Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gombasm

    aktív tag

    Sziasztok!
    Ígértem egy összefoglalót a kínai romokról meg a root jog megszerzéséről, íme:
    A nemzetközi rom innen tölthető le, egyelőre kettő van belőle, sokan remélik azt, hogy hamarosan hosszú lista lesz itt fellelhető:

    [link]

    A kínai romok pedig itt találhatók:

    [link]

    Javaslom a chrome használatát (főleg a kínai oldalnál), tűrhetően (számomra meglepően jól!) lefordít mindent – persze a „root” helyett „gyökér” lesz írva mindenhová, de ez a legkevesebb.

    Mivel a letöltött romok neve mindig „update.zip”, így oda kell figyelni és magunknak ideiglenesen a tároláshoz átnevezni úgy, hogy egyértelműen beazonosítható legyen holnap is a rom. (Én pl. „update CN stabil.zip” –ként mentettem el magamnak a kínai stabil verziót.) A telepítés előtt (célszerűen már a telefonon) át kell nevezni újra „update.zip” –re és fontos, hogy mindig a gyökérkönyvtárba legyen bemásolva.

    Mivel a telepítéshez a telefon gyári recovery –jét használjuk, így csak gyári csomagokat telepíthetünk és bármikor vissza is állíthatjuk a vásárláskori állapotot a (letöltött és elmentett) global rom visszarakásával. Én úgy értelmezem a root jogot is, hogy az egy teljes újratelepítéskor elveszik, szóval nem kell aggódni a garancia miatt sem. Persze ide is illik az xda oldalán lévő custom rom leírások állandó bevezetője: „Mindenki saját felelősségére végzi a telepítést, semmilyen felelősséget nem tudok vállalni, ha kitör az atomháború, törlődik az sd kártyád vagy a telefonod holnaptól csak kutyák megdobálására lesz alkalmas!”. Javaslom, hogy aki nem elég türelmes illetve nem tudja mit is csinál, az ne is fogjon neki, mert történhetnek érdekes dolgok… . Én szóltam!

    A telepítés (bármelyik gyári rendszerhez) a következő:

    - gyári rom „update.zip” néven a gyökérkönyvtárba másolva;
    - telefon újraindítása recovery módban (kikapcsolás -> hangerő + gomb lenyomva tartása melletti bekapcsolás;
    - a recovery kezdőképernyőn az „Update the system” kiválasztása, majd Start gomb;
    - a folyamat elindul, a telefon figyelmeztet, hogy minden adat törlődik, innen még vissza lehet térni, ha mégis leokézzuk, akkor telepít, újraindít és egy teljesen új rendszer indul el nulláról;
    - aki nem tud kínaiul, az az angol nyelvet választhatja és indítja a rendszert.

    Kínai romnál sok olyan alkalmazás lesz, amit rögtön lehet törölni (persze csak ha zavarnak, érteni én nem értek belőlük semmit, mert minden kínai!) – nincsen viszont Google semmilyen formában. Na ide újra kell a nagyfokú türelem, mert ez döcög, de előbb-utóbb sikerül.

    A Google alkalmazások telepítéséhez én a Xiaomi alkalmazását használtam:

    [link]

    Telepítés után el kell indítani és egyesével telepíti, amit kell – itt is minden kínai, de csak egy gomb van alul, elrontani nem lehet. Nekem minden egyes komponens telepítése után kifagyott, ilyenkor kilőttem az alkalmazások menüben (Force stop) és újra indítottam, ez hatott rá és ment tovább eggyel. A lényeg, hogy a telepítéskor egyik komponenst sem szabad elindítani (ne nyomj az „Open” gombra!), csak tovább kell lépni a „Done” gombbal. Ha végigment, akkor az asztalodon megjelenik a Play Store és elkezdődik az újabb türelemjáték. Megpróbáltam belépni: e-mail cím, jelszó, kettős azonosítás, majd az üzenet: „Nem lehet kapcsolódni a google szervereihez, próbálja később!” jött angolul… . Sokadik kísérletre kapcsolódott (a belépés jelszavastól mindig újra kell!) és elsőre jónak is tűnt a dolog, de alkalmazások telepítésének kísérletekor kiderült, hogy nem vagyok belépve. Ezen csak az segített, hogy az összes kapcsolódó google alkalmazást az „Alkalmazások” menüből legyalultam és elkezdtem előröl a telepítésükett majd a bejelentkezést. Egyszer csak összejött és elkezdett működni! A google telepítéssel történő szívásra legalább egy óra ráment, de nem mértem az időt, mert influenzásan itthon szenvedtem, más dolgom úgysem volt, szóval lehet, hogy volt az két óra is… . (Gyanúm szerint a kínai belpiacos romok eleve fel vannak szerelve valami olyan opcióval, ami megnehezíti a google rendszerének telepítését, de én egyébként is hiszek a konteókban, szóval ez csak megérzés.)

    A rootoláshoz ez volt az alap:

    [link]

    Itt azt írja a szerző, hogy csak a kínai A romhoz (stabil verzió) lehet megkérni a rootot, de lehet ezt kérni a kínai fejlesztőihez is, nekem legalábbis átment a dolog. A lényeg, hogy regisztrált Flyme fiókod legyen, mert nélküle nem működik semmi. A lépések jól le vannak írva, azokat kell követni és utána várni arra, hogy a telefonodra telepített alkalmazás (roottool.apk –ból lett RootTool) „Root” gombja megnyomhatóvá váljon. Nekem ez (hétköznap) egy napba telt – vegyétek figyelembe, hogy a kínaiak máskor alszanak mint mi! A gomb megnyomása után nem történik semmi, csak az alkalmazás kiír valamit kínaiul, ezt sajnos nem értettem. Utána kell bemenni a Beállítások – Ujjlenyomat, biztonság – Root engedély menüpontba, ott kipipálni a nyilatkozatot, okézni a rootolást majd megadni a Flyme fiók jelszavát és – dobpergés, fanfárok – a telefon újraindul és rootolt állapotba kerül! Öröm, boldogság és a morelocale 2 root jogokkal történő indítása után máris egy (applikációkban) magyar nyelvű rendszer köszön vissza! Fontos tudni, hogy a Flyme menüje és felülete ettől még angol marad, az alkalmazások (pl. PlayStore, Időkép, meg ami tud magyarul) lesznek magyar nyelvűek. A telefon újraindítása után a morelocale 2 –t újra konfigurálni kell, de ez mindösszesen kb. 10 mp a be- és kilépéssel együtt, szóval nem egy nagy nyűg. Innentől használható minden root jogot kérő alkalmazás (én a Titanium Backup –ot használom elsősorban). Aki bankos programot használ, az lehet, hogy bukja a dolgot, én a CIB applikációját használom, az nem nyűgös, rootolt telefonon is gond nélkül elindul – itt is megy szépen. Sokan panaszkodtak más bankok programjaira rootolt telefonon – itt nem lehet elrejteni a root jogot, mint pl. Magisk alatt – ahhoz majd kell a nyitott bootloader meg a TWRP – remélem a fejlesztők már dolgoznak ezeken is.

    Egyelőre ennyi. A kínai fejlesztői rom egyelőre hibátlan, remélem lesz hozzá majd frissítés is hamarosan, meg hátha ez verziót is vált – aktuális lenne egy 9 –es android így, hogy már tesztelik a 10 –est. Közben azért nézem az XDA oldalát is, hátha beindul ott is valami, szerintem lesz erre a telefonra fejlesztés. A rom fogyasztása nem tűnik másnak,nem több, mint a global rendszeré, viszont gyorsabb: érzésre is meg mérés alapján is (282e vs. 291e). Ha valakinek sikerül belakni, akkor hátránya nincsen, előnye egyelőre a működő root és a remélt jövőbeli fejlesztések.

    Nexus 4 & Redmi 5+ & HW Nova 9 SE & Poco F2 pro & Poco X6 pro

Új hozzászólás Aktív témák