Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Gondoltam megírom, hátha valaki más is tud 5letet meríteni belőle. Hasonlóan a cikk írójához, én is próbáltam gyári NAS megoldást (WD MyBook whitelight + Optware), de állandóan csak hákoltam, sosem úgy működött ahogy szerettem volna, ráadásul rettentő gyenge volt CPU-ban, lassú volt. Végül elegem lett belőle és kidobtam...

    A befutó egy Lenovo ThinkPad T400 notebook lett, amely NAS-ként fut 0-24-ben már közel 4 éve és azt kell mondjam tökéletesen bevált :K
    • CPU Intel Core 2 Duo P8400
    • RAM 8GB DDR3
    • HDD WD Blue 500GB
    • 1 x 1Gbps LAN az alaplapon
    • 1 x 1Gbps USB 3.0 LAN adapter
    • dokkolóban az extra interfészek miatt
    • USB3.0 ExpressCard
    • Win7 x64
    • Transmission daemon (~100 egyidejű torrent) / VMware Workstation (2 x Ubuntu VM fut egymás mellett) / FileZilla FTP server / Windows file share / NAGIOS / CACTI / Zabbix / OpenVPN server / Cisco IPSec VPN / HD Sentinel / AIDA64 / NRPE
    • Az OS-ben az energiagazdálkodási séma a minimumra van konfigurálva (max. 5% CPU), így mérhetően kevesebbet fogyaszt, mint 100%-on pörögve. Szükség esetén a CPU teljesítmény egy kattintással 100%-ra állítható a séma kiválasztásával.
    • 2 x 3TB WD RED 3,5" külső USB 3.0-s mobile rack-ben (külön tápról).
    • 1 x 1TB WD RED 2,5" külső USB 3.0-s mobile rack-ben (USB tápról).
    • 1 x 16GB flash drive USB3.0 (ReadyBoost-nak).
    • A gyári CPU ventilátor kímélése végett egy külső Noctua 4cm venti látja el a CPU hűtés szerepét, így a TPFanControl le tudja állítani a belső ventit.
    • A HDD auto kikapcsolás tiltva van.
    • CPU undervolting-ot végül nem láttam szükségesnek.

    Egy APC SUA1500I Smart UPS viszi a fenti cuccot:
    • 1 x Cisco router
    • 1 x Juniper router
    • 1 x TP-Link gigabit switch
    • 1 x console szerver
    • 1 x Ubiquiti WiFi AP
    • 1 x LAN hőmérő
    társaságában, amely együtt összesen ~70W-ot fogyaszt. Ugyan nem mértem még, hogy ebből mennyi maga a NAS, de véleményem szerint havi 200-300 Ft villanyszámlát nekem megér, hogy van teljesítmény is alatta, ha szükséges.
    Hangja kb annyi van, amennyi a külső CPU ventinek van, amely a nyári nagy melegeket kivéve low-noise adapterrel lassítva fut, így gyakorlatilag hangtalan.

    Igazából eddig bármit is akartam rajta megvalósítani, bármi elfért és futott rajta, nem hagyott cserben :)

    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Esetemben valóban nem a klasszikus értelemben vett NAS megoldásról van szó, nekem ez a környezet elsősorban a funkciógazdagságról szól és csak másodsorban fájlszerverről :) (hálózatokkal foglalkozom, így ez részben szakmai ártalom is :D ) Amely HDD-k nem USB 3.0-n vagy SATA-n hanem csak USB 2.0-n csatlakoznak, azoknak a sebessége számomra elegendő videók és egyéb fájlok megosztott drive-on keresztül történő eléréséhez. Abban teljesen igazatok van, hogy közel sem produkál olyan disk sebességet (és RAID támogatást), mint egy modern NAS megoldás SATA3-as lemezekkel, de nem ez volt az elsődleges szempontom.

    A fenti környezet leegyszerűsítve könnyen elláthat NAS funkciókat, amelyekhez természetesen nincs szükség az említett kiegészítőkre: ha adott pl. egy T400, teszünk bele egy 1TB-os HDD-t, majd az optikai meghajtó helyére egy HDD bay-t csatlakoztatva oda is egy második HDD-t, így bőven van 1-2TB rendelkezésre álló hely. Bár ez a T400 esetében ugyan csak SATA2, az 1Gbps LAN átviteli sebességéhez képest még ez is bőven sok. Erre igény szerint telepíthető Linux / xpenology / OMV vagy akár Windows is :)

    Üdvözlettel,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

Új hozzászólás Aktív témák