Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #200 üzenetére

    Ahogy írtam fentebb is, 50 gigába egy eredeti, legális játék sem férne bele. Miért fizessek duplán a játékért?

    Egyáltalán nem extrém felhasználással egy több tagú családnak havi 1TB teljesen átlagosnak számít. Ebben még nem is feltétlen kell, hogy illegális tartalom legyen.

    [ Szerkesztve ]

  • boncser

    aktív tag

    válasz tatabike #187 üzenetére

    Én sajnos nem látok a telenor oldalán sehol ilyen csomagot. Belinkelnéd?
    Ha meg már nem is létezik akkor kár felhozni példának. :N

  • no more

    addikt

    válasz MaCS_70 #200 üzenetére

    De azért, fogadjunk első sorból anyáztál a netadó miatt. Ugyanez volt a lényege annak is.

    Samsung Galaxy S7 Edge Black Onyx

  • MaCS_70

    félisten

    válasz r3dsnake #201 üzenetére

    Miért ne fizess többet a többlethasználatárt?
    Nekem 5 liter benzinből nem jön ki, hogy leautózzak Balatonra -- miért fizessek többet az utazásért?

    A sávszélesség persze nem ilyen látványosan korlátos erőforrás, de azért korlátos, csak az idióták tagadhatják ezt. Ezért ne is írtam konkrét mennyiséget -- talán ha elolvastad volna, amit írtam, felfogtad volna. Azt írtam, hogy értelmes modellnek tartanám azt, hogy egy jelentős adatmennyiség, ami a döntő többség igényeit kielégíti legyen átalánydíjas, a fölötte levő meg többletdíjas. De sem konkrét számokat, sem számítási ötletet nem említettem.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #204 üzenetére

    "..de azért korlátos, csak az idióták tagadhatják ezt."

    Mégis bőségesen megfér egymás mellett egy rakás gigabites sávszél, ha értelmesen vannak kiépítve a vonalak és a topológia különböző QoS szabályokkal.

    Nem tudom te hol érted hátrányát annak, ha mindenkinek korlátlan sávszélessége van otthon, de én nagyon bízom benne, hogy a 100/100 alap lesz előbb-utóbb és ettől csak többet lehet majd kérni.

    A digi se tűnik úgy, hogy haldokolna a gigabites vonalaival. Remélem egyre jobban el fognak terjedni.

  • tomazin

    veterán

    válasz MaCS_70 #200 üzenetére

    Eddig inkább nem reagáltam az írásaidra semmit, de tényleg azt hiszed, hogy attól neked olcsóbb lenne bármi, hogy az a pár nagyfogyasztó többet fizet?
    Képzeld én is youtubeot hallgatok és nem azért mert nem tudnám letölteni a "kedvenc zenéimet". Nincs ilyen, hogy kedvenc zeném. Benyomok valami random playlistet és megy, hanem tetszik elnyomom.

    Emellett nagyon logikus amit leírsz, csak az alaptézis érdekes kérdés: ugyanis szerinted nincs szükség arra, hogy fejlődjünk. Mert ha elkezdődött volna ez a sávszél spórolás amit Te leírsz, akkor még mindig 1mbps kábel/dsl-eken neteznénk. A véges infrastruktúrának a fejlesztéséért pedig fizet mindenki. Ezért lehet olyan, hogy 1gbps netet ad a digi.
    Érdekes módon egyik szolgáltatónál sem omlott még össze a net esténként (amikor adatforgalmi csúcs van), mert terveznek azzal, hogy a tömegek mekkora adatforgalmat fognak generálni azzal a csomaggal amit eladtak nekik. Ha valaki a gazdaságossági szinten túlforgalmaz, akkor ált. szépen meg is büntetik érte valamilyen formában.

  • Stalki

    csendes tag

    Üdv értem a mondanivalót hogy végesek az erőforrások, de ez van az élet minden területén, miért ülsz egyedül autóba mikor tudod hogy dugó van? miért délután fogyasztasz több áramot mikor csúcs van? Egyszerűen így kényelmes és nincs ösztönzés hogy máshogy tegyek. Nem minden fekete-fehér felhő és stream lehet környezet kímélő is, pl: ugyanazt az erőforrást egyszer Föld egyik fele használja míg a másik fele alszik aztán fordítva. Ha meg adat tárolót veszek abból elektronikai hulladék lesz előbb utóbb.

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz Stalki #207 üzenetére

    Sőt, ha azt nézzük a streamelt játékokhoz, filmekhez, zenékhez nem kell feleslegesen legyártott lemez, tok, borító, ami utána úgyis csak a szekrényben porosodik.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz tomazin #206 üzenetére

    Van, amit hiszek, és van, amiről tudom, hogy ágazatilag elfogadott elmélet. A munkám része.

    De Te sem nagyon figyeltél arra, amit írtam: szerintem nem a többletbefizetések fedeznék a fejlesztést, hanem az extrafogyasztás megfizettetése eredményezne kevésbé pazarló fogyasztást. Erre bizony nagyon-nagyon konkrét kutatások folytak, én éppen nyolc éve tanultam erről mint senki kompetens által meg nem kérdőjelezett tényről.

    Olyat végképp nem írtam, hogy nem kellene a fejlődés, sőt, írtam ennek az ellenkezőjét, azt, hogy a fogyasztói igények a fejlesztés miatt fontosak. (Olvasni, olvasni...)

    A jelen helyzetben a pazarlás viszont nem a fejlődést szolgálja, hanem problémát okoz, történetesen éppen hogy kontraproduktív. Elég összetett folyamatok befolyásolják a netes piacot, a legegyszerűbb modell szerint is négy, egymással ellentétes érdekű pólus körül, de az, hogy profit nélkül, sőt, de facto veszteséget generálva terhelődjenek az amúgy is túlterhelt kapacitások, kizárólag egy fogyasztói réteg rövid távú érdekeit szolgálja. Összességében mindenkinek rossz, ráadásul torzítja a piac felmérhetőségét, a hasznos stratégiák felépítésének a hatékonyságát.

    Ha okkal hallgatsz streamelt zenét, azzal semmi bajom. Amit etikátlannak tartok, az a fent leírt, direkt pazarló, "leszarom, ingyen van" hozzáállás, a letöltöm, hogy töröljem, meg a "hadd menjen éjjel is a stream, a szomszédok szolgáltatási minősége nem az én gondom".

    Arról, hogy hol mit csinál a net esténként, tudnék mesélni. Napjaim jelentős részét történetesen olyan helyen töltöm, ahol az index.hu betöltési sebességéből következtetni tudok arra, hogy az adott településrészen hányan vannak otthon a lelkesebb netezők közül. Össze persze nem omlik, de amikor 500 kbps-mal és 500 ms-os PING-gel jön a net, az nem annyira vidám. Kis kedvezménnyel hívhatjuk összeomlásnak.
    De tudok olyan kistelepülésről is, ahol ténylegesen falugyűlésen vitatták meg, hogy időben hogyan osszák el a nagyobb forgalmú netezést, mert igencsak szűkké tudott válni a sávszék, amikor esténként hazaért a nép munkából és főleg az iskolából.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz r3dsnake #205 üzenetére

    Sajnos konkrétan tudom, hogy a világon mindenhol gond a sávszélesség korlátossága. Még a Diginél is.
    Egyszerűen a világon sehol sem jellemző, hogy kihasználatlanul, üresben futna a hálózat. És bizony őrült nagy matek folyik a hálózatfejlesztési-technikai vonalon, meg a pénzügyeseknél, meg a stratégiai fejlesztőknél, politikai vonalon is. Ez a jelen kor egyik nagy játszmája, elképesztő szintű erőforrás-menedzsmenttel.

    Persze ez a fejlődés motorja, alapja és velejárója, de a pazarlásra ez még nem ad okot.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Stalki #207 üzenetére

    Így van, az élet minden területén ez megy -- és az élet minden területén fel is veti az állampolgári felelősség kérdését.
    Sok területen persze maga az árazás jelent megoldást -- az emberek nem szeretnek pénzt, időt pazarolni.
    Az adatforgalom azonban furcsa jószág, mert korlátos mivolta ellenére a szolgáltatói szféra jelentős részének az az érdeke, hogy mégis korlátlanként bánjunk vele.

    Persze nagyon sok a tényező, és az emberi butaság is ezek egyike, ami széles körben képes a józan ész és a valós érdeke ellen munkálni.
    (Szép példa volt erre anno pár néni a környéken, akik kollektíve direkt csúcsidőben buszoztak egy-egy kört, és azzal szórakoztak, hogy konfrontálódtak az iskolába, munkába igyekvőkkel, de ez mondjuk egy szerencsére elszigetelt eset volt.)

    Normális szervezéssel persze csodát lehetne tenni, de ehhez valóban komoly ösztönzők kellenek -- amik sajnos döntően anyagiak. Az extra forgalom megfizettetése szerintem egy ilyen eszköz lehet -- gondolok itt a valóban jelentősen komoly forgalomra.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • tomazin

    veterán

    válasz MaCS_70 #209 üzenetére

    Van, amit hiszek, és van, amiről tudom, hogy ágazatilag elfogadott elmélet. A munkám része.

    valahogy éreztem, hogy emiatt fáj ez neked ;]

    De Te sem nagyon figyeltél arra, amit írtam: szerintem nem a többletbefizetések fedeznék a fejlesztést, hanem az extrafogyasztás megfizettetése eredményezne kevésbé pazarló fogyasztást.

    Erre írtam azt, hogy akkor még mindig jól el tudnánk lenni 1/0,2-es dsl-el. Vagy inkább 56k-s modemmel. Mert ott ugye "forgalomalapú" módon fizettél. És mégis megérte erről átváltani a dsl/koax/stb. korlátlan netre a szolgáltatóknak.

    Olyat végképp nem írtam, hogy nem kellene a fejlődés, sőt, írtam ennek az ellenkezőjét, azt, hogy a fogyasztói igények a fejlesztés miatt fontosak.

    Aha, mert annyira nagyok lennének a fogyasztói igények, ha egy 5perces videó megnézése 10ftba kerülne, meg biztos szívesen töltené az ember le a 20gb-os játékot, mikor a boltban feleannyi lenne.

    de az, hogy profit nélkül, sőt, de facto veszteséget generálva terhelődjenek az amúgy is túlterhelt kapacitások, kizárólag egy fogyasztói réteg rövid távú érdekeit szolgálja

    Szerencsére a 3 szamaritánus látva a túlcsurdulás eljövetelét, maguktól mindent eldobva, vagyonukat rátéve, ezután örökös szegénységben élve kisegítette ezt a fogyasztói érdeket. Áldott legyen hát a Telekom, a UPC és Invitel neve, hogy örökös nélkülözésükben is megmentették a világot.

    A feleslegesen letöltögetésnek én sem látom értelmét, de ennyi erővel annak sem, hogy megveszed az ételt, megvárod, hogy megromoljon, majd kidobod.

    Index betöltési seb, falugyűlés

    Nem hiszem, hogy a felhasználó a hibás, amikor megveszi a 200-as netet és a településre meg adnak 250-et összesen. Van amúgy felügyeleti szerv, aminél lehet kivizsgálást indítani, ha a szolgáltató nem hajlandó semmit tenni.

  • tatabike

    őstag

    válasz r3dsnake #199 üzenetére

    Az a baj, hogy nem érted, mit akar a kolléga mondani. Olyan példát hozol elő, ami kb. ugyanaz, mintha amellett kardoskodnál, hogy legyen ingyen a benzin, mert úgyis mindenki azt választaná, nem pedig a 3-400 forintosat. Ez igaz, viszont 5 éven belül nem lenne mit belélegezned, olyan szar lenne a "levegő" a sok kipufogógáztól, mert mindenki kocsival járna.
    Ugyanez igaz a netre is. Korlátozott az erőforrás, és ha mindenki úgy tudná használni, ahogy Te gondolod, akkor nagyon hamar önmagától "válna" korlátozottá a hozzáférésed, mert egyszerűen nem tudna annyi "nagyfelhasználót" kiszolgálni.

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • tatabike

    őstag

    válasz fausto #213 üzenetére

    Már én sem találom. Lehet megszüntették? Nem szoktam a Telenor oldalán nézelődni, én ezt a cuccot tavaly augusztusban vettem. Szóval ha már nincs, akkor sorry, nem tudtam, a Telenor meg bekaphatja...

    [ Szerkesztve ]

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz tatabike #214 üzenetére

    Nem ugyanaz, mivel az internetért is fizetsz. Akkor ennyi erővel hülyeség a korlátlan telefoncsomag, mert terheled a hálózatot? Hülyeség a flotta? Hülyeség a tévé mert akkor is megy, ha kimész pisilni vagy vacsizni? Ezekért mind fizetsz és nem forgalom alapon. :U

  • bostone

    addikt

    Sajnos nincs értelmes mobilinternet előfizetés, amivel kiválthatnám az itthoni vezetékest, hiába kaptam fel a fejem erre a hírre. Ha legalább100-200 gigát leforgalmazhatnék 1 hónapban, a nap bármely időszakában (10 mega letöltés, 2-4 mega feltöltés) azonnal vonulnék is, hűségidővel, mindennel.

  • tatabike

    őstag

    válasz r3dsnake #216 üzenetére

    Minden után fizetsz forgalom alapon, ha úgy vesszük. Ha sokat megy a tévéd, magasabb lesz a villanyszámla. Ez igaz mindenre, ami elektromos árammal megy.
    Mindent megfizetsz, ha nem is közvetlenül, de áttételesen igen. Például a meglátogatott weboldalakon futó reklámok költsége is be van építve a termék árába, amit a végfelhasználó, vagyis Te fizetsz meg. Meg még lehetne sorolni az ilyen áttételes költségeket bőven.
    Valakinél láttam egyszer egy viccesnek szánt aláírást, hogy "elnézést a környezetszennyező netezésért..." vagy valami ilyesmi. Hát ez pont, hogy nem vicces, mert minden, amihez mesterségesen előállított energia kell, az valóban szennyez. Az, hogy az internetet használhatod, nem kevés villamos energiába is kerül. Szerverparkok, a hálózat fenntartása, amin eljut hozzád, a Te saját géped otthon... Ha komplex egységként nézed, akkor láthatod, hogy mondjuk x összeget fizet mindenki, egyenlően megoszlanak a költségek az egyének között, miközben a felhasználás szempontjából meg akár több ezerszeres eltérések is lehetnek. Vagy szerinted az, hogy valaki 24/7-ben torrentet futtat ugyanannyiért, mint amennyiért más csak böngészget meg e-mailezik, helyén való? Ha mint említettem, komplex egységként nézed? Nem annyira...

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • KTTech

    veterán

    válasz tatabike #218 üzenetére

    Ha komplex egységként nézzük, akkor ez az érverés azért nem állja meg a helyét, mivel ha forgalomarányosan fizetsz és nem használod, pont annyi energiába kerül a háttérrendszerek működése, mintha használod is rendesen... a szerverparkokat sem kapcsolják le, mert épp nem tölt le senki, mivel rendelkezésre KELL állniuk, hiszen bármikor befuthat egy kérés.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • Silenzio

    addikt

    válasz Tav-Csoves #166 üzenetére

    Spekuláció, mint prividre is írtam. Semmi biztosat nem tudok.

    (#29) KTTech: elsőként pont a -félig szóban forgó- Voda tiltotta a VoIP-ot. Másodikként a Telenor. Mi tiltottuk utoljára. De MOBILINTERNET előfizetéseken egyrészt nem tiltott, másrészt a korlátlan csomagban nem tiltott, harmadrészt a flottás előfizukon sem tiltott, negyedrészt nálunk is van fillérekért korlátlan böngészés, korlátlan közösségi háló stb. Meg (jó drágán) korlátlan éjjeli letöltés.

    (#165) zseko: én teljesen rá vagyok buzulva a telefonon a mobilnetre, de még nekem is elég a 3 giga. Akinek több kell, annak ott az 5-ös csomag. Akinek még több kell, annak - egyelőre - a mobilnet előfizetéseink jöhetnek csak szóba, mellesleg én végig ezekkel érveltem, és ott biz'a 128 a limit utáni "limit". Szolgáltatós vagyok, még kemény másfél hónapig. A miértekről csak annyit, hogy egy, nem nekem való a biznic, kettő, a munkám 70%-a magyarázkodás és ígérgetés, és tele lett vele a hócipőm. Nem csinálok alfelet a rágószervemből, legalábbis nem szívesen és nem pénzért.

    Összegezve: ezek nem ELLENÉRVEK, úgyse ph-sokból kerül ki az ügyfélköröm - de egyrészt biztos vagyok benne, hogy itt is vannak kiskapuk, tiltott peer to peer, tiltott voip, meg ki tudja, másrészt az átlag felhasználó mégiscsak a gyors net felé vonzódik a forgalma alapján, nem pedig a "korlátlan" felé.

    [ Szerkesztve ]

    https://pte3d.hu - 3D nyomtatás, 3D szkennelés, anyagvizsgálat, VR

  • tatabike

    őstag

    válasz KTTech #219 üzenetére

    Oké. Áll a taxi a droszton vagy utast visz. Mikor fogyaszt többet?
    A szerver lesi a kérést, fogyaszt x energiát. User valahol gépet bekapcsolja, elkezdi fogyasztani az áramot, jön a kérés, szerver is többet eszik, mert nekiáll keresgélni a kért adatot, azt továbbítja, stb., stb., x+1 egységet fogyaszt. Azért nem ugyanaz. Vagy szerinted egy szerverpark ugyanannyit fogyaszt stand by, mint amikor rajta lóg 50ezer user egyszerre? A Te géped ugyanannyit fogyaszt, ha e-book olvasásra használod, vagy full HD tolod a Fair Cry 4-et?

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • MaCS_70

    félisten

    válasz tomazin #212 üzenetére

    Valahogy nagyon az az érzésem, hogy nem olvasod el amit írtam, legfeljebb átfutod, és úgy válaszolsz.

    Attól, hogy a témával kapcsolatos terület a munkám része, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szolgáltatói oldalon állok. Nagyon nem. Viszont ismernem kell a realitásokat, és nagyon nem kedvelem az eszetlen pazarlást, mert az mindenkinek rossz, így a felhasználók döntő többségének is.

    A DSL-re és betárcsázós netre való hivatkozásod is csúsztatás, mint ahogy olyat sem írtam, hogy a vacak szolgáltatással megvert faluban az ott lakó felhasználók lennének a hibásak. Történetesen arra a felvetésre reagáltam, hogy ugye nem omlik össze a net esténként, hiszen van sávszél elég. Hát, nem mindenhol...

    A szamaritánusos bekezdésed arról árulkodik, hogy fogalmad sincs arról, hogy mit jeleztem a túlterhelt kapacitások profitot nem hozó továbbterhelésével -- gondold csak végig az üzleti struktúrát, és rájössz, hogy mik azok az érdekellentétek, amikre utaltam, de a reakciódban már bölcsen megfeledkeztél róluk.

    Olyan vajon hol írtam, hogy öt perc videó legyen tíz forint? Pont nem erről írtam, hanem arról, hogy olyan normális tarifarendszert kellene találni, ami a felhasználók legszélesebb körét védi az extrém túlhasználóktól, sőt, azt külön hangsúlyoztam (kétszer is), hogy nincs konkrét ötletem a szintekre, de a valóban durva forgalmazást kellene megfizettetni, aminek döntően a preventív hatása lenne üdvös.

    Abban viszont egyetértek, hogy a letöltés majd megnézés nélküli törlés pont olyan, mint a kaja kidobása.

    Szépen kérlek, előbb olvass, és ha megértetted, akkor írj vissza.

    Köszönöm.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • KTTech

    veterán

    válasz Silenzio #220 üzenetére

    Érdekes, a T oldalára kihelyezett hálózatsemlegességi doksi nem ezt mondja (sőt a tapaszalat sem). Next S díjcsomag nem enged VOIP-ot, ahogy a doksi is írja (több ismerősömnek is ez a csomag van, Viber, Skype hívás nem indul el, chat igen)... Nem beszéltem MOBILINTERNET előfizetésről, mivel a hír sem arról szól (meg baromira nem érdekel magában...) Cserébe legalább drága, 8E/hó (+1290 Ft a kiegészítő 1GB, mert a csomagban levő 500Mb viccnek jó, de használatra kevés).

    A magánembereket nem érdekli sem a flotta, sem egyéb, csak az, amit ha bemegy a boltba, meg tud venni. A filléres kiegészítőkkel sem értek egyet, mert ha összeadod már egyáltalán nem filléres a dolog... és nem csak éjszaka szeretné használni az ember az előfizetését.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • KTTech

    veterán

    válasz tatabike #221 üzenetére

    Az az érzésem, hogy nem nagyon ismered az adatközpontokat :) ha épp nem az ügyfelek igényeit szolgálják ki, akkor a háttérfeladatokat végzik (mentések, frissítések). Az az érdekük, hogy 100%-os kihasználtságon menjenek, egyébként nem éri meg fenntartani őket (nem hozzák vissza a befektetett összeget). Ugyanez a helyzet a sávszélességgel is... ami nincs kihasználva, az kidobott pénz a szolgáltató részéről is (pl. egy bérelt vonali internetnek a 100Mbit/s-jének akkor is rendelkezésre kell állnia 100%-ban, ha épp nincs ott senki, tehát fenn kell tartani a kapacitást... ez pedig komoly összegbe kerül - az előfizetőnek is).

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • zseko

    veterán

    válasz Silenzio #220 üzenetére

    3090-ért 5GB naqyon jó ár, eddig nem is figyeltem, 2290-ért a 3GB pedig szintén. Elgondolkodtató lehetne átmenni Telenortól HA valóban nincs tiltva a voip semmilyen formája. Ám az viszont eléggé visszatetsző dolog hogy feltöltőkártyásként havidíjat vonnak, milyen dolog már ez? Viszont ha azt választom ahol nem vonnak, ott nevetséges a percdíj, mi az hogy 100 Ft-ért telefonálhatok csúcsidőben? És 90-ért csúcsidőn kívül?! Vezetékes/ hálón kívüli számot?! Röhej az egész Telekom. Gondolom a hívószámtiltás is még mindig megvan ha nincs elegendő pénz a kártyán... vicc...
    Bocs, ne vedd magadra...

    HR24.hu

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz zseko #225 üzenetére

    Akkor ennyi, ha van net az előfizetéseden. Tehát minimum +2ezer havidíj.

  • Alchemist

    addikt

    válasz MaCS_70 #222 üzenetére

    Ezt valahol a két véglet közé kéne belőni... az egyik az általad említett sávszél pazarlás, a másik pedig az, ha Gipsz Jakabot ráveszik a 100 Mbites netre és hozzászoktatják, hogy jóárasítva mindenfélét csinálhat a felhőben... és erre kap egy százezres számlát a szolgáltatójától, mert elfelejtette strigulázni fogalmazott gigabájtok tömegét...

    Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Alchemist #227 üzenetére

    Persze, kettőn vagy többön áll a vásár.

    Nem a szolgáltatókat védem, hanem egy olyan modellt, amiben optimalizált az erőforrások felhasználása, és nem az egyes szereplők érdekei, hanem az egész működése az elsődleges -- ami persze a játékelmélet szerint hosszú távon mindenkinek jó, csak sajnos elég sok az olyan zavar minden nagy szisztémában, ami egyes hibákra vagy rövid távú egyéni vagy külső érdekekre épülve megbontja az egész harmonikus működését.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #228 üzenetére

    Így is harmonikusan működik és előbb utóbb szávszélt is fognak emelni a szolgáltatók. Szerencsére net terén sokkal nagyobb a verseny, mint a mobilszolgáltatásoknál.

    Én viszont megyek streamelem tovább a letöltött sorozatrészt laptopra, aztán pedig elalszom valami lágy zenére spotify-ról. :) Nem tudom nyugodtan alszom-e majd a fene nagy pazarlás miatt a 320kbit/s-es streamemmel. De sleep timert használok természetesen, hogy kíméljem a T-home hálózatát.

    [ Szerkesztve ]

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #228 üzenetére

    Ha ez probléma megfelelő csomagokat kell indítani a meglévőek mellé.

    Tudomisén 10gb/hó 600Ft, 20gb/hó 1000Ft, 50gb/hó 1500Ft vagy oszd el szorozd meg kettővel árakat.
    Utána meg korlát pl 1-2mbitre, hogy indexre azért ne kelljen 1percet várni.

    Megfelelő kompromisszummal biztos lenne rengeteg ember aki feladná a letöltöm utána letörlöm hozzáállását.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz Dare2Live #230 üzenetére

    Rossz vicc. Mobilnetnel is epp eleg problema, hogy igy mukodik, de vezetekes netnel a fejlodes megcsufolasa lenne.

  • Louro

    őstag

    válasz r3dsnake #229 üzenetére

    Ezzel nincs baj és szerintem MaCS-nál se verted ki a bilit. Ha először streameled a sorozatot, akkor ok, de ha már 5. alkalommal nézed újra, akkor már kérdéses, hogy miért nem töltötted inkább le?
    Zenére pedig....még mindig azt mondom, hogy tölts le rengeteg albumot és arra nyomj egy véletlenszerű lejátszás stílusonként - mert hát ugye ezt is lehet már. Korábban a 10-15 albumot arra írtam ,hogy telefonon beviszed és munkaidőben azt hallgatod. Nem a gépen való tárolásra írtam, hogy 10-15 elég.

    Különben minek a tárhelybuzulás - bocsi a jelzőért. Elég lenne akkor mindenkinek Chromebook és kész. Az office-t is futtasd felhőben, ne a gépeden dolgozz, szórakozz.

    Azt kellene megértened, hogy az a felesleges, hogy youtube-ról hallgatnak ZENÉT. Nem online rádióból. Szóval a videóanyag feleslegesen mozog a hálózaton. Na meg a farokméregető arányjavítás a torrenteknél is tök felesleges. Spotify se rossz ötlet. Ha felváltaná a youtube-ot a munkahelyeken, már az is előrelépés lenne, hisz kevesebb terhelés érné a hálózatot.
    Hasonlatként azt tudnám írni, hogy fizetsz X összeget, amiért korlátlanul vásárolhatsz. Na itt jönne az, hogy mindenki annyi felesleges dolgot tartana otthon, hogy csak évek múltán döbbenne rá, hogy nincs is szüksége.

    Attól, hogy valami adott, nem kell máris mohón falni. Jó a korlátlanság, de a legtöbben mit akarnak? Korlátlan internetet 1000Mb/s garantált sávszélességgel mindenhol (mobilneten). Mire? Na ez a butaság. Csak abba nem gondolnak bele, hogy ebbe mennyi energiát kell ölni a szolgáltatóknak és ezt karban is kell tartani, mert 1 perc kiesés után már hisztiznek az emberek, annyira nem bírják ki.
    Szerintem korlátlan net, garantált 1-3 Mb/s mindenhol elérhető internet elég kellene, hogy legyen mindenkinek. Ezzel is lejön az esti megnézendő film úgy, hogy közben online zenét hallgathat az ember.

    (Sorry, hogy így kiengedtem a gőzt, de remélem sikerült tisztáznom az én nézetem.)

    Mess with the best / Die like the rest

  • Soma01

    veterán

    válasz MaCS_70 #228 üzenetére

    Végigolvastam a hozzászólásokat és nagyon megtetszett a téma...

    UPC. Szerintem jó csomagok, pláne a 25 Ft-os percdíj a többi szolgáltatóhoz képest. (tudom, van flotta is a világon) Tudom, nem kell hagyományos hívás, nem érdekel senkit, mert keveset telefonál itt mindenki, VOIP olcsóbb... Mindenki nem fog voip-ozni, meg nem is 100%-os az, mármint ami a legolcsóbb voip. Az előfizetők többségének nem a voip kell. Kínlódás az, okos teló kell hozzá, abból sem a leggagyibb... A többség szerintem telefonálni akar olcsón és netezni a telefonján és nem kínlódni, hogy elfogyott a net. Aki nem a sávszélesség teszteket nézegeti folyton, az elégedett lesz 2 Mbps feletti (körüli) sebességgel (az 1 az éppen csak hogy... az olyan necces). Tud online zenét hallgatni, szerintem filmet is nézni (nem HD-ban), meg természetesen netezni. Ha lesz 4G is, akkor meg a válaszidők is jók lesznek.
    Korlátlan net meg olyan, hogy ők tudják mennyit bír a hálózatuk. Tudom, régen már volt ebből gond, nem tudták, de szerintem már jobb a helyzet, izmosabb a hálózat is, és sávszél korlát is van benne. Szerintem jelenleg telefonos felhasználásra bőven elég a 2 Mbps. Ha PC-n kezdesz netezni az oldalak bonyolultabbak, nagyobbak lesznek, oda lehet lassúnak érezzük majd. Más a telefonos netezés. Ja, meg a telefon prociának is fel kell tudni építenie az oldalt, fel kell dolgoznia a kapott infókat. Van az úgy, hogy nem a sávszél a szűk keresztmetszet. Sok olyan megoldás van, hogy csak lassítják a netet, az is sok forgalmat felszabadít a hálózatról. Hogy ennek hol van a határa, azt mi innen nem, tudhatjuk. De most látszik, hogy ilyen pár Mbps nem nagy terhelés és a többi szolgáltató igencsak a pénz beszedésre hajt Magyarországon, pofátlanul. Amikor 32-re lassítanak meg ilyesmi. Lassítsanak 256 Kbps-ra, tuti nem lenne terhelő és talán még használható is lenne. Szóval most látszik, hogy van itt tartalék és igen csak extra profit van a mobil net-en. Meg ahogy olvasgatok, külföldön, tőlünk nyugatabbra, de lehet keletebbre is, nem ritka a korlátlan mobil net csomag és nem 1-4 Mbps sebességgel.
    Meg lehet nézni a műholdas szolgáltatókat, ott van nagy sávszél, de a nagy mennyiségű adatforgalom nagyon terheli őket (korlátozott a nyalábok száma). Ők hogy csinálják? Ha gond lenne itt a föld felszínen is a mikróval, már lenne hasonló bevezetve.

    A véleményem erről az, hogy most is az egész rendszer működése, fenntartása, fejlesztése a cél. Csak most az erőforrások használata után nem arányosan fizetsz. Tehát aki sokat használja, az ugyan annyit fizet amint aki keveset. Így a keveset használók fizetik meg a sokat forgalmazókból adódó többletköltségeket. Aki keveset forgalmaz annak most kvázi drága a net, ako sokat, annak meg olcsó. Mert ugyan azért a pénzért többet vesz el a közösből. Ha mindenki olyan sokat venne el, biztosan kifeküdne a jelenleg bármelyik hálózat. Szerencsére itt is igaz a 80-20-as arány. Azaz felhasználók 20%-a generálja forgalom 80%-át és a vétlen 80% fizeti meg jobban. :D De ez csak árképzési politika, a hálózat szerintem köszöni szépen jól van. Ha nem lenne így, akkor drágább lenne a net, vagy korlátosak lennének a csomagok. Mert végfelhasználói szinten lehet korlátlan az adatforgalom, de amikor szolgáltatói oldalról beszélünk és 1000 terabájtok jönnek szóba, ott nem lesz mindegy. Az elosztási rendszerrel van a "gond" szerinted, ugye? És gondolom azért, mert a szolgáltatók nem adnak egyforma feltételeket az egész ország/szolgáltatási területükön. De ez kábeles elérés esetén soha nem lesz egyenlő a nagy városok és a kis falvak ellátottsága. De ha nem is területileg, akkor legyen elosztva forgalom arányosan.
    Mit lehetne ebből kihozni? Itt csak az igazságosság az ami nyerne a dolgon, a hálózat maga nem. Az előfizetők 80%-a kevesebbet fizetne 10%-kal, a nagy forgalmazók meg többet fizetnének ennek arányában, mondjuk dupla annyit. Mert a szolgáltatóknak kb. ennyi bevétel kell, mint ami most van. Tehát nagyon nem lenne olcsóbb a többségnek, a nagy forgalmazóknak lenne nagyon drága és az a morált inkább rombolná. Így meg "jó" mindenkinek, azt a kevés nagyot eltartja a többség.
    Stream, felhő. Sajnos, vagy nem, de ebbe az irányba megy a világ és szerintem nem a felhasználók választották ezt, hanem ez van tálcán felkínálva nekik. Biztosan jó ez valakinek. De ott sincs korlát, ha lenne biztosan nem használnák. Így tudnák a felhasználókat olyan irányba terelni ami a szolgáltatónak jobb. Ha annyira fogyna a sávszél a felhőnél, gondolom lenne forgalom korlát ott is.

    Én azt a modellt támogatnám ha a jelenlegit el kellene vetni, hogy napi limit legyen. Minden nap 0-24 óráig X GB, aztán lassítás, de nem csigára, csak pl. 1 Mbps-ra. Ez nem terhelné a hálózatot vagy inkább elosztaná a terhelést. Aki nem akarja ezt a limitet, kattint egyet egy oldalon, feloldódik a korlát és ezzel fizet X forintot is, netezik tovább mint az őrült.
    ;)

  • tatabike

    őstag

    válasz KTTech #224 üzenetére

    Nem, nem ismerem az adatközpontokat, én műszerész vagyok. Ha valami dolgozik, annak energiára van szüksége, és többre, mint amikor "csak" rendelkezésre áll. A háttérben futó dolgok meg akkor is futnak, ha éppen használják. A szolgáltatónak nem az az érdeke, hogy 100%-os legyen a kihasználtság, mert akkor már gáz van, hanem legyen annyi előfizetője, hogy fenn tudja tartani és még nyeresége is legyen. Vagy szerinted érdekelné a szolgáltatót, ha mindenki csak szépen befizetné a díjat, de nem használná? Még örülnének is neki...
    Vagy felhozhatom példaként a szilveszteri SMS-bajnokságokat, mikor megfekszik az összes hálózat. Na, akkor 100%-on megy, vannak is fennakadások rendesen...

    [ Szerkesztve ]

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • Soma01

    veterán

    válasz tatabike #234 üzenetére

    Illetve, addig rakjon rá terhelést és adjon el proci időt, sávszélt, tárhelyet... amíg bírja a rendszer. Tehát hajtsuk ki fullra de pénzért!

  • tatabike

    őstag

    válasz Soma01 #235 üzenetére

    Na igen, de a szolgáltatónak inkább érdeke, hogy legyen sok felhasználója, aki kis mértékben veszi igénybe a hálózatát, mint az, hogy legyen fele annyi, akik meg parkettáig nyomják a gázpedált. Mert ugye mindegyiktől ugyanannyit kérhet, adott díjcsomagon belül. Mint ahogy írtad is, hogy aránytalan a felhasználás.

    Mondjuk nagyon egyszerűen lehetne ezt szemléltetni azzal, ha pl. az áramszolgáltatás úgy működne, hogy év végén megnézik a lakossági áramfogyasztást, kiszámolják, ez mennyibe került, felszorozzák a mindenféle terhekkel, nyereséggel stb. Elosztják 12-vel, majd azt a fogyasztók számával, aztán tessék, ennyit kell fizetni ezentúl mindenkinek havonta. Aki villannyal fűt, röhög a markába, aki meg bármi mással, anyázik...

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • r3dsnake

    nagyúr

    válasz Louro #232 üzenetére

    "Ha először streameled a sorozatot, akkor ok, de ha már 5. alkalommal nézed újra, akkor már kérdéses, hogy miért nem töltötted inkább le?"

    Mindig letöltöm az otthoni Plex szerverre és onnan streamelem tovább, ha nem az asztali gépnél akarom megnézni épp.

    "Zenére pedig....még mindig azt mondom, hogy tölts le rengeteg albumot és arra nyomj egy véletlenszerű lejátszás stílusonként - mert hát ugye ezt is lehet már."

    Ez meg elképesztően hülye ötlet egy Spotify-hoz képest. Volt 100 gigás zenei kollekcióm, de ezeknek az ID3 tagjei sem mindig voltak rendesen kitöltve, az albumborítókról nem is beszélve. Elkezdtem rendszerezni egyszer, 1000 album után meguntam. Ráadásul másolgatni kellett eszközök között, mindig elfelejtettem valamit, amit épp hallgattam volna.

    Ellenben Spotify-on ott van 30millió zene, ebből van egy kb 10-15ezer trackes zenei kollekcióm és úgy válogatok belőle, ahogy akarok. Nem foglal helyet, se gépen, se telón. Ha hallgatok valami zenét telón és hazaérek egyetlen gombnyomással más küldöm is át a másik gépre attól a másodperctől, hogy szóljon hifin. Ugyanez visszafelé is. Van social része, közös playlistek, látod melyik ismerősöd mit hallgat, tudtok egymásnak ajánlani. Minden új albummegjelenés a napján fenn van, minden album rendesen tagelve, rendszerezve, albumborítókkal. Mindezt legálisan, havi 1590ft-ért cserébe.

    Szenvedjen a letöltéssel, aki akar.

    Természetesen a 100gigás zenei kollekciómat feltöltöttem Google Musicra (mivel van ingyenes 50ezer tracknek tárhely), még az iTunes-ból letöltött podcastokat is, így mindent elérek onnan is.

    Munkához mindenki dropboxot használ, munkatársak is, és családtagok is. Ha fotózok telóval egyből megy fel dropboxra, és az összes eszközömre letöltődik automatikusan. Gépek közti másoláshoz BTSync-et használok, Onedrive-ra pedig 100gb-nyi RAW fotó backupot töltöttem fel és ezt frissítem állandóan. Ha kevés a dropboxon a tárhely a telefonos képek miatt, azt is OneDrive-ra szoktam áthúzni.

    A microsoft is már minden elfőfizetéshez korlátlan OneDrive-ot, és neten és PC-n egyaránt elérhető felhős és offline klienst ad az Office csomagokhoz. Minden tanár és diák megkapja ezt ingyenesen ebben a formában. A Photoshop már felhő alapú, a Lightroom szinrkonizál RAW feldolgozásokat iPad és PC között. A játékok kivétel nélkül Originen és Steamen jelennek meg, nem gyártanak lemezeket feleslegesen. A Sony és a Microsoft a konzoljaira ugyanúgy alkalmaz előfizetési modellt játékokhoz.

    A Telekom és az UPC már alapból biztosít lehetőséget, hogy az összes csatornájukat nézhesd bárhol streamelve, bármilyen eszközön. A HBO GO is működőképes modell, és remélhetőleg a Netflix is eljut hozzánk.

    Szerintem így kurvajó.

  • tatabike

    őstag

    válasz r3dsnake #237 üzenetére

    Jó hát, de ha mindenki ezt csinálná, nagyon hamar kifeküdne az egész... ;) :K

    Apám, látja mit csinál az a kutya? Látom fiam, nyalogatja a tökeit. Apám, ezt én is kipróbálnám. Próbáld fiam, de szerintem meg fog harapni...┌∩┐(◣_◢)┌∩┐

  • Soma01

    veterán

    válasz tatabike #238 üzenetére

    Akkor elkezdenek majd árat emelni valamilyen konstrukcióban és mindjárt elmegy a kedved.
    Szerintem ha bírja a hálózat, akkor "had jöjjön a sok user". Remélhetőleg tudják ők azt, hol a határ.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Louro #232 üzenetére

    Így látom én is.

    Az a baromi nagy tévedés, hogy a fejlődés a korlátlan, átalánydíjas net.
    Hát nem. Ez kizárólag annyit jelent, hogy valaki a saját (gyakran extrém) felhasználási módját próbálja megideologizálni, és a közérdekre hivatkozva a fejlődés módjának beállítani.

    A valóság ezzel szemben az, hogy a hosszú távú nyerő stratégia nem az ingyenesség (a korlátlan, egységárú fogyasztás de facto ingyenes többletszolgáltatást jelent), hanem a jó beárazás.

    Vannak persze rövid távú érdekek, illetve érdekellentétek, kompromisszumok is. Jelenleg éppen az on-line tartalomfogyasztás felfuttatása folyik, a háttérben nagyon durva alkukkal a költségmegosztással, a fejlesztések finanszírozásával, a politikai érdekek érvényesítésével, közvetett és közvetlen adóbevételek növelésével -- és a csoda tudja, még mivel az igénypontok között.

    Senki nem tudja, hogy mit hoz a jövő, hiszen egyrészt a hálózati kapacitásoknak is rohamosan kell bővülniük, másrészt a forgalom optimalizálásának is új dimenzióba kell lépnie -- hiszen a hálózaton átnyomandó tartalom ugye elsődleges gazdasági érdekek alapján exponenciálisan növekszik.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • Drenadar

    veterán

    válasz MaCS_70 #240 üzenetére

    Én márpedig örülnék ha már lassan a mobilnet is olyan szabadsággal járna mint egy vezetékes internet. Többnyire a hálózat leterheltsege a kérdés. Vannak olyan szolgáltatók akik meg tudják oldani a korlátlan internet elérést mobilra.

    Nekem jelenleg 2 gigás csomag van, ez majdnem elég egy hónapra nekem úgy hogy csak böngészés, és fb chat van..

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Drenadar #241 üzenetére

    Én is örülnék ennek.

    A gond az, hogy van egy korlátos erőforrás, amit viszont nagyon eltérő mértékben használunk fel.
    Ennek egyenes következménye, hogy minél kevésbé felhasználásfüggő a díjazás, annál inkább érvényesül az, hogy a keveset használók fizetik meg a sokat használók szolgáltatását.

    Na, erre kellene valami okos kompromisszum -- csak sajnos akad ellenérdekeltség bőséggel.

    Persze sokat, nagyon sokat lehetne forgalomszervezéssel, optimalizálással javítani a helyzeten -- aminek az első lépcsője a pazarlás visszaszorítása, jelentkezzen az akár szolgáltatói, akár felhasználói oldalon.

    Üdv: MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • Drenadar

    veterán

    válasz MaCS_70 #242 üzenetére

    azért nem kell félteni a szolgáltatókat és az erőforrásaikat... Emlékezzünk csak vissza arra mikor még mindenki smsben kommunikált. Biztos nagyon leterhelte a hálózatokat egy 160 karakteres adatcsomag, és ezért 40ftért kellett adni... jaj tényleg még most is irreálisan drága az SMS.

    a szolgáltatóknak csak nem érdeke, hogy netezz, az meg, hogy ezt korlátlanul tedd főleg nem.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Drenadar #243 üzenetére

    Nem is őket féltem, de ismerem a helyzetet és a kilátásokat. A jelenlegi felállásban komoly kapacitásdeficitre van kilátás, de nagyon sok helyen, ahol nem igazán nagy a népsűrűség, itthon most is túlterhelt a hálózat. Persze nyilván nem homogén a világon az internet, de nem véletlen, hogy mindenhol a sávszélesség növelése az egyik elsődleges cél. (Ami persze történhet vastagabb csövekkel, sűrűbb anyaggal és jobban szelektált tartalommal is -- lehetőleg együtt...)

    Az SMS példája pont nem jó, ténylegesen semmi köze ahhoz, hogy mennyi szabad kapacitás van a neten -- inkább éppen ellentétes tartalmú példa.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • KTTech

    veterán

    válasz MaCS_70 #240 üzenetére

    Nem tévedés szerintem, de ezekben a döntésekben a mérnököknek kustibolhás, pofád alaphelyzetbe állítod a neve egyébként is... :)
    A marketing eldönti mi lesz, mit lehet eladni, meghatározza az árat is, a mérnökök meg szépen megcsinálják, de szigorúan a lehető legszűkebben tervezve az erőforrásokat (hogy a kihasználtság a 100%-hoz közelítsen) a tervezettnek megfelelően, hogy meg legyen a gazdaságos üzemeltetés. Ha kevés az erőforrás, akkor majd bővítenek (ha megéri)...

    Kb. ennyiről szól a történet. Ahol nincs korlátlan adatforgalom, ott előbb-utóbb nem lesz előfizető, és lehet pislogni bevétel nélkül... QoS meg most is van a hálózatokon.

    [ Szerkesztve ]

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • Tav-Csoves

    őstag

    Jelenleg egyáltalán nem állok kapcsolatban a UPC-vel, nincs szerződésem velük.

    Kérdés: Ha jól értelmezem, akkor elég, ha Nonstop S telefon-ra fizetek elő, ez határozott idejű szerződés, ami 12 hónapra, azaz 1 évre szól.

    Ezáltal teljesül, az oldalon feltüntetett kikötés, ami alapján vezetékes ügyfél vagyok. Ezután már megrendelném a szolgáltatást.

    így

    590+4000=4590 ft-ért vehetném igénybe a Freedom S csomagot lényegében

  • Soma01

    veterán

    válasz Tav-Csoves #246 üzenetére

    A Freedom S-hez ez is oda van (már) írva: "Csak más Freedom csomag mellé rendelhető"

    Amúgy megcsillagozva a lap alján ez van:
    " Vezetékes szolgáltatásnak minősülnek az alábbi UPC-s szolgáltatások: kábeltévé, kábelinternet, ADSL-internet, kábeltelefon, analóg telefon. A UPC mobilinternet és mobilhang-szolgáltatás nem minősül vezetékes szolgáltatásnak, ezekre a kedvezményes havidíjak nem vonatkoznak."

    Tehát elvileg elég az a telefon szolgáltatás. De a Freedom M a legkisebb amit választhatsz. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Tav-Csoves

    őstag

    válasz Soma01 #247 üzenetére

    Na igen, azt akartam írni, és ez látszik is konkrétan. Tehát egy mezei non ügyfélnek 1 év megkötéssel (vez. teló miatt) 4590 ft-ot kell fizetnie.

  • zsoltyy

    tag

    Megjött a SIM kártyám, de képtelen vagyok a 3G-t beizzítani :) Az ígért hálózatbeállító sms-ek nem jönnek és a kézi beállítás is sikertelen. Beszarás...

Új hozzászólás Aktív témák