Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bocha

    HÁZIGAZDA

    válasz Dr.Oetker #2 üzenetére

    Ne haragudj, de nincs igazad, és végtelen linket tudnék most neked küldeni arról, hogy a vírusok mérete jellemzően 0,02 és 0,4 mikron között mozog. Konkrétan az általad küldött forrás is 0,1 mikront említ a koronavírus kapcsán, ami ugye kisebb, mint a HEPA szűrők által kiszűrni képes 0,3 mikron. Amúgy sem gondolom, hogy a Smartairfilters.com a világ legmegbízhatóbb forrása, én a cikk megírása előtt inkább laboratóriumi tesztek eredményeiről olvastam, illetve szerencsére a különféle állami szervek (pl. EPA) is foglalkoznak a kérdéssel.

    Mindez nem azt jelenti, hogy ez a termék az egyetlen, amely valamilyen szinten képes szűrni a vírusokat, ahogy azt sem, hogy ez egy minden szempontból szuper hatékony termék, de nyilván belátható, hogy a gyártó által kommunikált 0,003 mikron egy jobb érték, mint a konkurensek 0,1-0,3 mikronos tartomány. Konkrétan ez van leírva a cikkben, semmi több, úgyhogy a hibás és megtévesztő jelzőket vissza is utasítom.

    Szenzor minden csütörtökön 15 és 16 óra között a Trend FM-en (Budapesten 94,2 MHz). / Game On minden szerdán 15 és 16 óra között a Radiocafé 98.0-n

  • Bocha

    HÁZIGAZDA

    válasz Dr.Oetker #14 üzenetére

    Elolvastam, érdekes anyag, köszönöm, hogy foglalkozol a cikkel és ezzel a kérdéssel! Én a következőt látom:
    -Az EPA (United States Environmental Protection Agency) azt írja, hogy márpedig a méret a lényeg, és a 0,1-1 mikron közötti tartományban vannak a vírusok, ergo ami ezt a tartományt tudja szűrni, az tudja a vírusokat is szűrni.
    -A NASA azt írja, hogy a HEPA szűrők igazából 0,01 mikront is tudnak szűrni, a 0,3 csak azért kerül a csomagolásra, mert az a szabvány és azon tesztelik őket. Tehát lényegében ők is azt írják, hogy minden légszűrő ki tudja szedni a vírusokat, itt szó esik a Brown-mozgásról is.
    -A Columbia Egyetem lényegében azt írja, hogy a vírusok különféle részecskéken utaznak a levegőben, és azokat a részecskéket bármelyik légszűrő el tudja kapni.
    -Maguk a gyártók ellenben a Philipssel ellentétben nem írják azt a termékeikre, hogy működnének vírusok ellen, ennek lehet jogi oka is. A Philips viszont rá merte írni a 0,003 mikront, ergo nekik bizonyára van ezt alátámasztó laboratóriumi vizsgálati eredményük.

    Van tehát három hiteles forrásunk és mindegyik mást ír. Ezek fényében én tech-újságíróként nem mernék óriási konklúziókat levonni, nem vagyok fizikus, nem tudom leírni, hogy márpedig a sima HEPA-filter is biztosan kiszűri a vírusokat a levegőből. Ennek ellenére a kedvedért minimálisan módosítottam, pontosabban kiegészítettem az anyagot, remélem, így te is megfelelőnek találod a konklúziót.

    A privát véleményem egyébként az, hogy megfelelő szellőztetés mellett mindegyik légtisztító hozzá tud járulni a vírusok kiszűréséhez, megfelelő szellőztetés nélkül meg teljesen mindegy, hogy 0,3 vagy 0,003 mikronról beszélünk.

    Szenzor minden csütörtökön 15 és 16 óra között a Trend FM-en (Budapesten 94,2 MHz). / Game On minden szerdán 15 és 16 óra között a Radiocafé 98.0-n

  • juuzer

    addikt

    válasz Dr.Oetker #2 üzenetére

    Szerintem a 17 ezer forintos IKEA-s is képes erre és még a szűrők is olcsók bele. Igaz nem okos, de egy okos kapcsolóval fel lehet okosítani.

    Ott csak az átforgatott levegő mennyisége kevés. De néztem tesztet és pl. a Dysonok etéren ugyanúgy kritikán alul teljesítenek.

    [ Szerkesztve ]

    Vamos a la playa.

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Dr.Oetker #20 üzenetére

    Jó hogy említetted az UV lámpát, mert én pont azt vártam volna egy drága profi géptől, hogy átkerül a szűrt levegő egy UV lámpás kamrán is, biztos, ami biztos alapon. De ez nem került szóba és külön nem kerestem rá.
    Mondjuk igaz, ezzel már különböző igényekre terelném a kérdést. De nem mindegy, hogy valaki elsősorban allergiás tünetek miatt használ ilyen készüléket vagy a vírusok miatt.
    Vírusok miatt én nem erőltetném. Ahhoz elég a szellőztetés is. Szellőztetés után meg jó egy lazább átszűrés annak aki allergiás.
    Nem véletlen derül ki a tesztekből, hogy a csilliós összegű készülékek inkább lehúzások mint amennyivel tényleg többet érnek.
    Arra jók, hogy majd a szűrő cserével, a gyártó egyedi formájára gyártott szűrőjét vedd meg 2-3x vagy többszörös áron. na... de hát nincs új a nap alatt... ;]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák