Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Silenzio

    addikt

    válasz androgay #65 üzenetére

    "Nem igazán értem, miért szidja mindenki az s10 kameráját: brutálisan jó mozgóképet vesz fel (exynos-al, s már az s10e is)"
    Azért nem mindenki. De én speciel nagyon. Két Samsung telefonnak is szavaztam bizalmat az elmúlt 9 hónapban, de ennek vége, nagyon meg kell lepniük ahhoz, hogy ne iPhone, Pixel vagy esetleg Huawei legyen, és ezt jórészt épp a mozgóképre alapozom.

    A tiéd egy laikus véleménye. Boggal privátban volt egy vitánk, amiért kifelejtette az S10 cikkből, hogy kivették a manuális videómódot Pie-nál minden készülékükből. A cikk AliceWake neve alatt ment, de a multimédiás részt Bog írta. Bog azzal érvelt, hogy annyira kurvajó a kamera, hogy nem is kell bele pro mód. Az is egy laikus véleménye, ráadásul baromság, semmi sem pótol egy profi módot, ahogy a robotpilóta sem tudja a pilótát, mert nem arra való. Ezek a kamerarendszerek és a szoftvereik a legapróbb mozdulatra megváltoztatják az ISO-t, színhőmérsékletet és a kontrasztot. A cél az, hogy minél jobb legyen az adott frame, de a végeredmény egy folyamatosan változó, sötétedő világosodó, önmagát modulálgató szar, ami amatőrnek hat. Forgattam egy filmet iPhone-nal, egy nő közeliben elhaladt a kamera előtt. Az egyik snittben lockolva volt az ISO és a kontraszt is, egyedül a színhőmérséklet nem. Mikor a csaj elsétált félközeliben, a szoftver olyat csavart a beállításokon, hogy ha nem fekete-fehér lenne az output, az emberi civilizáció végéig sem javítom ki vágóprogramban.

    A brutálisan jó (első blikkre jól kinéző) mozgóképről csak annyit, hogy az S10-et használva gyári appal, délután 5-kor, felhős időben, erdőben a szenzor nem tudta értelmezni a sok zöldet, és minden összemosódott mindennel. Egy pointillista, vagy jobb indulattal impresszionista "izé" lett a kamera előtti térben lombkorona, részletek helyett. Ígértem egy pár helyre betenni Drive-on, szerintem ide is beillesztem. Mondjuk holnap fel tudom tölteni. Este, szuperstabi módban, esti fényekben a SonyEricsson K750 QCIF videóminőségét hozta 2005-ből. A munkahelyem egy neonnal bőségesen kivilágított csarnok, ahová két oldalról jócskán besüt a nap. Amikor egy csajt exoskeletonba tettünk, hogy tesztelje, S10-zel kameráztam. Jóval kásásabb a kép, mint ha az iPhone-nal kamerázok itt ugyanabban a napszakban, pedig az S10 fényérzékenysége jóval jobb. MIÉRT?!
    Persze mindenre van megoldás. Igényes amatőr és kíváncsi profi (Soderbergh tavaly iPhone-nal forgatott nagyjátékfilmet) 3rd party apphoz fordul. Széles körben a Filmic Pro számít az egyik legjobbnak, ill. az a leginkább elterjedt. Én az S10-zel pontosan két hétig szkanderoztam, de nem nyertem. Magyarázkodás helyett íme egy videó., 30 fps-ről 24-re lekonvertált (filmformátum) anyag. Szerintem elég jól látható a probléma, főleg 1:24-nél. A mozgás nem folyamatos, és szellemképes. 60 fps-nél ugyanilyen frame dropok jelennének meg. Érdekes módon IOS-nél ilyesmi nem jelentkezik. :U

    P30 Pro esetében széles körben elterjedt, hogy 4K-ban sincs meg a 30 fps, kidobálja a frame-eket. Valójában a Samsung is ugyanezt csinálta mindegyik 3rd party appal, 60 fps-sel is, ezért, és a pocsék üzemidő miatt adtam el. A Filmic Pro csapata amúgy mindent korrekten leprogramozott, 1-2 frissítéssel minden kamerát támogatott az S10-en, tudta a f1.5-f2.4 váltást, de a szaggató mozgást nem tudtam felszámolni semmilyen felbontásban, semmilyen képminőségi beállítások mellett. Bár asszem 720p-ben jobb volt.
    A P30 Pro számomra még nagyobb csalódás. Az Open Camerával kiváló minőséget kaptam remek stabilizálással, de mivel Camera2 API fícsöröket nem(!) támogat, se fókuszálni, se ISO/kontrasztot állítani nem tudsz. Egy Androidos telefont, ami a Huawei különutaskodása miatt a C2 API áldásait nélkülözi (2 éve már sztenderd volt, könyörgöm) a legjobb kameraképességekkel megáldott mobilnak titulálni óriási baklövés. Ami ilyesmit leír (sokan, sok helyen), az alapszinten sincs tisztában az Android által lehetővé tett kameraképességekkel, és azok programozási hátterével. Videóban még manuális fókuszállítást se tud a teló. A Huawei telefonok pár héttel ezelőttig semmilyen stabilizálást nem tudtak a Filmic Pro-ban, míg az S10 az Open Camera alatt nem tud stabilizálást. Szerintem ezzel elég jól össze is foglaltam az Android rákfenéjét, a kompatibilitást.

    Egy mobillal fotózol, videózol? Fogd fel, hogy a végeredmény titka 50% hardver, 50% szoftver, és az Android, főleg ha nem vanilla, ebben súlyosan le van ebben maradva az IOS-től. (moddolt Google Camerával lőttem a legjobb fotókat és videókat S10-zel is - ezért nem off topic a hsz.) A mobil újságírás (főleg itthon) egyszerűen nincs azon a színvonalon, hogy a valódi képességeket is ki tudja elemezni, és talán igény sincs rá, ezért maradnak meg a point & shoot színvonalon. Maradnak a fórumok. Én viszont úgy vagyok vele, hogy ha létezik elérhető áron olyan mobil eszköz, ami mindig nálam van és jobbára kivált egy kamerát (van videokamera, DSLR, minden lóf@sz van, de egy plusz kamera az egy plusz kamera forgatásnál akkor is, ha az egy telefon), akkor azt veszem, mert az automata mód csak arra jó, hogy felvedd, ahogy kivered, vagy ahogy a gyerek Fifikével, a pudlival játszik a kertben.

    És akkor zárszóként ejtsünk pár szót a mobiltesztelés atyaúristenének kikiáltott DXOMarkról. Lenyűgöző laboratóriumi körülményeket hoztak létre, és fotózásban nagyon alaposak, de lássuk be, a mozgóképhez nem értenek, ezért is sikkad el olyan gyakran a tesztjeikben.

    A Samsung akkor rúghat ismét labdába az igényes közönségnél, ha visszateszik a pro módot és tesznek bele bitrate beállítást. A Huawei-nek ugyanezt javaslom.

    https://pte3d.hu - 3D nyomtatás, 3D szkennelés, anyagvizsgálat, VR

Új hozzászólás Aktív témák