Külső
Az Alcatel készülékeket még mindig sokan a mobiltelefonok Trabantjaként tartják számon. Ezek az emberek felteheően abból indulnak ki, hogy a francia cég telefonjai régebben a hazánkban beszerezhető legolcsóbb készülékek voltak. A fröccsöntött műanyag ház, a babapiskóta forma és a szegényes tudás megbízható működéssel és elképesztő strapabírósággal párosult. Legendás történetek keringtek hóba esett One Touch Easy, vagy lakótelepi erkélyről kizuhant One Touch Club modellekről. Az Alcatel azonban már az 501-essel jelezte, hogy sokkal többet is képes kihozni magából, mint amit eddig megszoktunk, aztán a 715-tel olyan készüléket bocsátott ki, amely a nem színes kijelzős telefonok egyik legjobban sikerült példányaként tartható mind a mai napig számon. Akik használtak ilyen készüléket, azok joggal várták a gyártótól, hogy a színes kijelzős, multimédiás telefonok terén is majd eredményesen veszi fel a harcot. Ehhez képest kijött az Alcatel 756, amely a maga nemében nem volt rossz telefon, de nem rengette meg a piacot, majd nem sokkal később kisebb testvére, az 565 bukkant fel a Vodafone üzleteiben. Nem kellett sokat várnunk arra sem, hogy az 556-ként bemutatott készülék a T-Mobile boltok polciara kerüljön. Miután a cég úgy döntött, hogy nem kíván túlságosan a mobilpiacra fókuszálni (az Alcatel nem csak telefonokkal foglalkozik, de nem ám, sőt, a mobil üzletág a cégnek mindössze 1%-át teszi ki), ezért két lépcsőben eladta a kínai TLC-nek a mobiltelefonok gyártásával foglalkozó üzletágát.
Tesztünk alanya, a még francia tervezésű Alcatel 556, mellbevágó formatervű telefon. Legmeghökkentőbb része a billentyűzet, amely nagyon hangsúlyos, kidudorodó gombokkal operál, és mindehhez hab a tortán az iszonyatos kék háttérvilágítás. A tervezők meg sem próbálták elfedni, vagy elmosni, hogy hol van a gombok alatt elrejtve a négy darab kék LED, így az egész bizony kimondottan gagyi érzést kelt, ha jószándékúak akarnánk lenni, akkor azt mondhatnánk némi éllel, hogy oldschool.
Miután a cikk szerzője maga is használt 565-öt, ezért rögtön úgy vizsgáltuk a telefont, hogy mi az érdemi különbség a vodás és a t-s verzió között. Nos, a megjelenésen és a menü színvilágán túl konkrétan az égvilágon semmi. Félreértés ne essék, az 565 sem a szépségéről híres, így teljességgel szubjektív, hogy kinek melyik tetszik, olyan ez az összehasonlítás, mintha Zámbó Jimmy és Demjén Rózsi közül kellene kiválasztani a szebbiket. Az 556-ban viszont az eredeti menü található, amely sokkal látványosabb és kellemesebb a szemnek, mint a Live! kemény négy árnyalatú színorgiája.
Kijelző, telefonkönyv
Az Alctel 556 kijelzője 128x160 pixelt képes megjeleníteni, maximum 65 ezer színárnyalatot ismer, és mindehhez CSTN technológiát használ, amely kétségkívül olcsóbb és gyengébb minőségű képet ad, mint a TFT. Ennek ellenére elmondható, hogy talán az Alcatel csinálja még a legelfogadhatóbb CSTN kijelzőt, amely először az 535-ben volt látható - igaz, ott még csak 4096 színnel.
A menürendszer színvilága négyféle lehet, bizonyára mindenki megtalálhatja a neki tetsző kombinációt. A menüpontok megjelenítése háromféle formában történhet. Az ikonos nézetet talán nem kell magyarázni. Van ezenkívül egy Nokia szerű formáció, ahol egy oldalon egyetlen menüpont látható - igaz, ezek szépen kidolgozott rajzok. A harmadik lehetőség átmenet a két előbbi között: a menüpontok kisebbek, és látszik az előző és a következő funkciót megtestesítő ábra fele is. A navigáció pofonegyszerű, a domború gomboknak hála egyáltalán nem okoz nehézséget még virsli ujjú felhasználóknak sem. Ráadásul a sebesség is abszolút kielégítő: a szoftver minden gondolkodás nélkül teszi a dolgát.
Az Alcatel telefonkönyvéről ódákat lehetne zengeni. Nem is az 500 neves kapacitás, vagy az egy bejegyzéshez rendelhető adatok sokasága az ámulatba ejtő, hanem két egyedi sajátosság. Az egyik, hogy az 556 telefonkönyve mindig ott nyílik ki, ahol legutóbb becsuktuk. Hallatlanul praktikus funkció, és miután nem ez az első Alca, ahol ilyen megoldással működik a névjegyzék, ezért érthetetlen, hogy ezt miért nem nyúlták le más gyártók. A másik elképesztő dolog a telefonkönyv sebessége. Nyilván mindenki fel tudja idézni magában, hogy bekapcsolás után a telefonok döntő részének szüksége van 1-2 percre, mire beléphetünk a SIM kártyántárolt nvek közé. Nem így van az 556-nál! Itt egyből kereshetünk, listázhatunk, és hívhatunk is számokat a SIM memóriájából.
Hirdetés
A csoportok az 556-ban úgy néznek ki, mint egy Excel tábla. Az első oszlop a SIM kártyáé, a másodikban benne van minden, majd jön a „Magán” és a „Munkahely”. Ezek mellé saját oszlopokat is létrehozhatunk, a bejegyzéseket pedig ide-oda tologathatjuk. Oszloponként kaphatnak egyedi csengőhangot a kontaktok.
Üzenetek
A készülék üzenetkezelése nem szolgál túl sok meglepetéssel. Ebben az Alcatelben sincs e-mail kliens, tehát maradnak a szöveges és multimédiás kommunikációs formák. Az SMS írása kellőképpen egyszerű, ez egyrészről a gombok jó elhelyezésének, másrészről pedig gyors szoftvernek köszönhető. Bár van magyar nyelvű prediktív szövegbevitel, amelynek a szótára bővíthető, ám nagyon buta, így csak hosszas tanítgatás után válik hasznossá. A bejövő üzenetek sajnos a SIM kártyára érkeznek, amely hamarabb betelik, mina készülék 200 férőhelyes saját memóriája, ahová automatikusan tárolódnak az elküldött irományok.
A multimédia üzeneteket 100 Kbyte-os mérethatárral képes kezelni a telefon, amely manapság már egy kicsit elavultnak tekinthető. Az MMS-ek a telefon aprócska, 2 megás belső memóriájában követelnek maguknak helyet, ezzel is csökkentve a képek és a csengőhangok számára rendelkezésére álló kapacitást.
Fényképezőgép, szervezőfunkciók
A hátlapon tükörrel kombinált optika néz velünk farkasszemet. Csodát nem várjunk tőle, a VGA felbontás már nem számít kiemelkedőnek, ám a képek minősége ebben a kategóriában az egyik legjobb. A felvételek azonnal küldhetőek tovább üzenetként, vagy infravörös porton keresztül. A digitális zoom csak alacsonyabb felbontásnál használható, ilyenkor - ha akarjuk - imitálja egy zoomoló optika hangját is, ami finoman szólva is komikus. A fotózásnál van néhány effekt, illetve jópár keret is, hogy vicceskedhessünk.
A szervezőfunkciók közül érdemes kiemelni a havi, heti és napi nézetben is működő naptárat. A rendszer logikája kicsit más, mint az eddig megszokottak, de könnyen átlátható. Az ébresztőóra természetesen kikapcsolt állapotban is működik, és van benn szundi is (10 perc). Alcatel tuljadonsosok nagyon szeretik, hogy a rezgő üzemmódra állított készülék is hangosan játssza le az ébresztési dallamot, így az éjszakai telefonokra és üzenetekre nem ébrednek fel, de a riasztásra igen. A számológép és a valutaváltó mellett van egy apró diktafon is a készülékben.
Multimédia, egyebek
A telefon csengőhangjai kimondottan hangosak. MIDI, AMR és WAV formátumot hajlandó megszólaltatni a készülék. Öreg hiba, hogy rezgéssel nem kombinálható a hívásjelzés, olyan opció viszont létezik, hogy előbb rezeg, majd utána csörög. A készülékben állítólag egy Yamaha hangchip dolgozik, ennek ellenére nagy hangerő esetén kissé torzak a dallamok. A telefon beszélgetés közben kihangosítható. Szintén ide tartozik, hogy a nevek hívhatóak hangtárcsázással is, egyes menüpontok pedig hangutasításokkal is bekapcsolhatóak.
A készülékben van automatikus billentyűzár is. Ezt a kettőskereszt gomb, majd az OK billentyű megnyomásával oldatjuk fel, de működik a klasszikus Alcatel megoldás is: az 1-5-9 billnetyűzetkombináció is nyitja a zárat. A telefonban két játék kapott helyet, melyek a gyártó többi telefonjából már ismerősek lehetnek. A Gulo’s Tale egyszerű platformjáték, ahol a némiképp gnóm külsejű Gulo segítségével kell megmenteni a királylányt. A másik okosság egy egyszerű autóverseny, de mivel mindkét játék JAVA alapú, ezért ezek mellé tölthetőek le egyéb elmésségek is.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A telefon 2.0-ás WAP böngészőt kapott, amely HTML oldalakat nem tud megjeleníteni. Az adatkapcsolat 4+2 időréses GPRS segítségével jöhet létre. A telefont infrán vagy kábellel tudjuk a számítógéphez kapcsolni. A gyártói oldalról letölthető a modemdriver, valamint egy szinkronizációs program is, amellyel a képeket és a csengőhangokat tudjuk vakerálni. Elvileg a telefonkönyv bejegyzéseink is szerkesztehetőek, de valamiféle ok miatt csak a SIM kártyán tárolt bejegyzséek voltak elérhetőek szerkesztési célból.
A hátlap alatt megbúvó akkumulátor egészen kellemes teljesítményt nyújtott. Kíméletes használattal három napig eldöcög vele a készülék, de masszív igénybevétel esetén sem kell naponta tölteni.
Bár hosszabb távon az 565-öt volt szerencsénk próbálni, mégis néhány dolog valószínűleg igaz a testvérmodellre is. A vodás verzióban a gyári szoftver egy módosított kiadása dolgozik, és nem túl megbízható. Talán a gyárihoz közelebb álló 556-ban nem lesznek szoftveres problémák. Néha jelezte a telefon, hogy lemerül, de a *000000 szervízkódot beütve azt láttuk, hogy az akkutöltöttség még bőven 30% felett van. A tesztkészüléknél nem tapasztaltuk ugyan, de több Alcatel tulajdonsotól is lehetett hallani olyant hogy a töltőre tett telefonal való beszélgetés közben kicsit ráz a készülék. Szóval vannak apróbb hibák, ám egy dolgot nem szabad figyelmen kívül hagyni, ez pedig a telefon ára, és az ezért kapott bőséges szolgáltatáskínálat, kitűnő telefonkönyv, hangvezérlés, olvasható kijelző, remek (bár esztétikailag khm...) gombok, gyors szoftver.
Most az a kérdés, hogy az új, már a TLC által fejlesztett Alcatel telefonok vajon milyenek lesznek, megtartanak-e egyáltalán a régi francia jellemzők közül valamit. Mi várjuk, az 556-ot pedig azoknak ajánljuk, akik kevés pénzből egy korrekt telefont szeretnének, és nem érdekli őket, hogy a közvélekedés mit gondol az Alcatelről.
Bog
A telefont az Alcatel Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.
Specifikációk
Alcatel 556 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 108,5x48x22 mm | |
Súly | 90 g | |
Kijelzõ | 128x160 pixel, 65K szín, CSTN | |
Telefonkönyv | 500 | |
SMS/MMS memória | 200/2MB | |
Egyéb memória | 2MB | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/nincs | |
Prediktív | van | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 800 mAh Li-Pol | |
Készenléti idõ | 285 óra | |
Beszélgetési idõ | 450 perc | |
Fényképezõgép | 640x480, 6x digit zoom | |
POP3 e-mail | nincs | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | nincs | |
Játékok | 2+JAVA | |
Csengõhangok | polifonikus MIDI, WAV, AMR, SMAF, imelody | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | nincs | |
Egyebek | videó lejátszása |