Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #49 üzenetére

    AZ Nvidia ott van benn van már ezekben , régebb óta Intel / IBM révén. újabban AMD vel is. ott ahova az ARM be szeretne kerülni. Neve van, régi partner hatalmas tőkével és GPU kkal amivel egyik ARM gyártó sem rendelkezik, csak ők ezzel olyan teljesítményt érhetnek el amit csak ők tudnak.

    Az Nvidia véletlenül nem csak a HPC szegmensben rendelkezik komoly jelenléttel? Az az általános szerver feladatoknál, amik a szerver piaci eladások túlnyomó többségét jelentik olyan területekre mint web kiszolgálás, adatbázis kezelés, alkalmazás kiszolgálás stb. milyen értékes referenciát is jelentenek, amitől rajzani fognak az Nvidia körül a kiszolgálók piacának szereplői? Mitől lesz életképes?

    Az Apple notik is miért mennek ? Mert Apple, és olyan marketinget kapott amit megérdemel és olyan ökoszisztémában van ami egyedülálló.

    Marketinggel szerintem sokra nem fogsz jutni azon a piacon. Akik ott a pénzeket mozgatják nem a TV és internet reklámokból tájékozódnak miket lehet vásárolni. Oda kell vinni a vasakat kipróblásra és a számításokat hogyan is fogja megérni nekik az új cucc megvásárlása. Ezen az Nvidia név semmit nem változtat és garanciát sem jelent arra, hogy hihetőbb lesz az eddigi mese.

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #50 üzenetére

    ha az mellet van egy jó terméked mi mással tudod kimozdítani az Intelt a helyéről? nem éppen illegálisan, de akár pénzbefektetéssel, hosszú távú támogatással, kedvezményes hardverekkel. Ehhez pénz kell és tőke. nézd meg AMD évek óta technológiai előnyben van és alig változott a piaci dominancia.

    "Nem volt innováció, nem javult a teljesítmény, sem az energiahatékonyság. Ennek lett a következménye, hogy az Apple platformot váltott. Ha lett volna érdemi fejlesztés, akkor nem itt tartunk, amikor a teljesítményeket hasonlítjuk össze."

    És ez hiányzik X86 alapon is vagy éppen Mobil piacon is. Nincs konkurencia , nincs előrelépés. Az ARM magok olyan energiahatékonyságra adnak lehetőséget amit más dizájnok nem. Várunk az 5 nm gyártásra , majd az 3 ra majd a hibrid dizájnra X86 alapon, az Apple meg fogta és kitörlte az egésszel a micsodáját és megmutatja hogy képes mondjuk igazán energiahatékony dizájnt létrehozni.

    " Ezt az nVidia tulajdonában sem kapja meg az ARM, sőt az nVidia eddigi megoldásai a Black Box rendszerben működtek, amely leginkább az nVidia érdekeit szolgálta, nem a partnerekét, vásárlókét"
    nem szolgálja a vásárlókét? hogyne szolgálná. Téged vásárlóként miért érdekel az hogy valami black box dizájnnal jön? egy vásárlót sem érdekel ez csak a PH kockáit. Egy átlag vásárlónak ezt megemlíted kiröhög mert nem tudja miről beszélsz.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Busterftw

    veterán

    válasz azbest #48 üzenetére

    Linusek most tesztelték az új HP Elite Folio-t, Snapdragon 8cx Gen2 van benn.
    Fullos Windows élmény, 24.5h akkuido, minőségi gép és 2in1.
    Még light gaming is ment pár címmel.

    Csak az a gond itt is, hogy a hasonló spec (8 core, 16GB ram, 256GB ssd) Macbook Pro kb 300-400 dollárral olcsóbb.

  • b.

    félisten

    válasz ergoGnomik #51 üzenetére

    Ai, Deep learning, HPC, Data Centers. szinte mindenhol érdekeltségük van, Google, Microsoft,stb...
    Quadrok , DGX-2 stb ezek mind értékes csomagok kidolgozott szoftveres háttérrel. Ahol GPU gyorsítást használnak jelen van az Nvidia .az általános szerverekben is alapvető kiszolgálónak számít az Asus, HP, Gigabyte stb partnerei által.
    dehogynem így működik a marketing. naív vagy ha azt gondolod hogy nem, de ezt ne vedd sértésnek Erről az Intel tudna mesélni.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #50 üzenetére

    van még egy dolog amin a vásárlók veszthetnek vagy nyerhetnek,, ami miatt fontos lehet nvidiának az ARM térhódítása más piacokon.
    hosszabb távon az Intel és az AMD az árukapcsolás fele tolódik el. Azaz Intel CPu , Intel GPU és AMD verze. Nem kell támogatniuk a PCIE szabványt, akár a PCIE korlátozásával. lesz a deszkán mondjuk 2x 8 sáv az egyéb dolgoknak , low kártyáknak a CPU és GPu özti kommunikációt saját módon oldják meg. Innentől Nvidia kizáródik a desktop piacról és az exascale projektekből már most is kifele áll ez miatt.
    hosszú távon ez a mostani piac 2 szereplősé válását eredményezheti dekstop fronton,de szinte mindenhol.
    Tudom ennek sokan örülnének, de szegényebb lenne a piac egy Nvidia nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • bunfi

    őstag

    válasz b. #55 üzenetére

    Igen, ez kedvezőtlen lenne. Mint ahogy az is, ha az ARM akvizíció megtörténne és kiszorulna az x86, mert ebben az esetben az AMD és Intel videókártyák kerülnének egy ugyanennyire rossz helyzetbe. A véleményem az, hogy az ARM függetlenségéért mindent meg kellene tenni. És visszamenőleg megvizsgálni, hogy a Xilinx felvásárlása hogyan is történhetett meg az ARM akvizíciója körüli zsazsogásban minden nagyobb bukkanó nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #54 üzenetére

    Értem én, hogy mindenre amit gyorsítani lehet van az Nvidiának szépen kidolgozott megoldása, de az a baja, hogy az erősen integrálódó rendszerek piacán nincs saját eszköze amivel eljutna addig a pontig, amikor már lehet gyorsítani. Viszont erre még mindig nem az ARM felvásárlása a szükséges válasz. Fel kellett volna bérelniük Kellert, meg felvenni akiket mond, adni neki három évet meg néhány milliárd dodót és kész a processzoruk. Vagy megvenni egy a P.A. Semi-hez hasonló tervező céget. Sokkal olcsóbban és hamarabb célhoz értek volna, mint hogy most vásárolják meg az ARM-et és aztán kezdenek neki a fejlesztések eltérítésének saját szájuk íze szerint.

    A néhány ezer dollárod elköltésénél egészen biztosan úgy működik a marketing, ahogy mondod. Amikor ott állnak mögötted a befektetők és tulajdonosok, neked meg hozni kell a számokat, akkor egészen biztosan nem. Amiről az Intel szerintem mesélni tudna, az a piackorlátozó magatartás. Amíg eljutottak a szerver piac meghódításáig, addig nekik is kínkeserves küzdelem volt, amiben mutatni kellett a jobb ár/teljesítmény arányt, kisebb TCO-t, nagyobb ROI-t stb., amit a leendő vevő/partner szeretett volna.

  • azbest

    félisten

    válasz Busterftw #53 üzenetére

    Szóval a szokásos gondok vannak azzal a hp-vel:
    - nem az x86-64 kompatibilis win van rajta, csomó program nem fut
    - drága csak mert ... hosszú az akkuidő
    - mobiltelefon soc, gpu részről is lehet kompatibilitás gond

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Abu85 #43 üzenetére

    > Az ARM akkor tud továbblépni,
    > ...a tervezett 25%-os szerverpiaci
    > részesedésből 0,00000valamennyi% van meg.
    > ... megfogadják Linus Torvalds tanácsát,

    Valószínűleg tisztán az OEM Szerver piacra gondolsz - ott tényleg nincs választék se nagyon..

    De azért én látok egy apró trendfordulót:

    - a publikus cloud szerveren csak az AWS Graviton -nak
    kb 2%-os teljes piaci részesedése van.[1] Ha a többi Cloud-os céget is hozzáadjuk, akkor talán már 3.14%-on áll az ARM.
    Van már ingyenes ARM cloud szolgáltatás is ( 4 core , free forever )
    Vagyis a fejlesztők ( internetkapcsolattal ) már tudnak tesztelni.

    - és jön a Windows11 - jobb ARM és Android támogatással, ezután jönnek a hardverek is.

    - és ha rendesen kikalapálják a Linux-ot az M1(X)-re, akkor eljön az ARM menyország. ( A Mac OS X - elég kedvelt a szoftverfejlesztők körében )

    [1]
    "Liftr Insight’s data shows that AWS Graviton now makes up nearly 4% of offerings across the top four CSPs and almost 14% of AWS’s offerings. This is up from less than 1% 18 months earlier." [link]

    (AWS) 2020-ban az új beszerzések fele (~49%) ARM alapú.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • b.

    félisten

    válasz ergoGnomik #57 üzenetére

    igen ebben van realitás amit mondasz, hogy ez egy lehetség, járható út lett volna.
    De azt gondolom Nvidia valahogy azt az utat kívánja járni( most ez tudom hogy béna hasonlat, bocs érte) mint a Nintedo a konzolonál.
    Nem akar egy 3. ugyan olyan lenni, megpróbál más dolgokra építeni, amik az ARM dizájnokra jellemzők és erre egyre nagyobb igény lesz szerverpiacon és lassan megérkeznek hozzá a szoftveres támogatások is ezt próbálják majd kiegészíteni a saját fejlesztéseikkel.
    Nincs kőbe vésve, hogy ez sikeres lesz. Sem az, hogy ez pozitív lesz valóban a piacnak és az ARM nak. De akár lehet is, ha egyáltalán sikerül ugye az üzlet, mert még az sem biztos.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #53 üzenetére

    > új HP Elite Folio-t, Snapdragon 8cx Gen2 van benn.

    sajnos még a Snapdragon 8cx Gen3 se lesz elég erős single core teljesítményű ..

    Nem véletlen, hogy a Qualcomm bekebelezte a NUVIA-t.[1]
    és erőssen nyomja az MS-el az átállást. [2]
    ( --> Windows on ARM-based dev kit for developers. )

    [1]
    "Nuvia: Our Phoenix CPU Is Faster Than Zen 2 While Using Much Less Power" [link]

    [2]
    "Microsoft and Qualcomm team up to create a Windows on ARM developer PC"
    A more affordable ARM PC for developers
    [link]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #61 üzenetére

    Csak azért hoztam fel, mert felhasználó szinten az M1 Mac is tökmindegy, mennek rajta azok azok a dolgok amiket az userek használnak.
    Az átlag nem nézi hogy arm vagy x86, menjen a megszokott workflow, max azt veszi észre hogy +10 órát elmegy akkurol.

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #60 üzenetére

    Számomra nehezen átlátható, hogy mitől fog különbözni a másik kettőtől ha maga is egy bezárt, integrált rendszerré válik, csak más utasítás architektúrával?

    Az ARM IP portfólióra alapvetően vannak saját megoldásaik, kivétel azokra amik csak a mobil szegmensben értelmezhetőek (pl.: fénykép feldolgozó modul). A csak mobilos dolgok meg mire lennének jók szerverekben? Így lesz két megoldás ugyan arra, amiből az egyik felesleges.

    Az energiahatékonyság nyilván jobban bele van tervezve az ARM alapú rendszerekbe mint az x86-osokba, de én azért nem indulnék ki abból, hogy a lemaradáson nem lehet jelentősen csökkenteni, vagy extrém esetben akár negligálható szintre mérsékelni. Lásd hibrid CPU fejlesztések, újabb és újabb energiatakarékossági menedzsment szisztémák, meg amit még nem is tudunk. Az ARM vektor kiterjesztéseknek meg pont az Nvidia gyorsító architektúrák veszik el az értelmüket.

    Még mindig nem látok olyasmit, ami megmagyarázza hogy miért kell ehhez tulajdonosnak lenni. Szabad saját fizikai implementációt fejleszteni hogy megkülönböztethesse a termékét és világosnak tűnik (persze nagyon mellé is foghatok ezzel), hogy az ARM a saját szilíciumával még lemaradásban van. Mi garantálja, hogy ez megváltozik? A pénz önmagában kevés. Lásd Intel!

  • b.

    félisten

    válasz ergoGnomik #63 üzenetére

    Nincs X86 licensz a Birtokukban ,a PCIE pedig bármikor bekorlátozható, megkerülhető a másik két gyártó részéről.
    Nincs kőbe vésve sehol hogy nekik PCIE vagy egyéb szabványos, - koherens főleg de nem koherenst sem- hozzáférést kell biztosítaniuk az Nvidiának.
    Mondjuk 3 év múlva lehet ,hogy jönnek az egybe csomagok Rx 7800 / Ryzen 6800 IF5 csatlakozáson, Intelnél szintén, mert nem lesznek rászorulva az Nvidia gyorsítókra.
    Akkor milyen alternatíva marad az Nvidának és az ARM nak hogy érvényesüljenek? Valószínűleg az ARM megvásárlásával ők is hasonló kizárólagos platformot/ ökoszisztémát hoznak létre licenszbirtokkal a másik két gyártó fele. Onnantól a verseny nyílt maradhat csak eltérő architektúrával.
    persze most nem mobil szegmensről beszéllek.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #60 üzenetére

    Ne értsd félre, kérlek! Nem állítom, hogy nincs és nem is lehet emögött valami irgalmatlanul zseniális meglátás vagy mester terv, de nem igazán látszik mi lehet az. És ha nem fut ki arra az ismeretlen szuper eredményre a projekt, akkor annak az egész iparra gyászos hatása lehet. Patent trolling included. :(

  • b.

    félisten

    válasz ergoGnomik #65 üzenetére

    Minden végkifejlet lehetséges. Én csak pozitív oldalról is megközelítem a dolgot.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #64 üzenetére

    Az x86 licenc és a PCIe egymástól független dolgok. A bekorlátozás igencsak valószínűtlen, mivel akkor nem fejlesztenék folytonosan. Még a PCIe 4.0 terjedése is csak folyamatban van és már a 6.0 verzió tervezésénél tartanak. Ráadásul egyelőre még a PCIe nem is koherens, de lehet válogatni hogy milyen koherencia réteget szeretnél felé húzni. Abu valamikor emlegetett négyet vagy ötöt, amik már ma is léteznek.

    Az ARM-nek van erre saját megoldása, talán CCIX néven. Az Nvidia NVLink az ő saját hasonló funkcionalitású illesztőjük. Implementáltak már IBM-féle OpenCAPI-t is tudtommal. És ezek már létező dolgok, nem kell feltalálni őket hamarjában egy hipotetikus, három év múlva bekövetkező platformról kizárás esetén. Ezeket teljesen szabadon implementálhatják bármikor saját fejlesztésű architektúrájukba, és ezekre építhetnek saját, fejlődő ökoszisztémát. Az AMD-nek is sikerült, ráadásul jóval kisebb pénzből.

    Ha képesek bizonyítani saját eszközökben az ARM alapú rendszerek primátusát, simán tudnak fordítani a piacon anélkül, hogy meg kellene vásárolniuk a céget. Az anyagi és mérnöki erőforrásaik biztosan meg vannak hozzá.

  • ergoGnomik

    tag

    válasz bunfi #56 üzenetére

    Szerintem megvizsgálták. Ugyan úgy, mint amikor az Intel felvásárolta az Alterát. Gondolom nem találtak benne problémát. Szerinted van? És akkor az Intel ügyletében is?

  • b.

    félisten

    válasz ergoGnomik #67 üzenetére

    Attól, hogy független dolgok ezek összekapcsolódnak abban amit írok. Nem annyira bonyolult ez. Nvidiának nincs X86 licensze tehát nem készíthet CPU-t rá.
    Az Intelnek és AMD nek nem kötelező használni a a PCIE-t, sema CXL-t sem a CCIX a grafikus gyorsító kiszolgálására tehát kigolyózható az Nvidia.
    Nem újkeletű dolog ez az árukapcsolás tervére, már többször felvetődött és mivel Intel most már gyárt grafikus kártyákat is ez nem a távoli jövő.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • bunfi

    őstag

    válasz b. #69 üzenetére

    Az első ilyen próbálkozás nem durrant akkorát mint szerették volna, sem gyorsulásban, sem a kompatibilitás korlátozásában (hip-hop már a 3xxx-en is támogatott). Véleményem szerint ameddig PCIE a defacto szabvány, addig nem lehet ebből komolyabb probléma. Nincs is rivális szabvány, sebességben is bőséggel ki tudják szolgálni az igényeket (pl. a PCIE 3.0 még 1-2 generációig alig mérhető hátrányt jelent majd a csúcs videókártyák számára is).

    #68 ergoGnomik
    Én úgy tudom, hogy még csak a részvényesek által került jóváhagyásra. De április eleje óta nem nagyon olvastam róla a hírekben, emiatt merült fel a kérdés bennem.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz azbest #48 üzenetére

    Jó, de mennyi kockázatot ér ez meg? Rendesen kellene önteni a pénzt a piacba, ami maximum tíz év múlva térül meg, ha megtérül valaha. Szóval nem véletlenül tenyerelnek sokszor a piros gombra a cégek.
    Arányaiban sokkal több új dolog bukik, mint amennyi befut.

    A Windows on ARM notebookok is elsődlegesen abból élnek, hogy a Qualcomm igen nagy anyagi támogatást ad a partnereinek. Ha ez nem lenne, akkor ebből se lenne annyira sok megoldás, mert maguktól jóval kisebb lenne hajlandóság ilyen termékeket gyártani.

    #49 b. : És sokadjára sem veszed figyelembe azt, amit Linus Torvalds mond. Elviszed a szerverdizájnodat egy céghez. Az a cég megkérdezi, hogy tud-e majd C Pista és Python Béla tesztelni rá az irodai gépeken. Erre mondod, hogy nem, mert PC-t használnak az irodában. Erre a cég mondja, hogy majd értesítenek, és ez tudod, hogy mit jelent.

    Az Apple-nek egy saját ökoszisztémája van, ami a váltásokat egyszerűvé teszi, de ha megkérdezed a cégeket az M1-ről, akkor nagyon lehangoló a helyzet, mert sokak által használt professzionális programok meg se moccannak rajta. Tehát az Apple ugyan növelni tudta az eladást a végfelhasználók felé, de nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy a professzionális piacokon az egyes cégek, például a Daz, nem tud kiadni egy M1-en futó klienst, így mindenki, aki Dazt használ jelenleg mélytorkozik ARM-on. Emiatt ragaszkodnak sokan céges környezetben a bevált architektúrához. Most gondold bele magad egy olyan cég életébe, amely Dazzal dolgozik, vett egy csomó M1-es notit a munkatársaknak, és egy éve lényegében csak azt tudják megtenni, hogy hetente megkérdezik a Dazt, hogy mikor moccan már meg a programjuk azon az ARM-os csodán. És nem csak erről az egy appról van szó, több professzionális alkalmazás van hasonló helyzetben.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • ergoGnomik

    tag

    válasz b. #69 üzenetére

    Azt hiszem összezavartál. :F Az ARM-nek sincs x86 licence. Ha x86 licenc nélkül ki lehet golyózni az Nvidiát az x86 piacról, akkor azt úgy is meg lehet tenni, hogy közben ők az ARM tulajdonosai. Ha ennyire mindent meghatározó fontosságú az IA32/AMD64 platformhoz hozzáférés, akkor így is úgy is "they are screwed". Egyébként egy ilyen viccet szerintem az FTC vagy mi az USA versenyjogi hatósága egy akkora valagba rúgással honorálna, hogy az Intel meg az AMD a Holdig meg sem állnának.

    #70 bunfi
    Amit írtál az előző hozzászólásodban, az nekem úgy jött le, hogy az üzlet létrejött és szerinted nem szabadott volna. Ami nem világos hogy miért lenne baj? A korábban is létező programozható logikai piacon versenykorlátozó változás nem történik, az újonnan kibontakozó szinergikus (nagy teljesítményű processzor és programozható logika integrációja) piacon meg épp most jön létre (második versenyző az Intel+Altera páros mellett).

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz bunfi #70 üzenetére

    >(pl. a PCIE 3.0 még 1-2 generációig alig mérhető hátrányt jelent
    > majd a csúcs videókártyák számára is).

    attól függ.

    A CXL elhozza a "Coherent Multi-GPU" -k korát,
    és a Gen5 - már elég alacsony latency követelményeket ír elő.
    Ez már nem csak egy szipla sávszélesség növelés.

    A CXL az Intel csodafegyvere az nVidia és az AMD csúcs kártyái ellen
    Teljesen átalakul minden a következő időszakokban,
    és ha az nVidia nincs résen, akkor simán kiszorul a piacról.

    "If CXL can seamlessly scale GPUs, then the economics of the market would also change completely. People would be able to buy a cheaper GPU first and then simply add another one if they want more power. It would add much more flexibility in buying decisions and even alleviate buyers remorse to some extent for the gaming class. If CXL mode trickles down to the consumer level anytime soon, then we might even see motherboard designs change drastically as multiple sockets and multiple GPUs become a feasible option. Needless to say, it looks like things are going to get pretty exciting in a few years."
    ( a coherent multi-gpu-s linkről másolva )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #70 üzenetére

    Ah nehogy azt hidd.Ez a jelen amiről beszélsz. A következő1-2 generációra 2.5x sebességnövekedést jósolnak a GPu-k terén és jön az MCM dizájn, ami nagyon igényli a brutálisan nagy CPU erőt és a sávszélt.

    ergoGnomik:
    Ez nem versenyjogi helyzet, mert Intel miért is lenne köteles támogatni saját chipsetjein bármit ? majd azt mondják ha kell a gyors PCIE akkor gyárts alaplapot magadnak az ARM CPU mellé fizess a gyártóknak, Asusnak, gigának stb, mert nekik más csatolón át kommunikál a két komponens.

    Abu85:
    én figyelembe veszem, de az nvidia szerint ez nem így lesz. Ők veszik meg az ARM-ot nem én :)

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #71 üzenetére

    "nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy a professzionális piacokon az egyes cégek, például a Daz, nem tud kiadni egy M1-en futó klienst"

    Nem tud, vagy nem akar?
    Az M1 egy alsó szegmensbe szánt SoC, így érthető, ha a céges fejlesztők kivárnak. Intelre se sietnének, ha csak Celeron létezne belőle.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #74 üzenetére

    De te úgy gondolod, hogy az NVIDIA a fentieken változtatni tud, miközben több, célpiacon igencsak neves cégnek nem ment. Ezzel szemben elveted azt a gondolatot, hogy az NV patent trollkodni veszi meg az ARM-ot.

    #75 kpbendeguz : Akarni akarnak, csak sok meló átírni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #76 üzenetére

    Miért ne vetném el? miért ne gondolhatnám azt, hogy sikerül nekik elérni a változást? te pusztán az Nvidia iránti ellenszenvből nem hiszel ebben de ha ezt AMD lépné meg akkor is ezt gondolnád?

    Ilyen cég mint az nvidia és ARM együtt még nem próbált meg elérni változást mert nem létezett. Ez egy szinte Intel szintű egyesülés lenne, komoly piaci szereplőként
    Lehet nem jó módszereik vannak, de amit csinálnak az jó. Jó a Gsync is hiába volt zárt, Jó a DLSS is sőt, most már szinte tökéletes a 2.2 vel. Jó az RT bevezetésük, jók a kártyáik, jók a termékeik. Anno a legjobb alaplapjaim voltak az Nforce chipsettel szerelt deszkák. ÉN hiszek bennük, még akkor is ha nem etikus sok minden amit csinálnak, de ez engem hidegen hagy az üzleti, technológiai fejlesztés béli megítélésükben.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #77 üzenetére

    Én akkor fogok hinni ebben, ha azt csinálják, ami a változáshoz kell. Kiadnak egy olcsó, 200-300 dolláros fejlesztői platformot, amire elkezdhet az ipar dolgozni, majd talán, és hangsúlyozom, hogy talán 10 év múlva megszerezhetik az 1%-os piaci részesedést. De amíg a házépítést a tetővel kezdik, addig ugyanazt fogják elérni, amit az ARM: 0,0%-hoz közeli eredményt.

    Az AMD már meglépte ezt. Ki is szálltak, miután senki sem vette meg a terméket. És az AMD mellett már kiszállt több cég is, mert hiába dobnak piacra termékeket, ha nincs rá vevő. Megjegyzem, hogy az AMD már régebben jelezte az ARM-nak, hogy nem fognak piacot nyerni, ha 3000 dollár a fejlesztői platform, ennyit nem ér meg a cégeknek. Ezt onnan tudom, hogy voltak itt Budapesten az EPYC-et népszerűsíteni, és akkor elég sokat kérdezgettem őket, hogy mi lett ezzel az ARM-os kiruccanással, és mondták, hogy a tervek megvannak, de az ARM-nak másfél évig magyarázták, hogy miért nem fog működni, és sose értették meg. Aztán leállították a K12-t, mert csak a papírnak fejleszteni processzort felesleges.

    Nem azt mondom, hogy az ARM nem jó a szerverpiacra. Azt mondom, hogy nem eladható. Mert a hardverrel amúgy nincs semmi baj. Nézd meg a Marvell és az Ampere dizájnját. Tök jók, hardveresen abszolút megfelelnek a kor követelményeinek. De nem tudják eladni őket a piacon. Valószínűleg az NVIDIA szerverprocesszora is jó lesz. Mit tudnának elrontani rajta... A gond az lesz, hogy nem tudják majd eladni a nagyvállalatoknak, mert PC-ről nem optimális rá fejleszteni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #78 üzenetére

    Nem tudhatjuk milyen lépéseket fognak majd megtenni. Reméljük akár az ingyenes vagy pár száz dolláros fejlesztői platformokat hozzák. Azt sem hogy 10 év múlva 1 % lesz e vagy 10% vagy 50% .
    Ezek jóslások, a te hited, ebbe nem lehet belemenni, mert nem tudjuk azt mit hogyan fog meglépni a két cég egyesülése után az nvidia vagy maga az ARM és mit reagál a piac erre.

    Ki gondolta volna 10 éve hogy az Intel megsül a saját levében? Ugye ha akkor,2011 ben, ezt mondja valaki, hogy az AMD jó darabig behozhatatlan technológiai előnyre tesz szert és az Intel erre nem tud évekig reagálni a z emberek 99 % jót röhögött volna, én is. Akkor dobták ki a 2700K-t az AMD az I5 CPU -kal sem tudott szinte versenyezni az I7 meg álom világ volt.
    Most meg ezt éljük.
    Én azt gondolom , hogy a Piacnak szüksége van az ARM ra, az ARM nak meg az Nvidiára ,a pénzére és a gyorsítóikra, a tapasztalatukra azokon a piacokon ahol ők nem mozognak otthonosan, és az abból adódó fejlesztésekre, csak még sokan nincsenek tisztába ezzel. Idővel beérik majd ez ha lesz egyáltalán az üzletből bármi is.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Reggie0

    félisten

    válasz Abu85 #78 üzenetére

    Nvidia mar adott ki jonehany ARM proci+GPU SoC-os fejlesztokeszletet, szoval pipa. A legolcsobb $100. Egy ARM felvasarlassal azert varhato toluk, hogy csak ARM platformra is keszitenek devkiteket.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #76 üzenetére

    "Akarni akarnak, csak sok meló átírni."

    Tehát amíg nem vált át a teljes Apple ökoszisztéma ARM-ra és főleg amíg az Apple elő nem áll a pro szegmensbe szánt SoC-jaival, addig kivárnak. Ami teljesen érthető, viszont nem architektúra vagy CPU teljesítmény kérdése. Az ARM-ra váltás eldöntött tény és ha nem akarják a teljes Apple piacot elveszíteni, akkor úgyis lépniük kell.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #79 üzenetére

    Az Intel közel sem sül még a saját levében. Beindult a szopóroller, de azért még mindig birtokolják a szerverpiac kb. 90%-át. És ugye az AMD már évek óta jobb hardvert kínál, ráadásul úgy, hogy a meglévő szoftvereket még csak át sem kell rá írni, és így is csak az elmúlt évben indult meg egy átállási folyamat. Tehát az AMD négy év alatt jutott el oda, hogy apránként elkezdett növekedni a piaci részesedés.
    Az NVIDIA ezt úgy csinálná, hogy a meglévő szoftvereket is át kellene írni, tehát a létező kódbázist nem tudják ám felhasználni, ahogy az AMD. Ezért érdemes nekik 10 évvel számolni, amíg egyáltalán mérhető részesedéssel megjelennek, mert ugyan hoznak tetőket a házra, de alapozni a vásárlóknak kell, és az jelentős költség ám. Több nagyságrenddel nagyobb, mint venni olyan hardvert, ami futtatja a meglévő kódokat.

    #80 Reggie0 : Az ARM-nak még ma is csak egy SBSA-val kompatibilis fejlesztőeszköze létezik, az AMD Opteron 1100. A kis ARM-os dev szutykokkal, akár a Raspberry Pi-vel nem tudsz szerverszinten mit kezdeni, mert nem kompatibilis egyetlen SBSA specifikációval sem. Az Opteron 1100-as fejlesztői board pedig 3000 dollár, nem éppen a cégek álma ennyiért.

    #81 kpbendeguz : Meg sok pénz átállni. Illetve van már olyan is, hogy leszarják az Apple-t. Például az Autodesk, ők bizonyos alkalmazásokat már nem terveznek Macre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #82 üzenetére

    "Meg sok pénz átállni. Illetve van már olyan is, hogy leszarják az Apple-t."

    Ha megengedhetik maguknak, hogy eleresztik azt a piacot, akkor nyilván meg is teszik, de az nem cpu platform kérdése.
    A konzolpiacon is ment a huhogás, hogy a Nintendo Switch miatt nem fogják szétoptimalizálni a játékokat, meg x86 helyett armra fejleszteni, aztán ahogy a Switch eladások elérték a kritikus tömeget valahogy mégis megoldották, mert muszáj volt.

