Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bazsesz

    őstag

    válasz tordaitibi #1 üzenetére

    Hát, elég összetett témába vágtad a fejszéd. Első körben leszögezném, hogy az írásom kizárólag felhasználói/munkáltatói szemszögből nézem. Ebből a szempontból pedig javarészt egyet kell, hogy értsek veled.

    Kezdjük a legelején: ha otthon annyit csinálsz, hogy megnézed naponta a facebookon, hogy ki hol töltötte szabad/munkaidejét, meg elolvasod az emailjeidet, gyakorlatilag mindegy mit használsz elviekben. Anyámék Ubuntu-t használnak erre annak ellenére, hogy van legális Win10 kulcsuk a laptopjukra. A történet egyszerű: benyeltek egy facebook vírust, kaptak Linuxot rendszergazdai jog nélkül. Azóta nincs ilyen gond. Asztalra ki van téve a Chrome, és ők mindent IS meg tudnak vele csinálni. Nem használnak office-t. Valóban teljesen ingyenes szoftvert használnak 100%-ban. Ha játszol, akkor Windows. Mondhatod, hogy Wine, meg anyám kínja, de mégse olyan. Tehát marad a Windows. Pont.

    Az én nézőpontom:

    Mint írtad DSC, Paradox, és lehetne napesti sorolni, ide értve a kamerás rendszereket. De ide sorolnám az IT hálózatüzemeltetőket is. Nem látsz egy olyan embert se, akkinek a laptopján ne Windows lenne. A riasztók (és a tűzjelzők is), 99%-ban bár soros portot használ (ami USB-s, azon van egy USB-Soros inverted az USB port után), mégis a hozzá tartozó szoftvert Windowsra fejlesztik. Van olyan - a mai napig kapható, méregdrága - beléptető rendszer, aminek a szoftverje egy tesco gazdaságos ipari hulladék foskupac, de legalább Windows 7 felett nem indul el. A gyártóra nem emlékszek már, de van olyan tűzjelző, aminek a szoftverje nem jutott tovább a WinXP-től, és ha megcseréled az Észak-Amerikai kontinenst az Afrikaival se fog máson futni. Kizárólag ezért van meg még a Windowos laptopom a munkám ezen része miatt.

    Októberben váltottam asztali PC-ről egy 2014-es Mac Minire. Mellette van több, mint két éve Iphone, Ipad, és most készülök egy Macbookot venni. A munkám másik fele miatt produktívabb, és nagyjából 10-15% időt megspórolok vele. Szerződések, jegyzőkönyvek (főleg mikor csatolnom kell mellékletben a képet, hogy mi a probléma), oktatási anyagok, mindent viszek át Pagesbe, Numbersbe, Keynoteba (igaz ez idő volt). Bármelyik eszközön elő tudom venni, módosítani, bemutatni, elküldeni, stb. Nekem működik. Nem azt mondom, hogy Linux/Win/Android vonalon nem lehetne ezt elérni, de itt instant működik. Azt is aláírom, hogy nem épp a legolcsóbb megoldás (SŐT!!!). Az árnyoldaláról: van Office előfizetésem rá, amit használnom kell OSX-en. Például árajánlat bekérő úgy néz ki, hogy kapsz egy excel táblázatot, amit Neked vissza kell küldened, és Mancika a titkárnő ha nem tudja valamilyen kompatibilitási probléma miatt megnyitni, törli a fenébe az emailed, és megeshet, hogy buktad a munkát. És hiába vitatkozol Mancikával hogy ő a hunyó, mert nem jó táblázatkezelőt használ, csak ártassz magadnak, és legközelebb olvasás nélkül törli a leveled.

