Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atike

    nagyúr

    válasz stellaz #49 üzenetére

    "Magyarországon az a mentalitás, hogy a kutya legyen ijesztő. Minél inkább, annál jobban dagadozik a büszkeségtől a gazda."

    :DDD

    Te kész vagy, ne haragudj. :)

    [ Szerkesztve ]

  • haruspex

    aktív tag

    válasz Cifu #50 üzenetére

    Mondjuk sikerült egyszerre két különböző embernek válaszolni, és letrollozni őket E/2-ben, de mindegy.

    A sztereotípiáim mindenesetre annyira hamisak, hogy éppen itt magyarázta meg egy fórumtárs feljebb, hogy milyen hülye a postás, akit az ő kutyája támadott meg...De tényleg. Annak örülök, hogyha sikerül normálisan sétáltatni a kutyád, még ha ez is egy meglepetés, az eddigiekből, de azért ez lenne az alap.

    És igen addig lehet hörcsögöt/nyulat aranyhalat tartani, amíg nem sikerül, kicsit kultúrát adni a kutyatartásnak, kedvencnek azok is jók.

    (#51) atike :

    Pedig ez kb. sok esetben. kb így van, még intelligensebbnek tűnő embereknél is, falun meg pláne. Ha nem elég vad, akkor meg kell hívni a havert, az majd segít rajta, mert ért hozzá.... A kérdésre, hogy mi lesz, ha agyonmar valakit , csak vállvonogatás a válasz, meg, hogy miért tenné.

    [ Szerkesztve ]

  • merqree

    őstag

    válasz stellaz #47 üzenetére

    Mindig éhes a kutyám, és tudja, hogy nálam van kaja ;)
    Ha szólok hozzá, tudja, hogy kap enni (egy falatot, de ezt mindig elfelejti a kis lüke)

  • ryke1

    tag

    Pont most keresek valami ilyesmit ami mukodne az usa-ban is, csak nem allatnak, hanem embernek. "Gyermekem" (serult) neha olyan gyorsan eltunik es ez ott katasztrofalis lenni.
    Ha van valakinek otlete kerem ossza meg velem.
    Ezt ismerem de tul nagy, valami kisebb kellene: [link]
    Ez kutyanak van, de eddig ez a befuto: [link]

    Koszi az otleteket

    "Az akadályok azok az ijesztő dolgok, amiket akkor látsz, ha szemedet leveszed a célról" - Curt Carlson

  • válasz Cifu #50 üzenetére

    Közterületen csak pórázon sétáltathatsz kutyát, ennyire egyszerű a szabály. Igazából én is unom, hogy nekem kell figyelni a védtelen kutyámra, mert számos kutyatartó még annyit sem képes kinyögni magából, mikor rohan felénk a fél emelet magas kutyája, hogy "barátságos". Mindezt akár annak ellenére, hogy babakocsival meg tolom a gyereket.

    Szánalmasan alacsony szinten van itthon a kutyatartási kultúra, tisztelet a kivételeknek.

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • Ed_007

    aktív tag

    válasz haruspex #48 üzenetére

    "De mondjuk azt nekem senki ne magyarázza meg, hogy egy harci kutyát, vagy egy 60-80 kilós konkrétan agresszív állatot bármi indokolhat egy városi/falusi környezetben."
    Talán a tulajdonát és a családját akarja védeni az ebtartó? :F
    Attól, mert 60-80 kg, miért lenne automatikusan agresszív? Ja, ha megtámadják a családtagokat, akkor megindul? Mit kellene csinálnia? Farkat csóválni?

  • Ed_007

    aktív tag

    válasz Dark Archon #56 üzenetére

    A közterületeken jobban tartok egynémely embertől, mint póráz nélküli bármilyen kutyától.

  • GreatL

    őstag

    válasz Ed_007 #58 üzenetére

    Azért ez nem feltétlenül jó... a paprikaspray mindenesetre mindkettőt távol tartja.

    Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung(.hu) Galaxy S22+ 256 Vodával | Voda Samsung Galaxy A54 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

  • tixem

    addikt

    De vajon tudja hol szeret a cápa?

    Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    Nem tartom magam tökéletes kutyatartónak (sajnos). Abban biztos vagyok, hogy ha a kutyám megtámadna valakit (amit nyilván elképzelhetetlennek tartok, mint minden kutyás), akkor az az én hibám lenne. Ezért ennek a lehetőségét is érdemes elkerülni. Utcán mindig póráz. BKV-n szájkosár. Kutyafuttatóban is tájékoztatom a közvéleményt, hogy a kutyám hangos, ugatós, de közben be is van szarva, szóval ha ez belefér, akkor elengedem, különben keresünk másik helyet. Olyan erdőben, réten, pusztán, ahol nem látok és nem is sejtek másokat én is elengedem, a tapasztalatom az, hogy ettől nagyon boldog, de ha helyzet van, akkor általában azt várja, hogy én mit rendelkezem, nem pedig önállósítja magát. És ezen kívül van az az opció, hogy vannak az erdőn-mezőn más kirándulók roppant kevesen (x<5), akkor róluk is kiderítem, hogy miképp viszonyulnak a kutyához és csak utána engedem el. Mivel a Csutka alapvetően cukinak tűnik és nem is nagy, ezért tök sok jó élményem volt az rövid pórázra vett kutyámmal, amikor random emberek mondták, hogy engedje el nyugodtan, meg a Pistike megsimogathatja-e, és perszehogy. De az az alapvetés, hogy Pistike nem akarja megsimogatni, amíg ki nem derül, hogy mégis.
    Én elég sokat áldoztam időt, energiát és lóvét arra, hogy engedelmes, de boldog kutyám legyen. Ebből a boldog az stimmel:-) Az engedelmességi vonalon pedig azóta is dolgozunk, járunk kutyás képzésekre, szocializálódni, megtanulni játszani más kutyákkal, megtanulni az interakciót az emberekkel, mert az én kutyám boldogan ugatva tud rohanni idegenek felé azon örvendezve, hogy mindjárt megismerkedik valakivel, aki meg fogja őt simogatni, csak ezt az idegenek nem mindig látják hasonlóan:-)

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • haruspex

    aktív tag

    válasz Ed_007 #57 üzenetére

    A 60-80 kilótól nem lesz önmagában agresszív, de úgy a jobb kombó. Vannak kutyák, amelyek hajlamosak agresszióra, és vannak amelyek jóval kevésbé. A kiképzés, és nevelés sokat segít, de állatok, és nem számítógépek, amik gombnyomásra működnek. Megvédeni meg nem fog, mert ha valaki be akar menni, akkor először a kutyát intézi el, ez csak illúzió, de jó szöveg. Viszont lehet másoknak meg joga lenne biztonságban lenni, és éreznie magát a környezetedben.

    [ Szerkesztve ]

  • stellaz

    addikt

    válasz Bog #61 üzenetére

    Örülök, hogy leírtad, mert ez így teljesen korrekt és azt hiszem a jogszabályok is az ilyen viselkedést támogatják.

    Nyilván van különbség kutya és kutya között is, hiszen egy kistestű, nyugodt kutya (mobs, és társai, egyéb kisebb kutyák) sokkal nyugodtabban engedhető emberek közé, mint az erős, izmos, nagyerejű, egy gyerekre vagy akár felnőttre konkrétan életveszélyes fizikai erővel rendelkező állat.

    Nekem is volt olyan középtermetű kutyám, ami rendkívül agresszív volt más kutyákkal szemben és embernek is hajlamos volt neki menni, ha pl úgy érezte engem bántanak, tudom, hogy miről beszélek. De faterom spicce is egy rendkívül nyugodt, aranyos kutya a postást a "Ez nem bánt" mondat felénél harapta meg. Fentebb haruspex jól írja, a kutyák ragadozó állatok, nem gépek. Ha falkába verődnek embert is ölnek akár, mint Bukarestben a japán attasét a követség előtt. Tartsuk ezt tiszteletben, ne kezeljük játékoknak őket, de ne is embernek.

    [ Szerkesztve ]

  • atike

    nagyúr

    válasz stellaz #63 üzenetére

    Csak annyi, hogy nem a kutya méretével függ össze annak az idegállapota. Lásd palotapincsi / golden retriever... Például. De sok egyéb példa is lehetne.

  • stellaz

    addikt

    válasz atike #64 üzenetére

    Ezért írtam, hogy a nyugodt és kicsi a legártalmatlanabb kombináció. Csivava és pincsi ultrabrutál :) golden retrieverből még én sem láttam agresszívet

    [ Szerkesztve ]

  • válasz stellaz #65 üzenetére

    A yorkiek szoktak még nagyon kis agresszívek lenni aztán van vagy 2 kg egy olyan kutya.
    Nekünk egy 10 éves máltai selyem van, na nála békésebb természetű lénnyel még nem igazán találkoztam. Kicsit túlságosan is barátkozó típus. Mondjuk a gyerekek imádják mert hagyja magát simogatni, sőt szinte kívánja azt.

    Més que un club!

  • Ed_007

    aktív tag

    válasz haruspex #62 üzenetére

    "Megvédeni meg nem fog, mert ha valaki be akar menni, akkor először a kutyát intézi el, ez csak illúzió, de jó szöveg."
    Ez annyira jellemző.
    Szereltessük le a zárakat is, mert a bejutást nem teszi lehetetlenné, először úgyis a zárat fogják feltörni, ezért a zár csak illúzió.
    Azért ha 60-80 kg-os agresszív kutya őrizné a házat, nagyobb biztonságban érezném magam, mintha egyetlen kutya sem lenne...

  • Ed_007

    aktív tag

    válasz GreatL #59 üzenetére

    Kutya még nem kötött belém közterületen, ember már igen.

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz Ed_007 #67 üzenetére

    Plusz nem is azt várom el a kutyától, hogy az élete árán védje az ingatlant, hanem hogy értesítsen, keltsen fel, ugasson, hogy a szomszéd is felkeljen és talán még az is elég, hogy a hangjával elijeszti a betolakodót.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • haruspex

    aktív tag

    válasz Ed_007 #67 üzenetére

    Ez pont ugyanolyan jah. A zár nem harapja meg a szomszédot//postást, stb.. Meg mondjuk fegyvert sem tarthatsz, de szerencsére pl, gallytörő rácsot sem szerelhetsz már az terepjáródra, mert az megnyugtat, és könnyebben gázolod le vele gyalogosokat, meg a 600 kilós Marutikat....

    Az erőszak egyelőre az állam monopóliuma, (még ha a rendőrségünk annyit is ér amennyit,) ennek megfelelően nem, vagy legalább is korlátozottan tartunk embertársaink bántalmazására szolgáló eszközöket. A kaukázusinak pl. van helye a kaukázusban, de ott medve ellen is van (legalább is addig amíg le nem lövi a juhász) de egy faluban, pláne egy városban kevésbé.

    Volt már konfliktusom kutyával is, emberrel is.

    Bog: ez így lenne normális, nem arra, és arra nem tartani állatokat, hogy másokat támadjon meg, aztán pislogni amikor nem pont azt, meg úgy ahogy terveztük, vagy a fentebbi példánál, megmagyarázni, hogy a postás a hülye, mert megtámadta a kutya. De ugyanez amit írtál a sétáltatásról is. Csak az a baj, hogy hiába olyan akár 10-ből 8 ember szerencsésebb környéken mint Te, amíg ebektől félő ismerősöket, rokonokat rendszeresen találják meg kutyák, bármilyen szándékkal, még ha a gazda is a hülye nem feltétlen vigasztalja őket, (meg engem sem.)

    [ Szerkesztve ]

  • stellaz

    addikt

    válasz Cifu #50 üzenetére

    No, törölték a posztomat. Vicces.

    "
    Ha leszedi a 3 éves kisgyereket a bringáról, akkor ott pedig fel lehet jelenteni, és az idézet jogszabályok alapján büntetésre számíthat.
    Szóval a felvetésed, hogy nem engedi el a kutyáját, pont, hogy ostobaság. Ha ő úgy ítéli meg, hogy nem jelent veszélyt, akkor megteheti. Az ő felelőssége. Neked pedig ebbe nincs beleszólási jogod. Maximum megkérheted, hogy legyen kedves visszahívni. Ha jó érzésű kutyatartó, akkor visszahívja..."

    Tehát, ha az erdőben bárkivel találkozok és a kutyája megítélésem szerint veszélyt jelent a gyerekemre, a gazdája pedig a tiedhez hasonló érveléssel áll elő, akkor szerintem előáll a jogos védelmi helyzet és aszerint cselekszem, megvédem a gyerekem akár a kutya, akár a gazdája ellenében. Ez így ugye nem fenyegetés?

    Téged pedig részemről leírtalak, jóérzésű ember ilyeneket nem ír le, mint amiket te ma leműveltél.

  • S e t h

    nagyúr

    válasz atike #51 üzenetére

    Ez igen.
    Szerintem pici gyerekként egy kutya szart a homokozójába.

    This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

  • Magnat

    veterán

    válasz stellaz #71 üzenetére

    Bőven van igazságod a témában, csak éppen ez a topik baromira nem erről szól ... a kedvedért tételezzük fel, h mindenki akit érdekel, nagytestű macskára venné vagy ha kutyára, akkor azért mert akkora a telke (amit 5 méter magas szögesdróttal védett a kijutás ellen), h azon belül kell a kutyát megtalálni. :)

    (Ugye azon is lehetne vitázni, mekkora f@sság a biztonsági öv meg a légzsák, hiszen ha mindenki ésszel menne, teljesen feleslegesek lennének azok is.)

    ̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

  • Magnat

    veterán

    válasz Flagstaff #33 üzenetére

    Hidd el, van olyan itthon legálisan kapható spray, ami bármilyen kutyát harcképtelenné tesz úgy, h semmiféle maradandó sérülése nem lesz tőle. Az általad említett eset nem a postás, hanem a ti helytelen viselkedésetekre és felelősségetekre mutat rá.

    ̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

  • Narancskoma

    tag

    Fú, komoly beszélgetés alakult ki a kutyatartásról.
    Magam részéről a IX. kerületben lakom egy lakásban, és egy légynek sem ártó tacskó-labrador keveréket fogadtunk örökbe.
    Városban csak pórázon sétáltatom, BKV-n rendszeresen szájkosárral. Viszont ha elmegyünk kirándulni, és elég távol érünk az utaktól elengedem. Nem szokott nagyon távol menni tőlem, de az elmúlt 2 évben nem volt vele gond. Ott viszont kizártnak tartom, hogy folyamatosan pórázon tartsam, hiszen alig van hely, ahol tényleg szaladgálhat.

  • fattyu

    veterán

    olyan 110 kilónyi kutyával szoktam sétálni. 3 részletre osztva. tavaly még pesten. ismerem a kutyáimat. ZÉRÓ agresszió van benne, egyik hajlamos arra hogy hangos zaj petárda tüzijáték lövés nagy dörgés hatására megugorjon. Ő volt pórázon amíg pesten laktam, ha úgy ítéltem benne lehet a megugrás. amugy pedig LÁB mellett sétál a 3 állat és amíg engedélyt nem kap rá nem megy sehova.
    most már vidéken lakok. Járunk ki sétálni is mezőre erdőbe, bár egész jól lefárasztják magukat egymással az udvarban.

    Póráz nem volt a kezemben mióta itt lakok... ha bárki jön szembe, behívom láb mellett séta el mellettük. udvarból kitámadó kutyát is leszarják ahol nyitva maradt a kapu.

    Amikor nem vagyok itthon kennelben vannak. amikor itthon vagyok szabadon kint együtt vagy bent a házban. a kapubejárót sem csukom mert nem megy sehova.

    alapvetően értem hogy a népesség nagyobb része nem alkamas kutyatartásra és igen sok a neveletlen megbízhatatlan állat.

    ettől még nekem hiába magyarázza valaki tegyek rá szájkosarat meg pórázt. miközben ő magyaráz messziről a kutyáim meg láb mellett ülnek. érted...
    Ettől a vadászos történettől amugy félek. Olvastunk olyat is ugye hogy 10 méterre volt a gazda a mezőn a kutya mégis eldőlt egy durranás után.

    Nekem 15 méternél kijjebb nem mennek el a kutyáim. sehol. de van bennem egy félelem erdőben emiatt. monjuk engem a vadász kihűlt hullájáról rángatna le a tek nagyjából.

    Juhász/terelő kutyák. semmiféle agresszió sem ember sem állat felé.

    a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

  • justmemory

    senior tag

    válasz Cifu #25 üzenetére

    Belterületnek minősülő közterületen (kivéve a kijelölt kutyafuttató helyeket) csak pórázon lehet kutyát vezetni. Kültereten nincs erre vonatkozó szabályzat.

    Ezt pontosítanám - meg vannak határozva azok a területek (pl. természetvédelmi, tájvédelmi körzet, stb.), ahol pórázon vezetve lehet csak áthaladni, vagy még azt sem.
    Ezt csak azért írom, mert mindenki általánosságban beszél erdőről. Nem mindegy milyen területen vagy... Én ezt anno leleveleztem az egyik nemzeti parkkal, ők készségesen felvilágosítottak, idézve a vonatkozó jogszabályi részeket. Én is vinném a két kutyát olyan helyre, ahol nem találkoznak még csak emberekkel sem, de pont ezek miatt pl. sajnos nem igazán tudom megtenni; vagy csak nagyobb autózás árán.

    Értem azt, aki a póráz mellett szól, és azt is, aki leveszi a kutyát róla. Én sajnos azt látom, hogy miután mindig a gazda felelőssége ez (hacsak külön tiltás nincsen, ugye), sokan ebben nem ölnek kellő mennyiségű melót. Nekem az egyik kutya "igényli", hogy amikor olyan helyzet van, akkor pórázra tegyem, mert különben menne ismerkedni (kistestű, szelíd, csak kíváncsi), és ő hallgat nehezebben; de pl. a másikat ilyenkor sem kell, mert egészen egyszerűen nem érdekli a dolog, mellőlem el nem mozdul. Szóval ez a gazda felelőssége pont annyira jó, hogy mindenki úgy méri fel, ahogyan akarja. Aztán ha baj van (legyen az bármilyen jellegű), akkor utánkövetés van, és sajnos nem "megelőzés", hiszen mindannyian másképpen ítélnénk meg mondjuk az adott helyzetet, kutyát, és a kettőt együtt.

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz Flagstaff #33 üzenetére

    Valahol én is azt gondolom, hogy ugyan a létünkhöz hozzá tartoznak bizonyos fajok háziasított formái, de ugye az örök ellentét, hogy egy nem-kutyás sosem fogja érteni a kutyákat, vagy esetleg félreérti. Ahhoz foglalkozni kell(ene) velük. Mióta nekünk is vannak (nekem előtte sosem volt), és még gyerekek is vannak, akár napi szinten is egészen másképpen tudunk helyzetekhez igazodni, stb. Nyaralás alkalmával pl. a házigazda kutyája átszökött a kerítésen, és pont a kapu előtt ugatott ránk, mi meg mentünk volna ki. De miután ismerjük, tudjuk a kutyák jelzéseit, stb. így minden gond nélkül ki tudtuk kerülni egymást úgy, hogy mi is kijussunk, és a kutyának is legyen tere. Oké, nem egy véreb volt :) De nah... :)

    Szóval szerintem fontos lenne, hogy az emberek valahol ilyesmi készségeket is elsajátítsanak...

    A postás megtámadása... Nos, ez viszont szerintem hiba, és a munkavédelmi előadónk szerintem levezetné neked, hogy erre azért legközelebb figyelni kellene...

    Szerk.: és (#76) fattyu:

    Mint írtam, nekem is van két, mondjuk, hogy jól nevelt és idomított, bár kistestű kutyám. Egyszer egyik ismerősömet egy tórendszernél - ahol gyerekek is sűrűn megfordulnak esetenként - egy rottveiler fogadott, nem túl jó hangulatban, gazda nélkül. Megúszták, de szóltak a vadásztársaságnak... Egy felnőttről és egy gyerekről beszélünk... Szóval jah, abban egyetértünk, hogy a népesség nagyobbik része egyébként alkalmatlan a kutyatartásra, csak sajnos nincsen szűrés...

    [ Szerkesztve ]

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • Cifu

    nagyúr

    válasz justmemory #77 üzenetére

    Abból a szempontból jogos, hogy a természetvédelmi terület speciális eset, tehát külön kezelendő.
    A jogszabályok szerint természetvédelmi területen pórázon szabad csak kutyát sétáltatni (kivéve munkakutya és vadászkutya). Amivel megleptél, az a szituáció, ahol póráz nélkül sem szabad kutyát sétáltatni, szerintem ott vagy eleve látogató sem léphet (tehát a kutyasétáltatás eleve bukott), vagy belső szabályzattal lehet csak kitiltva (ilyen táblával már találkoztam).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • justmemory

    senior tag

    válasz Cifu #79 üzenetére

    Direkt ezért kérdeztem meg az illetékes nemzeti parkot. Ideális terület lenne, vannak, akik ki is viszik a kutyáikat, de hivatalosan nem lehet. Pedig nem találkoznának emberekkel sem. Engem is megleptek, de sajnos ezt írták... Belépni be lehet, tájvédelmi körzetről, tanyavilágról beszélünk... Még konkrét helyszínt is leírtam a nemzeti parknak, de sajnos... ez van. Azóta máshová járunk :)

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • stellaz

    addikt

    válasz justmemory #78 üzenetére

    A gond akkor van, ha mondjuk a gyerek szaladgál vagy biciklizik és jön egy kutya elengedve ami 2 másodperc alatt az arcánál fogva szedi le a gyereket. Tudod, a ddig nincs baj, amíg nincs baj. Ezt nem akarják sokan felfogni.
    Jöhet a gazda a felelősségével, de ha mondjuk maradandó sérülést okozott valakinek a gondatlansága, akkor az kevés vigasz, hogy kap egy-két év felfüggesztett börit, meg elaltatják a kutyá(ka)t.

    Engem is támadott meg kiszabadult kuvasz, a gazdája semmit nem tudott csinálni, csak 20 méterről sikoltozni. Pedig elég felkészültnek érezte magát egy ilyen kutyához, gondolom azért tartotta.

  • fattyu

    veterán

    válasz stellaz #81 üzenetére

    de bazmeg annyira demagóg vagy. a kutyák 99%a nem ilyen.

    zebrán több embert ütnek el mint amennyi kutyatámadás áldozata lesz.

    a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

  • stellaz

    addikt

    válasz fattyu #82 üzenetére

    Sőt egy atomtámadásban sokkal több ember hal meg, mit zebrán. És, mit akarsz ezzel mondani?

    Lehet, hogy a kutyák jelentős része nem ilyen, de azr nem tudom, hogy melyik ilyen és melyik nem, és nem szeretném a kiváló gazdákra bízni ennek megítélését, főleg, akik itt is leírják, hogy a kiszabadult kutyájukkal semmit nem bírták csinálni, de még a megtámadott postás a hülye, mert védekezni mert.

    Nem te vagy demagóg, ha már?

  • orion1025

    őstag

    Vannak itt "veszélyes" dolgok, na ;] Én a kutyánk picsáját szétrúgnám, ha emberre merne támadni... Nálunk az idegen/postás megtámadás abban kimerül, hogy a célszemély előtt megáll cirka egy méterre, és jelezve ugat, nem támadóan. Az oda út is kocogás, nem kimondott futás. Arról nem is beszélek, hogy póráz nélkül csak teljesen zárt kutyafuttatón van, illetve a lépcsőházban a postásra "harap" ha nyitva van az ajtó és kijön megmutatni magát, de igazából még ők sem veszik komolyan, mert tudják, hogy csak pofázik, és simán meg tudják simogatni (nem egyszer volt rá példa) a "halál hörgések" között is. Más helyzetben nem találkozik póráz nélkül emberrel, aminek meg van az az előnye is, hogy nem tud kocsi elé kiszaladni mondjuk, mert az ellen lófaszt sem ér a GPS...

    Én szabályoznám azon kutyák tartását is, akik a veszélyesebb kategóriába tartoznak az idegrendszerük/eredeti feladatuk miatt, mert rengeteg ilyen jellegű támadásról hallani. Egyik haveromék pincserét is egy direkt nem szeretném megnevezni milyen fajta kutya tépte szét a kutyafuttatón, mert a gazdája éppen sehol nem volt, és még a muterja kezét is megcincálta ahogy próbálta szerencsétlen kiszabadítani a kutyáját. Ha velem történne ilyen, a kutyát is kivégezném, utána meg a gazdáját többszörösen, nem érdekelne, hogy le kellene ülnöm azokat az éveket.

    A kutyasuli sem egy elhanyagolható dolog, a miénk több oklevelet is kapott, jár egyéb táborokba is, szóval nem hülyeség még a kutya kis korában elvinni tanítgatni. De ugye az emberek többsége szarik bele, a kutya náluk csak udvar dísz, adott esetben láncra baszva egész életében, aztán csókolom.

    A cikkíróval együtt nekünk is részben mudink van, pontosabban foxi-mudi delegáció, de szerencsére több mudis hajlamot örökölt, de idősödve fejben mudi lett, ösztönre és modorra meg egyértelmű foxi, néha viszont a két tulajdonsága ütközik, ilyenkor érdekes dolgok vannak, tehát nem volt egy egyszerű eset kutya kicsinek sem, folyton le kellett kötni, mert unatkozott és hamar megcsinált mindent. Szóval aki foglalkozik a kutyájával, annak sem őzre, sem macskára, sem másra nem fog kirepülni, ezt kár az ösztönökre fogni.

    Frissen nyírt kölök :DDD

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • e-newsee

    addikt

    válasz fattyu #76 üzenetére

    Lehet, hogy jól neveltek a kutyáid, de egy kutya soha sem megbízható.
    Amit leírsz, a nyitva hagyott kapubejáró, póráz nélküli séta 3 kutyával, pont a felelőtlen kutyatartás megtestesítője. Megspékelve azzal, hogy vakon megbízol a kutyáidban.
    Ha ezek után mégis történik valami, akkor még jogalapod sem lesz védekezni. És most nem feltétlen egy támadásról beszélek. Lehet akár az is, hogy valami miatt elütik a kutyádat, mert nem is hordasz magadnál pórázt, hogy ha közeledik egy jármű, akkor legalább ráakaszd, hogy ha véletlenül kilő egy kavicsot a kereke a kutyád szemébe, akkor ne ugorjon ijedtében egy másik jármű alá.
    Nekem egy cavalier spánielem van. Annál a fajtánál hibának számít az agresszió. Egy rokon kisgyereknek 3 órányi kemény kínzásba került (üldözés, farokhúzás, nyaggatás, nyúzás, stb.), hogy a kutyám bebújjon az asztal alá, és onnan morogjon, és ugasson a gyerekre, amikor közelített. Egészen addig birka türelme volt. Ha a gyerek rálépett a farkára, akkor sem odakapott, hanem megpróbálta kihúzni a farkát a lába alól. A totyogó gyerkőcök előtt befékez, és kikerüli őket. Szóval egyáltalán nem agresszív, bárkihez oda lehetne engedni. Begyűjti a simit, és megy tovább. DE (igen nagy betűvel), van egy yorki a környéken, ami valami oknál fogva első találkozásuktól kezdve ellenszenvet vált ki a kutyámból. Nem agresszív, nem akarja megtámadni, nem húzza a pórázt ugatva, de megáll, és halkan morog, amíg el nem kerülik egymást. Nem tudom, miért. Talán a szaga, vagy egyszer valami olyan jelet küldött felé, amire így reagál azóta. Semmilyen más kutyánál nem csinálja, csak ennél az egy példánynál. Szóval igen, még egy cavi is tud meglepő módon reagálni. Ezért nem is engedjük oda senkihez csak úgy. Csak ha leguggolok mellé, és fogom a nyakörvét, akkor mehet az ismerkedés. Aztán, ha az megvolt, és megszületett a barátság, akkor engedem lazábbra, lehet játszani, futkozni.

    "Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

  • Narancskoma

    tag

    válasz stellaz #83 üzenetére

    Gondolom azt karja ezzel mondani, hogy teljesen aránytalanul emelted ki a kutyákat, mint veszélyforrást a bringázó gyerek ellen. És ha az erdőben megcsípi egy méh, és allergiás rá? Onnantól minden méhet agyontaposol amit látsz? Arányaiban nem túl nagy a veszélyes kutyák száma, és mint veszélyforrás még kisebb.
    Igen, igazad van, minden állatban (az emberben is) vannak leküzdhetetlen ösztönök, és igen, mindenkinek a saját kutyáját kell annyira ismernie, hogy tudja mikor milyen körülmények között sétáltathatja.
    Mindenesetre ha a kutyám önfeledten futkározik egy erdőben, és elfutna más mellett, úgy, hogy tudom róla, hogy soha nem támadna meg senkit, mégis belerúgnának nagyon morcos lennék. Lehet, hogy te agresszív fellépésnek látnád, de nem tudod megítélni, mert nem ismered úgy mint én.
    Sajnos ez ilyen, meg kell bíznod bennem, hogy tudatosan nevelem a kutyámat. és nem tennék ki senkit veszélynek miatta, mint ahogy a közutakon is megbízol a többi sofőrben, hogy betartják a kreszt, és ismerik a saját vezetési képességeiket.

    [ Szerkesztve ]

  • stellaz

    addikt

    válasz Narancskoma #86 üzenetére

    Gyere ki a pesti halomi erdőbe és átgondolod a kutyákról ezt az aránytalan dolgot. Vagy csak a lakótelep telep melletti sétányra.Tele van nagytestű kutyával, harci kutyával, stb. Mindenki elengedi szinte. Az értelmesebbje megfogja, míg elmegyünk mellettük, de sokan le sem szarják mit csinál a kutya vagy éppen szolongatják csak éppen a kutya szarik rájuk. Ilyen esetben miben bizzak?

    Szerintem ha a kutyát valaki elengedi emberek között és annak a viselkedését félre értik és mondjuk belé rúgnak, annak a kockázatát pont a gazdának kell viselnie. Gyerekkoromban rámugrott agresszíven egy uszkar én meg lerúgtam magamról és még a gazdája volt felháborodva, pedig akár elnézést is kérhetett volna.

    [ Szerkesztve ]

  • fattyu

    veterán

    válasz e-newsee #85 üzenetére

    20 éve kutyázom. kérlek engedd meg hogy tudjam mire hogy fog reagálni.

    pláne most falun van zéró kockázata mindannak amit leírsz. a kaput meg félreértetted. felügyelet nélkül nincs udvaron sem hagyva. vagy velem van kint vagy házban van vagy kennelben.

    nem vakon bízom... dolgoztam azért hogy megbízható legyen. szertelen idióta szabadnak hagyott amikor lehet és nincs akadálya, de a láb mellett séta és a behívás az szent és sérthetetlen.

    és igen ahogy lentebb elhangzott. a nevelésbe az is beletartozik hogy van fizikai negatív feedback amikor olyat csinál ami nem elfogadható. agresszióért sosem kellett korrigálnom, csak alkalmi süketséget :D. gyerekkoruktól nagyon komoly szocializáción mennek végig a kutyáim. mind ember mind kutya téren.

    Nekem az amitől fél akitől flamelés megy, szintén elfogadhatatlan. hogy ilyen kutyák szabadon mennek. és leégne a pofámról a bőr és az egész életem minden amit hiszek magamról dőlne meg ha ilyen történne a kutyáim által. de NEM fog. mert én neveltem őket és olyanra amilyenre én akartam. 20 év múlttal meg hidd el nekem hogy tudatosan nevelek tudom mit miért csinálok.

    Épp ezért értem egyrészt hogy félelmetes 3 fekete dög feléd futva kint az összes foga. mert liheg vigyorog nem mert vicsorog. ezért is ha bárki jön szembe láb mellé behív, rendezetten elsétál mellette és amint mögöttem van mehetnek. ELŐRE.

    de. sajnos az igaz hogy a nép nagy része nem így tart és nem így nevel. én is sírok időnként "a kutyásoktól"

    a másik meg mivel én tudom milyenek a kutyáim ha nekem valami random barom belerúg a kutyába mert tegyük fel nem vettem észre időben hogy behívjam és elfut mellette esetleg futtában odaszagol. na ott kérdés és kommunikáció nélkül rúgok én is.

    ez az egész nagyjából az a szint hogy vágjuk le az összes férfi farkát mert ő látott már újságban olyat hogy megerőszakoltak valakit és ez elfogadhatatlan.

    a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

  • válasz fattyu #88 üzenetére

    Főleg falun egyébként, a kutyák jó nagy része csak van. Szocializáció 0, séta 0. Szerencséje van, ha nincs kikötve egy lánchoz. Az persze elvárás, hogy őrizze a házat, de, ha megmarja a nagymamát, akkor nagy csodálkozás van.

    De én már rájöttem, az emberek nagy része hülye. Ez tetten érhető a szavazási eredményekből is, de az egy másik téma. Viszont innentől kezdve nem lehet meglepődni semmin. A kutyákat már tenyészteni sem kellene évekig, nem, hogy szaporítani, annyi szerencsétlen van.

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • fattyu

    veterán

    válasz Dark Archon #89 üzenetére

    én bioriasztónak hívom.

    legalább tartanák kettesével őket akkor már azért legalább van társaság meg kergetőzni kivel. de igen kibaszva a kertbe azt legyél egyedül az gáz.

    a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

  • orion1025

    őstag

    válasz Dark Archon #89 üzenetére

    A falusiak többsége egyébként sem emberi viselkedésű, ez nem csak a kutya tartáson mutatkozik meg, hanem a magasabb igénytelenségi fokon is, ami további probléma forrása.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • stellaz

    addikt

    válasz Dark Archon #89 üzenetére

    Nagymuternál kölyök koromban mászkáltunk haverommal és a kisöccsével a határban, mikor a lovardából 8-9 kuvasz kijött az útra, tőlünk pár tíz méterre, ember sehol. Azonnal hátat fordítottunk és elmentünk, de ott, akkor szerintem konkrétan életveszélyben voltunk.

    [ Szerkesztve ]

  • fattyu

    veterán

    válasz orion1025 #91 üzenetére

    gratulálok.

    a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

  • orion1025

    őstag

    válasz fattyu #93 üzenetére

    Már ne is haragudj, de városban egy kezemen meg tudnám számolni hány láncra vert kutyát láttam eddig, meg mindenféle lomokat/gyűjtögetést az udvar szegleteiben, illetve extrémen lelakott házakat, ahol azért a bömbi vagy ajudi befigyel, mert meg kell mutatni.

    Mindezt mondom leendő falusiként... Engem hülyének néznek, hogy kutya bejáró, meg házba kutya, meg nem fosom tele a telket melléképületekkel. Mindezt nem egy eldugott 3-400 fős csodában teszik.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • S e t h

    nagyúr

    válasz orion1025 #94 üzenetére

    Még az a jó, hogy a városiak lakásába belátsz és tudod mi zajlik a négy fal között.
    Ennél nagyobb általánosító ökörséget mostanában nem olvastam.
    Szerintem mindenkinek egyenház kéne és meg kellene kérdeznie téged, hogy mi az optimális, mert ami eltér a te preferenciáidtól az nyomorult.

    This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

  • e-newsee

    addikt

    válasz fattyu #88 üzenetére

    Értem amit mondasz, és én sem értek egyet azzal, hogy szélsőségesen féljünk minden kutyától. De, ahogy fentebb írta valaki, ha egy kutyátlan járókelőnek el kell hinnie (egyéb infó híján) egy kutyásról, hogy ismeri a kutyáját, és ha azt mondja, hogy nem bánt, akkor tényleg nem bánt, akkor nekünk kutyásoknak is meg kell értenünk, és adott esetben el kell fogadnunk, ha esetleg lefújja a kutyát valamivel, mert félreértelmezi a szándékait. Nem várhatjuk el egy átlag embertől, hogy felismerje, valójában mit akar egy idegen kutya. És szerintem a jogszabályok is ezt az oda-vissza bizalmatlanságot igyekeznek mederbe terelni nyilván a túlbiztosítás irányába elmenve, csökkentve ezzel a későbbi vitás helyzeteket. Nem akarnak egyértelműen tiltani, vagy kötelezni akár szájkosárra is mindenhol, de ha azt tennék, akkor sem lehetne kifogásunk ellene, hiszen a jogszabályok ebben a helyzetben alapvetően az átlagembert védik, aki mélyebb ismeretek híján olyan helyzetbe kerülhet egy kutyával szemben, amit nem ismer, nem tud kezelni.
    És ha az ilyen nagyobb szabadságot megengedő jogszabályokat úgy tartjuk be, hogy a biztonság felé megyünk, akkor már jobb kutyatartóvá válhatunk. De ha azt a kevés dolgot is megszegjük, amit különösebb erőfeszítés nélkül be is tarthatnánk (függetlenül attól, hogy mennyire szelíd a kutyánk), akkor hogyan várjuk el a nem kutyásoktól, hogy toleránsak legyenek velünk?

    [ Szerkesztve ]

    "Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

  • orion1025

    őstag

    válasz S e t h #95 üzenetére

    Lakás=folyamatos kontakt az ebbel. Tehát már itt megdőlt a támadásod. Vannak igénytelen állattatrók ez tény, de nem véletlenül csak benti üzemmódra adnak örökbe rengeteg kutyát. Ezzel szemben falun kibasszák szerencsétleneket két méter láncra valamelyik napsütötte placcra.

    Az egyik volt munkahelyemen is volt egy kutya, aki kapott egy huzal+lánc kombót ha huzamosabb ideig volt nyitva a nagy kapu pakolás miatt, de még így is volt ~15 méter teljesen árnyékos futó pálya neki, arra a havi mondjuk 4 órára összesen, ezeket leszámítva 0-24-ben szabadon kóricált. Ez még számomra belefér az inzultus határába, de amiket látok falun, beszarás. Múlt hónapban voltam egy autót bontó gyereknél (falu végén, isten háta mögött), ahol a szomszédnál egy teljesen meghülyült kutya volt atom tetvesen, egy méter láncra verve, tipikus falusi idillként... Mondta a gyerek, hogy nem egyszer jelentette fel a szomszédját a kutya tartása/állapota miatt, de semmi nem történik. Na városban hol látsz ilyet, pláne minden tizedik háznál?! Én az ilyet picsán rúgás után börtönnel jutalmaznám.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • S e t h

    nagyúr

    válasz orion1025 #97 üzenetére

    Terelsz.
    A 91-es hozzászólásod a vidékiek igénytelenségéről szólt, amelynek igazolásául a kutyatartást említetted meg.
    Rosszindulatú, vélhetően tudatlanságon alapuló általánosító megjegyzést tettél, de nézz utána pl. mit írnak az etológusok a nagyvárosi létről.
    Az általad tapasztaltak nem alapozzák meg, hogy ilyen széleskörű, dehonesztáló megjegyzést tegyél, flame keltéshez, trollkodáshoz viszont megfelelő.

    Viszont ha belemennénk abba, hogy a lakosság hány százaléka összpontosul a városokban, hol milyen devianciák előfordulása a gyakoribb, akkor vélhetően nem írnál ilyet, hogy a vidékik igénytelenek, nem emberi viselkedésűek( hanem mi, zúzmó?).

    szerk: A lakást nem a kutyatartásra értettem, hanem arra, hogy nem tudhatod mi zajlik a négy fal között, mert ugye szerinted a vidékiek nem emberi viselkedésűek, de aki a városban él azok bizonyára mintaszerű állampolgárok, nem lehetnek mások, hiszen te tudod mi zajlik a négy fal között.

    Ez a folyamatos kontakt az állattal a négy fal között érdekes, ennyi munkanélküli lenne?

    [ Szerkesztve ]

    This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

  • orion1025

    őstag

    válasz S e t h #98 üzenetére

    Nem igazán értetted a kontaktot, vagy csak szimplán nem is akartad feldozgozni. Egy kert végében kallódó kutyával mennyi foglalkozol? Semmit. A szekrényben leghátul lévő cipődet mennyire van kedved előszedni, ha van közelebb is? Semennyire. Na pontosan így működik az udvardísz kutya tartása is. Lakásban amikor otthon vagy, a kutya, macska, béka, sündisznó ott van körülötted, melletted, ergo akaratlanul is foglalkozol vele.

    A falusiak igénytelenségét nem ragoznám tovább, sajnos százalékosan még mindig ott fordul elő ez a faj, a városi másképp igénytelen. Mint írtam, még városi vagyok de falusi leszek ha megérem, igaz nem nevezném konkrét falunak, mert egy nagyobb város mellett tanyázik. De már itt látom a tudatlan és nem normális falusi gondolkodás minta példáit a közvetlen környezetemben, ami számomra nem emészthető, ezért sincs spanozás.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • S e t h

    nagyúr

    válasz orion1025 #99 üzenetére

    Faj?
    Lyézusom.
    Hát igen, egyetértek, nehéz lesz spanokat találni, így kihívás a szociális kapcsolatok bármely formája.

    This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

Új hozzászólás Aktív témák