    "Például az Autodesk, ők bizonyos alkalmazásokat már nem terveznek Macre."

    Konkrétan melyik alkalmazásokat nem fogják a jövőben kiadni Mac-re, amit egyébként kiadnak Linuxra?

  • Reggie0

    félisten

    válasz Abu85 #82 üzenetére

    Es az Avantek eMAG Workstation? Az ARM SBSA-nak megfelel. Szoval nem az az egyetlen.

    Nvidiatol nem all messze az SBSA tamogatas, nyilvan most a devkitjei nem az ARM-ra megy ra, hanem a GPU-ira, ezen nincsen semmi meglepo. Ha megvennek az ARM-ot fogadnek, hogy hamar lenne SBSA kompatibilis rendszeruk.

    [ Szerkesztve ]

  • pubyy

    tag

    válasz bunfi #70 üzenetére

    "...ameddig PCIE a defacto szabvány, addig nem lehet ebből komolyabb probléma."
    Ez rendben van , tételezzük fel hogy az alaplap rendelkezik PCIE aljzattal, megfelelő erősségű saját grafkártya esetében ( ami külön saját módon van összekötve a procival, vagy akár integrált) megtehetik, hogy csak kevés szálat kezel a proci.
    Innentől kezdve beledughatod ugyan az Nvidia kártyát, kezeli is, de minek.
    És ebben az esetben még az sem segít, ha az alaplapgyártók felé megolajozzák a gépezetet.

    [ Szerkesztve ]

  • Jakuu

    őstag

    válasz b. #19 üzenetére

    Csak az van mogotte szobeli igeret semmi tobb, szoval ne erolkodj. Amugy ez a felvasarlas mar kutbaesett. Nem fog osszejonni az Nvidianak, gyakorlatilag rajta kivul, mar mindenki ellene van az uzletnek. De mar az elso hirnel megemlitettem ezt, mivel a kinaiak mar akkor gancsoskodtak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz pubyy #85 üzenetére

    és most feltaláltad a mobiltelefon soc-ot. Ehhez képest samsung csinál soc-ot radeon grafikával is.

    Szerintem elve rossz tapógatózás a topicban az a felvetés, hogy jaj majd nem használnak pcie buszt, hogy kitoljanak a nem x86 kompatibilis gyártókkal. Ennek semmi értelme. A pcie tudtommal bárki által licenszelhető, a legújabb verziós fizikai implementációk pont kevésbé ismert ingyenes architektúrán jönnek ki újabban először, pl risc-v [link]

    Az amd nem fogja dobni a szabványos pcie-t azért, hogy kitoljon más procigyártókkal, mert azzal a lendülettel a gpu részlegével is kitol.
    Intelnek szóra sem érdemes a dedikált kártyára kitett integráltból kiszedett gpu-ja.
    Az nvidia meg pláne nem fog nem szabványos csatolós gpu kártyákat gyártani, hogy kitoljon saját magával.

    Vannak full integrált rendszerek, de azok általában pont a korlátozott képességű, mini dolgokhoz kellenek. De pécékbe azért még nem csak tenyérnyi méretűre integrált bővíthetetlen megoldások vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Reggie0 #88 üzenetére

    az arra szolgál, hogy több nvidia gpu-t összeköss, bár az is nagyon rétegigény és normál felhasználásra, játékos kártyákkal nem is túl jó a supportja.

    Arról ment itt a zavarosban halászás, hogy a cpu mellé majd nem pcie buszt tesznek, vagy hogy a gpu-t nem pcie-n kötik a rendszerre. Hanem valami öngyilkos terv szerint cpu-gpu integrált platformok lesznek minden gyártónál, semmi szabványos külső busszal.

    A valóság meg az, hogy az amd, pláne az nvidia hülye lenne kizárni magát a piacról ilyen butasággal. Az intelnek meg nincs komoly gpu-ja.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz azbest #87 üzenetére

    Intelnek egy 2080 super/ 3070 szintű kártyája lesz hamarosan. majd rá egy évre ennél gyorsabb. Nem tol ki más procigyártókkal, GPU gyártóval tol ki. AMD CPU mellé AMD GPu-t tudsz tenni vagy lasabb működéssel Intelt- Nvidiát. Magát részesíti előnyben a saját chipsetjeiben. Mióta tudsz egy AMD lapba más CPU-t beletenni? egyszerűen az mellett a PCIE megkerülésével valószínűleg sokkal gyorsabb és koherensebb terméket tudnak előállítani az MCM GPu dizájn beköszöntével.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • azbest

    félisten

    válasz b. #90 üzenetére

    előbb létezzen az az intel gpu, aztán majd beszélhetünk róla :D

    Teljesen valóságtól elrugaszkodott, amit írsz. Nem csak ultrabookok léteznek. Amd helyére azért nem tudsz más betenni, mert nincs más cpu gyártó, aki gyártana. Intel helyére meg azért nem, mert jogilag körülbástyázták anno és mert nincs más cpu gyártó, aki intel lapba akarna tenni bármit.

    x86 lapba meg azért nem teszel arm cpu-t, mert a firmwareket is le kell cserélni a komponenseken. De ha lábkompatibilis, akkor fw csere után működhetne. Igazából pont az kéne, hogy végre rendes, pécékben megszokott buszrendszerre tegyenek arm cpu-t és ne mobilokba butított, sdio meg más beágyazott buszrenszerekkel bénázzanak.

    A dedikált gpu és más külső bővítőkártyák, thuderbolt / usb4 nem szűnnek meg. És nem fog mindenki integrált gpu-ra átállni 1000w-os fogyasztással.

    [ Szerkesztve ]

  • arty

    veterán

    válasz Duck663 #6 üzenetére

    amugy mi akadályoz meg, hogy EU-n kívülre költözz? :D
    hjaaaaaaaa....

    [ Szerkesztve ]

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • b.

    félisten

    válasz azbest #91 üzenetére

    szerintem ez a valóságtól elrugaszkodott, amit írsz, de mindegy is .Nem ultrabookról van szó, hanem dekstop és professzionális, exascale vagy egyéb felhasználásról.
    Egyáltalán nem elrugaszkodott dolog, ez lesz a jövő, csak szólok, hogy ezt a gyártók így tervezik, nem az én fantazmagóriám.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • bunfi

    őstag

    válasz b. #93 üzenetére

    Desktop/professzionális felhasználásban azért nem rossz dolog, ha lehet bővíteni. Úgy emlékszem a trashcan MacPro emiatt sem örvendett nagy népszerűségnek. De az utódja - a nyomorult kereket leszámítva - igen hamar nagy kedvenc lett, annak ellenére, hogy nagyon drága.

    Ha kell bármilyen plusz teljesítmény, nem mindegy, hogy megrendelést kell írni (szép nagy számokkal) és levinni a raktárba a régit, vagy csak egy csavarhúzó + 30 perc az új kívánalmaknak való megfelelés. És akkor még nem beszéltünk olyan apróságokról, mint multi-monitor vagy rendelkezésre álló portok száma. Nem mindenki egy látványos díszt keres a recepcióra...

    Exascale szinten eddig is egyedi megoldások domináltak, ezután is ezek fognak. Egyébiránt ezen a szinten az ARM is köszöni szépen elvan, nincs rászorulva arra, hogy felvásárolják...

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #94 üzenetére

    A gyártóknak ez nem érdeke, hogy más termékét használd sem az hogy csavarhúzó és 30 perc alatt updatelj részben hardvert. Szerintem kissé naivan álltok ehhez hozzá, de majd a jövőben ki fog derülni minden.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Reggie0

    félisten

    válasz azbest #89 üzenetére

    Ja, nv karikat es powerpc procikat is :)

    NV-tol azert sok galadsag is kitelik.

    [ Szerkesztve ]

  • ergoGnomik

    tag

    válasz Reggie0 #96 üzenetére

    Power az a PowerPC nemde? A PowerPC a Power architektúra Motorola implementációja volt. Ma már csak beágyazott rendszerekben vegetál.

  • Cassi

    senior tag

    Őszintén szólva kicsit sem érdekel, milyen platformon futnak a szerverek, viszont égetően nagy szükség lenne egy nyílt és sikeres M1-szerű ARM-os PC-s kliens architektúrára, minél gyorsabban. De pont az NV-t nem igazán érdekli ez a kategória, ezért nem is lehet tőlük sok segítségre számítani.

  • Reggie0

    félisten

    válasz ergoGnomik #97 üzenetére

    De, csak meg a reflex van meg :) IBM-nel vegetalgat mostanaban.

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz ergoGnomik #97 üzenetére

    > Power ... . Ma már csak ..

    alapvetően IBM-es nagygépes technológia, amit nyíltá tettek
    kicsi piaci részesedés, de még ma is vannak.
    https://www.ibm.com/it-infrastructure/power

    Power ISA

    Anandtech: Hot Chips 2020 Live Blog: IBM's POWER10 Processor on Samsung 7nm

    Mottó: "A verseny jó!"

  • bunfi

    őstag

    válasz b. #95 üzenetére

    Naívan? Nem inkább a másik oldal áll hozzá gátlástalan módon? Én azért vagyok, hogy ők az életük végéig megéljenek a minimális fejlesztésekből? Az üres ígéretekből? Az elvett és majd visszaadott featureökből (lásd. iPad Pro)? Ha szerinted mi gondoljuk rosszul, hogy a fenti helyzetleírásnak nem kellene "a normális"-nak lennie, akkor javasolnék egy kis önrevíziót.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #102 üzenetére

    Üzletileg ez abszolút normális dolog versenyhelyzetben, profitorientált, tőzsdén lévő cégektől.
    Az üzleti morál és az üzleti érzék nem mindig kapcsolódik össze.z egy örök körforgás és az üzleti etikett, mint olyan már csak az egymástól való félelemben teljesül ki, nem az egymásra való tiszteletben, vagy a nagy közös jóban, erre értettem hogy ez naív hozzáállás szerintem. Nekem ez már megszokott a munkámból és a dohányiparban eltöltött 20 év miatt, ahol ennél durvább és etikátlanabb dolgok is történtek és történnek a mai napig.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #94 üzenetére

    "Desktop/professzionális felhasználásban azért nem rossz dolog, ha lehet bővíteni. Úgy emlékszem a trashcan MacPro emiatt sem örvendett nagy népszerűségnek."

    A trashcan macpro nem azért volt népszerűtlen, mert a user nem tudta bővíteni, hanem mert - az egyedi hűtés design-nak köszönhetően - a gyártó se nagyon. Így az évek előrehaladtával egyre rosszabb lett az ár / teljesítmény mutatója és nem tudták tartani a tempót a konkurenciával (pedig a megjelenésekor még nagyon is versenyképes volt).

    Amúgy ez egy rossz kelet-európai PC-s beidegződés, hogy a usernek kötelező turkálnia a gépben.
    Az USA-ban még a PC hőskorában (90-es évek vége, 2000-es évek eleje) is a brand gépek dominálták a piacot, azaz a user megvette a Dell, HP, Compaq PC-t fix paraméterekkel és ha később nagyobb teljesítményre vágyott, akkor eladta és vett egy jobbat. Egyedileg összelegózott PC-je javarészt csak a tuning fanoknak vagy a megszállott gamereknek volt, akik a piaci kínálathoz képest nagyobb teljesítményre vágytak és a szerelt PC jellemzően jóval drágábbra jött ki, mint egy brand gép.
    Eközben nálunk legfeljebb bankok meg állami cégek vettek brand gépeket, a plebs meg garázsboltokban böngészte az alkatrész árlistákat.

    Tehát ha a user nem tudja bővíteni a gépet, az legfeljebb egy szűk réteget érint, a többséget az érdekli, hogy a gyártónak elég széles termék kínálata legyen, hogy megtalálja a számára megfelelő ár /teljesítményt. Hogy aztán ezt a termék kínálatot a gyártó moduláris felépítéssel vagy különböző teljesítményű SoC-okkal oldja meg, az a usert nem különösebben foglalkoztatja, ahogy autóból sem a gyártástechnológia alapján válogatnak az emberek, hanem hogy melyik felel meg az igényeiknek és a pénztárcájuknak.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #54625216 #104 üzenetére

    Az egesz PC era az osszelegozasbol notte ki magat, pont az apple volt ami kilogott a sorbol, hogy nem volt kompatibilis semmivel es nem adott hozzaferest a hardverhez. Ugyhogy pont forditva van, mint ahogy gondolod.

  • Cassi

    senior tag

    válasz #54625216 #104 üzenetére

    Mindenből az ellenkezője igaz annak, amit írtál. A legtöbb brand géppel ügyesen átverik a vásárlókat, úgy, hogy azok észre sem veszik, B kategóriás, olcsóbb alkatrészeket tesznek bele, és nem teszik lehetővé, hogy azokat tetszőlegesen lecseréljék.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz Abu85 #78 üzenetére

    kicsit még le vagyok maradva az olvasással, de mindenkinek, aki a piaci részsedéstől fél, és attól, hogy a kutyának nem fog kelleni, mert nem ismert, nem reprezentált megoldásokat hozna az nvidia féle ARM:

    nvidiának saját szerverei, szuperszámítógépe van. elég a saját szervereit lecserélni a saját dizájnjára (gombokért, valószínüleg) és máris ott lesz a reprezentálható teljesítmény, kompatibiltás, és a bérelhető, kiadható fejlesztői (online) rendszer.
    bárkinek megmutathatja, aki kételkedik: "nesze, itt a szerverünk, ezt a teljesítményt tudja, nézd, még ki is próbálhatod, aztán ha tetszik amit látsz, itt és ennyiért tudod megvenni"

    remélem normáisan sikerült leírnom, itt olvasgatás közben kicsit összekavarodtak a gondolatok

    -

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #105 üzenetére

    "Az egesz PC era az osszelegozasbol notte ki magat"

    Jah, itt keleten valóban. Máshol viszont a legózást maguk a brand gyártók végezték, a user meg bement a boltba és vett egy Dell vagy CompaQ PC-t, legfeljebb megbeszélte az eladóval, hogy mennyi ram és mekkora hdd legyen benne, és soha az életben nem nyitotta ki a gépházat.
    Egyébként abban az időben nem csak az Apple volt zárt rendszer, a Commodore Amiga és az Atari is tartotta még magát a 90-es évek közepéig, a workstation kategóriát meg olyanok uralták, mint a Silicon Graphics, Sun, Dec és egyiket sem lehetett otthon legózni, szóval igazából a PC lógott ki a sorból a sok klón gyártónak köszönhetően (ami persze hosszabb távon nyerő stratégiának bizonyult).

    #106 Cassi:

    "A legtöbb brand géppel ügyesen átverik a vásárlókat, úgy, hogy azok észre sem veszik, B kategóriás, olcsóbb alkatrészeket tesznek bele, és nem teszik lehetővé, hogy azokat tetszőlegesen lecseréljék."

    És ez mennyiben támasztja alá azt, hogy:

    "Mindenből az ellenkezője igaz annak, amit írtál" ?

    Nem a gépek minőségéről volt szó, hanem hogy csak a home userek szűk rétegének van igénye a gép legózásra, így a bővíthetőség valójában nem a legfőbb prioritás ezen a piacon.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz azbest #87 üzenetére

    nem kell integrálni ahhoz, hogy a pcie megkerülésével, vagy átalakításával "kizárják" a többi piaci versenyzőt.

    AMDnek adott lenne minden ahhoz, hogy se nv, se intel kártyát ne tudj a lapba rakni.
    Intel már fejleszti a saját vga-ját, amivel majd képes lehet u.ezt meglépni.
    Nv meg....ott marad egyedül, és nyom egy 'quit game' gombot, mert nem lesz mibe beletenni a kártyáit.

    -

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #108 üzenetére

    Legózni? Mármint a komponensek cseréjére és a memória/háttértár bővíthetőségére gondolsz? Egy felületes google kereséssel is ennek az ellenkezőjét találtam: [link] Egyébként az IBM egy amerikai cég, ha jól tudom. Aki kitalálta és defacto szabvánnyá tette a "legózást".

    De hogy mondjak még érdekesebbet: Fairlight CMI, egy digital audio workstation 1979-ből. Azok ott csak nem bővítőkártyák!?

    #109GoldhandRent
    Habár nem túl valószínű a lenti feltevés, alapvetően lényegtelen, mert az NV akkor is alulmaradna a vázolt helyzetben, ha megvenné az ARM-ot, mert továbbra sem rendelkezne az x86-hoz licensszel.

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • Busterftw

    veterán

    válasz bunfi #110 üzenetére

    Es az otthoni usereknek hany 30.000 dollaros Fairlight CMI-je volt, amivel tudott legozni?
    Az OEM gepek PC eladasaibol egyertelmuen kiderul, hogy a tobbseg nem legozik.
    A DIY piac toredeke a PC piacnak, ergo nem sokan legoznak.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz bunfi #110 üzenetére

    pont azért kell neki az ARM, hogy ne kelljen x86-ot liszenszelnie
    ha ez a helyzet bekövetkezne
    aztán h minden jól megy, még jobban is jár az ARM alapú rendzserével, mint a többi az x86-tal

    -

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #110 üzenetére

    Az IBM nem azért találta ki a moduláris felépítést, hogy a userek n+1 gyártó random alkatrészeiből maguk pakoljanak össze frankenstein gépeket (ezt értettem "legózás" alatt), hanem a saját termékskáláját akarta flexibilissé tenni vele anélkül, hogy agyonbonyolította volna a gyártást.
    Azaz a user kérhette a gépet több rammal, egy vagy két floppyval, különböző méretű hdd-vel, stb. és ehhez nem kellett bevezetni egy másik termék kategóriát.
    A többi brand gyártó is így csinálta (és csinálja a mai napig): van egy termék listája, a megrendeléskor beállíthatod az egyéb paramétereket, mint ram, ssd, egyebek és onnantól annyi a dolgod, hogy kivedd a dobozból és használd. A brandek között max. annyi a különbség, hogy mennyire széles a termékskála és mekkora a paraméter választék.
    Tegyük hozzá, hogy a paraméterezés sosem a user kényelmét vagy a termék életciklus meghosszabbítását szolgálta, hanem a különböző piacok szétválasztását. Azaz ha a home usernek elég volt a 640kb ram, az autocad felhasználónak meg nem, akkor ugyanazt a PC-t minimális ráfordítással el lehetett adni az árérzékeny home- is és a jobban fizető workstation piacon is, csak a ram árát kellett jó magasra tolni. (Ezt csinálja az Apple is a ram és az SSD túlárazásával: szétválasztja a piacokat.)
    A modularitást tehát nem a userek, hanem a gyártók miatt találták ki.

    Az már ilyen balkáni kényszerhelyzet volt, hogy itt dzsunka alkatrészekből kellett gépet berhelni, mert az USA-ban domináns "out of the box" megoldások nálunk megfizethetetlenek voltak. (Az oroszoknál a home kategória a 90-es évek végéig még szarabb volt, ők ZX Spectrum klónokat gyártottak amolyan gmk alapon és arra portoltak Amiga játékokat. :Y )

    "Azok ott csak nem bővítőkártyák!?"

    Bővítő kártyák minden géphez voltak, Apple II-höz és Amigához is, de nem ez volt a kérdés, hanem hogy a user számára van-e előnye a moduláris design-nak. Valójában nincs, mert a gyártó belügyének tekinti, hogy ha ő adott paraméterekkel szeretné a gépet, akkor hogy oldja meg.

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #114 üzenetére

    Akkor szóljál légyszi a taiwani/kínai gyártóknak, hogy legyenek kedvesek k*rvagyorsan abbahagyni az alkatrészek gyártásat és forgalmazását, mert annó az IBM nem erre találta ki a dolgot.

    A workstation piacon a RAM árát nem mesterségesen tolják magasra, hanem ott ECC memóriát használnak, nem véletlenül. Az Apple pedig nem piacszétválasztás okán csinálja a háttértár és RAM felárat, hanem mert így tud profitot maximalizálni.

    A moduláris felépítésnek meg ugorjunk neki Occam borotvájával. Vajon azért létezik a moduláris dizájn, mert egy cég ötletét ellopták és saját maga ellen fordították. Vagy azért, mert a moduláris dizájnnal egy komponens meghibásodásakor/elavulásakor elég csak azt a komponenst cserélni és nem kell kidodbni az eszközt (#környezetvédelem)? Attól, hogy egy országban alapvetésnek tűnik valami, mert az emberek egy része dekadens és ostoba, szerintem nem a világ többi, "dzsunka" része a hülye. Lásd. manuális váltó, közegészségügy.

    #113 GoldhandRent
    Főleg ha a szoftverek is arra íródnak és nem x86-ra. Jelenleg pont ez a probléma az ARM szempontjából, hogy a több évtizedes fejlesztőmunka eredményeit nem szándékoznak minimális előnyökért újraírni.

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • azbest

    félisten

    válasz GoldhandRent #109 üzenetére

    Ha minden gyártó azonos forgalmat bonyolítana cpu-ból és gpu-ból is, akkor lenne ennek értelme. Nem hinném, hogy jól jönne ki bármelyik gyártó abból, hogy egyáltalán ne gyártanának moduláros alkatrészeket. Azzal elvesztenék egy vaskos szeletét a piacuknak. És mindhárom gyártónak egyszerre kéne olyan elborult irányba mennie. Ennek közelében sem vagyunk, csupán fantáziálás. Azt elhiszem, hogy sok apu is lesz, de azok mindig is korlátozottabb képességűek a különálló cpu és gpu kombinációknál. Hűtés és fogyasztás miatt is.

    Arról van csak szó, hogy ma már a full integrált apu / soc megoldások is képessek olyan teljesítményt hozni, ami belépő szinten jó. Cask nem mindenki ilyet akar.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #115 üzenetére

    "Akkor szóljál légyszi a taiwani/kínai gyártóknak, hogy legyenek kedvesek k*rvagyorsan abbahagyni az alkatrészek gyártásat és forgalmazását, mert annó az IBM nem erre találta ki a dolgot."

    Most direkt égeted magad az ilyen hozzászólásokkal, vagy őszintén jön?
    Szerinted az IBM marketingcsapata anno leült a mérnökökkel és megbeszélték, hogy figyi srácok, tervezzetek egy személyi számítógépet, de fontos, hogy taiwaniak és a kínaiak a mindenképpen el tudják majd árasztani a piacot az alkatrészeikkel töredék áron, hogy aztán a klóngyártók kiszoríthassanak minket a saját piacunkról. Egész biztosan így történt.

    Vagy esetleg az IBM a 80-as évek elején kitalált egy moduláris rendszert, amivel a termékét flexibilisen tudta paraméterezni úgy, hogy közben a lehető leghatékonyabban tudta gyártani.
    És mivel akkoriban olyan meghatározó szereplője volt az iparágnak, hogy meg sem fordult a menedzsment fejében, hogy a nyílt design-t ellenük fordíthatják.
    Egy iparági elemző fogalmazta meg pontosan az akkori helyzetet: az IBM azt hitte, hogy IBM PC-ket árul, holott azok valójában Intel-Microsoft PC-k voltak. (Egyedül a BIOS volt IBM termék, amíg a CompaQ egy ügyes jogi trükkel le nem másolta azt is.)

    "Attól, hogy egy országban alapvetésnek tűnik valami, mert az emberek egy része dekadens és ostoba, szerintem nem a világ többi, "dzsunka" része a hülye. Lásd. manuális váltó, közegészségügy."

    Meg a világ legerősebb gazdasága. Az emberek nem azért vettek(vesznek) az USA-ban brand gépeket, mert dekadensek és ostobák, hanem mert megtehetik. A legtöbb ember szerte a világon ha egy out of the box megoldást meg tud fizetni és cserébe nem kell szarakodnia vele, akkor azt választja.
    Vannak, akik bemennek egy márkakereskedésbe és vesznek egy autót, mások meg karambolos kocsikra licitálnak és utána évekig szerelgetik-tuningolják.
    Szerinted kik vannak többen?
    És aki márkakereskedésből vásárol az csak dekadens és ostoba lehet? Na ugye.
    A PC piacon sem más a helyzet.

    "A workstation piacon a RAM árát nem mesterségesen tolják magasra, hanem ott ECC memóriát használnak, nem véletlenül. "

    Az ECC és a normál ram ára között nincs akkora különbség, amekkorát a brand gyártók felszámolnak. De nem csak a RAM árakkal trükköznek, láttam brand gyártó szerver árlistáját, egy HDD tartó keret, ami egy darab hajlított fémlemez, 1500 dollár. Persze ha komplett rendszert vásárolsz, akkor ingyen van. Miért? Mert nekik nem éri meg, ha a vevő HDD upgrade-el kitolja a szerver élettartamát és nem komplett rendszert cserél a maintenance lejártával.
    De lehet 4 portos meg 8 portos fiber switch-et is venni, a 4 portoson is 8 csatlakozó van, csak a firmware-ben letiltanak 4-et. Ha upgradelni akarod, meg kell venned a licencet, ami drágább, mintha vennél még egy új 4 portos eszközt. És így tovább.

    "Az Apple pedig nem piacszétválasztás okán csinálja a háttértár és RAM felárat, hanem mert így tud profitot maximalizálni."

    Akkor most gondolkodj el egy picit azon, hogy mi a célja a piac szétválasztásának.
    Segítek: profit maximalizálás.
    Adott egy termék, ami az alap rammal és ssd-vel pont elég egy home usernek. Ugyanaz a termék félprofi-profi célokra is megfelelő lenne több rammal és SSD-vel.
    A home user költség érzékeny, egy adott összegnél többet nem költ a gépre, inkább keres ugyanannyiért más márkát, a profi viszont hajlandó többet fizetni a termékért, mert úgyis kitermeli az árát.
    Így az alapgép árát kevés rammal és ssd-vel alacsonyan tartják, a ram és ssd felárat pedig megtolják, így ugyanazzal a termékkel le tudják fedni a home és a profi igényeket is és mindegyik piacból ki tudják sajtolni a maximális bevételt.
    Azaz így maximalizálják a profitot.
    Ez nem az Apple sajátja, ugyanezt csinálja az összes brand gyártó is.

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #117 üzenetére

    Szarkazmus. Irónia.

    Tisztában vagyok vele, hogy miről beszélsz, de nem fogok még tapsolni is annak, hogy a kedves vásárlók fizessek meg mindent, miközben az említett brand gyártók a szarrágás magasiskolájával spórolnak minden létezőn az alkatrészektől a kínai rabszolgamunkásokig. Arról nem is beszélve, hogy a nekik nem éri meg címszó alatt még hülyét is csinálnak belőlem, mert nekem biztosan arra van szükségem, amit ők kitaláltak.

    Az autós példa rossz, mert nem karambolos autót veszek, hanem újat, csak én építem össze az igényeimnek/pénztárcámnak megfelelő alkatrészekből. Ami az autóval ellentétben még nem is olyan szerszám, idő és szaktudásigényes, mert hetedik osztályos általános iskolások meg tudták csinálni 1 db csavarhúzó segítségével, csak nekem bele kellett tennem némi energiát, hogy szerezzek egy hibás gépet és megmutassam/elmagyarázzal, hogy hogyan működik. Persze tudom a corporate greed szempontjából ez minősített bűncselekmény volt a részemről.

    Egyébként a világ legerősebb gazdasága (ha kérdések nélkül mérvadó metrikának tekintjük a GDP mutatót) éppen kezd önmagába roskadni, mert a fizetőképes kereslethez kellene valami, amiből fizethetnek a vásárlók.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • azbest

    félisten

    válasz #54625216 #117 üzenetére

    Ilyen része is lehet a törtnetnek, amit leírtál.

    Viszont üzleti felhasználásnál, üzleti sorozatú gépeknél inkább arról van szó, hogy 3 vagy 5 évig, elérhetőek alkatrészek / komplett ugyanolyan gép. Cégeknél fontos lehet a homogenitás, hogy ne kelljen sokféle különböző géppel foglalkozniuk. Vagy akár valamilyen plecsni is megkövetelheti, hogy csak a cég által bevizsgáltatott készülékek üzemeljenek, nem szabad másra cserélni.

    IBM-ék nem sejtették, hogy ennyire elterjedt lesz a számítógép. Viszont a pécé pont azért is lett elterjedt a korábbi gyártóspecifikus gépekkel szemben, mert szabadon másolható volt. Így rengeteg gyártó kezdte gyártani az alkatrészeket, klónokat.

    Szervereknél is az adja az új gépek drágaságát, hogy benne van több évnyi support és hogy fenntartanak alkatrész raktárat 5 évig. Viszont használt, gyártói élettartamon túli készülékek és alkatrszek meg sokszor sokkal olcsóbbak, mint a használt pécé és laptop gépeik. Azért mert, komoly helyre / éles környezetre nem veszik meg őket használtan, support nélkül. Viszont például fejlesztői környezeteknél simán töredékébe kerülnek a használt, gari időn túli szerverek és alkatrészek. Manapság is fut még sok reg/ecc ddr3 ramos második - harmadik generációs core2 magokra épülő szerver. S eléggé diszkont áron kapni alkatrészeket, ramot bele. Cserében persze, ha lerohad valami, akkor így járás.

    Meg persze az otthpni felhasználók számára nem opciók általában a szerverek, mert hangosak, sokat fogyasztanak, nagyok. Kínálat van, de a kereslet eléggé rétegigény.

    Szerintem egyébként nyugaton is megvan bőven a piaca az alkatrészből épített számítógépeknek. Ők elsősorban a piaca a sokféle külön kapható alkatrészeknek is. Viszont abban teljesen igazad van, hogy vastagabb pénztárcával azok nincsenek diy gépre kénnyszerülve, akik nem akarnak érteni a számítógépekhez, hanem csak használni akarják.

    És ugye az is benne van, hogy akinek drágább az ideje, vagy éppen nincs semmi szabadideje, azok nem akarnak barkácsolással foglalkozni. Keleten még mindig sokan képesek rengeteg időt elcseszni filléres spórolásokra, csak mert olcsó az idejük. Máshol meg megéri dolgozni és pénzt keresni helyette és szakembert / kész terméket megfizetni.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

Új hozzászólás Aktív témák