    Amit esetleg nagyvállalati/céges környezetben el tudok képzelni, viszont ez teljességgel csak az én látásmódom, lehet, hogy valami nagyokos idejön, és azt mondja, hogy hülye vagyok nem értek hozzá:

    Na itt kezdődik a buli. Oké, hogy PAPÍRON sok pénzt spórolhatnál azon, hogy mondjuk a nálad lévő 100 gépen MS Office helyett LibreOffice-t használnál. De 10 emberől 6-nál már az kiveri a biztosítékot, és komfortzónán kívülre kerül, hogy Win7-ről Win10-re váltassz (vagy emlékezz vissza az - azt hiszem - Office 2003->2007 váltásra), és mivel 1-2 dolog egy icipicit máshogy van már használhatatatlan a rendszer, és egy rakás sz@r. Van olyan ismerősöm, aki több, mint 1 éve fikázza a Win10-et, hogy sz@r, de ha konkrétan rákérdezel, hogy miért nem tudja megmagyarázni. Asztalról elindítja a böngészőt, az excelt, meg a wordot, az intéző ugyanott van ugyanúgy nyílik, de a Win10 sz@r.
    Na kb ilyen aránnyal TARTS/TARTASS oktatást (ami ugye nem kevés pénzbe kerül), hogy miként használjuk az MSO helyett a LO-t, ami idő alatt az embereid nem dolgoznak, tehát PÉNZKIESÉSED van, és a felületes oktatás (merthát ugye nincs több hónap kioktatni rendesen a dolgozót) miatt több idő ugyanazt megcsinálni, tehát mégtöbb PÉZKIESÉSED van. A lassúság miatt esetlegesen kicsúszol egy határidőből, amiért vagy munkát/pályázatot/támogatást buksz, ne adj isten megkötbéreznek, tehát már halmozod is a PÉNZKIESÉSED. És itt tök mindegy, hogy önkormányzat, óvoda, iskola, cég, vagy bármi más. Mindegyik pénzből él. Amikor az egyik rendszergazda ismerősöm mondta, hogy 90-100 fős szervezetnél 5-6 fő Win helyett Mac-et használ, és hogy ez házon belül már okoz problémákat mindaddig nem hittem el, amíg nem lett meg a minim.

    Üdv: Balázs

    ''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

  • Gargouille

    őstag

    válasz tordaitibi #1 üzenetére

    Jól összefoglaltad szerintem, a saját tapasztalataim is egybevágnak a tiéddel. Én úgy fogalmaznám meg röviden, hogy olyan ez mint a LEGO. A Linux egy doboz ömlesztett legokocka, szabványos elemekből áll, minden fajta elem van benne és bármit tudsz építeni, csak a képzeleted, a kreativitásod és az ügyességet szab határt.

    A Windows meg egy konkrét legókészlet, amiben pont a megfelelő elemek vannak (de csak azok és csak annyi), van hozzá pontos útmutató, mondhatni készen van, csak össze kell rakni. Ebből is építhetsz másfélét persze, de a meghatározott számú és fajtájú kocka miatt, csak korlátozottabban.

    Namármost a Linux esetében ugyan ott a lehetőség, hogy bármit, de tényleg bármit összerakj, csak sajnos kevés olyan ember van, aki elég okos és kreatív (vagy kitartó) ahhoz, hogy egy komplexebb és jól működő szerkezetet rakjon össze belőle, a legtöbb ember kábé eljut egy egyszerű kisautóig vagy házig, aztán feladja vagy beéri ennyivel.

    A Windows esetében viszont gyárilag egy rohadtul komplex és amúgy jól kitalált rendszert összeraktak neked előre (MS ökoszisztéma office-al, Azure-al, AD-val, Exchange-el stb.-vel), csak követed az útmutatót és fogod tudni használni. Minden mindennel össze van drótozva benne, a legtöbb üzleti igényre kész megoldás van kialakítva és bár itt-ott vannak benne bugok, hézagok, de azért működik.

    Azt amit az MS megépített a saját legojából, az mára már egy komplett gigaváros. Elvben Linux legokockákból is simán felépíthető lenne (lehet akár jobban is), csak senki nem építette meg.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák