Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pontazire

    csendes tag

    Grat, jó cikk! De mire is szolgál a hátsó csavar? Ez számomra nem derült ki.

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz pontazire #1 üzenetére

    Csoportváltásra.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • Flashcash

    Közösségépítő

    Még annyit esetleg be lehet írni hogy ezekben a készülékekben nagyon jó minőségű zajszűrő rendszer van. Az utolsó kép a tűzoltóval pont egy olyan videóból van kivágva ahol az ember egy szirénázó tűzoltóautó és egy lebegő helikoptertől áll pár méterre, és teljesen jól érthető mit magyaráz. Ez azért nem hátrány ilyen területen.

    Az állami milliárdok elköltése valóban jó kérdés, minden országnak el kell döntenie szüksége van-e egy ilyen közcélú hálózatoktól elkülönített titkosítható rendszerre. Szerintem igen. A költségekhez még annyit tennék hozzá hogy pl. Svédországban is teljesen állami pénzekből valósult meg ez a rendszer. A Svéd 100% állami rendszerhez képest nálunk annyi a különbség hogy Magyarországon a Tetra rendszert kereskedelmi célra is el kívánják adni más cégeknek így nem csak az adófizetők fogják azt később fenntartani. (A rendszerbe épített prioritás kezelés lehetővé teszi hogy a valóban fontos forgalmat ne akadályozza egy külső felhasználó, a csoportokkal pedig a forgalmazása is elkülöníthető.)

    A lefedettség más országokban is problémát okozott, a felhasználók azonnal a kiépítés után egy több éve optimalizált GSM rendszerhez hasonlítják, másik kérdés hogy mekkora lefedettséget kell megvalósítani hogy a rendszer költségek ne legyenek túl magasak. Lefedettség terén pedig azt hiszem rendelkezésre álhat egy járművekbe építhető nagyobb teljesítményű rádió is.

    [Szerkesztve]

  • Flashcash

    Közösségépítő

    válasz Flashcash #3 üzenetére

    Még annyit elfelejtettem írni hogy ha valamilyen katasztrófa történik egy olyan helyszinen ahol nincs lefedettség, rendelkeznek hordozható ismétlőkkel amellyel gyorsan kibővíthető a hálózat.

    Éppen ezért nem is terveznek sehol sem 95-100% közeli lefedettségre kézi készülékkel, a rendszer lényege hogy ne függjön a közcélú hálózattól, két készülék közvetlenül is tudjon kommunikálni bázisállomás nélkül, és titkosítható legyen a kommunikáció.

    [Szerkesztve]

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz Flashcash #4 üzenetére

    Reméltem, hogy lesznek a fórumozók között olyanok, akik további érdemi információkkal tudnak szolgálni. Köszönöm az észrevételeket. Én a GSM felépítést ismerem valamennyire, ezért volt számomra különösen érdekes a TETRA. Nem is akartam ennyit írni róla, de ahogyan ástam bele magam, egyre inkább úgy tűnt, hogy sokkal-sokkal többet is lehetne, de kezdetnek ez is megteszi, remélem.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • bazalf

    csendes tag

    A milliárdokhoz még annyit, hogy össze kell számolni az egyes szervezetek által külön használt korszerűtlen meglévő (legacy) rendszerek éves fenntartási költségeit (amely rendszer helyett pl. olykor a rendőrök is saját GSM telefont használnak ha hatékonyak akarnak maradni), és számszerűsíteni kellene a több szervezet integrálhatóságából és a korszerű funkciókból származó előnyöket. Azt hiszem a mérleg az új rendszer felé billen. (Alapvetésnek vettem, hogy valami készenléti rendszer mindenképpen kell.)

  • Slax

    senior tag

    Remélem miharabb elterjed a szervezetek között. Nekünk (állami cég, árvízvédelem) is van egy urh rendszerünk Motorolla GP300-sokkal, de hiába a 3 darab saját átjátszó, elég gyér a térerő jó néhány helyen (csak SzSzB megyét fedi, foltokban). Most kaptunk gsm (Nokia 1600-sok) készülékeket is, de azok is kezdenek az idegeinkre menni (pláne, hogy személyi lapunkon 16k az értéke, vigyázunk is rájuk, mint a tojásainkra), nincs semmi strapabíróság bennük. Az urhk legalább cseppmentesek (az elektronika, de az akku nem), cserébe fél kiló körüliek. Tényleg, ez a készülék legalább cseppmentes?

    [Szerkesztve]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz Slax #7 üzenetére

    Igen, a manualban az van, hogy vízbe ugyan ne tedd, de az esőt bírja.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • Czumy

    csendes tag

    válasz Bog #5 üzenetére

    Bog kérésére:


    ''Bog írta a forum.terminal.hu-n:

    ''Czumy írta:
    Akkor az XXL GSM honnan is jutott hozzá??
    Ha valaki ''ügyesen'' szervezkedik, simán hozzájuthat egy-két ilyen készülékhez (aztán használhatja arra, amire akarja)??
    (mondjuk URH-t sem volt nehéz szerezni ''szürkén/feketén'', annak idején, ismertem egy-két embert, aki ''okosba'' tett szert URH-s adó-vevőkre...)
    Nem az irígység beszél belőlem egyébként... ha jobban belegondolok, akkor inkább nem is kérdeztem semmit, hiszen a Balkán legészakibb országa vagyunk...''



    Szia,

    ezt a kérdést nyugodtan feltehetted volna ott is, ahol a cikk megjelent. Nem titok, hogy honnan származik a készülék: valaki kölcsönadta, aki használ ilyet.

    üdv



    ''Szia Bog!

    Szerintem érezd magad itt is otthon!
    Nem nektek szólt a cikizés!!! Hanem csak és kizárólag az XXL GSM-nek, ill. annak a ''valakinek'' aki kölcsönbe lepasszolta nekik a Tetra rádiót. Nem lenne semmi bajopm a cikkel, ha pl. a Nokia adja kölcsön nektek.

    Nem akarok jogászkodni, meg a kákán is csomót keresni, de az a ''valaki'' megütheti a bokáját elég rendesen, mert szerintem (mivel nem az Ő tulajdona) nincs joga kölcsönadni senkinek!

    Például: ennyi erővel a rendőr bácsi (vagy a mentősofőr, a tűzoltó ...stb, mindegy, csak írtam valamit) is kölcsönadhatná a parabellumát, a bilincsét, vagy éppen a jelvényét, az egyenruháját! A Tetra Rádió ugyanúgy a felszerelés része, mint a felsoroltak, nem adhatja oda senkinek, még annyira sem, hogy megnézze!!

    Gondolom, az XXL GSM tulajdonosa/eladója kapta kölcsönbe (nem tudom, milyen alapon), de arról lehet, hogy nem szólt a ''tulajnak'', hogy nektek is odaadja.''



    Bog!

    Nem miattad, vagy a cikk miatt háborodtam fel!!

    Semmi bajom a mobilarena.hu-val, vagy a Tetra-ról írt cikkel, sőt, éppen ellenkezőleg, ideje volt, hogy valaki végre írjon az új rendszerről (az utólsó cikk, amivel találkoztam, azt hiszem a hwsw-n jelent meg, még tavaly októberben). Reménykedem, hogy a fórum hozzászólásai alapján lesz egy második része is a cikknek, amiben esetleg a T-Com/T-Mobile részéréről is megszólal valaki és reagál a fórumozók és a felhasználók észrevételeire, kérdéseire!

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz Czumy #9 üzenetére

    Hi,

    A tulaj tudott róla, hogy megnyomkodjuk egy kicsit a készülékét. Nem tudom, hogy kié, nem is igazán érdekelt. Lehet, hogy hivatalosan az ember nem adhatta volna oda senkinek a telefont, ez az ő felelőssége, nem a mienk.

    A Nokia/EADS/stb sosem adna tesztre TETRA-t. Talán ezért nem is volt hosszú ideje sehol róla írás.

    üdv

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • Slax

    senior tag

    válasz Bog #10 üzenetére

    Mivel a TETRA rendszert nem mindennapjaink kummunikációs rendszerének tervezték, hanem egy szűk rétegnek, ahol sokat számít a folyamatos, üzembiztos, és adatbiztonságból is jól szereplő (olvastam a feltörést, de még mindíg zártabb mint egy gsm) mobil (hordozható átjátszók) rendszer. Azok a szervezetek, akik használják/ni fogják, általában aláíratnak a munkatársaikkal egy titokvédelmi/adatvédelmi nyilatkozatot. Nekünk is alá kellett írni, mikor kiosztották az urh rádiókat. Bár nem értettük, hogy árvízvédekezéskor mi a titkos, mikor több százan/ezren vagyunk a gátakon, de azóta már rájöttünk (rosszul értelemezésből pánikkeltés, mert nem érti idegen a belső infókat, esetleg riporter felhasználja az ott hallotakat, stb). Szvsz, keményen szívhat az, akiről kiderül, hogy ő adta kölcsön, mert igazad van, ő a felelős (az őrzéséért, megfelelő használatért), de csak ő.
    Amúgy grat a cikkhez, kellene több ilyen, mert ha elkezd orzágosan működni a rendszer, sok felhasználó lessz, akinek csak annyit mondanak a főnökeik, csak ezt a 3 gombot kell használnod. De hogy mire lehet még használni, automata funkciók használata, mit bír, soha nem lessz az orrukra kötve. :(

    [Szerkesztve]

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Slax

    senior tag

    válasz Bog #10 üzenetére

    Gondolom, akkor a Motorolla sem. :O Esetleg az @nico egy motorollát, némi reklámért? :B :U

    ''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

  • Czumy

    csendes tag

    válasz Bog #10 üzenetére

    Rendben, ebben egyetértünk! :)



    Látsz arra esélyt (ha egyáltalán akarjátok folytatni a témát), hogy a T-Com/T-Mobile-tól is megszólal valaki és reagál az itt felmerült felhasználói észrevételekre?

  • csiga997

    őstag

    Ezen a 10 milliárdon rugózni komolytalan hangulatkeltés (vö: ''mi kerül ezen a fotelon hétezer forintba?'') és általában olyanok sajátja, akiknek fogalmuk sincs, hogy a telekommunikáció mennyibe is kerül.

    ''Németországban néhány szakértő a nyáron könnyedén, egy rádiószkenner, egy notebook és egy erre írt szoftver segítségével pikk-pakk feltörte a rendszert,''

    Tegye fel a kezét, akinek van otthon rádiószkennere!?! :U
    És nem volt bekapcsolva a titkosítás? Bah, így ez kb annyit ér, mintha valaki 30.000€ költséggel sikeresen lehallgatná a Kossuth rádiót.
    :C

    Hanem az, hogy valaki 1 hétig odaadott neked egy ilyen készüléket, ami felteszem fel is volt programozva, az már elég merész, sőt, már-már büntetőjogi kategória. (Elvégre pl. a Totalcar-on sincs mondjuk tűzoltóautó-tartósteszt -- talán nem véletlenül.)

  • hezso

    aktív tag

    "Az augusztus 20-ai eseményeket nem kell újra feleleveníteni, de állítólag a vihar a TETRA hálózatot is megtépázta, a kommunikáció ugyanúgy nem működött kifogástalanul ezen a rendszeren, ahogy GSM-en sem. Ám erről valahogy nem igazán írtak sehol."

    [link]

    "The first real test of the Hungarian TETRA network took place on 20 August 2006 - which is the most important national celebration in the country - due to the sad events caused by a sudden enormous storm. The EDR terminals were already in real usage by the police. The system passed the exam with success, the end users were able to be in contact and effectively communicate and co-operate with each other during the most chaotic events."

    asszem ez no komment... regen tortent, nem is tortent...

    [ Szerkesztve ]

  • Zsoó

    tag

    Fura,de gugliban találtam egy linket,ahol meg lehet rendelni magyarul a készüléket,kiegészítőket,és programozókészletet is. [link]
    Viszont ennyi megjegyzést hozzá tesznek: "A készülék használata és üzemeltetése engedélyhez kötött. A részletekrõl érdeklõdjön a helyi frekvenciahasználat-szabályozó hatóságnál."

    [ Szerkesztve ]

    "Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e." - Petőfi Sándor

Új hozzászólás Aktív témák