Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #32 üzenetére

    (Lombos) erdőben 1-2 m pontosság szerintem csak RTK korrekcióval hozható össze, plusz egy rakás türelemmel, hogy a fix elvesztése esetén megállj/visszamenj, amíg újra megvan. (Az RTK korrekcióhoz kell mobilnet, méghozzá durván 10 megabyte/óra adatforgalommal.)

    Ha regisztrálsz valamelyik ingyenes NTRIP casterre, és nem vagy túl messze Budapesttől, Penctől, vagy Graztól, akkor mobilra elsősorban a Lefebure NTRIP Client alkalmazást tudom ajánlani. Ez lekéri a korrekciós adatokat, és már a telefonon a pontos helyzetet látod. NMEA track logot ő is ment, vagy a GPS mockupot bekapcsolva a kedvenc alkalmazásodból is rögzítheted az útvonalat. Előnye, hogy menet közben is látod, milyen fixed (RTK fix, RTK float, DGPS, 3D, 2D) van épp, sőt hangjelzés is beállítható ennek változására. Hátránya, hogy nekem rendszeresen megszakad a kapcsolata az F9P-vel. (Ez mondjuk nem gond, ha a telefon saját vevője tudja az L1/L5-öt.)

    Kicsit feljebb írtam egy adag kétfrekvenciás telefont. Az S20 jó. Redmiből a 9 nem tudja, a Note 9 Pro 5G jó (a sima 5G és 4G nem!), a 9S talán. A friss és drágább készülékekben már benne van, mint a Xiaomi Mi MIX 3 vagy Xiaomi 12.

    Nem tudom, pontosan mi az a "Google kékvonal". Túra útvonalat megoszthatsz egy csomó más helyen. Az OpenStreetMap alapúakon ráadásul jó eséllyel már meg is lesznek az ösvények.
    De csinálhatod azt is, hogy betöltöd pl. az alltrails.com-on a GPX-et, ami megszűri és az utakra húzza, átnézés után ki tudod exportálni, vagy meg tudod osztani.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #34 üzenetére

    A kétsávos vevő a jelterjedési hibák hatását csökkenti leginkább.
    Ráadásul az L5-öt (E5-öt) kb. kétszer nagyobb teljesítménnyel sugározzák az L1-nél és L2-nél, és a repülésben használt frekvenciasávban van, azaz jobban védett az egyéb rendszerek interferenciájától. (Plusz tízszer sűrűbb az ún. chipping rate, azaz tized akkora a korrelációs háromszög.)

    A sima Mi 9 tud L5-öt/E5-öt. Az Mi 9 SE és az Mi 9T valószínűleg nem.

    Az RTK-hoz korrekciós adatokra van szükséged. Ezt hagyományosan a bázisállomás sugározta rádiófrekvencián (pl. a környéken mászkáló geodétának, vagy a közeli traktoroknak), az ezt venni képes készülékeknek. Valaki vagy vett magának egy bázisállomást a farmjára, vagy előfizette a jelet egy országos hálózattal rendelkező cégtől.
    De lehet mobilneten keresztül is letölteni az adatokat. Manapság ez az elterjedtebb.

    Ha küldesz egy GPX (rosszabb esetben KML/KMZ) állományt, visszaküldöm, az alltrails mit csinál belőle.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #36 üzenetére

    Kicsit szkeptikus vagyok, találsz-e ilyet. Annyiféle telefon van, és sokszor még a gyártói adatlapon sincs feltüntetve ez az információ.
    Ha van konkrét jelölt a néhány évnél fiatalabbak között, arra rá lehet keresni.
    Vagy kipróbálni rajta a GPSTestet.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #40 üzenetére

    Mi 9-cel gyakorlati tapasztalataim nincsenek. Elvileg minden adott hozzá, hogy jól működjön.

    Az RTK-hoz más hardverre már nincsen szükséged.

    Már önmagában a kétsávos vevőtől pontosabb leszel; érdemes összehasonlítani a régivel. Persze a külső aktív antenna továbbra is sokat segít(ene).

    szerk.: Lehet, hogy csinálok is legközelebb egy összehasonlítást. Zsebtelefon vs. kétsávos vevő RTK nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #42 üzenetére

    Maga egy antenna nem túl drága. De én csak vezetékes megoldásokkal találkoztam, hiszen ott még az analóg jelet kell a vevőig továbbítani. Ha meg Bluetooth, akkor már a vevő is benne van.

    1. Ha messze vagy Budapesttől (pl. Bakony), attól még használható az RTK, csak a távolsággal arányosan nőni fog a pontatlanság. Még bőven méter alatt leszel, de a 2 centi nem fog menni.
    2. Vannak fizetős szolgáltatások a teljes országra, ha mégis centiméteres pontosságra lenne szükséged. Pl. https://www.gnssnet.hu/

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #44 üzenetére

    Mondom, hogy Bluetooth antenna nincs, csak BT-s vevő modul, antennával. (Akkor meg felesleges, hogy a telefonod tudja az L5-öt.)

    Ilyenből egy korrekt teljes megoldás a uBlox C099-F9P fejlesztői készlet. A chiphiány előtti korszakban 200 euróba került antennával együtt - jelenleg 8 hét a rendelési ideje, és árat sem mernek kiírni.

    Volt, aki próbálkozott szintén uBlox vevőt tartalmazó más megoldásokkal, kb. fele áron, de ahhoz még neki kellett egy Raspberry Pi-t rákötnie, és összerakni a szoftveres oldalt is.

    Önmagában egy vezetékes antennával sem mész túl sokra. Hova csavarod rá a mobiltelefonodon?

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #50 üzenetére

    Egy bekezdéssel lejjebb írtam, miért kell 4 hold. ;) Alapvetően 4 ismeretlenünk van: a 3 térkoordináta, és a pontos idő (mert nincsen nálam a műholdakhoz szinkronizált atomóra). Ennek a 4 ismeretlennek a meghatározásához 4 egyenlet, azaz 4 mért adat kell.
    3 holddal csak becsülni lehet.

    Több hold használatával több okból is pontosabb lesz:
    Egyrészt tud a vevő olyan négyest találni, aminek az adataiból a numerikus pontosság jobb lesz. Ez tipikusan a minél nagyobb térszöget, a minél "messzebbi" holdakat jelenti - ezt igyekeztem a kék-sárga holdas rajzon megmutatni.
    Másrészt pedig a mai vevőkben már van akkora számítási teljesítmény, hogy akár húsz hold adataival is számoljanak. Egyszerre. Matematikailag ez egy túlhatározott egyenletrendszer - lenne, ha nem lenne minden mérésnek bizonytalansága. Tehát a vevő az első négy holdból nem a legvalószínűbb pontot számolja ki, hanem egy intervallumot. Amit aztán az ötödik hold adatait felhasználva szűkít. És így tovább. Ami így a legvégén lényegesen kisebb lesz, mint eredetileg. Akinek van hozzá affinitása, olvasgathat róla.
    Igen, a különböző műholdrendszereket egyszerre is tudja használni. (A régebbiek még csak a GPS+Glonass-t ismerték.)

    RTK-zni csak akkor tudsz a telefonoddal, ha a nyers GNSS adatokat is ki lehet szedni a vevőből. Például a Geo++ RINEX Logger alkalmazás le tudja ezt menteni - akár utólagos feldolgozáshoz is. A leggyakrabban csak már a vevő által kiszámolt pozíció jön ki belőle - épp az, ami helyett mi pontosabbat szeretnénk.

    NTRIP casterből bármelyiket használhatod, amelyikhez hozzáférsz. Pl. a Műegyetem K épület tetején levő BUTE00HUN0-t többen is elérhetővé teszik.
    Az alkalmazáson múlik, van-e annyi esze, hogy az általa ismertek közül a legközelebbit használja, vagy neked kell fixen beállítani valamit.

    A Lefebure NTRIP Client azt az egyet használja, amit te megadsz az "NTRIP Settings" alatt. Például
    Network Protocol: NTrip Rev 1
    Caster IP: 193.190.230.76 (Ide maga a caster szerver kell. Ez az euref-ip.be alá tartozik, én hozzájuk is regisztráltam.)
    Caster Port: 2021 (a legtöbb casternél ennyi)
    Data Stream: BUTE00HUN0 (pl.)
    Ha jól emlékszem, az NTRIP Clientben benne van a librtk,

    A Bluetooth GNSS a közelebbieket ajánlja fel (ezért a teljes lista URL-jét kell megadni).
    Host: 157.90.249.44 (Pl. az euref-ip.net, mert oda is regisztráltam.)
    Port: 80 (mert a listát HTTP protokollal szedi le)
    Try list nearest streams first: X
    Stream: BUTE00HUN0

    RTK-záshoz nem feltétlenül szükséges az online kapcsolat - mint azt fentebb is írtam. Vagy a vevő nyers adatait kell tudni lementeni, és utólag feldolgozni.
    De az is lehet, hogy az RTK számítás a vevőbe van beépítve; ilyenkor magát a vevőt kell a valósidejű NTRIP adatokkal etetni, és már csak a pozíció jön ki belőle. Vagy a telefonos alkalmazás fér hozzá a nyers adatokhoz, és maga elvégzi a számítást, szintén valósidejű korrekciós adatokból.
    Előre biztosan nem tudsz letölteni korrekciós adatokat, mert akkor a jövőbe látnál, hogy 5 perc múlva mi lesz a légkörben. :) Az utólagos feldolgozáshoz (amennyiben le tudod menteni a nyers adatokat) utólag is tudsz adatot szerezni. Amiért a macerásabb voltán túl nem szeretjük az az, hogy a terepen semmi visszajelzésed sincs róla, hogy a mérésből utólag kiszámítható lesz-e a pozíció.

    És akkor el is érkeztünk ahhoz, mit is hívunk fixnek. Azt, amikor a ronda egyenletrendszernek van megoldása. Előfordul, hogy a sima pontosságú (bizonytalanságú) mérésekből kijön valami, de a korrigált RTK-s adatok ellentmondanak egymásnak, az egyes intervallumoknak nincs közös része. Minél rosszabb a vétel, és főleg minél messzebb vagyunk a bázistól, és minél gyorsabban mozgunk, annál nagyobb erre az esély.
    Nagyon leegyszerűsítve: Ha a képletekből az jön ki (kijöhet az), hogy a hullámhossz egész számú többszörösére vagyunk a bázistól, akkor mindenki örül, mert egyértelműnek tűnik a helyzet. Ezt hívjuk RTK fixnek.
    Ha viszont a matekozás végén tört számú hullámhossz jön ki, akkor csak azt tudhatjuk, hogy nem tudjuk pontosan. Ez a float RTK. 5-20-szorosára romlik a bizonytalanságunk. Ami azért még mindig pontosabb, mint a hagyományos mérés, de már nem centiméteres tartományban.

    A fentiekből az is következik, mi a teendő, hogy fixünk legyen: A bázis nem fog közelebb jönni, ezen nem tudunk segíteni. Ruppótlan csórók vagyunk venni egy saját bázist, így azzal főzünk, amink van.
    Egyfelől ha visszaveszünk a sebességből (például megállunk), máris több esélyt adunk a vevőnek. Másrészt hosszabb idő alatt több mérést tud elvégezni, így előbb-utóbb megjöhet a várva-várt fix. Vagy akár kimegyünk a takarásból, ahol hamar összejön a fix, és nagyon lassan visszamegyünk a mérni kívánt pontra.

    Na, ezek miatt nem annyira jó az utólagos RTK feldolgozás, különösen egyszer végigjárni kívánt útvonal esetén.

    A tej élet, erő, egészség.

  • Márton

    nagyúr

    válasz Márton #52 üzenetére

    Közben utánakeresve a raw adatok android 7-től támogatottak, így izzítottam a másik S6-omat, amin már az van :B és erre feltelepült az app. De sajnos úgy tűnik ez a régi teló nem támogatja a raw datát. Az L5-ös készülékek vajon mindegyike tudja?

    "Mi 9-cel gyakorlati tapasztalataim nincsenek. Elvileg minden adott hozzá, hogy jól működjön."

    Sajnos találtam hiányosságokat, kérdés ezek ma is fennállnak-e:
    [link]

    "however there's no SBAS support for some reason (although the 855 should support it)."

    "Xiaomi Mi9 does not provide Accumulated Delta Range measurements. The Xiaomi Mi8 does provide these measurements.
    Xiaomi picked a different chipset for that does not populate these fields."

    Ez az adat rtk utófeldolgozáshoz kell, akkor erre nem a legjobb a 9-es? Míg a 8-as igen? Pontosan mi volt a gond ott a korábban említett "körítéssel?"

    [link] itt mondjuk azt írja az utolsó, hogy "no longer have the satellite data error". De most ezt vajon mire vonatkozik?..

    :R

    Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #53 üzenetére

    Az issue-k alapján az Mi 9-ben másmilyen GNSS chip van, ami butább. Az eredeti listába is csak az Mi 9T Pro-t írtam, mert erről találtam adatot.

    A második linked az nem a tényleges mérési adatokra vonatkozott, hanem hogy a Xiaomi rossz műholdfrekvenciákat adott át az API-n, így ez alapján a GPSTest nem tudta jól felcímkézni a Galileo E1 és Beidu B1 sávokat, csak számot írt ki. (Pl. a "1602.000" az a GPS L1 frekvenciája.) Ezt a MUI 11-ben javította a Xiaomi.

    A tej élet, erő, egészség.

  • Márton

    nagyúr

    válasz Márton #55 üzenetére

    Végüli megvettem a Mi 9-et. Jelentősen jobb városban. mint az S6. :R
    De két település között, nagyon nagy rálátással az égre nincs igazán különbség.
    És akkor ez mégjobb lehet (méter alatti), ha beizzitanék alá valami realtime rtk-t?

    Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #56 üzenetére

    Bocs, nem tudtam, hogy ennyire élő a kérdés.

    A (sima) Mi 9 tudja az AGC-t (automatic gain controller value). Ahogy fent megvitattuk, az ADR-t (fázismérés) nem. L5/E5/B5 sáv van benne. A nyers mérésekhez elvileg hozzá kellene tudniuk férniük az appoknak, mert a Google előírja, hogy ami Android 10-et (29-es API szint) tud futtatni, az ott kötelező.

    Érdemes lehet felraknod a GnssLogger appot, a mentett logokat átvinni PC-re, ott felrakni a GNSS Analysis-t, és abban csemegézni a pontossági adatokból, vagy készíteni egy jelentést.

    Csak az érdekesség kedvéért: Most májusban kiírtak egy okostelefonos deciméteres kihívást, aminek a szeptemberi ION GNSS+ 2022 konferencián lesz az eredményhirdetése. Mindenki megkap 200 nyers mérési adatsort, amiből minél pontosabban kell kiszámolni a pozíciókat. RTK nélkül!

    RTK-val akár 2,5 centit is el lehet érni ezzel a telefonnal. Persze alapvetően statikus, hosszabb idejű méréssel. Kérdés, érdemes-e hobbi célokra küzdened ezért.

    [ Szerkesztve ]

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #58 üzenetére

    Ezek nem feltételei az RTK-nak, pusztán egy pontosabb pozíciómérést lehetővé tevő módszer.

    A tej élet, erő, egészség.

  • dchard

    veterán

    válasz Márton #61 üzenetére

    Az elmúlt hónapok meglehetősen sok csalódást okozott ami a pH színvonalát illeti, szóval nekem mindneképpen üdítő egy ilyen szakmai beszélgetés :K

    A korábbi hozzászólásomat egy kérdéssel még kiegészíteném: azt hogy egy vevő tud fázist is mérni (már ha tud), azt hogyan lehet kideríteni? Van rá app ami megmondja?

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • Márton

    nagyúr

    válasz Márton #67 üzenetére

    "there appear to be no apps that leverage the RTK abilities of Android dual-band phones...probably because there are only 2 such phones on the market, the Mi 8 and the Huawei 20. All the others have to rely on the "black box" since they do not output any CarrierPhase data..."

    Akkor ez itt a kommenteknél nem írja helyesen, igaz? Fázis nélkül is lehet RTK?

    Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #68 üzenetére

    Elég régi cikk lehet, ha akkor még csak két darab kétsávos mobil volt.

    A fázismérésnek nem feltétele az RTK korrekció, az RTK korrekciónak viszont csak fázismérés esetén van értelme. Az #59-ben én írtam hülyeséget a rövidítésekre koncentrálva. Az ADR a fázisméréshez kell, az RTK pedig épp ezt pontosítja.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #72 üzenetére

    Az Mi 8-ban nincs AGC, és utólag sem fognak belerakni. :) A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kevésbé tud megtartani egy-egy holdat, sokkal gyakoribbak a váltások, így a számított pozíció is jobban ugrál. (Maga az alapvető GNSS vétel rosszabb.) Valószínűleg úgy érezték, a "világ első kétfrekvenciás mobilja" így is jelent akkora előrelépést az egysávosokhoz képest, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni.
    Az Mi 8-cal alapvetően lehet RTK-zni, de jellemzően a deciméteres pontosságra képes. Sőt, lassú mozgás közben ez már majdnem egy méteres RMS-re romlik. Kérdés, megéri-e ehhez a mobilnet.
    Egy tanulmány az Mi 8-cal végzett statikus RTK mérésekről.

    Igen, az vicces, hogy az Mi 9-be egy ilyen szempontból visszalépés került. Valószínűleg úgy gondolták, elenyésző az RTK-s felhasználók száma, cserébe pár centtel olcsóbb lehetett az előállítási ára.

    A tej élet, erő, egészség.

  • Márton

    nagyúr

    válasz Márton #74 üzenetére

    Nem rossz ez a Mi 9, csak arra hogy lecseréljem az S6-om, pont nehéz, húzza a zsebem :U
    Létezik esetleg L5-ös telefon 150 gramm alatt? Vagy max 30 ezerből L5-össé varázsolható az S6 külső vevővel?

    Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #75 üzenetére

    A mai elektronikai árak mellett (már ha egyáltalán meg tudsz kapni bármit is) bőven 30ezer felett lesz egy komplett külső vevő, még ha te forrasztod össze, akkor is. És valószínűleg jóval 150 g felett.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #77 üzenetére

    Akkor cserélj zsebet, mert feature-öktől függetlenül nem nagyon fogsz ilyen könnyű telefont találni.

    A Pixel 5 tömege 151 g. A 160-170 g közötti tartományban van még a Pixel 4 és a Galaxy S20/S21 (csak a simák, semmi + vagy Ultra).

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #85 üzenetére

    Elsősorban önmagához képest nézd a visszatérés pontosságát! A műholdkép simán lehet 10-20 méterrel is elcsúszva, különösen a hozzánk hasonló gyarmatokon, még inkább vidéken.

    (Az OpenStreetMap szerkesztő felületein - iD editor, JOSM stb. - ezért van is lehetőség az elcsúszás állítására, hogy egy fentről azonosítható objektumot GPS/GNSS mérésekre húzz,
    és így kezdd el a környék berajzolását műholdképről. Ha elárulod, merre van ez a félsziget, megnézem, az egyes műholdképek mennyire pontosak az általunk pontosabb mérés nélküli referenciának tartott FÖMI ortofotókhoz képest.)

    Önmagában az L5-től nem lesz centiméteres pontosságod, de egy hagyományos (csak L1) vevőhöz képest jobbnak illene lennie. Esetleg egy családtag telóját kölcsönkérve érdemes megismételni a tesztet.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #88 üzenetére

    Ez mintha nem is L1/L5 vevő lenne, annyira rusnya. Az igazán durva nem önmagában az ekkora eltérés, hanem az, hogy a vízszintes irány ennyivel hosszabb a valóságnál. (Felteszem, nem úsztál egyenesen a sétány meghosszabbításában.)

    A GPSTest app mit mutat?

    (A műholdképeket összenéztem. A Maxar itt elég pontos. A Bing itt kb. 4 méternyire, az Esri és a Mapbox itt kb. 12 méterrel van elcsúszva.)

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #90 üzenetére

    A Google Earth kiírja, hol és mikor melyik műholdat használja. Itt azt hiszem, épp az Airbustól vett képet.

    De tényleg rá kellene jönnünk, mi a gond a telóddal, mert ilyet nem kellene csinálnia. Ha a tóhoz nem is mész vissza, jó valami levegőből jól azonosítható tér, focipálya, park sétányok is.
    Ha a helymeghatározás nincsen folyamatosan bekapcsolva nálad, legalább 5 percet adnék neki, hogy magához térjen (néha 10 is kell, ha annyira hideg a start).

    Más: A Csónakázó-tón a félszigettel szemben ugye már egy szökőkút van, ahol régen valami T alakú stég volt? Talán a felújításkor bonthatták el, és épült a helyére egy kör alakú szökőkút.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Márton #92 üzenetére

    A stég az OSM térképen szerepel, mint "Vízalatti stég", ami érdekes jelenség lenne. A műholdképeken meg csak szökőkutat látok. Ha a park felújításakor történt a csere, javítom a térképen.

    A tej élet, erő, egészség.

Új hozzászólás Aktív témák