Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lenox

    veterán

    válasz tecsu #97 üzenetére

    Ha te is tudod, hogy kell hozza nagyobb bitmelyseg, akkor minek irod le, hogy nem sok koze van hozza, trollkodasbol?
    Nem metaadattal kepezik a nagyobb dinamikat, a metaadat csak megmond rola infokat, aztan a tv ha akarja hasznalja, ha nem nem.

  • lenox

    veterán

    válasz Hobbbyt #81 üzenetére

    Az a baj, hogy azt hiszed, hogy egy HD tartalomnal 1 pixelnyi reszletek vannak. Eleve ott kezdodik, hogy minden konzumer tartalom csak YUV420, tehat pl. a HD kepen egy piros szinu dolognak csak 960x540 a felbontasa, de amugy sem pixel szintu sakktabla van altalaban a kepeken, mert akkor minden lassu mozgas moire haboruva alakulna, hanem minden elnel (reszletnel) par pixelnyi atmenet van. Tehat nem azt kell osszehasonlitani, hogy latsz-e egy pixel szintu kulonbseget hd es uhd eseten, mert nem abban fog a valos tartalom kulonbozni.

  • lenox

    veterán

    azért az kijelenthető, hogy a HDR lényege, hogy tartalomtól függően változtassák az egyes képrészletek fényerejét.

    Hat egyreszt a sima SDR teven is a tartalomtol fuggoen valtozik a fenyero (tehat a sotet pixelek sotetek, a vilagosak meg vilagosak), de masreszt nem ez a HDR lenyege, hanem hogy a korabbinal nagyobb fenyerot tudjon, tobb reszletet mutasson a a felso regiokban, es tobb reszletet a sotetekben is, illetve nagyobb szinteret tegyen elerhetove.

    Ez elméletileg jó hatással van a kép minőségére, hiszen jobban megközelíti azt, ahogy a valóságban a szemünk és az agyunk "látja" a dolgokat, legalábbis a gyártók állítása szerint.

    Es ez igy is van, a valosagban sokkal nagyobb fenyero van, mint amit a korabbi tevek tudtak, tehat a nagyobb fenyero kozelebb van a valosaghoz, illetve a valosagban vannak telitettebb szinek, tehat a HDR-tol megkovetelt nagyobb szinter is kozelebb van a valosaghoz.

    Ehhez szükség van értelemszerűen olyan speciális tartalmakra, amelyekben az ehhez szükséges információk a jelek mellett metaadatként kódolva vannak.

    Ez ennel egy kicsit bonyolultabb. Egyreszt van a HDR10, ami kb. azt jeletni, hogy a tartalom 10 bites, bt2020 primaryket hasznal, es PQ curve szerint vannak kodolva az ertekek benne. Elvileg ehhez is kell metaadat, tehat meg kell adni a primaryket es a feheret, illetve a legsotetebb es a legvilagosabb ertekeket, azonban ezt sok eszkoz figyelmen kivul hagyja, es hasznalja a default ertekeket. Tehat metaadat nelkul is szepen meg lehet nezni tartalmat, minden ilyen eszkoz tud elvileg rec2020 pq-t fogadni.
    Aztan ha melyebben belemegyunk, akkor ez ugy mukodik elvileg jol, hogy a tartalom megvan ebben a formatumban pl. 2000 nites fenyerore, es megcsinaljak hozza pl. azt a metaadat streamet, amivel egy rec709/100 nitet tudo tv-re lehet konvertalni. Vagy esetleg csinalnak egy 1000 nitest is. Ekkor az adott tv a sajat (es a gyarto) tudasa szerint ezekbol az adatokbol a sajat kepessegeinek (tehat pl. P3/600 nit) megfelelo kepet tud eloallitani a gyarto altal megadott algoritmussal. Lasd smpte st 2094, ebben vannak a metaadat definiciok. Tehat a metaadat arra kell, hogy bar az eredeti kep 2000 nitig felmegy, de a tv csak 600-at tud, akkor 600 folott ne csak egyforma feheret lass, hanem megfeleloen legyen kihasznalva a 600 nit, hogy minden reszlet megmaradjon. Metaadat nelkul a tv amugy tudna egy default mappinget, ami vagy jo vagy nem, de a metaadat segitsegevel szebb kepet tud eloallitani. Logikus modon ez arra kell, hogy a kisebb fenyerot tudo tv-t optimalisan lehessen kihasznalni. Ha az anyag is 1000 nites (ami egy jellemzo ertek), es a tv is 1000-et tud, akkor eppen nem kell a metaadat.

    Egy szó, mint száz, a képvilág nem annyira természetes, mint amit egy jól kalibrált televízió esetén megszokhattunk.

    HDR modban is lehet kalibralni, HDR modban pont ugyanazt a kepet is ki lehet rakni, szoval itt nem a HDR-rel van a baj.

    A valóság azonban az, hogy – a 3D konverzióhoz hasonlóan – a HDR konverzió is kapufának tűnik, legalábbis jelenleg.

    Biztos csak a rosszakat lattad. Van jo is.

Új hozzászólás Aktív témák