Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #22 üzenetére

    Konkurencia mindennek kéne.

    Régen volt a standard oil, amit felosztottak nemtom 8 részre.
    Gigavállalatok kialakulásának elkerülése polgári szempontból két dolog miatt kívánatos:
    - a monopólium árszabása önkényes, annyit kér el, amit nem szégyell és nem ösztönzi a fejlesztésre.
    - a vastag profitokból olyan pénzügyi kapacitásra.tesz szert, Amivel könnyedén mígvásárolhatja a politikát, hogy még inkább számára kedvezőbb szabályozási környezetet alakíthasson ki, valamint saját réxzvényeket vásárolhat vissza, s az emelkedő részvényárfolyamok valós piaci teljesítmény nélkül (mármint persze ha a monopol pozíciót nem tekintjük piaci teljesítménynék) mímelhet sikerességet.

    Természetesen a piaci fundamentalista most azt mondaná, hogy sebaj, a monopol árakkal csak azt éri el, hogy majd valaki belép a piacra és leversenyzi.
    Csakhogy a szabályok, a méretgazdaságosság, a kapacitás, mennyiségi kedvezmények és a tőkeerő a monopol helyzetben levőt védik. Szabadalmak, ugye. Kis kapacitással, magas egy egységre vetített költséggel lehet cincogni..

    Ha valaki mégis túl hangosan cincogna, akkor jön a felvásárlás.

    Régen volt feldarabolás.
    Ma már nincs. Ennek egyik oka az, hogy bíróságon megvédték azt az álláspontot, hogy a fúzióval költségeket csökkentenek, növekszik a méretgazdaságosság, ami csökkenő költségéket jelent és ezzel a végső soron a fogyasztó jobban jár.
    Persze, látjuk, milyen aggresszívan versenyzik le egymást a két-három szereplős piacokon. Pár éve az apróhirdetési piacon volt nagy verseny, Aminek a vége az lett, hogy mi eladjuk az érdekeltségeinket nektek itt, ti meg nekünk ott és písz.

    A másik ok meg afféle nemzeti protekcionizmus.
    Mindenki exportálni szeretne. Ha importálsz, áramlik ki a pénz. Ha exportálsz, akkor befelé áramlik. Eközben viszont nyitottság van. Azért, mert szemezgetünk a külföldi piacokon elérhető megrendelésekkel. Itt van például az európai vasútgyártás. Most pont nem engedte az EU a két nagy európai gyártó összeolvadását, merthogy azzal európában gxakorlatilag monopol helyzetbe kerülnének. De ha most az eu darabolná vasútgyártókat, a USA a facebookot meg a googlet és a Ms-ot, akkor nyitott gazdasággal.nyilván hátrányba kerülhetnének kínával szemben.

    Egyébként a darabolás kívánatos volna. Persze, csökkenne a hatékonyság, méretgazdaságosság, stb, de épp a redundancia miatt több embernek lenne munkája.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák