem bonyolították túl, mindössze egy one touch és egy Powered by Firefox OS felirat látható rajta díszítőelemként. A kamera felül, enyhén balra tolva található, a külső hangszóró tőle jobbra került. Utóbbi visszafogott minőségről és teljesítményről tett tanubizonyságot: a hangerő telefonálások kihangosítására bőven megfelelő, az alacsony dinamikatartomány miatt viszont zenehallgatásra nem ajánlott. A hátlapot leszedve az akkumulátorhoz, valamint a microSD-kártya és a normál méretű SIM foglalataihoz jutuhatnk.

Alcatel One Touch Fire
[+]

A készülék oldalán az okostelefonok esetében szokásosnak mondható gomb- és interfészkínálat találhat. Felül középen egy 3,5 milliméteres kimenet látható, a képernyőzárként is funkcionáló ki- és bekapcsoló gomb tőle balra helyezkedik el. A hangerőt a bal oldal tetején szabályozhatjuk, ugyanitt alul pedig egy microUSB-aljzat foglal helyet.

Hardver, rendszer, kamera

A telefon lelke egy első generációs Qualcomm Snapdragon lapka, mely körülbelül két éve van a piacon. Az MSM7227A-ról van szó, melyhez anno előszeretettel nyúltak a gyártók: ez a SoC dübörög a HTC Desire V, az LG Optimus L7, a Samsung Galaxy Ace Plus és a Sony Xperia J készülékekben is, csak hogy a legismertebbeket említsem. A 45 nanométeres csíkszélességű lapka egy egymagos, ARMv7 utasításkészletű, 1 GHz órajelű Cortex-A5 processzort és egy Adreno 200 grafikus gyorsítót tartalmaz. Ezek mellett 256 MB RAM teszi a dolgát, ami viszont már a belépő szinten is ciki, ennek a duplájával illik indítani. Mindez főleg ahhoz képest furcsa, hogy a két Firefox referenciagép (azaz a GeeksPhone Keon és Peak) egyaránt 512 MB-tal van szerelve. A belső tárhelyből mindössze 160 MB használható fel szabadon, ám ezt természetesen bővíthetjük microSD-kártyával.

Firefox OS Firefox OS

A hardver tehát nem egy mai csirke, de az alsó kategóriában megállja a helyét, legalábbis papíron. A tapasztalataink ugyanis mást mutattak, a működési sebesség igen hektikus volt, a folyamatosság és az akadozás váltogatta egymást, ám utóbbi érezhetően dominált. Mindez már a főképernyő lapozgatása során is zavaró volt, webböngészés és alkalmazások futtatása során hasonló problémáink akadtak, mintha nem mindig lenne megfelelően reszponzív a készülék. Az automatikus fényerő-állítással pedig valami nincs rendben: a rendszer körülbelül öt másodpercenként újrakalibrálja a kijelzőt.

Firefox OS Firefox OS

A készüléken a Firefox OS 1.1.0.0-s verziója fut, mely jelenleg a legfrissebb. Az rendszert mindenféle változtatás nélkül kapjuk, így a felhasználói felület és az alapszoftverek ismertetésétől jelen cikkben eltekintünk; további információért a részletes bemutatónkat ajánljuk.

Firefox OS Firefox OS

A hátlapon egy fixfókuszos kamera található, mellyel 3,2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos felbontású fotókat és 352 x 288 képpontos felbontású videókat rögzíthetünk. A kameraszoftver semmi beállítást nem enged, mindössze exponálni és videózni lehet, illetve a galériát is megnyithatjuk. A képminőségről nem sok jót tudok elmondani: magas zajszint, olajfestmény-szerűen elmosott részletek és alacsony dinamikatartomány jellemzik a fényképező teljesítményét, néhol a színhelyességgel is gond volt.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességeken is érezni a mobil belépő szintű mivoltát. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), az UMTS-egység kétnormás (900/2100 MHz), mobilhálózaton lógva legfeljebb 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltésis ebességre lehet számítani. Ezek mellett WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth (3.0-s verzió) és a-GPS található a motorháztető alatt, extraként WiFi-n keresztül is megoszthatjuk a mobilinternetet. Telefonálás közben a hangminőség nem volt tökéletes: bár a beszéd mindvégig érthető maradt, egy kis sistergés volt hallható aláfestő zene gyanánt.

Alcatel One Touch Fire
[+]

A hátlap alatt egy 1400 mAh kapacitású lítiumos akkumulátor található, mely bár átlagosnak mondható, a teljesítményétől nem voltunk elájulva. A készülék ugyanis igen gyorsan merült, masszív használat mellett nagyon hamar kileheli a lelkét, több esetben napközben is tölteni kellett. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel második generációs hálózaton 280 órányi készenlétre és 6,7 órányi beszélgetésre képes, harmadik generációs hálózatra váltva ezek az értékek 220 órára és 3 órára csökkennek.

Firefox OS Firefox OS

Értékelés: Alcatel One Touch Fire
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összességében tehát adott egy készülék, mely szép formatervvel és az alsó kategóriának megfelelő adatkommunikációs képességekkel és lapkakészlettel rendelkezik, a mobil többi aspektusa viszont nem túl rózsás. A kamera által készített képek minősége erősen kifogásolható, az rendelkezésre állási idő gyenge, a belső tárhely kapacitása igencsak visszafogott, a 256 MB RAM okozta limitációkról nem is beszélve. Ezek tetejébe egy még bőven nem végleges rendszert kapunk, mely funkcionalitásban és sebességben is le van maradva a konkurenciától.

Zárójeles megjegyzés, hogy Magyarország az egyetlen az induló országok között, ahol a Firefox OS két szolgáltató kínálatában is megjelenik, kis hazánkban ugyanis a Telenor mellett a T-Mobile is beállt a Mozilla mögé. A végleges Firefox-alapú készülékkínálatról rendelkezésre álló információ mennyisége a nullához tart, ennek megfelelően még azt sem lehet tudni, hogy mely telefonok kerülnek majd a boltok polcaira. Az árról szintén nincs információnk, azt a fülest kaptuk, hogy jóval húszezer forint alatt nyit majd a One Touch Fire, ám úgy érezzük, hogy a rendszer jelen stádiumában nem érdemes fejest ugrani a vásárlásba. Az embernek ugyanis könnyen el is mehet a kedve a Firefoxtól egy rosszul sikerült telefon és egy félkész OS miatt, fél év múlva viszont lehetséges, hogy egy kiforrott valamiről lesz szó. Ez persze a jövő zenéje, addig maradnak az egyre jobb olcsó androidos készülékek, melyek ma már bőven a használható szintet képviselik.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Fire
Alcatel One Touch Fire Általános
Technológia 2G/3G
Méret 115 x 62,3 x 12,2 milliméter
Tömeg 108 gramm
Színvariációk fehér, narancssárga
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa egymagos, 1 GHz órajelű ARM Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 256 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 160 MB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 (GSM)
900/2100 (3G)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Firefox OS 1.1.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek HERE Maps
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium
Rendelkezésre állási idő 280 óra (2G)
220 óra (3G)
Beszélgetési idő 6,7 óra (2G)
3 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, közelségérzékelő, fényérzékelő, gyorsulásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés