Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz ham_ #27 üzenetére

    Három kategóriában vásárolhatsz olíva olajat.
    1. Saláta és az étkezéskor ételbe öntött olaj. Ez zamatos hidegen sajtolt olaj ,viszont drága. Melegíteni nem szabad.

    2. Főző olaj. Ezt a kategóriát találod meg a multiknál olíva olajként. Szerintem ezt is csak a főzős végén szabad használni. A hagyma dinszteléséhez drága, de legalább az íze is eltűnik a főzés közben.

    3. Sütő (finomított) olaj. Ennek a füstölési hőmérsékletét felnyomják 210-220 fokra. Sok értelmét nem látom. Sütés közben nagyjából elmegy az íze. Egy bécsi szeletnek amúgy sem olíva ízűnek kell lennie. De legalább annyiba kerül mint a hidegen sajtolt olaj.

    A kommersz repceolajnak nagyon hasonló tulajdonságai vannak a sütéshez. Íze szinte semmi és jóval olcsóbb. Vannak ételek amikhez nem passzol az olíva olaj íze, ahhoz is repcét használunk.
    A repcéből is van hidegen sajtolt, minőségi termék, de azt nem erőltetem. Kevés ételhez illeszkedik az olaj saját íze.

    Napraforgó olajat nem használunk. Minden késztermék napraforgó olajat tartalmaz. Minden olajnak meg vannak a pozitív tulajdonságai. Nem érdemes leragadni egy olajnál.
    Mióta kapható, a kender olaj is bekerült az étrendbe. Salátaolaj jelleggel használjuk.

    Ha WOK olajak alkalmasak még sütéshez. Drágák, de legalább rövid ideig tárolhatóak.
    Aki sokat akar sütni, annak fritőzt érdemes használni. Kommersz olajjal max 180 fok.

    A hidegen sajtolt olajak max. hőfok táblázata.

    tökmagolaj nem melegíthető
    lenolaj nem melegíthető
    mogyoróolaj 130
    napraforgó 120-140
    vaj 160
    barackmag 160
    repce 170
    Olíva 160
    Argan 180
    Szőlőmag 200
    Kókusz 185

    A finomított olajak.

    vajzsír 200
    napraforgó 210
    repce 220
    olíva 220
    Kókusz 220
    mogyoró 230
    argán 250
    mustármag 254
    avokádó 261

    Finomított mustármag és argán olajjal még nem találkoztam.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák