Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inferno88

    őstag

    Érdekes és élvezhető olvasmány lehetne, ha a milliónyi szóismétléstől megszabadulnál. Ez gyakorlatilag tönkreteszi.

    Semper fi!

  • alevan

    őstag

    Nagymamám mindig arról beszélt, hogy annó a kommunizmusban (Románia), eleinte milyen jól mentek a dolgok. És senkit nem zavart maga a kommunizmus (a kocsmai részeg feliáltásokon kívül). Csak később, amikor Ceausescu egyre jobban a "tanácsadóira" hallgatott és az élelem is fogyott, akkr kezdett a lázadás mint lehetőség keringeni az emberek tudatában.

    Maga az emberiség amúgy döntésképtelen, mint egész. Ez eléggé elcsépelt mondat, sok könyv, film és még játékok is felhasználják történeti szálként, de ami igaz, az igaz. Van egy rész, amely kiemelkedika tömegből (legyen az karizma, vagyon, származás vagy más értékek miatt). A legtöbben ösztönösen követik az általuk erősebbeknek vélt egyéneket, akik kiemelkednek a tömegből. Ha tudják, az életmódjukat is hasonlatossá teszik. Hisz egyszerübb elkönyvelni a tényt, miszerint XYZ-nek hatalma van felettem és így majd ő dönt helyettem.

    És ez a közös a demokráciában és a diktatúrában. A demokráciában "elhitetik" az emberekkel, hogy ők is részesei a döntéshozatalnak (gyakorlatilag a döntéshozók megválasztásában sem nagyon van beleszólás....). Ezért gyengébb a diktatúrával szemben, hisz a vezető egyéniségek többsége egymással harcol a döntéshozás lehetőségért. A nép meg csak bambán tűr és követ. A diktatúrában viszont kevesebb vezető közösen hoz döntéseket, viszont azok az "erősebb egyéniségek" akik teljesen ki vannak zárva a döntéshozásból. Így egy idő után megpróbálják "felváltani" a rezsimet. Viszont a belső harcok nélkül erősebb döntéseket tud meghozni kevés ellenállással vagy ellenállás nélkül.

    Más szemszögből nézve viszont a demokrácián kevés fogás van ellentétben a diktatúrával, amely ellena népet uszítva nem nehéz fellázadni.

    Ezért sem lenne egy globális köztársaság működőképes. Jelenleg a kormányok saját kis nemzetükben sem képesek meghozni felelős döntéseket, félve attól, hogy valakifogást talál az adott kormányon és a népet felbuzdítva lecseréli őt a parlamentben (és ellehetetleníti politikai karrierjét). Diktatúrában ez csak extrém esetekben áll fenn (de olyankor az adott rezsim életében kerül a hiba).

    Így a fennebb leírt születésszabályozás sem menne egy demokrácia alapú rendszerben, hisz senkinek nem lenne mersze döntést hozni. Ellenben egy diktatórikus rendszerrel.

    Viszont valóban szükség van-e rá? Hisz míg keleten túlszaporodás van, nyugaton népesség csökkenés. És ha így haladunk, el fog jönni az idő amikor az emberiség az élelemhiány miatt elkezd kipusztulni (számítások szerint 4-5 generáció és globális gonddá válik). Ekkor stabilizálódni fog a lakosság száma (és persze valószínüleg kipusztul még pár ehető állatfaj).

    Ám a bolygó, mint egész jövőjét én egy hasonló államformában tudnám elképzelni, mint Robert A. Heinlein - Starship Troopers cimű könyvében.

    "Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

  • KisDre

    senior tag

    A cikk 50%-a nem szól másról mint a születésszabályozásról. Pedig ez még inkább régiós problémának tűnik nekem (még!) mintsem globálisnak

    Oroszországban van (vagy csak volt, nem tudom) egy lehetőség, hogy az állam ad neked földet, HA te azt megműveled, és sokan máig abból élnek.

    Nehéz megmondani milyen lesz a jövő, de ami a legeslegegyértelműbb és sajnálom hogy a cikkből kimaradt, az a klasszikus nyugat felbomlása. USA-ban már több az afro-amerikai mint az összes többi származású, Németországba a legnagyobb a főképp iszlám emigráció. USA-ban még az sem elhanyagolható tény, hogy nem sokára ott vannak hogy bechipeljék az embereket, holmi könnyebb egészségügyi rendszerre, vagy épp a terrorelhárításra HIVATKOZVA.
    (Még egy Person of Interest féle "the machine" is jobb megoldás lenne)
    Remélem ez a chip-es rendszer nem jut el Európáig.

    Sokakban kétség támadt napjainkban, ugye már lassan több mint 50 éve van idehaza és úgy ám blokk Európa nagy részén béke. Ilyen a történelemben pedig nem igazán fordult elő. (Római időktől nézve)

    Lehet hogy csak idealisztikus kép, amit látok magam előtt, de egy időben sokat néztem a neten Géczy Gábor előadásait. Hatalmas tudású a krapek, s emiatt fogant meg bennem a gondolat, hogy tulajdonképpen az állandó 'piramis' rendszerrel kellene valahogy búcsút mondani legalább idehaza. Egy olyan rendszer ahol nem alá-fölé rendeltség van, hanem mint egy emberi sejtben a dolgok, szervesen összedolgozni.
    Kisközösségeknél ez működne, (s működött is, a paraszti kultúrában), na már most hogy ezt mai világ körülményeivel, és társadalmi berendezkedésével hogy lehetne létrehozni, az itt a kérdés.

    [ Szerkesztve ]

    KisDre.artstation.com

  • subatom

    csendes tag

    Nekem tetszett a szóismélés ellenére is, a lényeg lejött:) Nem vagyunk nemes faj, csak szerencsések amiért létezünk. Nagyon sok dolognak kellett paszolni, hogy civilizációnk megszülethessen, akár csillagászati, akár biológiai szempontból. De létünket nem érdemeltük ki, arrogáns beképzelt primitiv lények vagyunk, hatalmas egóval. Csak porszemek a jelentéktelen de szerencsés bolygonkon. És igy lessz ez milliárd év mulva is, mikr már bolygónkat rég bekebelezte a nap ugy 4.5 millárd év mulva, de addigra már nyoma sem lessz a valaha önmagát nagynak tartott jelentéktelen emberi fajnak. Akárcsak a dinoszauruszok, mi is eltününk, a külömbség az, hogy ők megérdemelték ezt a bolygót, mi nem. Még!

  • Lenry

    félisten

    válasz subatom #5 üzenetére

    Miért, mitől érdemeljük meg kevésbé ezt a bolygót, mint bármely más ösztönlény, amelyik eszik/sz*rik/szaporodik?
    És ne gyere nekem ilyen demagóg sallanggal, hogy "mert feléjük a Föld nyersanyagait" vagy hasonló hülyeséggel, mert egyrészt tetszik vagy sem, de enélkül nem létezne a mai társadalom, másrészt dolgozunk rajta, hogy fenntartható legyen az egész, harmadrészt pedig az összes többi földi élőlény is pontosan ugyanezt csinálja, csak ők kipusztulnak, ha túlzásba viszik, mert éhen halnak, mi meg képesek vagyunk túlélni.

    És nem vagyunk jelentéktelenek sem. A Föld számára nem, más pedig nem számít, mivel az Univerzum nagy. Ahhoz képest persze, hogy kicsik vagyunk, de kevés nagyobb ökörséget hallottam már, mint ehhez hasonlítani magunkat.

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • alevan

    őstag

    válasz Lenry #6 üzenetére

    Mert nem vagyunk képesek tanulni a hibáinkból.

    Valóban: feléljük az erőforrásokat. Kiirtjuk a többi fajt, rombolunk és pusztitunk, építünk és újítunk, fejlődünk. Ezek mind az emberi lét és a civilizáció (ahogy mi fogalmazzuk) járulékai. De az a tény, hogy nem vagyunk képesek a hibáinkból tanulni, mindezt a csőlátás miatt, a kabzsiság miatt, a hatalomvágy miat..... ez az oka, hogy az emberek 25%-át egy feneketlen gödörbe lökném, a másik 25%-át csak megnémítanám. Garantálom, a maradék 49.999....9999% és én boldogabban ellennénk.

    "Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

  • Lenry

    félisten

    válasz alevan #7 üzenetére

    Miért ne tanulnánk a hibáinkból? Az emberek túlnyomó többségének nulla befolyása van a világ menetére, hiába is tudja, hogy valami helytelen. Akinek meg van befolyása, az is pontosan tisztában van minden egyes tettének következményével, épp csak nem érdekli.

    Röviden: az hogy egy gyár szennyezi a környezetet, az ellen a kisember nem tud mit tenni, ha ott dolgozik, akkor meg nem is fog, mert örül hogy van munkája, s tulajdonos meg tudja, hogy hosszútávon ez rossz, csak lesz*rja

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • mrhitoshi

    veterán

    Nem értem miért lenne olyan fontos a születésszabályozás. Attól hogy leszabályoznánk a szülést, megoldódna az energiaválság ? Jó lenne ez az abban az időben, mikor kolonizálni kellene majd egy-két másik bolygót ? Illetve szeretem biológiai értelemben nagyon káros lenne. Ez csak még nagyobb károkat teremtene szerintem. Tegyük fel, hogy most bevezetnének egy ehhez hasonlót. Ma legyen egy átlagos családban 8 fő. 2 szülő, és 6 gyerek. Na most ha az 1. generációban a gyereknek megtiltják, hogy 1-nél több gyereket vállaljanak, akkor a második generációban a gyerekeknek baromi nehéz dolga lesz, hogy eltartsa magát, családját, és még a szülőket. Ez így is rosszul hangzik, pláne, akkor ha a társadalomban több lesz az öreg, mint a fiatal. Ez ugyan úgy válsághoz vezet.
    Másrészről nekem úgy tűnik, mint ha mindenféleképpen a nemzetek megóvását tartod szem előtt. Szerintem felesleges ma már ilyenekről beszélni. A különbségek egyre laposabbak lesznek.
    Én ha a mai tendenciát veszem alapul, akkor azt tudnám mondani, hogy a cégeknek egyre nagyobb befolyása lesz a hatalomra, és egyre kisebb befolyásuk lesz maguknak a nemzeteknek. Szóval marha nagy esélyt adok egy olyan társadalomnak, amiben az emberek már hagyományosan nem emberek, és ahol nem maguk a nemzetek irányítanak, hanem a cégek. (pl.: Syndicate, Deus Ex HR.) Természetesen 100 éven belül. És ez még lehet jobb is, mint egy akármilyen demokrácia. Egy cégen belül nem sokszor van korrupció, hiszen attól lesz sikeres a cég, ha minél nagyobb profitot termel. Erre nagyon jó példa az, ahogyan az űrkutatást egyre jobban kezdik átvenni a magáncégek. Nem nehéz belegondolni, hogy ha ezek a cégek egyszer csak elkezdenek terjedni az űrben, mekkora hatalmuk lesz. (Mass Effect: Cerberus).

    [ Szerkesztve ]

    PS4

  • alevan

    őstag

    válasz Lenry #8 üzenetére

    Konkrét példa:

    Románia. Verespatak. Az aranybányászat melett van a tény, hogy a kibányászott arany értékének töredéke marad az országban, ezzel segítve a jelenlegi kormány helyzetét. Továbbá munkahelyeket teremt a helyi lakosok egy részének. Viszont tönkreteszi a cián miatt a természetet, a kilakoltatásokról nem is beszélve.

    Voltam kérdőívezni ezzel kapcsolatban a megyénkben. Az emberek többsége nem tudott dönteni amelett, hogy támogatja vagy nem. Sőt, leszarja. A legtöbben ülnek az újság előtt, TV előtt, Internek Explorer előtt, olvassák a híreket, de lényegében leszarják.

    Szerencsére voltunk jópáran akik elég hangosan ordítottunk a bányászat ellen, így egyenlőre le van fagyasztva a projekt, de ez csak ideiglenes megoldás, amíg végleges döntés nem születik.

    De mintha a semmiért dolgoztunk volna, mert nem érdekli az embereket. Fontosabb, hogy fészbookon fröcsögjék el ugyanazt amit az utóbbi évben fröcsögtek (és lassan már ténleg minden viskóban van internet és PC azona tájon ahol lakom). És még csúnyán néznek rád, ha megemlíted, hogy valahol valami van és véleményt kellene nyílvánítani.

    (De persze a "szocsiál" (szociális támogatás) az kell mindenkinek....).

    Személy szerint én egy olyan ember vagyok, aki elvesztette a hitét az emberek nagy részében. És nem csak itt keleten. Nyugaton és Északon sem jobb a helyzet...

    "Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

  • alevan

    őstag

    válasz mrhitoshi #9 üzenetére

    De vedd figyelembe a két legnagyobb lakosságírtó tényezőt, amelyektől úgysem szabadulunk meg. Sőt, a minnél népesebb lakosság csak hamarabb előidézi: a háborúk és a járványok.

    "Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

  • subatom

    csendes tag

    válasz Lenry #6 üzenetére

    Azert mert mi már nem tudunk szimbiozisban élni a természettel-világegyetemmel ha egyszer kijutunk oda, es genetikánkból fakadóan nem is leszünk erre képessek sosem. Régen is csak a félelmek miatt sikerült ez a primitiv törzseknek. Ahogy Smith ügynök mondta, az emberiség egy virus. Vannak szeretetre méltó nagyszerű példányok köztünk de fajunk el fog végül bukni. Pont az az arogancia sugarzik a hozzászolásodból amire utaltam, és amit valszeg fel sem tudsz fogni. DE no OFFENSE tiszteletben tartom a véleményed, és én már koromból kifolyólag vagyok ilyen pesszimista. Legyen neked igazad hosszútávon, de én már nem hiszek az emberiségben.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Szerintem mire összejönne egy valódi összefogás a kormányok, az országok között, addigra az ember elpusztítja az életet a földön. Jobb esetben csak az emberiség hal ki, vagy legalábbis marad valami élő, ami pár millió év újra intelligens létformákat fog eredményezni, remélhetőleg intelligensebbet mint a jelenlegi.

    Szintén jobb esetben kitör valami nagyobb járvány vagy globális háború, ami után a túlélők talán tanúlnak az elődeik hibájából és fennmarad az emberiség. Azért jól jellemzi a jelenlegi állapotot az, hogy ezen egy kataklizma egy nagy katasztrófa csak javítana.

    Másrészt bízni kell abban, hogy a föld önszabályozó ökoszisztémája hamarabb beavatkozik, mint hogy az emberiség túl nagy kárt okozna.

    Jelenleg egyedül a kormányok tudnák komoly oktatással, szigorú törvényekkel és azok szigorú betertatásával jó irányba terelni a fejlődést, de a kormányokban is emberek ülnek, ráadásúl a legrosszabb fajtából, akiknek csak a hatalom és a pénz számít, nincsenek jövőbemutató elképzeléseik.

    Gyakorlatilag minden nagyobb globális problémánk a környezetvédelemmel függ össze amivel nem foglalkoznak, csak felületesen csak a PR hatása miatt, vagy maximum tüneti kezeléseket találnak ki vagy csak "tűzoltással" foglalkoznak.

    Azon lehet vitatkozni, hogy a globális felmegedés, a klímaváltozás mennyire van összefüggéssel a légszennyezéssel, de attól még minden fajta szennyezés káros hatással van az élőlényekre. Amíg viszont az emberek nem kezdenek el fulladozni, nem betegszenek meg az ivóvíztől vagy a szennyezett élelmiszertől addig a nagytöbbség tudomást sem vesz a problémáról. Túlságosan tudatlanok, túlságosan buták, túlságosan kényelmesek. Jelenleg az Idiocracy című mozifilmben látott jövőbeni társadalom még túlságosan is optimista jövőképnek tűnik.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz mrhitoshi #9 üzenetére

    Egy részben igazad van, de egy részben nincs. Születésszabályozás pontosan azért kell, hogy a jövőben is eltarthassa magát a gyerek. Nem tudom láttad-e az Idiocracy c. filmet. Az csak egy film, de a lényeget bizony nagyon jól ábrázolja: azok szaporodtak a legjobban és azoknak a gyerekeivel lett tele a társadalom, akiknek az intelligenciájuk az elvárható alatt volt, így a társadalom is mondhatni romba dőlt, mivel képtelen volt fenntartani önmagát. Illetve nem omlott össze, de egy katyvasz lett az egész.

    A cikkben meg többek között pont erre próbál rávilágítani az író, hogy olyanoknak ne legyen 6-8 gyerekük akik nem tehetik meg, mert emiatt nyomorban élnek, és nem tudják még rendes iskolába sem járatni a gyerekeket. Ha meg nem lesznek iskolázottak az emberek, nem lesz rendes állásuk, kénytelenek segélyért folyamodni és akkor a nyugdíjasokat kinek az adójából tartják el? Ha túl vagyunk szaporodva felhígulnak a szakmák, 1-1 ember szaktudása nem lesz olyan unique mint korábban volt, bár most is bárki pótolható, de azért mégsem annyira, mintha mindenkiből 1+ millió lenne / ország.

    A Mass Effect-es témára: szerintem egy Cerberus szintű valami nem fog létrejönni, mivel – bár én szeretném a legjobban – nem hinném hogy megvalósulna hogy bolygók között csak úgy utazgatni fogunk. Még Solar System-en belül is évekig tart utazni, hát hogy ha még kívülre megyünk, hacsak nem találunk mi is fel valami jó fénysebességnél gyorsabb lehetőséget mint a mass relay. Ezzel pedig az a baj, hogy még elméleti szinten sincs kigondolva hogy lehetne ezt a bolygóközi űrutazást megoldani, talán a Star Trekből ismert Warp Drive-ra van esélyünk.

    Az pedig, hogy kolonizálhassunk egy másik bolygót, nem azon fog múlni hány ember van a Földön, szerintem ha megkérdezel 100 embert, legalább 90 azt fogja mondani hogy de igen, szívesen élne egy másik bolygón ha lehetne rá lehetősége.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • HAL-9000

    tag

    Amióta létezik emberiség azóta emelkednek és buknak el civilizációk mindenfajta okból kifolyólag. Ez ellen nem lehet tenni semmit, se régen, se most, se a jövőben. Mi is tüntettünk el nem egy civilizációt / népcsoportot pusztán azért, mert mi voltunk akkor az erősebbek, és ebből kifolyólag vagy ma itt és írsz magyarul nem latinul vagy mongolul vagy oroszul vagy kitudja milyen nyelven. Megszűnik Európa a mai formájában? És? Már előfordult párszor ez Európában, csak az történelem nekünk, de a jövő számára mi leszünk a puszta történelem. Ugyan ez igaz az összes kontinensre az egész világon.
    A születésszabályozás pedig puszta bullshit. Kínában is rájöttek, hogy nem vezet semmire, mert nem lesz aki eltartsa a kiöregedő / vegetáló embereket, mivel kimarad egy egész nemzedék.

    A föld feléléséről és elpusztításáról pedig ennyit szeretnék mondani: Save the planet!

    [ Szerkesztve ]

    Kétféle Apple felhasználó létezik… Aki nem ért a számítógépekhez, és aki nem ért a telefonokhoz.

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz Apollyon #14 üzenetére

    Értem mire gondolsz, de ez akkor is tüneti kezelés, semmi több. Vegyük azt, hogy ma bevezetnének egy ilyen, globális törvényt. Vegyük azt, hogy emiatt stagnálna a népességszám, ergo Kínában akkor is maradna a mostani állapot. Ez kinek lenne jó ? Jó szemmel nézné bárki is, hogy mondjuk USA-ban x ember él, és ennél nem is élhet több, Kínában pedig 2x ?
    Na meg ez még mindig csak a kisebbik gond. Vannak ennél fogósabb kérdések is manapság. Illetve felteszem azt a kérdést is, hogy ha nincs motiváció, akkor hogyan lenne fejlődés ?
    Értem a problémát, de ez a fajta "megoldás", nem több mint tüneti kezelés.

    PS4

  • KisDre

    senior tag

    válasz 3ye #4 üzenetére

    Ismerem. De ez gyakorlatilag az idealizált kommunizmus jövőképe. Csak kihangsúlyozták a számítógépet (nyilván a szocialista-idealista időkben még nem látták ennyire előre hogy a számítógép ekkora utat befog járni), talán ha Marx-ék már tudták volna, lehet ma egy számítógépek által irányított nyersanyag elosztású társadalomban élnénk.

    Így vagy úgy, nekem a Vénusz project már a neve miatt sem tetszik. Mivel ez a FÖLD! De érdekes a névnek a miértjébe belegondolni, matriarkátus gondolkodás lehet emögött. (vagyis női uralom)

    Mikor ideális társadalomról gondolkodunk, mindig olyan hűűű de nagyban képzeljük el az egészet, hogy kell globális ez, kell ilyen törvény, olyan törvény Minden emberre vonatkozóan stb. Pedig ahogy az előbb is mondtam, szervesen alkalmazkodva az éppen adódó környezethez és ahhoz kialakított rendszer sokkal hatékonyabb lenne. Persze nem hibátlan ez a gondolkodás sem, hisz egyes helyeken jóval nagyobb lakta terület van, mint más helyen. Oroszország lakkossága pl nyugat felé torlódik, míg pl Kínában keletre.
    A gond csak az hogy mára már némileg "mű" lett a társadalmi eloszlás, nem ott laknak sokan ahol a környezet-természeti adottságok úgy adják hogy sok a termés több az ember stb...
    Hanem ahol munka van, jó lét, esetleg szegénység nem tud elvándorolni, stb.

    Ha rálehetne ébreszteni az embereket, hogy semmi értelme a világ másik végéről hozott dolognak mikor azt ott is meglehetne teremteni. Vagy épp egy gyárnak mi a rák értelme ha az nem nekünk termel, akkor minek van az ott, minek járunk be, nincs ez így helyén.
    Tehát ha el lehetne az embereket az önellátás felé indítani, akkor én szerintem egy sokkal egészségesebb társadalom jöhetne létre.
    S itt megint belekötnék a Vénusz projectbe, mivel az Centralizált. Egyes feltevések szerint, Magyarország nagyobb lehetne mai formájánál, HA 19. században nem csak Budapesttel foglalkoztunk volna, hanem a vidék fejlesztésével is, s akkor talán a vidéki területek, nemzetiségtől függetlenül, lehet hogy inkább nálunk akartak volna maradni, egyszerűen mert van munka, nagyobb a jólét stb. (Persze 2 élű kard, mivel ott van az is hogy akkor még inkább le akarják szakítani a szomszédos országok tőlünk az adott területet, hisz nem csak vasút van, de még fejlett is iparilag)

    [ Szerkesztve ]

    KisDre.artstation.com

  • Zirowe

    nagyúr

    Szerintem eléggé felszínes és közhelyes írás, és nem értem hogy kerül ide a születésszabályozás.

    A magyarok pl: fogynak, szóval ez a veszély nem fenyeget minket.
    Más részről pedig bőven vannak még kihasználatlan tartalékok ezen a bolygón, amik csak a megfelelő, tudatos és intelligens kiaknázásra várnak, nem pedig erre a mostani esztelen pazarló életmódra.

    Valljuk be őszintén, a demokrácia rég megbukott.
    Talán kis önellátó társadalomban működne, de ma már tarthatatlan.
    Az amerikai út is és az európai út is megbukott, csak a kormányok még nem hajlandóak ezt beismerni, és talán még pár század el fog tellni így.

    A despotizmus sem vezet semmi jóra és tartósra hosszú távon.

    Mi a győztes rendszer?
    Nem tudni még.

    A valós kommunizmus talán megoldás lett volna, ha tényleg sikerül megvalósítani, de erre az ember a természete miatt képtelen.
    A demokrácia pedig tarthatatlan egyenlőtlenséghez és burkolt kizsákmányoláshoz vezet, kb annyi különbség van ez és a diktatúra között, hogy ott legalább az emberek tisztában vannak azzal, hogy mi a szitu.

    Ami kirajzolódik az az államok szupranacionális szervezetekbe tömörülése és majd a jövőben vagy ezek esnek egymásnak (usa vs európai egyesült államok) és jön el a békés koalíció, vagy kimarad a harc és jön rögtön az összefogás.

    Az biztos, hogy az usa "őr" szerepe rég hiteltelen és tarthatatlan, az államok felettiségét meg egyszerűen nem lehet tovább engedni.

    Az egyre jobban kirajzolódó konkrét problémák és veszélyek rég túllépték az egyes államok szintjét és közös összefogás nélkül, minden mögöttes indok és érdek elhagyása nélkül nem fog menni.
    Sajnos egyelőre az ember a saját érdekét tartja szem előtt nagyon szűk látókörrel, az a fajta nyitottság és önzetlenség ami szükséges nagyon sokáig nem lesz "elérhető".

    Az átállás nem lesz könnyű, se áldozat mentes, illetve nagyon sokáig fog tartani, mi már biztos nem éljük meg.

    Ez csak pár felszínes gondolat tőlem, a lényegét még ki se fejtettem. :)

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • 3ye

    tag

    válasz KisDre #17 üzenetére

    Nem hasonlítanám kommunizmushoz....de ahogy gondolod, csak bedobtam mint lehetőséget. Szerintem, ha mélyebbre ásol benne, rá fogsz jönni, hogy semmi köze semmilyen ismert rendszerhez.

  • KisDre

    senior tag

    válasz 3ye #19 üzenetére

    Hát nem tudom. Nyilván bizonyos szempontból, aláírom, ég és föld a kettő, de ami a mély filozófiát illeti:
    Egyenlő javak elosztása, globális kontroll...
    (Amúgy szerintem nem kell off-ban írnunk mivel lehet nem a cikkről szól, de a lehetséges jövőről beszélünk :D bár ha másvalaki másképp gondolja átváltom én is magamat offba)

    Nyilván eléggé idegen is a megszokott rendszerektől, mivel pl a munka, a gépesítés-automatizálás következtében kiesik. A hagyományos emberi hétköznapok szintén kiesik. Szerintem mai szemmel nem is igazán tudnánk felfogni

    [ Szerkesztve ]

    KisDre.artstation.com

  • laiser

    csendes tag

    Kedves cíkk író bár észben egyetértek, de túl sok elvi probléma van a születés szabályozzásal. Adott pl. egy apa akiek van három gyereke ha a feleségével elválnak újra házassodik akkor a második kapcsolatában nem lehet gyereke és ez csak egy a sok közül ami miatt ez egy életképtelen rendszer.

    42 az életem értelme

  • ceia

    őstag

    Ez a Naboo kép nem rossz.. Simán el tudnám képzelni, hogy ilyen helyen éljek, csak net is legyen :)

    [ Szerkesztve ]

            it's more fun to compute

  • Lenry

    félisten

    válasz subatom #12 üzenetére

    Azert mert mi már nem tudunk szimbiozisban élni a természettel-világegyetemmel

    és erre a bizonyítékod az, hogy...

    es genetikánkból fakadóan nem is leszünk erre képessek sosem.

    és erre a bizonyítékod az, hogy...

    de fajunk el fog végül bukni.

    mert? 1000 éve még senkinek lövése nem volt a mai helyzetről, de 200, sőt 100 éve sem, és egyre gyorsulunk. a nyugati világ 10 éve sem így nézett ki, ahogy most, ennél fogva már azt sem tudjuk, hogy 5 év múlva mi lesz, de te en bloc megmondod, hogy ki fogunk pusztulni, mert csak... és még én vagyok az arrogáns... ehh ;)

    fel tudom fogni, hogy miért tartasz engem arrogánsnak, mert minden vitát azzal kezdek, hogy megpróbálom átlátni, hogy a másik miért gondolja azt, amit... de ettől még ugyanúgy azt gondolom, hogy nincs igazad.

    Legyen neked igazad hosszútávon, de én már nem hiszek az emberiségben.
    én igen. és igen, ez valószínűleg kicsit torzítja a gondolkodásomat.

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • kemotox

    addikt

    Szerintem amíg folyik a vér az ereinkben, és a sör a sörcsapban, addig nincs baj.

  • Enxtheone

    tag

    Kajábol is lesz majd sok a jövőben, építenek majd pár felhőkarcoló farmot, és hidroponiás rendszerrel termesztik a búzát, csirke mellett meg futószalagon csinálják a robotok :D
    technocracy <3

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Enxtheone #25 üzenetére

    Nem kell ide búza meg csirke, túl sok felesleges energiát pazarolnak el velük.
    Fehérjék és élesztők, ebben van a jövő.
    Magas tápérték, célzott energiabevitel minimális rafordítással.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Szerintem a politikai rendszer egy olyan tényező, ami nem hat erre az egyenletre, mert bármelyik fajta rendszer vezethet kánaánhoz vagy pusztuláshoz is. A legkeményebb személyi kultusz/diktatúra is teremthet paradicsomi állapotokat és megadhatja az embernek járó szabadságot, és a legszabadabb demokrácia is okozhat katasztrófát. Attól függ, hogy akik hatalommal rendelkeznek merre próbálják terelni a fejlődést. Emellett ne felejtsük el, hogy a hivatalos államforma nem jelent semmit. Nálunk ma hivatalosan demokrácia van, gyakorlatilag meg nem is titkoltan diktatúra. A jelenlegi "jobboldali" demokrácia semmiben sem különbözik egy "baloldali" személyi kultusztól. Ha a párttitkár stadiont akar a falujában, akkor stadion fog épülni, akármibe is kerül. Szóval a "demokráciával" se jutunk sehova. Minden azon múlik, hogy ki vezeti az országot, országokat és hogy ő mit akar elérni. Sajnos ezen vezetők nagy többsége csak a saját kicsinyes egyéni érdekeit tartja szem előtt, másodsorban a haverok, rokonok érdekeit, az ország érdeke harmadlagos, a globális problémák meg nem is léteznek számukra. (félreértés ne legyen a rendszerváltás óta egyik kormány sem volt sokkal másabb nálunk) Az állampolgárok hihetetlenül képesek alkalmazkodni a környezetükhöz hosszabb távon, így elég könnyű őket terelgetni és valamit nagyon el kell rontani ahhoz, hogy fellázadjanak valami ellen és tegyenek valamit. A környezetvédelem például majd csak akkor fogja érdekelni őket, amikor már személy szerint is érintve lesznek, addig meg teljes gáz. Kit érdekel hogy már húsz éve tilos fürödni a legtöbb folyónkban a mérgező víz miatt, amíg el lehet menni valami tengerpartra nyaralni? Amíg a vörösiszap, meg a cianidos lé a tározóban volt, nem zavarta az embereket (legalábbis nem tettek semmit ellene) , amikor meg megtörtén a nagy katasztrófa rögtön nagy volt a felháborodás.

    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing." Edward Burke
    "A gonosz győzelméhez csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak..."

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • villamos

    őstag

    válasz KisDre #17 üzenetére

    "Egyes feltevések szerint, Magyarország nagyobb lehetne mai formájánál, HA 19. században nem csak Budapesttel foglalkoztunk volna, hanem a vidék fejlesztésével is, s akkor talán a vidéki területek, nemzetiségtől függetlenül, lehet hogy inkább nálunk akartak volna maradni, egyszerűen mert van munka, nagyobb a jólét stb."

    Csakhogy senkinek nem volt beleszólása, egyszerűen csak Georges Clemenceau húzott pár vonalat a térképen, mert a vesztes hatalmakat meg kellett büntetnie.

    [ Szerkesztve ]

    Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

  • Novai

    tag

    így van, a legjobb megoldás az lenne ha örökké élhetnék és senki sem tudna elpusztítani, így megcsinálhatnám a legjobb emberi rendszert :) , csak sajnos ezek ma még nem reális képességek :(

  • KisDre

    senior tag

    válasz Novai #29 üzenetére

    Ádám és Éva lemondott a hallhatatlanságról, cserébe a tudásért. Mi meg visszaakarjuk a hallhatatlanságot, de ahhoz az kell hogy mindent tudjunk, de ha már mindent tudunk, nem tudhatunk meg semmi újat, tehát gyakorlatilag ugyan ott leszünk ahol Ádám és Éva :D

    Mindig eszembe jut erről a témáról az Ember Tragédiája, "Ember küzdj és bízva bízzál" :)

    KisDre.artstation.com

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Novai #29 üzenetére

    Ha mindenki örökké élne, akkor a bolygó pár évtizeden belül tényleg lakhatatlan és túlzsúfolt lenne.

    Esetleg egy virtuális túlvilág, ahova a holtak tudatát feltöltik.

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Novai #32 üzenetére

    Az meg a tipikus egocentrikus világnézet, ami miatt nem tudunk rendesen fejlődni, mint azt fentebb írtam. :U

    Hidd el, ha te lennél az egyetlen, hamar nem a mások java lebegne előtted, mint cél.
    És ezt nem miattad mondom, hanem bki más is így viselkedne, köztük én is.
    Sajnos egyelőre ilyen az ember alapvető természete.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Novai

    tag

    válasz Zirowe #33 üzenetére

    ez hülyeség, nem mindenki lop, csal hazudik ha hatalma van és egyéb negatív dolgok, akár miylen hihetetlen vannak ez alól kivételek, csak sajnos meghalnak az öregségben

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Novai #34 üzenetére

    Pár apró kivételtől eltekintve ezek a jótét lelkek mégsem tudták megváltani a világot.
    Pont azért, mert elenyésznek az alap emberi vonásokkal rendelkező emberek közt, és az ár maga alá sodorja őket.

    Egyébként is, ha sikerülne vmi tökéleteset is létrehozni, akkor is lesznek olyanok, akik nem fogadják el és lázongani fognak ellen.
    Ismét csak az emberi természetre tudok utalni ezért.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • HAL-9000

    tag

    válasz Zirowe #33 üzenetére

    "Sajnos egyelőre ilyen az ember alapvető természete."
    Amióta létezik ember azóta ilyen és ilyen is fog maradni amíg az utolsó fajtársunk el nem pusztul, pont az ilyen gondolkozás miatt írunk 2013-at és írsz számítógépről Európából egy országból és egy házból. Ha nem lenne egoista az ember, akkor sosem kezdett volna bele senki semmilyen fejlesztésbe, felfedezésbe, tanulmányba. Még mindig zabálnánk a bogyókat meg a döglött állatokat (persze a csúcsragadozók után), mert egyik akkori fajtárs sem akarta volna, hogy neki jobb és biztonságosabb legyen az élete mint a másiknak.

    [ Szerkesztve ]

    Kétféle Apple felhasználó létezik… Aki nem ért a számítógépekhez, és aki nem ért a telefonokhoz.

  • brd

    nagyúr

    válasz Zirowe #33 üzenetére

    Hidd el, ha te lennél az egyetlen, hamar nem a mások java lebegne előtted, mint cél.

    Szerintem nem halhatatlanként sokkal valószínűbb, hogy önző valaki.

    The only real valuable thing is intuition.

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz HAL-9000 #36 üzenetére

    Akkor meg abba gondolj bele, hogy ha nem lenne ilyen az ember, akkor most hol tartanánk?

    Milyen rövid idő alatt milyen rohamosan fejlődtünk, miközben előzőleg évszázadokon keresztül alig volt vmi.
    Ha nem lett volna az a sok negatív tényező, réges rég elértük volna a mai szintet, s ki tudja ma hol tartanánk.

    brd: pont az, hogy halhatatlanként látnád az évszázados folyamatokat összefüggésükben és azt, hogy tehetsz vmi jót, az sosem lesz megfelelő mindenkinek és lesz lázadás és elégedetlenkedés ellene.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • KisDre

    senior tag

    válasz Zirowe #38 üzenetére

    "Milyen rövid idő alatt milyen rohamosan fejlődtünk, miközben előzőleg évszázadokon keresztül alig volt vmi.
    Ha nem lett volna az a sok negatív tényező, réges rég elértük volna a mai szintet, s ki tudja ma hol tartanánk."

