Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #90088192

    törölt tag

    A probléma adott, a baj az hogy az emberi élet során nagyon ritkán fordul elő, hogy 2db egyen agyában ugyan azok a gondolatok jelenjenek meg kommunikáció közben.
    Ezt nem tudjuk megoldani egyenlőre :R

    De aki mar megtapasztalta milyen ez, az érti és érzi a különbséget, ez nem függ össze se tanulmánnyal, sem olvasottsággal SZVSZ.
    Vagy képes vagy empátiára vagy nem. :K

  • TheLázs

    csendes tag

    válasz #90088192 #1 üzenetére

    Miért nem feltételezhetjük, hogy a születés pillanatában mindenki egyenlő? (Nem a társadalmi háttérre gondolok, ahoá megszületik, hanem arra, hogy a megszületés pillanatában, ha összecseréljük a későbbi utcaseprőt és a későbbi mérnököt/űrhajóst/orvost etc. akkor a leírt pálya érdemben szerintem nem fog változni.)

    Ha feltételezzük, hogy a gondolatok és az intelligencia annak a függvénye, hogy milyen környezetben nőhetünk fel, és hogy a biodiverzitás nem terjed ki az egyéni felfogóképességre - túl nagy mértékben - akkor azt is kijelenthetjük, hogy az empátiát és minden emberi erényt és jellemhibát tanulással szívunk magunkba. Nem?

    "Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz TheLázs #2 üzenetére

    Nem feltételezhető, hogy az összecserélt újszülöttek azonos életpályát futnának, mint felcserélés nélkül.
    Ha csak a genetikai örökségre gondolsz, de nem a külső megjelenésre, minden ember más adottságokkal indul az életnek.
    Még családon belül is, kettő testvér között is jelentős életút eltérés lehetséges. Pedig azonos környezetből és közel azonos örökölt képességekkel születnek. Nyilván minden újszülött mutáció. Ha csak nagyon kicsi mértékben is, de eltér a testvérektől. Az egypetéjű ikrek kivételével, mivel ők duplikációnak tekinthetők.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Thusor

    őstag

    válasz Hieronymus #3 üzenetére

    Egypetéjű ikrek se tekinthetőek azonosnak. Régen úgy tanították és hitték a kutatók, hogy az aegypetéjű ikrek ugyanazok. Hát nagyon nem. A környezeti tényezők (epigenetika) erősen befolyásolják az egyén DNS-ét, egyes géneket bekapcsol, míg másokat kikapcsol. Ezért van az, hogy míg az iker egyik párja hajlamos lesz bizonyos betegségekre addig a másik egyáltalán nem. De egyébként az ujjlenyomat se azonos egypetéjű ikrek esetében. Rengeteg tudományos cikk van fent a neten, ami ezzel foglalkozik, érdemes elolvasni. Az egypetéjű ikrek a tudomány jelenlegi állása szerint csak a DNS szekvenciákban azonosak, ugyanakkor a környezet által befolyásoló metilcsoportok, melyen a DNS citozinjaira kapcsolódik befolyásolja a gének működését, ebben eltérnek az ikrek. Ez az úgynevezett epigenetika ami az epigenommal foglalkozik.

    AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

  • TheLázs

    csendes tag

    válasz Thusor #4 üzenetére

    Pont szigorlatra készülve egy erős biokémiás vonalat is érintenünk kell. Nagyon érdekes téma.

    "Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

  • Thusor

    őstag

    válasz TheLázs #5 üzenetére

    Nekem ez volt a PhD témám és jelenleg a kutatási témám is, az epigenetika és a környezeti stressz hatásai, csak ugye nem emberben hanem növényekben vizsgálva.

    AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

  • #90088192

    törölt tag

    válasz TheLázs #2 üzenetére

    Ami érdekes, egy orvos elvégezte számunkra mar a kísérletet, nem mosolygott az újszülöttre egyáltalán(senki sem a háztartásból), és a gyermek magától elkezdett mosolyogni, tanulság a képesség velünk születik(vagy magától alakul ki minden külső segítség nélkül).

    A másik, 2 testvér(ikrek de nem egypetéjű), ugyanaz a család, ugyan az az ismerősi kor, ugyan az az iskola.
    Mégis 2 teljesen különböző szemelyiség, különböző célokkal és különböző hozzáállassál. Most éppen 18 évesek, és ami érdekes, az egyik leány 16! éves korra gyakorlatilag ideg-összeroppanást kapott attól a tehertől amit magár helyezett tanulás szempontjából, míg a testvére gyakorlatilag "lébecolt" :R

    Vagyis igen és nem, nem vagyunk egyformák kezdetektől fogva és egyenlők sem, de egyenlők vagyunk mert a potenciál mindenkiben meg van.
    Es nem meg igen is, mert nem az összes tulajdonságunkat a környezet hatására alakítjuk ki.
    Ebben az a ráció, hogy az emberek nagy része egy minta alapján próbál élni, aminek vannak bizonyos következményei. Van pozitív oldala a társadalomra nézve, és van negatív oldala az egyénre nézve.

    Amire gondoltál(SZVSZ), hogy ezt az egyen felismeri-e, mármint a saját motivációit, mert az teszi az embert utcaseprővé vagy éppen orvossá(most éppen nem akarom a környezeti hatások szélsőségeit idehozni, hiszen hiába akar valaki orvos lenni, ha nincs meg a lehetőség hogy képezze magát azon a pályán mert politikai döntés vagy amit akarsz).
    Ha van belső késztetés, gyakorlatilag barmit meg tud valósítani az ember, háttér való tekintet nélkül(ha belegondolsz pont a hogy a gazdag családba született csemeték, mostanság szinte semmit nem értek el, mert nincs ami motiválja őket, és pont ez a példa jó ellenpéldának is, hiszen nagyon kis számban, de a szemelyiség miatt a legnevesebb kutatok is onnan kerültek ki, hiszen megvolt a háttér a tanulásra ezert nem lehet egyértelműen kijelenteni hogy a genetikai, vagy az anyagi háttér a meghatározó) :R

Új hozzászólás Aktív témák