Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TomMusic

    őstag

    válasz Tigerclaw #11 üzenetére

    Hát, a sok számolgatásnak az a lényege (saját konyhanyelvemen fogalmazva), hogy van egy protokoll, ami elvileg végtelenül biztonságos (amúgy nem az, mert bebizonyosodott, hogy "törhető" ), és garantálja, hogy egy adatcsomag egyedi legyen, és tutira a feladótól eljusson a fogadóig. Viszont ehhez mindenféle kódokat kell számolgatni, a legegyszerűbb példa (ami nem kapcsolódik ide, csak szemléltetésképpen), pl. egy XOR vagy egy CRC érték, vagyis egy checksum. Ez azt jelenti, hogy az adatokat (ami pl egy adatsor egyes bájtjai) egy valamilyen operátorral összevonjuk. XOR esetén pl egy adatsor minden bájtja között XOR (bitenkénti kizáró vagy) műveletet hajtunk végre. Ennek eredményeképpen egy új bájtot kapunk. Az adatsort illetve ezt a kiszámolt bájtot ha elküldjük valahova, akkor a vevő is megcsinálja ezt a XOR számítást, és összehasonlítja a feladótól küldött eredménnyel. Ha azonosak, akkor valószínűleg sikeres volt a küldés, nem fals adatot kapott.
    Ez egy nagyon egyszerű számítás, nanosec-ok alatt elvégzi egy proci. Azonban ez a mai világban kb semmire sem jó, túl egyszerű, sok a hibalehetőség, stb. Ezért vannak bonyolultabb számítási módszerek, amikkel egy adatsorról létre tudsz hozni egy egyedi "lenyomatot", vagy éppen el tudod úgy kódolni, hogy más soha ne tudja megfejteni. Erre találtak ki mindenféle függvényeket, kódoló algoritmusokat (pl. RSA). De persze ahogy fejlődik a technológia, úgy egyre gyorsabban tudnak számolni a procik, és egyre könnyebben kicselezhetőek ezek az algoritmusok. Ezért ezeket egyre inkább bonyolítják, és így jutottunk el kb. a blokklánchoz, ami annyira összetett és nagy számításigényű, hogy komplett erőművek teljesítményét vetették be, amik ellátták a pl. bányászgépeket, hogy számolgassák ezeket az algoritmusokat (amikről nem írtam egyébként, csak említettem pár egyszerű példát más területekről). Bár véleményem szerint úgy hülyeség ahogy van az egész. :)
    Ami ennyire nagy erőforrásigényű, az értelmetlen, szerintem.

    Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

Új hozzászólás Aktív témák