Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BBorg

    tag

    A Starlink Mbps és ping tekintetében csak visszafogott lelkesedésre van okunk. Ha egy műholdon csak 2 terminál lóg (felhasználó+szolgáltató) annak nyilván a legjobb felhasználói élményben lesz része. Ha már van 200 terminál, akkor a sávszélességet lehet 200-zal osztani. Ha a jelnek 10 műholdat kell ugrani akkor azt a pinghez hozzá kell adni.
    Föld felszíne: 510072000km^2; legvadabb Starlink terv szerinti műholdszám: 42000;
    A Föld felszíne adatot korrigálom, mivel valószínű a műholdak pályáit optimalizálni fogják igény szerint. Legyen csak tizede a teljes Föld felszínnek amivel számolok: 51007200 km^2.
    51007200 km^2 / 42000 = 1 214 km^2 jut egy műholdra. Ez kb. Zala megye egyharmada. És a korrekció miatt a becslés nagyon jóindulatú.

    A másik dolog, hogy a műhold-műhold közötti lézerkommunikációra képes első darabokat még csak mostanában lőtték fel (szégyenlem, de nem találtam a forrásomat, úgyhogy ez utóbbi nem biztos). Ezekre vonatkozó késleltetési adatot még nem találtam. Pl.: mi van, ha 18 műholdat kell ugrani a jelnek? Van a fórumon, aki közelebbről ismer (elektronikus-> optikai-> elektronikus-> optikai)x9 rendszereket?

    Ha hosszútávon kihoznak egy adag műholdat 10 millió $ / 60 műholdból, akkor a teljes hálózat kerül majd 7 milliárd dollárba. Itt megint csak nagyon jóindulatúan becsültem, mert a Falcon 9-el kb 50 millióért árulnak egy utat (Cost per launch Reused: US$50 million ) + a műholdak + terminálok gyártási költségét nagyvonalúan figyelmen kívül hagytam. Tegyük fel hogy 10 évig tart egy műhold szolgálati ideje. 60 millió dollárt kellene beszedniük havonta (de inkább 600-at), hogy a dolog kapcsán szóba hozható legyen a fenntarthatóság. Ez mondjuk 600 000 felhasználót jelent, aki hajlandó havi 100 dollárt fizetni 11/5 Mbps - 60/18 Mbps internetért vagy 6 millió felhasználó, aki 10 dollárt fizetne 1/0,5 Mbps - 6/1,8 Mbs internetért. Ez így egész életképesnek tűnik. Csakhogy 10 milliós költséget feltételeztem 60 műholdanként. A cég saját becslését (300*60/10milliárd) alapul véve legalább 23 milliárd dollárba kerülne, nem 7-be. Vagyis minimum 30-50 $/hó 1/0,5 Mbps - 6/1,8 Mbs internetért.
    Gyanítom, hogy nem egyszerű havi díjas lesz és nem vérpistike fog rajta jútyúb videókat feltölteni. Viszont vérpistike first person shooter latency problémájának megoldásában szerepe lehet, ha a szoftverek és internet szolgáltatók is ki tudják szűrni a játékvezérlő jeleket és át tudják terelni Starlink-re, esetleg vérpistikénél a saját starlink terminálra mondjuk 5 kbps terjedelemben. Ez utóbbi megoldásra vérpistike mellett még lehet, hogy én is vevő lennék kb havi 5 $ magasságban, ha működik és ha hatékony.

Új hozzászólás Aktív témák