Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz greenity #17 üzenetére

    Nem vagyok sem táplálkozás- sem edzés-"tudós", a következőek mind csak az én szubjektív véleményem amelyek saját tapasztalaton / tévképzeteken alapulnak:

    -(1)Ahhoz, hogy fogyj nyilván szükséges, hogy hosszú távon több kalóriát égessen el a szervezeted mind amennyit beviszel. A SR szerintem biztosan nem fog segíteni kalóriakontrol nélkül. Amiben segíteni fog:
    -Hiába csökkented (ésszel) a kalóriabevitelt, nem engedi hogy takarék üzemmódba kapcsoljon a szervezeted.
    -Segíti égetni a kalóriákat
    -Mivel kíméletes az ízületekhez, ezért gyorsan tudsz fejlődni (az izmaid erősödésének nem kell az ízületeidet bevárni) és felgyorsítani a pozitív hatásokat.

    És most jön a csavar:

    -(2)A szervezeted alkalmazkodik az edzésmunkához. Az én meglátásom szerint kétféle igazán különböző edzés van:
    -(a) amit saját testsúly ellen végzel //futás, kerékpár, fekvőtámasz, húzódzkodás, sziklamászás, aerobic, trx etc
    -(b) amit nem saját testsúly ellen végzel //tipikus body building gyakorlatok, Spinracing (!!!)

    A különbség kicsinek tűnik, de óriási. Ha saját testsúly ellen végzel gyakorlatot akkor a szervezet részéről a gyakorlathoz való alkalmazkodás úgy néz ki, hogy az izom hatékonysága valamelyest növekszik miközben a testtömeg csökken (ez adott esetben izomtömeg csökkenést is jelenthet).

    Ha nem saját súly ellen végzel gyakorlatot, akkor a szervezet részéről az alkalmazkodás úgy néz ki, hogy ahol a szűk keresztmetszetek vannak oda izmokat épít. Az izom hatékonysága persze növekedhet, de a prioritás a szervezet számára az izomtömeg növelés. Az, hogy a zsírtömeged növekszik-e vagy sem (ha nincs kalóriaszűke) édes mindegy a testednek a gyakorlat elvégzése szempontjából, hiszen a zsírtömeg nem akadályoz a feladat elvégzésében.

    És valóban:
    A Spinracingnek a lendkerék illetve az azt fékező ellenállás elleni tekerés a lényege, a karmunka csak kis ráadás. Mégpedig az, hogy mennyire keményen tudod te tekerni azt a fékezett lendkereket csupán minimálisan függ attól, hogy mekkora a zsírtömeged. Én amikor SR-eltem rengetegszer gondoltam rá edzés közben, hogy ha most a hasamon hirtelen megjelenne +10Kg tömeg (zsír) azzal sem menne érdemben nehezebben a dolog, de ha elveszítenék hirtelen 3Kg zsírt és mellé 2 Kg izmot akkor bizony érezhetően visszaesett volna a SR teljesítményem, holott utána tuti jobban ment volna a futás meg kb minden saját testsúlyos gyakorlat.

    Ugyanígy saját testsúlyos gyakorlatnál, ha nem is növekszik az izmod, minden egyes kiló elvesztése könnyebbé teszi a gyakorlatot.

    Szóval én úgy gondolom, ha kalóriaszűke van akkor a spinracingelő szervezete is nyilván elkezdi bontani a zsírt, nem nyúl az izmokhoz, de ha nincs kalóriaszűke, akkor ami kalóriabevitelt kicsikar tőled a szervezeted annak egy részéből izom lesz és hogy felugrik-e mellé zsír vagy sem, az a szervezetednek édes mindegy, mert nem hátráltatja.

    Az a gyanúm (nem tudtam magamon igazából megfigyelni, mert a SR-korszakomban már nem figyeltem a kalóriabevitelre semennyire, mondjuk ez is árulkodó...) hogy ha SR-elsz sokkal jobban fogja a szervezeted kívánni-követelni az energiát mintha saját testsúly ellen dolgoznál, mert a szervezet érzi, hogy a legjobban úgy javíthatja a teljesítményt, ha izmokat épít nagyüzemben. A szervezeted nem csak az elégetett kalóriákat akarja majd pótolni, hanem izmot is akar építeni, ha pedig felugrik mellé pár kiló zsír, az kb érdektelen.

    Ezzel szemben például egy (közép-, hosszútáv) futónak alig-alig kell izmot építenie, inkább csak a kalóriákat pótolni, a szervezete nem fog égni a vágytól, hogy izomtömeget növeljen és feltételezem nem fog ingereket küldeni kajaidőben a menzán, hogy a futó márpedig azt a féldisznó-sültet szedje le a pultról, mert az kell az izomnöveléshez.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák