Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • weiss

    addikt

    válasz D1Rect #99 üzenetére

    Anyuék régen ott szárították a diót + paprikát :)

    I did nothing, the pavement was his enemy!

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz Pistiboy88 #95 üzenetére

    nem azt irtam, hogy nincs előnye csak veszit belőle mert 24ft helyett37ft-al kell etetni

    aztán egy random 80l-es bojlert tud az ember venni 20ezerért is akár te pedig beletettél előre 150ezret. És a tiedben a sima bojleres kopórészek mellett ott van egy höszivattyú is ami azért nem feltétlen az örökélet meg egy nap főleg egy olasz terméknél és gariidőn túl (ahogy nézem ez 3 év ennél) kb gazdasági totálkár a meghibásodása.

    ps. nekem a szárítógépem hőszivattyús, az előző 3 év garis volt, 3,8 évet ment akkor döglött be a hőszivattyúja, pont azon a határon volt, hogy éppen nem volt már ráfizetés a höszivattyú felár.

    [ Szerkesztve ]

  • UnA

    Korrektor

    válasz weiss #98 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy ne legyen padlás, hanem azt, hogy ha nem szükséges, akkor ne legyen plusz lakószint.

  • weiss

    addikt

    válasz UnA #103 üzenetére

    Persze, értem, csak padlásos új házat én már nem látok. Vagy emeletes vagy egyszintes padlás nélküli. Gondolom minél olcsóbban akarja mindenki megúszni.

    I did nothing, the pavement was his enemy!

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz weiss #104 üzenetére

    padlás az mindenképpen van ha nem lapostetős az egyszintes, max nincs kialakítva feljáró.

  • domerator

    veterán

    válasz razorbenke92 #97 üzenetére

    "- Bemegyek kezetmosni, kinyitom a csapot, kazán letekeri a gázórát a falról, folyik a hidegvíz. Általában mire elkezdem érezni a langyosat, már kezetmostam.
    - Az feleségem mosogatás közben nyit-zár-nyit-zár. A kazán ki-be-ki-be....."

    Ezt én is meguntam, kazán után a melegvíz ágba bekerült egy bojler, a kazán bekapcsolásához meg egy 70 másodperces késleltető. A kazán ki-be kapcsolások száma szerintem a tizedére esett vissza, a kényelemről nem is beszélve.

    A fő témához: anyósnál 10+ éves 2,5-ös Daikin teljes csendben teszi a dolgát, csak ajánlani tudom, aki meg tudja fizetni (mi LG-t vettünk tavaly)

    Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

  • b.

    félisten

    válasz weiss #94 üzenetére

    Azon kívül hogy olcsóbb egy ilyen ház kivitelezése négyzetméterárra levetítve igazán más előnye nincs, csak hátránya szerintem. :(
    van padlásrész ezeknél a típusú házaknál mint az enyém, sőt, kéménytisztító nyílás is került oda, ez miatt kötelező oda feljárót és járható megközelítési útvonalat is biztosítanom.
    a felső lakótér fölötti rész egy padlásrész amit lehet járhatóvá és pakolhatóvá is tenni ha akarnám lehetne raktártér, meg szinte az összes ilyen típusú ház, mint az enyém, ilyen. egy padlásfeljáró kell ( nekem az emeleti folyosó lépcsőjéről nyílik), tipikus amerikai horrorpadlás feljáró :DDD
    Így talán jobban látszik a jobb oldali metszeten:

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • weiss

    addikt

    válasz b. #107 üzenetére

    Mindig is ilyet akartam, de azt hiszem a topik sikeresen lebeszélt :D Viccen kívül nagybátyámnak van hasonlója, de sosem panaszkodott.

    I did nothing, the pavement was his enemy!

  • Lenry

    félisten

    válasz nuke7 #4 üzenetére

    az én házam 118 nm, könnyűszerkezetes, földszintes.
    a villanyszámlám 6.000 köré mérséklődött, mióta lecseréltem a home servert egy újabbra.
    a gázszámlám az a másfél év alatt, amióta ott lakunk talán két alkalommal volt több, mint 10.000 Ft, turbós kombikazán, padlófűtés, egy programozható termosztát kapcsolgatja a fűtést amikor nem vagyunk otthon.

    durva, hogy a cikkíró kolléga 15 éve épült házának hőszigetelése ennyivel rosszabb lehet, mint egy mai építésű esetében...

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • ericssonfan2

    tag

    válasz domerator #106 üzenetére

    Ez nagyon jó ötlet, hogyan lehet megoldani ezt a késleltetést a kazán beindulásában?
    Az én feleségem is folyamatosan nyit-zár-nyit-zár, nem bírom leszoktatni róla...

    "A music lover listens to music with his sound system. An audiophile listens to his sound system with music."

  • b.

    félisten

    válasz domerator #106 üzenetére

    Erről tudnál írni? A bojler puffertartályként üzemel?

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • domerator

    veterán

    válasz b. #111 üzenetére

    Este tudok irni rola

    Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

  • válasz ericssonfan2 #110 üzenetére

    + b.

    A kazán szervízmanualjában benne kell hogy legyen. Nálam Ariston Genus One kazán van, szintén be van állítva a késleltetés, és a régi Hajdu maradt pufferként utána (úgy volt, hogy a kombi kazánra váltás után levesszük).

    A jelenlegi állapotban a villanybojler 50 fok körül kapcsol be, a kazán 60 fokos vízzel pótolja a hideg ágon 90sec átfolyás után.
    Ami ezzel így számomra problémás:
    - Ha 95-secig folyik a víz, akkor ugyanúgy fölöslegesen kapcsolt be 5 secre, és mehetett volna 90sec-ig hasznosan. Nyilván jövőbe nem látni, és így lehet a legtöbb rövid impulzust elkerülni.
    - A fürdéseken kívül ritkán haladjuk meg az időtartamot, így gyakorlatilag csak akkor van haszna a gázzal előállított melegvíznek, amikor sok vendég van, és nehezebben fogy ki a melegvíz a bojlerből.

    Amit szeretnék megvalósítani:
    - A) A kazán elvileg tud kezelni puffertartályt, egy beállítás, és egy megfelelő termisztor bekötése szükséges. Ebben az esetben a kazán nem instant a kimeneten próbálja megváltani a világot, hanem a pufferhez képest. Tehát ha 60 fokos víz a target, és a puffer 58, akkor meg sem indul, ha pedig igen, akkor arányosan melegített vízzel pótol.
    Ezzel viszont továbbra is probléma, hogy ki-be kapcsol, illetve csak fűtőszállal, vagy keringetővel használható, mert ha 120 liter víz kihűl a pufferben, akkor abba kénköves poklot is pumpálhat, akkor is sokára lesz 60.

    - B) A puffer(bojler) termosztátjára egy váltószelepet kötnék, ami amikor "fűtést" igényel, akkor a kazántól hívná a melegvizet, egyébként meg azt megkerülve.
    Ezzel a probléma, hogy sokszor a fűtőszál már akkor kapcsol be, mikor megállt a vízfogyasztás. Illetve ez is ki van szolgáltatva a ki-be kapcsolásnak.

    - C) Ugyancsak váltószeleppel és átfolyásérzékelővel elérni, hogy akkor adjon a kazán melegvizet, amikor a zuhany/kád csapja nyílik.
    Probléma, hogy a rendszer ugyanúgy ki van szolgáltatva a fűtőszálnak a napközbeni fogyasztás miatt.

    - D , a jelenleg befutó, de meg nem valósított)
    A bojler termosztátjáról, vagy külön vezérlésről egy HMV keringető bekapcsolása. Amikor a bojler maga alacsony hőmérsékletet érzékel, akkor elkezdi átforgatni a vizét a kazánon. Ezáltal a fűtőszálnak besegít a gázkazán. A segítség jelentős. Míg a bojler 20->60-at kb. 4 óra alatt ér el (azt hiszem a gyári adat 20-80 @ 7.5h) addig a kazán minimálisan lassítva az átfolyást szimultán adja a melegvizet, amivel néhány tíz perc alatt megtölthető a bojler.
    Ez azért is jó lenne, mert a vízpótlás a hálózatról mindig közvetlenül a pufferbe érkezne, ezért a kazán átfolyás szabályzása nem sz.patna, és mindig megfelelő nyomás lenne. Emellett aztán lehet tovább trükközni, például kisebb teljesítményűre cserélhető a fűtőszál.

    [ Szerkesztve ]

    Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

  • válasz Lenry #109 üzenetére

    bocsi hogy külön tettem, a másik kicsit hosszú lett
    Ennél a rezsi témánál egyébként fontos változók vannak szerintem. Nekünk a gyerek születése óta duplázódott a rezsink, mert:
    - Folyton van otthon valaki, ami télen magasabb napközbeni hőmérsékletet kér, amire rájön a folytonos ajtónyitogtatás.
    - Azóta reggeltől estig folyton meg a mosógép, szárítógép.
    - A napi egy talán főzés, inkább kajamelegítésből lett napi legalább egy főzés, és két melegítés.
    - Ezek mellett a szórakoztató elektronika, és az energiatakarékos lámpák napközbeni használata már eltörpül, még ha duplázódnak is.

    Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

  • Lenry

    félisten

    válasz razorbenke92 #114 üzenetére

    igaz, én gyerekkel nem számoltam :R

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • #43680768

    törölt tag

    Lehet mar írták, de mivel a levegőt futod a klimaval igy a hoerzeted ha nem megy a klima erosen romlik.
    A felmelegitett tehetetlen vizben tobb hot tudsz tarolni mint a levegoben, nagyobb suruseg miatt, mas típusú hoerzetet ad. erdemes vegyesen hasznalni a kettot, atmeneti idoben klima hidegebb idoszakban 1-2 orat jaratni a futest pld hajnalban termosztat felprogramozassal megoldhato.
    Valamiert a falakat mindig konnyebb vizes vagy barmilyen kalyhas megoldassal felmelegiteni.
    Gondolom a kibocsajtott egyeb hosugarzasok miatt.

  • domerator

    veterán

    válasz ericssonfan2 #110 üzenetére

    Na itt vagyok.

    Utánam razorbenke92 leírta a lényeget, nálam annyi a különbség, hogy az én kazánom (Beretta Smart turbo) nem tud késleltetést, így saját késleltető áramkörrel kerültem meg az áramláskapcsolót.
    A bojler 30l Ariston (eredetileg 50l-est akartam, de párom ellenkezett, hogy túl nagy lesz a fürdőszobába) és ez a 30l még egy normál zuhanyozáshoz is elég.
    Nálunk elég kicsi a víznyomás, szóval a késleltető kb. 70 másodperce alatt korántsem ürül ki a bojler melegvize és kb a zuhanyozás félidejében bekapcsol a kazán és onnantól melegvízzel táplálja a bojlert.
    A kényelem összehasonlíthatatlan: az elöblítek egy poharat, elzárom, utána elöblítek 2 tányért... stb. mutatványok már nem járnak a kazán kapcsolgatásával és természetesen mivel a bojlerből jön a víz, a rövid használatok alatt nem hűl vissza, mint amikor a kazán leáll-újraindul. Nem beszélve a fűtési időszakról, ezek a rövid melegvízhasználatok nem szakítják meg a kazán fűtési ciklusát.
    Nyugdíjas víz-gáz-fűtés mester ismerős mondta, hogy ha ezt tényleg így csináltam meg, akkor a kazánom nagyon sokáig fogja bírni meghibásodás nélkül.
    Közel 2 és fél éve megy így a rendszer és lekopogom... nagyon bevált!

    razorbenke92 is írta, hogy előfordulhat, hogy pont a kazán bekapcsolása után (70 mp-en túl) lesz elzárva a csap és lesz egy rövid ki-be kapcsolása a kazánnak, de ez benne van, ezt nem lehet kivédeni (lehet valami extrém bonyolult rendszerrel), így is rengeteg "felesleges" ki-be kapcsolást véd ki ez a mód. A megoldással járó másik körülmény, hogy a rövid, kazán nélküli melegvízfogyást a bojler fogja visszafűteni, ami drágább, de a mérleg másik oldalán a kényelem és a kazán kímélése többet nyom nálunk a latban. :K

    Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

  • ericssonfan2

    tag

    válasz domerator #117 üzenetére

    ...és razorbenke92, kösz a leírást!

    Valahogy utánajárok, hogy a saunier duvalunkat (combitek f24) is meg lehet-e így hackelni :F

    "A music lover listens to music with his sound system. An audiophile listens to his sound system with music."

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz domerator #117 üzenetére

    Nem lenne egyszerűbb (bár kevésbé univerzális de a felesleges elindítás nagy részét így is kiszűri) a mosogató alá betenni egy 5-10literes bojlert és arról megoldani a mosogatóhasználatot a kazán teljes kihagyásával?

  • domerator

    veterán

    válasz arnyekxxx #119 üzenetére

    A furdoszobaban is elofordul azert szakaszos, rovid ideju melegvizhasznalat, a kialakitassal jaro munka meg ugyanannyi mindket esetben.

    Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz domerator #120 üzenetére

    ezért mondtam, hogy kevésbé univerzális, de kialakítani nem ugyanannyi, csak simán leköti az ember a melegvizet a csap alatt, berakja a kis bojlert ráköti a hidegvizet és onnan megy tovább minden. Nincs időzitővel szórakozás, és a melegvíz tényleg instant jön, nem kell a fürdőszobából megvárni amíg körbeér.

  • SaNyEe

    aktív tag

    Szuper írás, sok minden hasonlóságot felfedeztem a saját VEKOPos 0%-os projektünkből az írásodban :C

    Én nagyon hamar kiszórtam a hátráltató tényezőket (és utólag nagyon örülök neki), s csak arra a részre koncentráltunk, ami 1 forint befektetésre a legnagyobb rezsicsökkenést okozza, maradt a napelem.

    Mi szigeteltetni is szerettünk volna, 1992-es már üregkerámiás téglából épült 1cm "hőszigetelő" vakolattal ellátott házikónk van.
    Mikor kijött akármelyik szaki, hogy majd jól beszigeteli a házat .. hát jöttek meglepetések mindkét részről.
    Kb 200m2 szigetelendő felület van (ezt telibe számolta mindegyik szaki a spalettázás költségét így építették be a nyílászáróknál), s számlára vekop projekthez ilyen 3 - 3.3M Ft bruttó összeg esett le 15cm EPS szigetelésre ....
    Értem én, hogy sok a meló, de a megbízók használják már az agyukat könyörgöm!
    Homlokzaton 20-30% hőveszteség keletkezik ezt írják mindenhol, én számoltam esetünkben 25%-al. 140m2 lakóterületre nekünk kb 1500-2000m3 gáz megy el, téltől függően fűtésre. ( * ) Kb 170-200e forintnyi gázfogyasztás 25%-a kb 42500 - 50000Ft. Ezt a tételt tudjuk csökkenteni harmadára, vagy az ötödére homlokzati hőszigeteléssel, kb 34000 - 40000Ft-ot takarítana nekünk meg egy hőszigetelés per év. 90-100 év megtérülés, yaaaay. Nos, ezért nemigen kapálóztam, a kivitelezők ezt nem értették ... minő meglepetés.

    Nem fogadtam fel pályázatírót, mindegyik tizenX százalékokért dolgozott ami egy vicc. A közjegyzői felolvasás (50e) és 2x energetikus kb 80e forintja már dobott akkorát a költségeken, ami szerintem aránytalan egy kisebb napelemes rendszerhez. Persze ez a költség fix, minél több milliót lövünk el, százalékosan annál kisebb költség.
    Mire végigértem minden papírmunkán egy komplett pólyás dosszié tele lett papírral, de púpra! :DDD

    Átfutási idő meg valami 8 hónap volt a papírmunkára ... mert az MFB partner tojt a határidőkre, felszólításokra ment a munka. Direkt nem nevezem meg a bankot, szánalmasnak tartom a kiszolgálás minőségét.
    Mire aláírhattunk a kölcsönszerződést november vége lett, így összeségében a gondolat megszületésétől napelemes rendszer felkapcsolásáig eltelt 9 hónap, jó mi?

    Tipp: Aki csináltatja a GINOP projektjét, csak 10% befizetésre, csak 20 évre felvéve és maxoljátok ki a rendelkezésre tartási időt is ;) Nekem első alkalommal csak 2022 júniusában kell majd fizetni a rendszerért.
    Ennek nem időhúzás az oka, számoljatok egy múltbeli értéket, hogy alakult a forint árfolyama az elmúlt 20 évben. Egy 10 milliós beruházás szépen letörlesztve 20 év alatt kb. 5-6 millióban lesz.

    *: a ház 1992-ben épült, de 2017-es beköltözésünk óta:
    - kondenzációs kazán került beépítésre, mindenhol padlófűtés van (igen, a melegburkolatok alatt is)
    - az összes üveg 1.0K értékűre lett cserélve a SOFA nyílászárókban, tömítéseiket cseréltem, a gyári zsanérokat újra beállítottam
    - a betonfödémes padlástérben 20cm üveggyapot takarót és légmentesen záró szintén 20cm-ben szigetelt csapóajtót alakítottam ki
    - épület alapját még beköltözés után 10cm alap szigeteléssel láttuk el gondolva arra, hogy úgyis fogunk hőszigetelni ... hát inkább annak az összegnek a kétjarmadából levegő/víz hőszivattyús-fancoilos rendszert építek be klimatizáláshoz és fűtésrásegítéshez, az sokkal többet fog hozni a konyhára forintban és komfortban is.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz SaNyEe #122 üzenetére

    és komfortban is.

    Azért a hőszigetelés előnye nem csak matematikában jelentkezik, nagyon nem ugyanaz az érzés, hogy a falad folyamatosan langyos, vagy 30 fok van a szobákban de a falakból sugárzik a hideg.

    És azért te is kicserélted az üvegeket 1ksra többszázezerért pedig az a pár m2 üveg egy házon a 200m2 homlokzatfelület mellett nem igazán jelentős.

    Mindemellett jó vastagon fogott a höszigetelős ceruza, sacc/kb feléből is meg lehet csináltatni. Ha meg az embernek van némi kézügyessége is szabadideje akkor maga is fel tudja rakni, úgy 700e környékén meg van a 15centi 200m2-re.

  • UnA

    Korrektor

    válasz SaNyEe #122 üzenetére

    "kb 34000 - 40000Ft-ot takarítana nekünk meg egy hőszigetelés per év. 90-100 év megtérülés, yaaaay."

    Nem most olvasom itt először, hogy számoljátok a megtérülést, de nekem több problémám is van ezzel:
    - még 10 évre sem biztos semminek sem az ára, akkor hogy lehetne jósolni évtizedekre?
    - ha a lakásom / házam komfortszintjét növelni tudom egy hasznos beruházással, akkor azt mindig megcsinálom, ha van rá pénz, akkor meg miért kéne megtérülést számolgatni?

  • válasz UnA #124 üzenetére

    Nem beszélve arról, (bár javítsatok ki, ha nem általános és csak az én tapasztalatom) hogy az ingatlanosokról lecsúszik a nedvesbugyi, ha meghallják a "Dryvit" szót, és ugyanezt várják a vevőktől is. Mondjuk a másik oldala, hogy mindegy mekkora szigetelés van rajta, de ha kocogtatható a drájvit a falon akkor biztos nagyon jó.

    Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

  • SaNyEe

    aktív tag

    Nálunk a "pár" m2 26m2 nettó üveg. 2.4K értékkel volt. 500e volt az üvegcsere, lett belőle 1.0K érték.
    Falazat úgy 150 (kettő különbözete a nyílászáró fa felülete) 0.6K értékkel. 3.3 millióval ment volna le 0.18-0.2K környékére

    Szerintem nem kérdés melyik ad többet egy elköltött forintért.
    Azért az EPS alapú hőszigetelések mellé tegyük oda gyorsan, hogy a ház páraháztartását eléggé elrontja, másfelől egy 19 fok hideg fal nemtom .. annyira nem sokkal hidegebb, mint a 20 fok, amit tartok fűtési szezonban folyamatosan. Sarkokban hidegebb, tehát ne kuporogj a sarokban. Kb ennyi a tanulság.

    A magam felrakom hőszigetelést nem játszik, holott nagyon szeretek barkácsolni a ház körül .. nem is tudom ezzel miért nem írom tele a logoutot hmm ... na majd meglátjuk.
    Van 2db 8-9m magas oromfal és legtöbb helyen a verébdeszkáig 4m magas a fal, tehát minimum magasbak kell, de a 2 oromfalat folyamatosan fel kell állványozni. Állvány bérlés és a saját idős munkavégzés lassúsága miatt többe lennék a végére, mintha megcsináltatnám ÉS a felrakott hőszigetelőlemezeket egyedül nem tudod úgy bevonni teljes falfelületen, hogy egybe száradjon a ragasztő, tehát az el fog töredezni, repedni (pláne nálunk, ahol elég nagy a dinamikus terhelése a házaknak). Az meg rasnya is és nem is olcsó.

    UnA:
    Lehet abból kiindulni, hogy itt minden a feje tetejére fog fordulni jövőre, csakhogy ezek a feltételezések sehova se vezetnek. De ha triplázódna is jövőre az energiahordozó ára SEM csinálnám meg a homlokzati hőszigetelést.
    Mi ezt a kéglit még kb 20 évig lakjuk, utána kirepülnek a gyerekek, illetve mi is, mert feleslegesen nagy lesz kettőnknek.
    A leg pénzpazarlóbb energetikai beruházás a homlokzati hőszigetelés, utolsó után megcsinálandó kb a 80-as évek végén épült vagy újabb épületeknél.
    Nyilván egy kádár kockánál megint más a szitu, ahol még tömör km téglából dolgoztak, vagy az ugyanolyan kaki B30 falazóblokkokból. Ott lehet többet hoz a konyhára és a lakás komfortját is eléggé rontja, ha 15 fokos a fal és minden sarok penészes ... itt nagyon nem az a helyzet

    2M Ft összegért veszek egy 9KW LG Therma monoblock-ot és MINDEN helyiségbe egy fancoilt, becsövezve. Ezzel nyáron kiválóan lehet klimatizálni, és a fűtési szezon 75%-ban pedig fűteni. A maradékra ott van a kondenzációs kazán, s ezzel a fűtési költséget elég durván, 2/3-ára, felére lehet letörni. Magyarán ha 10-15 év múlva egy nagyjavítást kell eszközölni a hőszivattyún azt fűtésben már rég visszahozta a készülék és a klimatizálás komfortját egy hőszigeteléstől marhára nem kapod meg .. cserébe jobban tartja nyáron IS a meleget.

    "ha van rá pénz, akkor meg miért kéne megtérülést számolgatni?" - azért, mert 3 milliót például elkölthetek másra is. Államkötvényre, vagy beteszem a lakóautómba, vagy a gyerekek lakásainak az önrészébe.
    Elverhetnék igen sok pénzt olyasmikre, amik igazán hasznot nem hajtanak, de inkább teszem olyan helyre, ahol többet kapok a pénzemért. Nagyjából ennyi

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz razorbenke92 #125 üzenetére

    Hát igen az ingatlanos bugyija lehet lecsúszik tőle.

    Inkább azt kérdezze meg, hogy milyen az energetikai besorolása a háznak. Nekünk így a napelemmel és a felsorolt beruházásokkal BB alsó harmada jön ki elhasznált energiamennyiség alapján. Ezt nem kaphatta meg, mert nincs hőszigetelés a homlokzaton és a nyílászárók tokjai nem a mai szabványnak megfelelőek.
    Amikor meglesz a hőszivattyús rendszer lehet kíváncsiságból felméretem energetikus ismerőssel hova tanyázik be egy szigeteletlen (!!jujj!!!) épület 2021-ben.

    Mondjuk ha nem csak kocogtatni támad kedve az embernek, hanem megnézi "pocakos"-e a hőszigetlés félúton, vagy lobog-e ha kicsit feltámad a szél rögtön elmegy a jókedv :DDD

    3 helyről jött ajánlat, kérdeztem a technológiát mit akarnak csinálni. Mindegyik: megpogizzuk azt jólesz' (haladósabb a munka, csak épp az nem pont/perem módszer) és kétes minőségű (nyilván a legolcsóbb alatt kettővel) dűbelekkel meg felrakják a végén a hőszigetelést a falra.
    Ha pogizgatnak, az nem hőszigetelés, mert a homlokzat és a hőszigetelő lemezek között lesz egy légrés, ahol szépen "átszelel" a téli szellő.

    Ebből (sem) kértem kiváltképp, hogy ha le kell bontani az EPS veszélyes hulladék.

    -- end of transmission --

  • stickermajom

    addikt

    válasz SaNyEe #126 üzenetére

    Én is a 9kW-os Therma-V-t nézegettem korábban, de akkor fancoilok nélkül se fért volna bele 2 millióba és annyiért a 3 év garit soványnak tartottam. Most nézem, hogy szimpatikusabb már az ára.

    Miért csak 75%-ban váltaná ki kondenzációs kazánt nálatok?

  • Lenry

    félisten

    válasz stickermajom #128 üzenetére

    Gondolom a maradék időben már jobban megéri beindítani a kazánt

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • stickermajom

    addikt

    válasz Lenry #129 üzenetére

    Mondjuk igen, -10-ben sokra nem menne a 9kW-os hőszivattyúval.

  • SaNyEe

    aktív tag

    hűű. Hát az úgy volt, hogy amikor beköltöztünk csináltam egy raspberry pi projektet. Külső hőmérés a feladata, minden percben egy mintavételt csinál.
    Az esetek kb 75%-ban +5°C felett van a hőmérséklet fűtési szezonban, de lehet ez a szám még magasabb, pontosan nem emlékszem. Linkelek egy szezonnyi mérést valamikor, ha érdekel.

    A +5°C azért fontos számomra, mert a kültéri egységen ilyenkor még nem képződik jég és emiatt nem kell leolvasztania (amit a gyártók nem számolnak bele a COP-ba egy épületgépész cikk alapján).

    -15°C sztem a házunknak elég lenne a 9KW, ellenben:
    -15°C-ban a 9KW Therma nem tud 9KW-t az fix.
    nem arra van tervezve a cucc, hogy 24/7 menjen megállás nélkül, ha hideg az idő .

    Ja és grátisz, hogy +5°C felett a COP relatív magas a specifikált értékekhez képest.

    Tömören ennyi :)

    Mostanában olyan 900 körül van a 9KW monoblock, fancoilok (oldalfali) kaphatók 60-80eFt-tól felfelé attól függően mik az igények, kell-e beépített szelep vagy nem, plusz az 5rétegű szigetelt csövek.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • stickermajom

    addikt

    válasz SaNyEe #131 üzenetére

    Így viszont már értem, hogy miért pont 75%, köszi! Érdekelne a mérés mindenképpen. (Ja és a Home Assistant üdvözletét küldi, mert jó ötletet adtál, ezért megy a kukába a 30 napos törlés a logjaira. :D )

    "-15°C-ban a 9KW Therma nem tud 9KW-t az fix."
    :K Névleges teljesítmény (fűtés) + 2 °C-on: 5,4 kW

    Ezért nem lehet nálunk sem kizárólagos megoldás sajnos, maradnia kell az elektromos kazánnak hidegebb időkre. Emiatt nem adta ki a megtérülés a 2 millió körüli összköltségnél. Ha így nagyjából a felénél megállna padlófűtésre kötve (valamiféle szeleppel a kazánnal együtt), akkor újra elgondolkodnék rajta.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz SaNyEe #122 üzenetére

