Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz .mf #15 üzenetére

    "Már megint csak egy lenéző, kioktató "ez egyszerű fizika" bármi konkrétum nélkül. "

    Leírtam a konkrétumot:

    "Minél közelebb van a műhold a Földhöz, annál jobb a késleltetés és az adatátvitel, de annál kisebb területet tudsz egy műholddal lefedni, ezért annál több műholdra van szükség."

    Ha szerinted ez nem így van, akkor kíváncsian várom az ellenérveket, a "Musk fanatikusok" hangulatkeltő megjegyzésekkel nem nagyon lehet mit kezdeni.

    "Alternatívának pont jön a OneWeb és a Kuiper, akik töredék-akkora műholdflottával, azaz kisebb költséggel szolgáltatnak, tehát simán alámennek a Starlinknek."

    A OneWeb teljesen más szolgáltatást nyújt teljesen más piacra, mint a Starlink, de ha mindenáron össze akarod hasonlítani a kettőt, a kisebb költség nem nagyon jön össze:

    34 Oneweb műhold fellövési költsége (Szojúzzal): $46 millió, azaz $1.41millió per műhold
    60 Starlink műhold (Falcon 9): $28 millió, azaz $467000 per műhold
    Oneweb műhold ára: $1 millió
    Starlink műhold: $450000

    Egy OneWeb műhold kapacitása: 8 Gbps
    Egy Starlink műhold kapacitása: 20Gbps

    Azaz OneWeb: $300000 / Gbps
    Starlink: $45000 /Gbps

    Ez a jelenlegi helyzet.

    A jövő:

    Ha a Spaceship elkészül (1 max. 2 év), akkor egyszerre 400 műholdat tudnak pályára állítani kb. $10 millióból. (A cél 700 műhold $2 millióból, de számoljunk a minimummal.)
    Azaz egy műhold kilövése $25000-be fog kerülni.
    A Starlink műholdakat sorozatban gyártják és a jelenlegi cél, hogy a költségeket a jövőben megfelezik, de számoljunk $250000-el.
    Így a Starlink költsége $13500/ Gbps lesz műholdanként. A $300000-el szemben.

    Hogy egyébként a Starlink több műholdat lő fel az egyben több ügyfelet is jelent (mivel kevesebb usernek kell ugyanazon a sávszélességen osztoznia), azaz nagyobb piacot tud elérni, ezért számoltam per műhold költségekkel.

    Ami a Kuipert illet:

    Jelenleg nulla darab Kuiper műholdat lőttek fel és a következő 1-2 évben ez nem is nagyon fog változni.
    Eredetileg Blue Origin New Glenn rakétákat használtak volna, de a New Glenn fejlesztése késik (2017 volt a céldátum, de 2023-nál előbb nem lesz belőle semmi).
    Az Amazon az ULA-től akar rakétákat venni jó drágán, de az ULA már eladta a teljes kapacitását és a következő generációs rakétája a Blue Origin B-4 hajtóművére vár, aminek a fejlesztésével szintén késnek.
    Azaz a Kuiper egyhamar nem lesz konkurenciája semminek.

    "Egyrészt ezek nem parkolnak, hanem 28000 km/h-val száguldanak, kétóránként megkerülve a Földet, egymás pályáját keresztezve."

    Ez részletkérdés, mert a műholdak közötti távolság attól még nem változik, a kérdés pedig az volt, hogy mekkora lesz az égen a műholdak sűrűsége. A parkoló autó analógiát csak azért használtam, hogy érzékeltessem a méretarányokat.

    "Másrészt nem csak 60000 műholdról van szó, már most közel egymillió 1-10 cm-es űrszemét-darabka kering fent, ezek már elég nagyok ahhoz, hogy egy műholdat roncsoljanak, további darabokat törve le, vagy meg is semmisítsék a műholdat, és ezzel több ezer új darabka repdessen össze-vissza."

    Az űrszemét problémának semmi köze ahhoz, hogy egyébként egy konstelláció hány műholdból áll, mert ennyi erővel egyetlen műholdat sem szabadna fellőni. A LEO pályán keringő műholdakból pedig nem lesz űrszemét, mert az életciklusuk végén elégetik őket a légkörben.

Új hozzászólás Aktív témák