Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pompi

    MODERÁTOR

    válasz koovyy #1 üzenetére

    Nem igazán érdemes megkülönböztetni a szűrőket a szerint, hogy digitális vagy analóg géppel fotózunk. A szűrőt az nem érdekli, hogy filmre vagy szenzorra fotózunk, ugyanazt a hatást adják vissza. A legegyszerübb és leginkább csak az optika védelmére felrakott szűrők az UV és Sky szűrő. Előbbi az UV-t szűri, egyáltalán nincs kihatással a készülő képre, utóbbinak elvileg van színmódosító hatása, de nagyon minimális.
    A polár szűrő eltünteti a fényvisszaverődéseket és csillogásokat, erősíti az ég kékjét és a levelek zöldjét. A lineáris szűrő elvileg zavarja a gépek autófókuszát és esetenként a fénymérést. Azért mondom, hogy elvileg, mert én használtam már gond nélkül lineáris polárt autofókuszos géphez. Viszont a cirkuláris meg általában lényegesen drágább, ajánlott ezért megvétel előtt kiprobálni az adott gépen.
    Hasznos lehet még a szürke (ND) szűrő ha erős fénynél szeretnénk tágabb rekesszel vagy hosszabb ideig fotózni, létezik félig szürke és szürke átmenetes szűrő olyan esetekre amikor olyan a téma, hogy a kép egy része beégne a másik része viszont rendesen ki lenne exponálva.
    Aztán léteznek különböző szín szűrők ezeket a digitális fotózásban a számítógépen többé kevésbé lehet helyettesíteni, a fekete-fehér analóg fotózásban viszont nagyon szép dolgokat lehet vele elérni.
    Fontos dolog még a szűrőkkel kapcsolatban, hogy nagyon nem mindegy a minőségük, a fényáteresztő képességük. A legdrágább obi képét is tönkre lehet vágni egy silányabb minőségü szűrővel, ezért nem árt a objektívünk minőségéhez megfelelően választani.

    Feel Good Inc.

  • Varga Csaba

    aktív tag

    válasz koovyy #13 üzenetére

    Elvileg a Z5 ben jó minőségű APO objektív van, ahhoz érdemes megválogatni, hogy mit veszel.

    A Z5 ből előre kijön az objektív ugye???
    Mert nekem a Z10 nél nem jön ki semmi, ott elég volt egy menetátalakító közcsavar. 52 ről 43 mm-re.

    Ha kijön előre az obi a géptestből akkor egy csőszerű adaptert kell venned ami az objektíved legkülső állása elé ér és arra tekerheted fel a szűrőt.

    Ha ilyen megoldással (csővel) lehet a szűrőket felszerelni akkor számíts arra, hogy nagylátószögnél ''vignettálhat'' ez az együttes.
    Mindenképpen próbáld ki együtt!
    A legtöbb fotósboltban mindnen további nélkül engedik a próbát, ahol nem azokkal ne is foglalkozz...

    Elvileg valamelyik fotóstopikba tettem fel polárral és anélkül készült képeket, csupán a szemléltetés céljábol, azóta elvesztettem a könyvjelzőimet igy nem tudom pontosan megmondani hova.

    Esetleg Oceanearth emléxik rá? :F

    ''Egy haver mondta: ''szerintem a linux egy nagyon szar windows'' by Mefistofeles''

  • Pompi

    MODERÁTOR

    válasz koovyy #13 üzenetére

    Z5-höz - ahogy Varga Csaba is írta - kell egy adapter amire tudod a szűröket tenni.
    Van gyári és vannak utángyártott megoldások is (pl. Soligor)
    Bővebben: link
    Bővebben: link

    Ha jól látom, akkor ezek után 52mm meneted lesz. Ez előnyös, mert viszonylag kis méret, így olcsóbbak a szűrők, mint a nagyobb méretekhez.

    Feel Good Inc.

  • Pompi

    MODERÁTOR

    válasz koovyy #30 üzenetére

    Azt jelenti, hogy a tubus belóghat a képbe és igy kitakarhatja a kép sarkait. Mondjuk maga a tubus szerintem nem fog, viszont ha szélesebb vagy esetleg több szűrőt raksz akkor inkább előfordulhat ez a jelenség.

    Feel Good Inc.

  • Varga Csaba

    aktív tag

    válasz koovyy #30 üzenetére

    Márka..???
    Ez egy örök kérdés, hogy milyet vegyen az ember gyermeke, meddig fizet a minőségért, és honnan kezdődik a márkanév megfizettetése is.

    Előrebocsátom, fotó témában inkább műkedvelő vagyok és én is a profik tanácsa után megyek. Azt hogy milyen szűrőt veszel a gépedhez a pénztárcád szabja meg, ha belefér akkor vegyél egy hoya-t (de ne az Optiformnál), ha még inkább belefér B+W, ha szerények az anyagi lehetőségeid akkor Hama, soligor, stb...

    Nekem a profi fotós a hoya-t javasolta, az alatta lévő kategóriáról lebeszélt.
    Szerencsém volt, kis utánajárással vettem féláron Hoya HMC CP-t 8.100 Ft-ért és kb. 3.000.- Ft-tal fizettem többet egy hasonló Hama áránál, nekem ez még belefért. (az OPTI-KAM-ban furcsamód nagyon olcsó volt ez a termék :C :C)

    A vignettálás annyit jelent, hogy a kép széleinél, sarkokban rendellenes lesz a kép, szegélyt kap, életlen lessz, legrosszabb esetben fekete keret lóg bele, mivel a szűrő+adapter belelóg az objektív látómezejébe.

    Mivel a te objektívednél a frontlencse mozog így igen esélyes lehet ez a probléma.
    Úgy képzeld el, mintha egy csövön néznél keresztül, minél rövidebb a cső annál nagyobb lesz a látómeződ, minél hosszabb a cső annál inkább csak egy pontra tudsz nézni.

    Az adapterből végülis olymindegy milyet veszel ha passzol a gépedre.
    A szűrőből a vékonyabbak (szélük vékonyabb) elvileg kisebb eséllyel vignettálhatnak.

    Javaslom hogy vásárláskor vidd el a gépet és készíts teszképeket nagylátó és tele állásban a gép+szűrő+adapter kombóval akár többféle szűrőt is kipróbálva és csak a képek monitoron történt kiértékelése után dönts.

    Elvileg az adaptertubust simán megveheted ott számottevő különbségek nem lehetnek.

    Ha szeretnél szűrőt próbálni és pesti vagy kipróbálhatod az én hoyámat.
    (találkozunk valahol és lősz pár képet, de akkor legyen adaptertubusod!)

    ''Egy haver mondta: ''szerintem a linux egy nagyon szar windows'' by Mefistofeles''

Új hozzászólás Aktív témák