Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz demagóg #32 üzenetére

    De elég könnyű meghatározni. Rendszeresen (1-2 hetente vagy havonta) nézed a SMART-ot, az írja a healh/remaining life értékeket, meg az írásmennyiséget. Egyszer csak bedöglik az SSD, már a BIOS-ban sem látszik. Te pedig pl. egy hete nézted, hogy a TBW értéknek a 10%-át se érted el, health is 90% fölött volt. Akkor szerinted hirtelen elfáradt a NAND? Szinte mindig a vezérlő döglik meg, sokkal előbb, mint hogy a NAND képes lenne ténylegesen kifáradni. Ezt onnan venni észre, hogy hirtelen makkan meg, tegnap még jó volt, ma bekapcsolva meg se mukkan, BIOS-ban sem látszik. Ha a NAND fárad el, akkor annak fokozatos jelei vannak, belassulások, lagok, SMART-ban is látszanak hibák, egyre növekedő mértékben, és ehhez korrelálni fog az írásmennyiség/health is. Az esetek elsöprő többségében világosan lehet tudni, hogy melyik döglött meg.

    Szerintem vegyetek egy SSD-t, és először tapasztaljátok ki, hogy mennyit bír ténylegesen. Nem 10 éves cikkek alapján, amikben még kímélgetést írtak, meg korai halált jósoltak, hanem saját SSD-n nyomon követni. Látni fogjátok, hogy se a TLC-től nem kell tartani, se a TBW-t nem kell nézni, utóbbi nem átlagos felhasználásnál fontos csak. Szerintem itt a topikban sincs olyan senki, akinek a 600 TBW ne lenne elég, nem hogy 1800 TBW-re lenne valaha is szüksége. Persze, lehet utóbbit is venni, de átlag felhasználásnál fölösleges pénzégetés, mert a vezérlő mindenképp kimúlik x idő alatt, de te addig nem tudsz 1800 TB írást kivenni belőle. Akkor se, ha egész nap letöltöd az egész internetet. Max. ha valami speciális progival írod csúcsjáraton egész nap, mondjuk RAM drive-ből másolsz rá folyamatosan.

    Az emberek már évek óta vesznek TLC-s SSD-ket, és nem találkoztam még olyannal, aki normál felhasználásnál szét tudta volna írni. Max. csak speciális esetek voltak, mikor egy írási kergekórt kapó bugos progi írta folyamatosan (pl. egy keyboard figyelő progi vagy bugos böngésző), és a felhasználó már csak túl későn vette észre a rendellenesen sok írást, de ez ritka, és rendszeres SMART követéssel teljesen kivédhető.

    Azt még értettem, hogy régen, sok éve még babonaként féltek ettől az emberek, míg egyáltalán nem volt SSD-jük. De ma már megfizethető, ki kell próbálni, nem innen-onnen, elavult sokéves cikkekből összeollózott találgatások alapján jósolgatni.

Új hozzászólás Aktív témák