    Bolond vagy, ha azt hiszed az egyeduralmak, és az önzőség miatt nem "fejlődött" a világ. Civilizáció vagyunk, nem futó lovak. Ha megfigyeled exponenciálisan "fejlődött" az emberiség, ha nem lett volna mondjuk egyház, lett volna helyette valami más és megint ugyanott vagyunk. De ezzel együtt ott van az a nem elhanyagolható tényező is mint hogy 1. és 2. világháború. Rögtön 2 egymás után. S bár olybá tűnik azóta béke van, valójában csak máshova "költözött" a háború.
    Tehát a "fejlődés", a gyorsulás, épp úgy okoz technológiai gyorsulást is, mint hadviselési és nyomor növekedését is.

    S miért tettem a "fejlődést" mint végig idéző jelbe? Nos. Az ember mennyivel boldogabb, mint kétezer évvel ezelőtt? Hmm?
    Ámulunk és bámulunk annak láttán hogy technológia, hol ott megvoltunk nélküle ezer évvel korábban is. Ez nem fejlődés, ez az idő velejárója. A küzdés, a cél keresés, hogy mik vagyunk mi emberek és mi a feladatunk. Ezeknek a megválaszolásának a velejárója hogy a technológia is fejlődik.

    De hogy hitelesebb legyek: A gőzgépet már a görögök is feltalálták, s mégsem ugrott hatalmasat az emberiség. Miért nem? Mert nem használták, feledésbe merült. Akkoriban ott voltak a rabszolgák, nem kellet gőzgép.

    [ Szerkesztve ]

    KisDre.artstation.com

  • brd

    nagyúr

    válasz Zirowe #38 üzenetére

    Nyilván nem tehetsz mindenkinek jót, attól még nem feltétlen Isten valaki, hogy halhatatlan, de én nem erre válaszoltam. ;)

    The only real valuable thing is intuition.

  • brd

    nagyúr

    válasz KisDre #39 üzenetére

    Az ember mennyivel boldogabb, mint kétezer évvel ezelőtt?

    Sokkal több lehetőség van boldognak lenni, mint akkor. Sokkal kevésbé kell az önfentartással foglalkozni most (legalábbis az emberek nagyobb részének), mint akkor. Az, hogy ezzel egyesek nem képesek élni, az ő bajuk.

    The only real valuable thing is intuition.

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz KisDre #39 üzenetére

    Jó is, hogy szóba hozod a két nagy háborút, hisz azoknak is "köszönhetjük", hogy ekkorát ugrott a technológia, ha azok nincsenek, ma sokkal elmaradottabbak lennénk, pont hogy az általad említett exponencialitás ugrott meg a háborúk alkalmával.

    Ha megnézed a rossz eredőjét, végső soron mindig az önzőséghez jutsz.
    Középkori egyház?
    Végső soron egy önjelölt szűk csoportról van szó, akik önzően ragaszkodtak a hatalmukhoz.

    És igen, hívő létemre leírom ezt.

    Önzően "őrizték" a tudást, hiszen ennek révén tudták biztosítani egy ideig a fölényüket.

    A fejlődés egyáltalán nem az idő velejárója, ahogyan a technikai szintnek sincs köze a boldogsághoz.

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • KisDre

    senior tag

    válasz Zirowe #42 üzenetére

    Szerintem nem a háborúk okozták ezt a lendületet. Nyilván bizonyos területeken igen, de úgy ámblokk már előtte megindult az iparosodás, onnantól már a gyorsulást is gyorsult.

    KisDre.artstation.com

  • Polemius

    aktív tag

    Elkezdtem olvasni, de aztán a kétharmada táján inkább abbahagytam.
    Az egy dolog, hogy számtalanszor hallott közhelyeket olvashatunk sorban. Ettől még lehetne érdekes, ha lenne benne saját gondolat, érv, rávilágítana valamilyen összefüggésre, vagy rejtett okokat, problémákat tárna fel. Mondjuk.
    Ami jobban zavart - és ezért is hagytam félbe -, hogy tényként ír le olyan dolgokat, amelyek egy része légből kapott, és a maradék is erősen kérdőjeles. Bármiféle értékelhető alátámasztás - legyen az elméleti vagy tényszerű - hiányzik. Ráadásul egy-egy témával, kérdéssel kapcsolatban süt, hogy nem csak annak ismerete hiányzik, de nem is próbált utánanézni. Így sajnos csak feltételezések és frázisok halmaza az egész.

    Bocs, ha beletapostam a szerző lelkébe, de így reggel, kávé előtt ennyire tudtam finom lenni.

  • Lambach

    tag

    válasz inferno88 #1 üzenetére

    Sajnos ezzel egyet kell értsek, erre legközelebb figyelj oda.
    Kifelejtettél valamit, a legvalószínűbb jövőt. Világégés majd reboot.
    Hozsánna néked Leibowitz!

    Now its too late/I bite I suck I empty you/Theres no escape/You have to follow me into/Into the empire of the vampire/Where dreams turn into fright/Into a land called transsylvania/Where life begins at night

  • Noddy

    senior tag

    válasz Polemius #44 üzenetére

    Nálam az ilyen frázisok ütötték ki a biztosítékot: "Hajlamosak vagyunk kulturálisan és genetikailag is butulni. Érdekes módon sok esetben a butább, vagy a kulturálatlanabb emberek sokkal több gyereket csinálnak."

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Novai

    tag

    válasz Noddy #46 üzenetére

    pedig ez a világon mindenhol így van, és nem csak most hanem régen is

  • Novai

    tag

    válasz Polemius #44 üzenetére

    pedig mind olyan dolog amit naponta több ezerszer megerősít a világ, csak te ezt még nem látod

  • Polemius

    aktív tag

    válasz Novai #48 üzenetére

    Ah, tényleg?

    "A fiatal országok egyik érdekes jellemzője szokott lenni, hogy sokkal agresszívebbek és sokkal céltudatosabbak és sokkal keményebben törik maguk előtt az utat"
    Konkrét példa?
    Fehéroroszország? Azerjadzsán? Örményország?
    Milyen "fiatal országra" gondolsz?
    Azon országok, amelyek nemrég lettek önállóak, jellemzően pont "több 100, vagy több 1000 évesek" nemzetükben, kultúrájukban, társadalmukban.
    És mit jelent, hogy agresszívebbek, céltudatosabbak, keményebbek? Az, hogy fegyveres konfliktusaik vannak, területi vitáik? Nyilván minden függetlenedés magában hordja ennek csíráit.
    Szóval mire is gondolsz, amikor ezt írod?

    "A nagyon régre vissza vezethető nemzetek nagyon sokszor hajlamosak egy helyben járni, képletesen szólva bámulják a felhőket, miközben mások tízszer lekörözik őket"
    Megint csak zavaros, mire is gondolsz. Japán? Kína? Hogy csak két "nagyon régre visszavezethető" nemzetet említsek.

    "néha csak technológiai és kulturális lekörözést jelent, de sokszor háborús agressziót is, amivel a fiatalabbak magukhoz ragadnak néhány értékes nyersanyagot."
    Lásd fentebb. De nézzük meg például, hogy a zárványként vegetáló Svájcot mennyien körözték le ezeken a területeken, hányan foglalták el.
    Azt sem látom, hogy kik és hol "ragadják magukhoz" az "értékes nyersanyagot"?
    Példák?

    E helyett az "új" országok jellemzően puszta területi, vagy etnikai, vallási alapon háborúzgatnak (lásd Afrika), míg a nyersanyagokat általában a "helyben járó, felhőbámuló" országok ellenőrzik ezekben az országokban is. Ha nem, akkor általában nem is tudják jól hasznosítani.

    "a mai információ technológiai körülmények között inkább az lesz jellemző"
    Mi alapján állítod? Nostradamus megjósolta? Van időképed?

    "egy személy körül forgó diktatúrára. Az ilyen diktatúra lehet akár kifejezetten jó is"
    Példa? Bármi elméleti alátámasztás?
    Az eddigi történeti példák mind azt mutatják, hogy a diktatúrák hosszú távon nem életképesek.
    Megjegyzem, hogy nem minden diktatúra, ami nem demokrácia.

    "demokrácia pedig nagyon hajlamos szép lassan egyre rosszabbá válni, fokozatosan egyre nagyobb lesz a bürokrácia"
    Azért, mert egyes országokban így van, nem szükségszerű. Ha máshonnan nem is, Locke óta tudjuk, hogy néhány egybeesés, vagy azonosság megfigyeléséből nem következtethetünk egyértelmű kauzalitásra, vagy szabályszerűségre. Főleg, ha vannak ellenpéldák. Mert vannak olyan demokratikus országok, amelyek nem ilyen bürokratikusak, mint ez az ország.

    "Egy gyávább országban tízszer annyi ideig is eltarthat ez a romlás."
    WTF? Még egy semmitmondó mondat. Van benne sok egyébként.

    "Minél keményebb tisztogatást hajtanak végre az ilyen demokrácia végén, annál nagyobb tisztasággal fog indulni az újabb fajta demokrácia"
    Miféle "tisztogatás"? Mit értesz alatta?
    És milyen az az "újabb fajta demokrácia"?

    "sokan hajlamosabbak az egyszerűbbnek tűnő, de egyben erkölcstelenebb úton pénzt szerezni, általában mindenben hajlamosabbak vagyunk a könnyebb, kényelmesebb utat választani"
    Megint csak: mi alapján állítod? Egyszerűen nem igaz. Ha valaki egy kicsit is olvasott a társadalomban működő játékelméleti modellekről, akkor tudja, hogy az emberek általában a társadalmi nyomástól befolyásolt kevert (racionális/irracionális) stratégia szerint működnek egy társadalomban.

    "Valamennyire lehetséges még egy globális világkormány."
    Valamennyire? Mennyire? Világkormány? Mi az?
    Ez sem mond semmit, bár rámutat, hogy az egész írásban hiányoznak a definíciók, hogy a szerző mit is ért a különféle általa használt fogalmak alatt.

    "Elkerülhetetlen téma lesz a hivatalosan bevezetett globális születés szabályozás."
    Bullshit. Egyrészt, nyilvánvalóan túlzás, hogy ez lenne a legfontosabb.
    Másrészt pedig jól látható különösebb erőfeszítés nélkül is, hogy a technikailag fejlettebb, "jóléti" társadalmakban egyáltalán nem okoz problémát a túlnépesedés. Sőt.
    Abban a pillanatban, hogy az embereknek nem kell a puszta életükért aggódniuk, van szabadidejük, tudnak önmagukkal, a szociális kérdésekkel foglalkozni, háttérbe kerül a fajfenntartási ösztön. Nem a 10-15 gyermektől várják, hogy egyrészt továbböröklődjön a génállományuk, másrészt hogy idős korukban életben tartsák őket (faj- és létfenntartás, ismerős?)

    "Elsősorban a technológia fejlődése teszi nehézzé a jövő megjósolását,"
    Én meg azt hittem, az időgép hiánya. De örülök, hogy számodra nem okoz problémát.

    "Mi a legfontosabb feladata a népnek a felsorolt rendszerekben?"
    Na ez különösen mókás, hogy megint más akarja megmondani az embereknek, hogy mi a jó nekik, mit kellene tenniük.
    Bár valójában az egész írásban semmi konkrétum nem szerepel, és kb. 10 sorban össze lehetne foglalni az egészet az üres frázisok általánosságok nélkül.

    [ Szerkesztve ]

  • Noddy

    senior tag

    válasz Novai #47 üzenetére

    Ezt most neked bemondásra higyjem el? Valami konkrétum nem csak levegőbe beszélés?

    Ott vannak pl. az afrikai népek. "Régen" nomád, gyűjtögető, vadászó életmódot folytattak, ma állat és növénytermesztők, régen nem szaporodtak túl, ma igen... mert a földművelés kulturálatlanabb és butább a nomád életmódnál????
    Vagy ugyan ez igaz Kínára és Indiára, éppen a modern "nyugati" kultúra után következett be a népesség robbanás, több ezer évig elvoltak (pedig az is jó néhány generáció). Stb., stb.
    Ha körbenéznél a világban nem írnál le ilyen dolgokat. De akár csak nézd meg az itthoni kisebbséget, több száz éven át, amíg a nomád életmódot fojtatták nem volt gond, most a 20-21. századra lett probléma, mikor is megkezdődött az "integrációjuk" a modern társadalomba.

    Kérlek hozz példát és akkor elhiszem én hoztam 3-at is.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

Új hozzászólás Aktív témák