Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • z123456789

    addikt

    válasz kisskd #500 üzenetére

    Ez nekem nem annyira amtőr, szóval te vagy az én emberem. :D

    Szóval a lényeg, hogy legközelebbi esetre szeretnék felkészült lenni, és nem napjában 3x eltekerni az obiba, méregdrágán megvenni a szarokat. :D

    A lényeg, hogy eslő sorban most a TV-hez szeretnék csatlakozni, de a 10 m-es kábelnek letéptem a fejét. Nem vesztem el, vettem egy ilyet.

    Rettenet, nem tudom fixálni, és csúszkál a kábel benne. hol van adás, hol nincs.

    Szeretnék egy ennél markánsabb rögzítést, akár egy ilyesmi fejjel.

    Ahogy néztem ebből van olyan amit rá kell szorítani, meg olyan amit rá lehet tekerni. A lényeg, hogy nekem úgy álljon, mint Katiban a gyerek. Jó a hosszában préselős is ahogy mondod, csak kérlek mutasd a célszerszámot, és a megfelelő fejet. (Esetleg kódnevekkel, hogy az eBayen is tudjak keresni. :) )

    Ezekhez szeretnék konkrét neveket (akár angolt is), vagy linkeket, attól függ időd mennyire engedi. Blankoló is érdekel. :B

    De nagyon hálás lennék, ha egy komoly arzenállal tudnék nekiállni a javításnak...addig nincs TV. :((( :D
    Nem fogom ezért kihívni a szerelőt, az hót ziher! :D

    :R

    [ Szerkesztve ]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz patesz #497 üzenetére

    Módosítom az előző válaszomat, talán még olvasod. A tesztek, amikről írtam csak azt vizsgálták, hogy a környezeti zajokat csökkenti e az árnyékolás földelés nélkül, illetve, hogyha több helyen földelik az árnyékolást, az csinál e olyan föld hurkot, ami zajossá teszi a jelet. Mindkét esetben az lett az eredmény, hogy kevesebb a zaj, mint sima UTP-vel. Arra az esetre viszont nem vizsgálták a kábeleket, hogy mi van, ha villanyvezetékkel párhuzamosan futnak, szóval ez a kérdés még nyitott. Ha néhány méternél hosszabb szakaszon van ilyen fél méternél kisebb távolsággal a két kábel között, akkor továbbra is ajánlott az árnyékolás földelése, illetve továbbra sem szabad az ilyen adatkábeleket villanyvezeték mellé behúzni csőbe, mert nagy valószínűséggel még a földelt árnyékolású S/FTP is zajos lesz tőle. Jó esetben ilyenkor csak elmegy a hálózati kapcsolat, rosszabb esetben, pl sok ezer wattos villanysütőknél az adatkábelben indukált áram megsüti a routert/switchet és a számítógépek alaplapjait is.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz z123456789 #499 üzenetére

    A műanyag micsoda valószínűleg nagyobb kábelhez való, mint amire feltetted. Bátyámnál is találkoztam ilyennel, azt mondta őt nem érkeli, ha egy kicsit zajos a kép. :D Jó lenne tisztázni, hogy RG-6 vagy milyen jellegű kábel, amire szerelni akarsz, mert lehetnek eltérő méretek. Remélhetőleg rá van írva.

    A kompressziós a jó csatlakozó, a fém rácsavarósak az elmegy kategória, a műanyag vackokat meg felejtsd el szerintem. Én valami ilyesmit vettem annak idején: [link], de ha veszel egy használt kompressziós fogót, akkor az is jó. Sok fogón van blankoló rész, illetve az UTP-hez való blankoló is jó hozzá azt hiszem. Vágó rész szokott lenni a blankolókon. Arra kell figyelni, hogy amikor blankolod, akkor ne vágj bele a vezetékbe, ami az adatot viszi, mert akkor azt mondják, hogy zajos lesz a kép. Vágó szerszám is jó ha van Itt a képek alapján meg tudod nézni a folyamatot még akkor is, ha nem tudsz angolul: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    Na jó, az előzőt már nem tudtam szerkeszteni.

    Szóval még van a krimpelős változat, ami hasonló minőségre, mint a fém rácsavarós. Az is az elmegy kategória. Az igazán jó a kompressziós, és a TV-s cégek is azt használják.

    Ha csak erről az egy kábelről van szó, akkor minimál költségen (<50Ft [link]) rácsavarós csatlakozóval úsznád meg, meg egy jó éles késsel. Elvileg híradástechnikai boltban, de talán még a Tecsóban is találsz ilyet, csak annyi a lényeg, hogy fém legyen, a szerelése meg hasonló, ugyanúgy blankolni kell hozzá, stb... Régebben csináltam egy kábelen ilyet, az is jó minőségű lett, bár rendesen rá kellett tekerni.

    Ha hosszú távra tervezel, és kell a szerszám, akkor vegyél szerintem ilyesmi szerszámkészletet, mint amit linkeltem, de az már nem lesz olcsó (8-10 000Ft újan, használtan én csak krimpelőket találok). Amire nagyon figyelj oda, hogy kompressziós fogó legyen benne és ne krimpelő fogó.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • forten

    tag

    válasz z123456789 #499 üzenetére

    Szia.

    Az elöttem szólót két fontos dologgal egészíteném ki.Az egyik: Coax kábelt,csak alu árnyékolásúval foglalkozz.A réz felejtős.
    Másik: Mielőtt ráhelyezed a csatlakozót a kábelre,győződj meg róla, hogy az árnyékolás sehol nem ér hozzá ,a melegérhez(réz vezeték).Ha,igen javítsd,mert hibát okoz.

    "Hol volt,hol nem volt..."

  • patesz

    csendes tag

    válasz inf3rno #502 üzenetére

    Szia,

    Köszönöm szépen a választ!
    Kutakodom még én is kicsit a témában.
    Nem akarom túlregálni de azért fontos lenne a védelem. Eredeti elképzelés szerint 10-15 méteren futna egymás mellett a két kábel, úgyhogy akkor inkább megvizsgálom hogy tudom-e másfelé vezetni. (Úgy hogy Legalább csak egy- egy szakaszon érintkezzenek.

    Köszönöm még egyszer!

  • z123456789

    addikt

    válasz inf3rno #504 üzenetére

    (#504) inf3rno
    (#505) forten

    Köszi srácok. Már csak az a kérdésem, hogy ha van egy kompressziós fogóm, meg hozzá való fej, és lesz belőle ez, akkor hogyan lesz belőle ilyen csatlakozó végű? Mert kompresszálható fejben nem találtam ilyen csatlakozót, márpedig az én TV-,be ilyen megy. :/ Van esetleg valami adapter, amit rá lehet majd csavarni? :F

  • forten

    tag

    válasz z123456789 #507 üzenetére

    Nem kell semmi átalakító.Símán, a menetes coax dugót belecsavarod,a F6 csatlakozóba.Mint,a képen is látod,a hatlapfejű csavarja belsejében menet van.
    Elmész egy villanyszerlô boltba ,filléres áron megkapod+elmondja a csóka biztos,ha megkérdezed, mit-hogy-merre.

    "Hol volt,hol nem volt..."

  • z123456789

    addikt

    válasz forten #508 üzenetére

    Ja?! De hüye vagyok, tényleg. Pont olyat linkeltem, amiből akár rá is jöhettem volna. :D
    Igazából szerintem akkor már nem kell senkinek sem magyaráznia. :)

    Köszi az eddigieket. :R

    Ez az, ugye? :)

    Lehet majd még jövök. :D

    [ Szerkesztve ]

  • kisskd

    tag

    válasz z123456789 #509 üzenetére

    Bocsi, elcsúsztam múlt héten a melóval, most jutottam el ide. Szép sorjában, hogy mindent megválaszoljak talán:
    - műanyag tényleg kuka kategória, lehet játszani, h hátha van jobb méret, de nem tartós megoldás
    - rácsavarós már tűrhetőbb, de az is eléggé méretérzékeny, és nem igazi megoldás, ha mint írtad, rá akarsz készülni a jövőre, és hajlandó vagy beruházni
    - az inf3rno által ajánlott blankolót/blankolás megoldást nem ajánlanám, hosszában összenyomott dugóba szerintem nem való, és nem is vált be nekem, amikor próbálkoztam vele. Úgy kéne a végén kinéznie, mint a "breakdown" című ábrán felül (fontos a kis tiszta fehér nyaka is, és nem kell visszahajtani az árnyékolást), és nem úgy, mint a "step 4" felirat fölött ... Lentebb a szerszámoknál linkelek majd jobb blankoló megoldást.
    - meleg ér és az árnyékolás tényleg ne érjen össze, de ebben segít a jó blankoló általában
    - a linkelt átalakító jó, itthon sem vészes, kintről még olcsóbb, viszont ha jót fogót veszel, akkor nem is szükséges, és néha jól jön, ha nincs plusz átalakító, mert egyes TV-kbe pl. túl hosszú lesz a merev rész (ilyenkor jöhet a derékszögő F csatlakozós toldó, abból is rakj el az elsősegélycsomagba párat)
    - arra figyelj szerelésnél, hogy a fogó nem nyomja rá neked a dugót a kábelre, csak "lezárja" azt, szóval a lépések: vágás méretre, blankolás, dugó ráhúzása a kábelre kézzel, vagy a lentebb linkelt csillaggal, addig, amíg a felülről látható szűkebb lyukat a csatlakozóban ki nem tölti teljesen a habosított belső, fehér szigetelés (és itt már az árnyékolásból ne legyen szál), és csak utána nyomkodás a fogóval, mert különben nem szorul rá rendesen.

    Kütyük:
    Fogó:
    az általad linkelt szettem van, csak kék nyéllel, tök jól működik, de ha még nem rendelted meg, én másikat vennék, 2 dologban fejlődhetne még, és nem sokkal drágábban lehet találni olyat, ami ezeknek is megfelel. Egyrészt egy masszívabb áttétellel kevésbé fehéredik bele a kezded, másrészt ha cserélhető az a "közdarab" ami a csatlakozó végére illeszkedik, akkor tudsz vele rögtön RCA-t, meg az általad is linkelt, TV-be menő "gyorscsatlakozót" (aminek következetes angol nevét még nem találtam) is gyártani, átalakítás nélkül. Sajnos most nem találtam olyan kínait "hirtelen", ahol a leírásban is szerepelt volna ez mind, a régi mentett kereséseim pedig már nem élnek, pedig én is most akarok "cserélni", de itthon van ilyen, ami elvileg jó mindenhez, és a szabadalmakkal nem törődve, ennek koppintásaiból találni szép számmal Alin.
    Blankoló: a csomagban linkelt blankolót keresed, hidd el, csak ki kell fogni azt a darabot, ami nem esik szét + felül beállítani a kis imbuszokkal a vágási mélységet, ha nem tökéletes elsőre. Kell az a 3 kés egymás mellett, hogy jó legyen.
    F csati: csomagban linkelt csatlakozók jobbak, mint a külön linkelt, aminek az alsó pereme műanyag, inkább a fém verziót keresd külön is, azok tartósabbnak/pontosabbnak bizonyultak eddig.
    Kiegészítők: Én vennék egy ilyen "csípőfogót", mert nagyon megkönnyíti a munkát, ha nem nyomorítod össze a habosított szigetelést a kábelben amikor elnyesed a hagyományos oldalcsípővel. És keresnék még egy hasonló "csillagot", a tágító, és a menetes vége (amire rácsavarva az F csatlakozót könnyebben nyomod rá a vezetékre) szintén nagy segítség. Ilyen beépített blankolósat még nem láttam, azzal szemben kicsit szkeptikus vagyok.
    Egyéb csatlakozó: nem árt, ha van az általad linkelt átalakítóból, plusz annak anya végű verziójából, és mellé még F toldó. Ha mindenhova tökéletes megoldást akarsz, akkor vannak ezeknek keresztezései is (de ezzel a 3-mal már el lehet lenni az F csati mellé), amik alkalomadtán jobban kiadhatják a helyet, jobban felférnek, kevésbé akarnak letörni, pl.: ez, vagy ez.

    Minden leírtam? Ha nem, szólj(atok)!

    ui.: A linkeléseknél a kialakítást figyeltem, az árat nem, arra nem volt kapacitásom, keresgélj, valszeg találsz olcsóbban.

  • z123456789

    addikt

    válasz kisskd #510 üzenetére

    Köszi, mindent megrendeltem ma reggel. :DDD
    De nem baj, nagyokat nem hibáztam, várom hogy megjöjjön, és kísérletezgessek.
    Fontos a hsz-ed, nagyon szépen köszi. :) :R

    [ Szerkesztve ]

  • stigma

    addikt

    Sziasztok.

    Jelenleg jól üzemelnek a kábeleim, viszont kérdéssel fordulnék hozzátok.
    4k+HDR-es filmet nézek gépen, hálózaton NAS-ról jön nézek filmet Gigabiten.
    Asus AC87U-s routerem van, CAT6-os UTP kábeleim vannak, amivel elégedett vagyok, viszont gondolkodtam lecserélem S/FTP-s árnyékolt kábelekre, mert:
    - házimozi + TV-állvány mögött elég sok a kábelem
    - közelben futó villanyvezeték, elosztós, sok minden van a földön, melyet hétvégén kábelezek.

    kb 2-3 méteres kábelekről lenne szó, amiket akarok venni, ennyi a max távolság ami kellene:
    TV(Gigabit), Házimozi(csak 100-as LAN-ja van), médialejátszó(Gigabit), Épített NAs @ Openmediavault (Gigabit)

    pl.: ilyenekre gondoltam(Cat6 S/FTP 2m patch kábel) , csak másmilyen színben.

    Ezek kb 1 kábel 1000FT, max 4k-ba lenne benne a 4 kábelek, viszont helyette minőségi, frankó kábeleket kapnék.

    Netem 100-as, a mostani kábelek egyszerű UTP párszáz FT-os helyi számtechboltban kapott kábelek.
    Érdemes lenne váltanom?

    Segítséget előre is köszi.

    ....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

  • gyenesmartin

    őstag

    Sziasztok!
    Azzal kerestek meg, hogy több számítógépet meg plc-t cat7 sftp patch kábellel kössünk össze, amik 90m távolságokra vannak. A boltban nem javasolják, de mindenféleképpen ezt kell használnom. Milyen hátrányok fognak ebből szárnazni?

  • Win-T

    senior tag

    Üdv!

    Nem tudtok véletlen olyan üzletet ahol ilyen: [link] elfordított csatlakozós USB kábelt lehet rendelni?
    Xbox kontrollerhez kellene. Sajnos a gyári úgy néz ki megtört és elég idegesítő játék közben, hogy mindig elmegy az irányítás ha sokat mocorgok.

  • ZoltanRobi

    tag

    Sziasztok!

    Full hülye vagyok a témában, úgyhogy bocs ha marhaságokat kérdezek! :)

    Lakásfelújítás zajlik, és a villanyszerelő új csöveket tesz a falba az új kábeleknek.
    Az internet és TV kábeleket szeretném behúzni a falba.
    Mivel szeretném ha minél időtállóbb lenne ezért netre Cat7 kábelt néztem ki, és azt szerettem volna ha a falban ilyenben végződik, viszont ahogy néztem a Legrand leírását nekik max Cat6-os RJ45-ös aljzatuk van.
    Így gondolom nem lenne értelme a Cat7 kábelnek, mert nem vinné át a sebességet, vagy rosszul gondolom?

    Mivel a villanyszerelő csak 1 hornyot vés a kábeleknek a vékony fal miatt ezért külön csőben de egymás mellett menne több kábel, ez a típus amúgy jó lenne erre, vagy milyet ajánlanátok?

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #515 üzenetére

    Amit linkeltél kábelt az jó falba (tömör rezest lehet csak anyára tenni, sodortat nem), árnyékolt, ami kell is, ha villany lesz mellette viszonylag közel. Ha lehet, ne nagyon rángassátok, mert eltörhetnek benne az érpárok. Érdemes fél-egy métert hagyni a falban is, főleg ha villanysütő, ilyesmi nagy fogyasztó van az áramra kötve, mert megsütheti a számítógépet az indukált áram. Szóval van valamekkora kockázat abban, hogy közel fut a két cső, de remélhetőleg nem lesz gond belőle. Elvileg az árnyékolás így is véd valamennyit, de azt mondják, hogy akkor az igazi, ha földelve van. A villanytól külön kell földelni egy helyen, amire a legalkalmasabb az a helyiség, ahol a switch (vagy ha egyben van, akkor router) van. Ott egy réz tüskét kell leverni a földbe, aztán arra kötni az árnyékolást. A gyakorlatban egy rack szekrény lábához szokták kötni, a rack szekrénybe meg keystone anyákat pattintanak be. Nehéz megmondani, hogy ez mennyire fontos, valaki azt mondja, hogy nagyon fontos, valaki meg azt, hogy nem számít annyit, hogyha nincs földelve, vagy esetleg több ponton földelik. Elég kevés az info ezen a téren, ha gondolod keress utána, hátha találsz valami érdekeset.

    Bonyolult a cat7 téma ránézésre. Igazából az 1000MHz az már cat7a kategória lenne, ami 40-100Gbps-ig jó. A gyakorlatban a 10Gbps-es switch szerintem még mindig 200k felett van, a router meg még mindig 2 millió felett. Még sok idő, mire elterjed a 10g net lakossági felhasználóknak, szóval maximum az otthoni hálóra lenne értelme switchet venni, de erősen kétlem, hogy az 1g-t kinőnétek.Valszeg fokozatosan megyünk majd a 2g, 5g netek felé, amik optikán jönnek be, aztán helyben meg a router alakítja UTP kompatibilisre a jelet. Azt írják néhány helyen, hogy a cat7-re valami új csatlakozó szabványt akarnak csinálni, bár maga a kábel RJ45 kompatibilis. Elvileg már a cat6a-nál is más lett volna a csatlakozó, csak a hálózati eszköz gyártók megtartották az RJ45-öt, gondolom a visszafele kompatibilitás miatt. A gyakorlat szempontjából valszeg tökmindegy lesz, mert úgyis le kell vágnod majd a mostani aljzatról, amikor ráteszed az újra, ha cat7-re váltasz x év múlva. Nagyjából most nekem úgy tűnik, hogy olyan, hogy cat7 aljzat még nem létezik, és annyit tudsz csinálni, hogy veszel cat6a aljzatot hozzá vagy keystone modult és bepattintós aljzatot. Csak hogy explicit legyek, a sebességet, amit a kábel tud, talán majd 30 év múlva fogják tudni a hálózati eszközök, amiket otthon használunk (router, switch, hálókártya).

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #515 üzenetére

    No elvileg ilyen csatlakozó kell cat7 kábelekhez, ha később nem akarod cserélni az aljzatot: [link] A gyakorlatban a fene se tudja, hogy mi lesz később, mert még nincs új TIA szabvány a témában, bár lehet, hogy elavultak a cikkek, amiket olvasok. Elvileg csak a Nexans gyárt ilyen csatlakozókat, ami "elérhető az európai piacon", bár talán május óta [link] változott ez is, passz. Majd írd meg, hogy mire jutottál végül!

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • ZoltanRobi

    tag

    válasz inf3rno #518 üzenetére

    Fú, nagyon köszönöm a részletes választ és hogy ilyen jól kifejtetted...

    Ahogy végigolvastalak azt hiszem akkor túlzás még ebbe a cat7 irányba elmenni, mert még tényleg nagyon távlatinak tűnik a dolog.

    Marad a cat6, vagy cat6a? Nem tudom mit válasszak, merre induljak, mit javasolsz?

    A kábelelvezetés tekintetében a lakás közepén a hallban lesz a router és csak olyan irányokba megy majd innen a netkábel amerre max "sima" villanyvezeték megy, szóval csillárkapcsolóhoz, konnektorhoz, ilyesmi, konyhai vagy fürdőszobai és nagyeszközökhöz nem.

    Azt láttam, hogy cat6 aljzat van a Legrand Valena termékcsaládban amit kinéztem, de van 3 fajta is:
    UTP, FTP, STP. Nem tudom mi a különbség, az UTP kell nekem gondolom? :)

    A másik, hogy ehhez az van írva, hogy Cat6, nem tudom vajon Cat6a-hoz is jó?

    Köszönöm a segítséged! :R

  • zozo-k

    újonc

    Sziasztok!
    A segítségeteket szeretném kérni, otthoni hálózat kiépítése előtt állok. Gyakorlatilag a falban már benne vannak a csövek. Már csak a rack szekrény kell és a hálózat kiépítése van hátra. Az aljzatok Sedna CAT6-os UTP aljzatok lesznek, mivel csak UTP fali aljzatok vannak. Az érdekelne, hogy az UTP fali aljaztba húzhatok-e FTP falikábelt vagy akkor a kábelnek is UTP-nek kell lennie? Azzal tisztában vagyok, hogy mi a különbség az UTP, FTP és SFTP között, de valaki olyat mondott nekem, hogy UTP aljzatba, csak UTP kábelt lehet kötni. Én szívesebben húznék FTP-t, de hát... Illetve a rack szekrénybe a patch panelnek UTP elég vagy oda is kell az FTP panel? Hiszen a fém rack szekrény eleve szűri a zajt, ha jól tudom.
    Köszönöm a segítséget!

  • z123456789

    addikt

    válasz z123456789 #507 üzenetére

    Sziasztok!

    Megérkezett a kis szettem. Ki is próbáltam, de nem vagyok benne biztos, hogy a kábelt hogyan is kell blankolni, mert az egyik videóban tűrögetik a kis fém szálakat mint az ingujját, a másikban, meg csak simán beletolják a fejbe, és már nyomják is rá. :/

    Szóval mielőtt beletolom a képen látható fejbe a kábelt, maradhat úgy, ahogy a blankoló leszedte, vagy az alumínium burkolat felett levő réz szálakat hátra kell tűrnöm? Ezek a szálak az árnyékolást hívatottak szolgálni, ugye? És nem érhetnek hozzá a maghoz (ami meg a középen levő erős réz szál).

    Bocs a rossz képért, szar a telóm kamerája.

    [ Szerkesztve ]

  • kisskd

    tag

    Én azt az elvet vallom, és gyakorlom, h itt nem kell visszatűrni, én nem is látom értelmét, szerintem mms, régi technológiából adódó beidegződés. De sosem tanultam ezt, csak tapasztaltam, szóval tévedhetek. Viszont a blankolón állíts, eggyel több lépcső kellene. A tiszta réz után kellene lennie egy tiszta fehér habos szakasznak.

    [ Szerkesztve ]

  • z123456789

    addikt

    válasz kisskd #522 üzenetére

    Valahogy így? Igazad van, mindjárt jobban is mutat belülről a fejben is, mert így síkba kerül.

    Köszi.

    MÁr csak a csavaros fejet kell megvárnom, és kipróbálom, hogy jól megy-e. :R

  • kisskd

    tag

    válasz z123456789 #523 üzenetére

    Igen, ilyesmire gondoltam, így szépen kitölti a csatlakozót, nem tud smi semerre kolbászolni. Szemre kicsit soknak tűnik mostmár a fehér, de csak otthonról tudok neked pontos méretekkel szolgálni este felé, az egyik blankolómon van rajz :D

  • z123456789

    addikt

    válasz kisskd #524 üzenetére

    Amúgy igen, sejtettem hoyg ez hosszú, csak gyorsan vágtam egy mintát. Szerintem felesleges fáradoznod, azt hiszem a neten láttam már valahol méreteket, hogy mekkorának kell ennek lennie. ;)
    Ha esetleg nem menne, jelzem, és szívesen fogadom a rajzot. :R

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #519 üzenetére

    Igazából attól függ, hogy mi a célod. A jelenlegi technológiával szerintem a cat6a is pénzkidobás. Mármint internet nincs 10Gbps még, az átlag lakosnak max 1Gbps, ami elérhető. Ha megcsinálod a belső hálót 10Gbps-re, akkor kell hozzá 1200MB/s-es SSD, amivel ki tudod hajtani. Nem olyan drágák már ezek az SSD-k, viszont kicsi a tárolókapacitásuk. Mondjuk ha teleírsz egyet, akkor 240GB olyan 3 és fél perc alatt megy át rá az adat. Ugyanez a most jellemző 1Gbps-es hálózaton 33 és fél perc, szóval fél órát nyersz vele 240GB másolásakor. Árban a dolog attól függ, hogy hány gép van a hálón. Ahhoz, hogy meglegyen a sebesség mindegyiknek legalább core i5-nek kell lennie, gépenként saccra +100k költség az 1Gbps-hez való gépekhez képest, plusz a hálókártya még 100k, a switch pedig olyan 2-400k lehet, de inkább akkor már 400k-ért vennék, hogy ne azon spóroljunk. Az egész tehát 400k a switch-ért + 200k / gép. Ha úgy szórják utánad a pénzt, akkor költhetsz 1-2 millát hálózati eszközökre, aztán megoldható, hogy az otthoni belső hálód 10Gbps-es legyen. Értelmét én viszont nem látom, mert mit másolnál rajta, aminél számít, hogy 3 perc, vagy fél óra? Ha egy átlag fullHD filmet másolsz, akkor az 3 másodperc vs fél perc. Ha blue ray-t, akkor 20 másodperc vs 3-4 perc. Akkor lenne értelme az egésznek, ha nagy mennyiségű adatot kell gyorsan eljuttatni egyik helyről a másikra. Pl ha vannak otthon szervereid, van valami nagyobb tudományos adat, pl meteorológiai adat, amit szét kell osztani közöttük, hogy dolgozzák fel, stb. Kétlem, hogy egy átlagos családi házban ez a jellemző. Ha jobban elterjed a 4k, akkor is 25Mbps elég egy film stream-eléséhez, a teljes filmet átmásolni egy másik gépre, meg tökmindegy, hogy pár másodperc vagy fél óra. Ha valaki hoz egy lemezt, hogy másolj le neki mindent, akkor meg úgyis bekötöd sata portra, szóval ahhoz sem feltétlen kell a hálózat. Szóval én egyedül akkor látom jelenleg értelmét a 10Gbps-nek otthonra, ha otthon dolgozol nagy menyiségű adattal, pl filmeket vágsz, valami tudományos projekten dolgozol, stb. Ez annyira nem életszerű, mert inkább céges környezetben jellemző az ilyesmi, de nem lehetetlen. Egyébként én elégnek tartom jelenleg az 1Gbps-t átlag otthon felhasználásra. Valószínűleg olyan nagyot ez nem fog változni a következő évtizedben, mert hiába lenne mondjuk diginet 10000 vagy ilyesmi, a szerverek úgysem fogják 2-500MB/s-nál gyorsabban küldeni az adatot, és akkor nagy szerencséd van. Én pl nemrég szedtem le egy 15GB-os virtuális géphez való fájlt, és 3 óráig tartott az 500-as nettel, mert alig csordogált az adat a szerverről. Ezek olyan dolgok, hogy csak hosszú távon fognak megváltozni, szóval szerintem jelenleg a cat6 vagy cat5e és 1Gbps elég átlagos otthoni felhasználásra, később talán 10 év múlva elképzelhető, hogy átáll mindenki a cat6a-ra és a 10Gbps lesz az elterjedt, vagy valahol közte, pl 2.5Gbps, 5Gbps. Ha a következő 5 évre akarsz tervezni, akkor elég a cat6, ha a következő 10+ évre, akkor meg a cat6a. A cat7, cat8 stb. neked otthonra nem fog kelleni a következő 25 évben. Ahogy nézem a cat6a-hoz lehet kapni fali aljzatot: [link], szóval nem muszáj már keystone-al megoldani, ha hosszú időre előre tervezel. Amikor én csináltam néhány éve, akkor még nem volt, mondjuk én akkor is keystone-al csináltam volna, mert speciálisak voltak az igényeim. Ha megy vele párhuzamosan villany vezeték, akkor ajánlott árnyékolni. Valszeg a porszívó lesz a legnagyobb fogyasztó olyan 1-1.5kW-al, ami rá lesz kötve. Az UTP árnyékolatlan, az S/FTP ami meg elég rendesen le van árnyékolva. Közte van egy csomó másik kategória, de ha lehet, akkor én az S/FTP-t ajánlanám. Ha cat6a-t csinálsz, akkor olyat, ha meg nem, akkor cat6-ot vagy cat5e-t. Lényegi különbség az utóbbi kettő között annyi, hogy rövidebb szakaszon a cat6 esetleg el tud érni 1Gbps feletti sebességet is, de ennek a megfelelő hálózati eszközök nélkül semmi jelentősége, és ha 1Gbps-nél gyorsabb sebességre akarsz váltani, akkor a kábelt a legolcsóbb lecserélni, úgyhogy nem azon fogsz spórolni. A cat6-os és cat5e-s aljzatok jók cat6a kábelhez is, de sebességben csak 1Gbps-t tudnak majd, úgyhogy ha később váltasz 1Gbps-nél gyorsabb sebességre a hálózati eszközöknél, akkor cserélni kell majd az aljzatokat, a kábel viszont maradhat ugyanaz, már ha cat6a-t teszel a falba. Árnyékolt kábelhez való aljzatot vegyél. A kábel pedig legyen tömör rezes fali S/FTP kábel.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz zozo-k #520 üzenetére

    Az árnyékolásnál az a kérdés, hogy melyik szakaszokat akarod leárnyékolni. Elindulsz a számítógéptől, arra van kötve egy patch kábel, aztán jön a fali aljzat, aztán a fali kábel, aztán a rack szekrény, aminek az aljánál földeled. A tiszta az, ha mindegyik árnyékolt, és így az elejétől a végéig védett a kábel minden szakaszon. Egyébként szerintem nincs akadálya, hogy elvágd az árnyékolást a fali aljzatnál, aztán csak a falban futó részt árnyékold le, a patch kábel, ami a számítógépbe megy meg árnyékolatlan legyen. Egyedül talán az okozhat problémát, ha vastagabb az árnyékolt kábel, és emiatt nem megy bele az aljzatba az a része, amin rajta hagyod a szigetelést. De talán nem lesz ilyen probléma. Szóval elvi akadálya nincs annak, amit csinálni akarsz. Ha a rack szekrénynél nem FTP-hez való anyát pattintasz be, akkor nem fogod tudni földelni az árnyékolást. Valamennyit használ az árnyékolás földelés nélkül is, legalábbis láttam róla egy tesztet nemrég, de azt mondják, hogy úgy a helyes, ha földelve van.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz z123456789 #521 üzenetére

    Valszeg nincs gyakorlati jelentősége annak, hogy tűrögeted e vagy sem. Gondolom az számít, hogy legyen érintkezés, bár engem már volt, hogy megcsapott így az árnyékolása a koaxnak. Azt nem tudom, hogy a TV is küld e rajta valamit, ha gebasz van, vagy csak az elektromos zajok ellen jó. Ha csak az utóbbi, akkor akár le is lehet vágni a szálakat, mert úgysem a TV becsatlakozásánál lesz elektromos zaj azon a két centin, megrázni viszont tud. Ahogy nézem vannak extrém dolgoz ezzel kapcsolatban is: [link]. Nem tudom, hogy a galvanikus leválasztók védenek e ilyesmi ellen? Tuidja valaki, hogy azok pontosan mire jók?

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • kisskd

    tag

    válasz z123456789 #525 üzenetére

    8mm látható árnyékolás, és 4mm fehérség javasolt a kütyü szerint, de valszeg a tied is így vág(na) csak a mélységeken kellene kicsit hangolni a kis imbusz csavarokkal.

  • ZoltanRobi

    tag

    válasz inf3rno #526 üzenetére

    Ismét köszi a brutálhosszú kimerítő választ! :)

    A cél igazából a jó minőség és az időtállóság.

    Nem szeretnék semmi extra otthoni hálózatot vagy hasonlót, csak hogy pár év múlva, de lehetőleg 10 év múlva se kelljen újra kábelt húzogatnom a falban, hanem amit most megcsinálok a lehető legtovább kitartson.

    Akkor javaslatod alapján Cat6a S/FTP kábelt fogok venni.

    Tudsz esetleg márkát vagy helyet javasolni, hogy hol és milyet érdemes megvennem?

    Nagyon köszönöm a segítséged! :)

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #530 üzenetére

    Szívesen!

    Nincs sok tapasztalatom, hogy melyik cégtől melyiket érdemes venni. Én annak idején a kábelfutártól vettem Drakát, mert az volt az egyetlen webshop, ami adott méterre is, nem csak teljes tekercset. Ha teljes tekercs kell, akkor más cégeknél is biztosan vannak jó kábelek. A márkának érdemes utánaolvasni mielőtt megrendeled. Pl a Drakának elég komoly története van: [link].Ha mondjuk megpróbálasz egy Gembird-nek utánakeresni, elég hamar rájössz, hogy ők nem kábel gyártók. Gyakorlatilag bármilyen számítógép tartozékot lehet kapni tőlük olyan közepes minőségben, de a kábelt biztosan felvásárolják valakitől, szóval ha igazán jót akarsz, akkor nem biztos, hogy ilyen céget érdemes választani.

    A Legrand aljzatot, amit néztél úgy rémlik, hogy francia cég gyártja, ami hálózatokkal foglalkozik céges ügyfeleknek elsősorban. Én 45°-os keystone aljzatot rendeltem tőlük, de nem fért el a 3 egymás mellett normálisan a szerelődobozban, és a vége az lett, hogy eltörtem az amúgy sem valami fantasztikus minőségű fém rögzítőkeretet, amit adtak. Ez nem teljesen csak az ő hibájuk, de nem hiszem, hogy vennék még egyszer tőlük aljzatot. Rendeltem jóval olcsóbban másik keystone-os aljzatot, amit 90°-os volt. Igaz az se egy nagy minőség, de azzal meg tudtam normálisan csinálni egy 4 keystone modulos aljzatot. Úgyhogy bár szépek a fotók a Legrand Valena-ról, meg ezekről, de ár-érték arányban szerintem nem érik meg.

    200Ft/m-nél én nem nagyon adnék többet a kábelért a helyedben. Talán valami komoly akcióban 150-ért is lehet kapni jót. A szereléshez mindenképp vegyél valamilyen szerszámkészletet, amiben van teszter is. A behúzás előtt meg érdemes lehet megnézni 100m-es szakaszokon csatlakozókkal, hogy jó e a kábel, meg hogy sikerül e jól megszerelni. Ha hibás, akkor jobb nem behúzni a falba, hanem vagy visszaküldeni, vagy kivágni a rossz szakaszt. Erre vagy elpazarolsz néhány apát, és rákrimpeled a két végére, vagy az aljzatokkal csinálod és patch kábellel tesztelsz. Nem tudom ezek az aljzatok mennyire szerelhetőek szét, ha már bennük van a kábel. A keystone-ból elég egyszerűen ki lehet szedni, aztán behúzás után újra visszaszerelni. Amúgy ritka a hibás kábel, vagy csak én fogom ki mindig a jót. Irta valaki kicsit visszább, hogy ő kábelfutártól kapott rossz kábelt. Azt hiszem szerelt patch kábelt. Fontos még, hogy ezek viszonylag érzékeny kábelek, mert nem olyan vastagok az erek bennük, és ha sokat rángatod, megtöröd, stb, akkor sérülhetnek. Úgyhogy óvatosan kell behúzni, meg még talán letekerni is. Nem olyan, mint a villany kábel...

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • z123456789

    addikt

    válasz inf3rno #528 üzenetére

    (#528) inf3rno
    Rendben, köszi. Majd óvatos leszek. Nem kommunikál visszafele a TV, ki van kapcsolva ez a funkció.

    (#529) kisskd
    Köszi neked is. :)

  • Sagittauros

    tag

    Sziasztok!

    Sajnos egyáltalán nem értek a témához, ezért nagyon jól jönne a segítség.

    A felújítás közepette vettük észre, hogy a villanyszerelő a villanykábelt csőben, míg az u/utp cat5e kábelt nem csőben, vele párhuzamosan kb 0-2 centiméter távolságban vezette a falban olyan 15-20 méteren át.

    Plusz a villanykábelt csőben, mellette a koax kábelt egy szakaszon másik csőben, utána cső nélkül vezette szintén kb 0-2 centiméter távolságban olyan 10 méteren át.

    Ez jó megoldás? Megfelelően fog működni az internet (500mbit), illetve a tv szolgáltatás (UPC)?

    Illetve az alábbi kábeleket használta fel, ezek megfelelőek?

    Koax kábelen a következő olvasható:
    CATV - 2017 - 17140 - TFC - CCS/AL - SERIES 06 - 491 m CPR / CE Euroclassification Fca

    Az utp kábelen pedig ez:
    BELDEN 1583E U/UTP CAT5E 4PR AWG24 PVC ECA ISO/IEC 11801 EN50173 VERIFIED 100 OHM D3318228 03:44

    Köszi,
    Gergő

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz Sagittauros #533 üzenetére

    A koaxnál nem számít annyira, mert az 3-4x-esen árnyékolt szokott lenni. Az UTP-nél leéghet az alaplap vagy a rákötött okos TV, ha elég erős áramot indukál pl egy villanysütő, vízforraló, stb. bekapcsolása. Ennél többet maximum méréssel lehetne mondani. Jónak semmiképp nem jó gyakorlat főleg árnyékolatlan kábelnél. A Belden maga jó márka amúgy, csak nem erre találták ki az UTP-t. Ha van multimétered, megy a villany, és még nem lett aljzatra szerelve az UTP, akkor próbáld meg lemérni, hogy a több kW-os fogyasztók nem e indukálnak áramot a vezetékben.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • ZoltanRobi

    tag

    válasz inf3rno #531 üzenetére

    Én is a Kábelfutárnál nézelődtem! :)
    Viszont pont Cat6a-ból nem találtam Drakát.
    Tudnál linkelni egyet, amit a leginkább javasolnál nekem?
    Köszönöm! ;)

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz ZoltanRobi #535 üzenetére

    Szerintem kérdezz rá email-ben is, hátha tudnak szerezni neked. A Belden, BT, Draka, amit árulnak mind jó márkák, még az Excel, ami talán jó. Többről nem tudok, de biztosan van még sok jó márka, hacsak megnézem, hogy a top10-es listákban ezektől teljesen eltérő cégek vannak. Mondjuk azok amcsi listák, ez meg Európa.

    Buliban hasznos! =]

  • Sagittauros

    tag

    válasz inf3rno #534 üzenetére

    Köszönöm szépen a segítséget!

    A fórumot olvasgatva arra jutottam, hogy kicserélném a kábelt cat6a s/ftp típusúra, hogy hosszú távon ne kelljen hozzányúlni, ez jó ötlet?

    Illetve koax kábelnél elég arra figyelni, hogy (upc-hez) RG6-os legyen vagy ezen belül is van különböző ellenállású, árnyékolású fajta?

    [ Szerkesztve ]

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz Sagittauros #539 üzenetére

    Én mielőtt nagyobb munkálatokba belefognék, lemérném, hogy mekkora a veszélye a dolognak, mondjuk ha egy 2kW-os porszívót kapcsolgatsz, akkor mennyi áram folyik az UTP-ben. Egy multiméterrel megmérni azért jóval kevesebb munka, mint kibontani a falat. Vagy ha fizikus vagy, akkor akár ki is számolhatod. Ha viszont úgy döntesz, hogy kibontod, akkor sokkal jobban jársz, ha megcsinálod normálisan, és beteszel egy másik csövet neki a villanytól legalább fél méterre. Azzal garantáltan nem lesz gondod többet, és abban mehet UTP is, nem muszáj S/FTP. Elvileg vannak olyan aljzatok, aminél 1 RJ45, 1 koax csatlakozó van (cat6a biztosan nincs ilyen, de cat5e, cat6 van), de ha minden kötél szakad, akkor keystone-al is meg lehet oldani, hogy a koax és az UTP egy aljzaton legyen.

    A koaxnál 3 és 4x-es árnyékolásúak vannak, a tri-shield rg6, ami gyakori. Ezen kívül arra kell figyelni, hogy 75 Ohm-osat vegyél, ne 50-eset. A UPC egyébként megcsinálja neked lakáson belülre a kábelezést, de náluk az a standard, hogy falra felszögelik, szóval gondolom szólni kell előre, ha csőbe akarod behúzatni, meg aljzatos van, hátha az olyat visszamondják. Az aljzatoknál a keystone koax toldóval működik, a kész aljzatokat nem tudom, hogy milyenek, valszeg azokon sincs jel vesztés. A UPCs szerelő azt mondta annak idején nekem, hogy nem szeretik az ilyen aljzatos falban húzós megoldásokat, szal lehet, hogy megpróbálnak rábeszélni, hogy hadd szögeljék fel a falra a kábelt, amibe én tutira nem mennék bele, ha lenne hozzá cső, mert úgy néz ki, mint az okádék. Nekünk is így van megcsinálva...

    Nem tudom mennyire jó ötlet a cat6a, nem látok a jövőbe én sem. Amit tudok, hogy én itthonra azzal csináltam egy átvezetést a falon, és most is azzal csinálnám, ha újra kéne kezdeni, csak nem árnyékolttal, hanem sima UTP-vel. Nem szeretnék soha az életben hozzányúlni többet, mert csak a szívás van vele...

    Buliban hasznos! =]

  • Richvargas

    tag

    Sziasztok!

    A hozzászólásokat olvasgatva felmerült pár kérdés, amikben segítséget kérek.

    1.
    Itt korábban olvastam, hogy router/switch/pc közé nem mindegy, hogy patch, vagy cross kábel kell. Én évek óta úgy tudom, hogy ez a szabály már elavult, hiszen az eszköz felismeri, hogy milyen kábel van benne, és szükség esetén "felcseréli" az ereket.

    2.
    Gbit netet routerből kéne vinni egy másik szobába, falon keresztül. Cső van, még üres. A másik szobában két eszköznek kéne kábel, tehát egy switch lesz berakva. Cat6 kábel lenne, de a kérdés, hogy milyen megoldással menjen a kábel? Falban tömör, aztán elosztó, és patch
    kábel a switchig, van a fali elosztó két csatis legyen (ez esetben az funkcionál switchként?)?

    3.
    A falban külön csőben menne a net, és külön az áram, de itt-ott közel vannak egymáshoz. Házi barkács STP/doboz/akármi árnyékoláshoz nincs kedvem se tudásom... Elég a sima UTP, vagy valami más kéne?

    4. Most vettem észre, hogy egy harmadik szobában a router és a pc között STP patch kábel van. Eddig rendesen működött mindenféle árnyékolás nélkül, csak simán be van dugva, és kész. Jó ez így?

    5.
    Kábel és kábel között mekkora különbségek lehetnek? Most gyártóra gondolok. Mi ajánlott, és mi kerülendő?

    Agyon köszönöm!

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz Richvargas #541 üzenetére

    1. Én eddig még csak olyannal találkoztam, aminek jó volt a patch kábel. Ezek ilyen háztartási jellegű router+switch kombók voltak, szóval elképzelhető, hogy a külön switch - router megoldásnál más a helyzet. Passz.

    2. Én inkább úgy oldanám meg, hogy a router után közvetlenül van egy switch, aztán 2 csatis fali aljzat. A fali aljzat kétlem, hogy bármilyen megoldásban switch lenne. Szerintem csak arról van szó, hogy 2 kábel megy bele mindkét oldalról.

    3. Inkább tegyél rá S/FTP-t, és ne földeld. Elvileg valamennyit fog úgy is az árnyékolása a külső zajokból.

    4. Valszeg jó.

    5. Érdemes olyan márkát választani, ahol a cégnek ez a fő tevékenysége, mert akkor elég valószínű, hogy jól csinálja, ellenkező esetben már becsődölt volna. Egyébként ilyen gigabites témában már elképzelhető, hogy teljesen mindegy kitől veszel, mert annyira alap dolog. Pl az obiban is lehet kapni kimérve noname cat5e UTP kábelt, és ismerősnél az is működött.

    Gondolom másnak aki napi szinten ezzel foglalkozik, azért több tapasztalata van, de ők dolgoznak, mi meg írogatunk.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • Graphics

    Jómunkásember

    Sziasztok, új házba költözünk, és sajnos nem voltunk előrelátóak a hálózat kialakítása kapcsán.

    Nem készült faliajzat csak 2 helyre, viszont több is kellene, de túl vékony a kábelcsatorna.

    Szóval flat kábel után néznék, ezeket simán tudom én is blancolni és krimpleni ugyanúgy? :R

    Igazából csak a padlásig kell flat kábel, ott összekötőként jó a sima kábel is.

    [ Szerkesztve ]

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • kisskd

    tag

    válasz Graphics #543 üzenetére

    A flat kábelt vmi speckó helyen akarod vinni, vagy abban bízol, hogy az befér a csatornába? Mert utóbbira én nem nagyon biztatnálak, szerintem sokkal rosszabb lesz húzni, ha egyáltalán sikerül.

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz kisskd #544 üzenetére

    Abban bízok, hogy befér a koax mellé. Illetve azzal felhúzható lenne.

    A másik opció a WiFi teljes lefedéssel ,de ennyi elektroszmogot nem akarnék :D

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • kisskd

    tag

    Amit én eddig láttam flatet, azt esélytelen ott felhúzni, ahol a sima árnyékolatlan Cat5/Cat6 nem megy fel.

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz kisskd #546 üzenetére

    Miért esélytelen? Ezt nem igazán értem, hogy miért gond a felhúzása? Koax mellé odakötöm, Koaxon van ráhagyás, és felhúzom vele együtt.

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • kisskd

    tag

    válasz Graphics #547 üzenetére

    Lehet más típusú kábelről beszélünk, de amit én eddig láttam laposból, az nem fér el olyan kábelcsatornában, ami a normálnak kicsi, de ha te találtál jobbat, visszavonulok. :) Amivel én találkoztam flat kábel, az arra volt jó, hogy szőnyeg alatt/ablakhoz "odacsukva"elférjen, ennek megfelelően rövid, szerelt kábelek voltak.

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz kisskd #548 üzenetére

    Hmm, na ezt a felhasználást nem is gondoltam így hirtelen.

    Köszi az ötletet :R így igazából a fal mellett is el tudjuk vinni ügyesen.

    Még agyalunk rajta, én voltam picit bamba, hogy mindent Wifivel akartam megoldani, de lesz 1-2 asztali gép is, oda pedig kell közvetlen csatlakozás.

    EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

  • Doky1988

    senior tag

    Hali.
    Bekötötték itthonra a gigabties digit.UTP kábelt szeretnék Router-PC | Router-NAS | Router-TV | Router-Bridge -hez. Mi az ajánlott amivel stabilabb a gigabit? Cat5e vagy Cat6? Most 5e van, elégé ingadozó a dolog, gyakorlatilag 500 és 700 között átlagban.

    Szerintetek egy Cat6-ra UTP cserélés megoldhatja a problémát?

    DokY | www.zsolti.hu

Új hozzászólás Aktív témák