    Köszönöm és egyetértek veled.Én is ezen az úton haladtam egyértelmű, hogy jó dolog lenne ha az embernek korlátlan pénztárcája van a komfortérzetre adni, de ekkora befektetések egy hétköznapi ember életében nem férnek bele csak a komfortérzet miatt. Akkor inkább elfűti/ elhűti az ember azt az évi plusz 40 ezret.
    ezelőtt pár éve a szakemberek sorba álltak a megrendelésekért. Az első kőművesbrigádot egy hét után, az alapozás elkezdése után ( illetve annak az elhúzása után ) elküldtem a fenébe és egy hét múlva ( !!!!) ott volt a másik.
    Ma nincs szakember. ha hirtelen kell akkor rohadt drága és ráadásul nem is választhatod meg a minőséget mer vagy jó aki van vagy vársz 1 évet vagy belenyugszol úgy hogy 2 x annyiba kerül a munkájuk 3 év leforgása alatt.
    Erre jó példa a klíma. nagyon sokan átképezték magukat a gyors meggazdagodás reményében.
    nekem a fodrászom lett klíma szerelő. 70 ezerért dob fel egy klímát alap szereléssel, plusz 6.500 Ft / méter.de ha SOS akkor 110 az alapár és 8-9 ezer / méter) Direkt mondja sokszor hogy nincs ideje mert tudja vagy ismeri aki hívja és leveszi plusz 40-70 ezerrel. Így működik ma nagyon sok iparos sajnos ( tisztelet a kivételnek természetesen, ne általánosítva mondom) akik kihasználják a pályázatokat ( úgy is 20 évre fizetsz mit számít ) és a CSOK adta lehetőségeket .

    Az ingatlanosok bugyija mostanában a napelemtől és a hőszivattyútól csúszik le,de a klímás rendszer sem rossz pont a napelem mellett.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • b.

    félisten

    válasz UnA #124 üzenetére

    pedig nagyon sokat fejtegettük a megtérülést feljebb :) [link]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • moongoose

    őstag

    LOGOUT blog

    Megosztanék én is pár gondolatot,tapasztalatot.
    MFB kölcsönnel pellet fűtés, és szigetelés(10cm kőzetgyapot, nikecell felesben 60cm vályogon, és téglafalazaton).
    Tegyük helyre a vályoggal kapcsolatos tévhiteket.
    Ha kőlábazaton ül egy vertvályogfal, mindenféle lábazati szigetelés nélkül, akkor kutyaf@sza a hőszigetelése.
    Hideg állandóan(télen-nyáron).
    Ilyenben lakom én is.
    Hideg, mivel a hő felfele, és kifelé igyekszik a falban, és a hideg alulról kúszik felfelé a kőlábazatról, ami a talaj felől még intenzívebben hül.
    Nyáron nagyon kellemes, mert a fizika jól működik, hül a fal, de télen is pont ez a helyzet.
    Fűthetem akár mivel, sok energiára van szükség a hő pótlására, a fal melegítésére.
    A szigeteléssel lecsökken a felület ahol a meleg elszökhet.
    Nyáron el lehet képzelni, mi lesz ha egyszer átmelegszik a szigetelt fal.
    Egy felé tud a hő távozni, a szoba felé.
    Na ezt szeretnénk elkerülni, ezért mihelyst hül a levegő kint, kitárunk mindent, éjjel szinte állandóan, hogy hűvös levegő kerüljön a meleg helyére.
    Terveztük mi is a klímával való fűtést, azonban 133 négyzetmétert klímával nem szerettünk volna fűteni.
    - Sok klímára lett volna szükség(5-6db a szobák elhelyezkedése miatt).
    - Megtapasztaltam, milyen amikor egy klíma fűt. Azt a kevés meleget, ami kialakul az ember bőrfelületén, a huzat azonnal lefújja, és fázni kezdesz.
    Az adott helyiségben 24C-ra volt állítva egy 3,5 kw-os gree klíma, ami csak fújt valami kevés meleget, de nem tudott a szoba felmelegedni a beállított hőmérsékletre.
    A kinti kültéri zakatolt a -7C-os hőmérsékletben.(hangos volt)
    - Ahhoz hogy meleg legyen a lakásban, ezt tegye egy fűtőegység a lehető leghalkabban.
    Így ezt a fűtési megoldást kizártuk, maradt a pellet.
    Teljesen megfelelő, mivel a vegyes-tüzelésű után, megmaradt az a kis tevékenység, ami a pellet után marad.
    Napi hamuzás, heti kazán áttakarítás.
    És ennyi mozgás kell is.
    A gázt eldobtuk, mivel többszöröse lett volna a kiépítése.
    Nem fapellettel, szotyival fűtünk, ami jelenleg kiszállítva 50ft-ra jön ki kilónként.
    Mindezektől elvonatkoztatva az írás teljesen reális, életszerű, jól érthető.
    És a végére hagytam egy mondást amit egy klímaszerelőtől hallottam.
    Ha ez a fűtés lenne a legjobb, akkor ezt hívnák a fűtésnek, nem lenne más mivel a legjobban, leggazdaságosabban, legolcsóbban, mindenki számára optimálisan kivitelezve ezzel lehetne fűteni.
    Jahh..az MFB kölcsönigénylése éveket vesz el az ember életéből.
    Erre tényleg mindenki készüljön föl aki szeretné kihasználni.

    Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz moongoose #135 üzenetére

    Mi sem szeretnénk sok kültérit, elég bazárin néz ki tőle az épület. Emiatt lesz klimatizálásra is hőszivattyú üzembe helyezve egy központi egységgel, majd a hideg víz eljuttatva a beltéri egységekhez.

    A klímaszerelő által mondotthoz annyit azért minimum érdemes odatenni, hogy nem a legjobb abban az esetben, HA nincs jól szigetelve az épület.
    Amennyiben most építtetnék szóba se kerülne más, mint egy hőszivattyús fűtés légcsatornázva. Szerintem már az épületgépészek kivétel nélkül minimum megemlítenék, urambocsá már javasolnák is, hogy jobb lenne összességében, mint a gázfűtés. Nem csak amiatt, mert egyre jobbak a készülékek, hanem az egyre szigorodó hőszigetelési normák miatt is.

    Voltál már ezredforduló után épült irodaházban? Én az elmúlt 10 évben nem fáztam egyik munkahelyemen se, pedig meleg levegő befúvással történt kivétel nélkül mindenhol a fűtés, nyáron hűtés. :)

    A pelletes fűtésetek pufferes tartályos, automata adagolós lett, vagy pakolni kell folyamatosan?

    -- end of transmission --

  • moongoose

    őstag

    LOGOUT blog

    Igen, sok minden múlik a szigetelésen.
    A pelletnél belső termosztát vezérlés van beállítva, így a programozott termosztát ad jelet, hogy mikor fűtsön és mikor kapcsoljon ki a fej.
    A napi tárolóban 150 kg pellet fér el, ez a hideg napokon is 3 napra elég.
    Enyhébb időben elég egy hétig.
    A puffer beépítése csak a fej, kihordási idejét hosszabbítaná meg.
    Nem kellene kapcsolgatnia a hőmérséklet csökkenése esetén.
    De elég sok pénzt emésztett volna fel kiépíteni egy puffert a rendszerhez, abból kijön még egy fej ára.

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. "Chasing Spiders and overheat"

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz SaNyEe #126 üzenetére

    3.3 millióval

    erre írtam, hogy durván felülárazott

    volna le 0.18-0.2K környékére

    ez meg kb felesleges, U6os fal 10centi leggyengébb eps-el is felülteljesiti a legfrissebb előirásokat ha nem paszívház a cél.

    Azért az EPS alapú hőszigetelések mellé tegyük oda gyorsan, hogy a ház páraháztartását eléggé elrontja,

    ez eléggé urbanlegend, kb abból az időből amikor a hőhidasra szarul megcsinált höszigetelések az a szellőzésmentes műanyagablakok korai időszakában elkezdett penészedni a fal. Az épület páraháztartását nem a falazat hanem a szellőzés szabályozza.

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #138 üzenetére

    mondhatod, hogy felülárazott, mondhatod, hogy értelmetlen. Egyébként egy alacsony energiaigényű épület volt a cél, így múltidőben.
    3 helyről jött ajánlat, egyik se volt 3 millió alatt (Budapest 2019 közepe)

    Itt nem az anyag lett volna a hú de drága vagy túlárazott, erre rájöhetsz magadtól is. 6-800e Ft anyag beépítésre jön 2.5 milliós munkadíj, maradjunk már.

    Kóklair bété felvonul majd xyz, de leginkább ZS minőségben felpogizzák a hőszigetelést a falra és a taknyolás után elvonulnak. Hőszigetelő képesség pedig meg se közelíti majd az elvártat és jobb esetben a falon marad a rendszer.
    Ha problémája támad az első ügyfélnek megkedzik a felszámolást, neki még ha ügyes az ügyvédje megcsinálják gariba a munkát szintén takony módon aztán befejezik a felszámolást. Többiek mehetnek a sóhivatalba panaszkodni. Ha meg számla nélkül került kivitelezésre (ami szerintem 90%-ban igaz felújítás esetén), úgy rögtön lehet menni a sóhivatalba panaszt tenni.

    Más, de szorosan kapcsolódó:
    Nagyon elfogytak a szakemberek a válság alatt, a gazdaság közben túlzottan felfutott. Emiatt olyan várólistákat kezdtek el görgetni maguk előtt a kivitelezők (beleértve a jó szakikat és a kóklair csürhéket is), hogy az egekbe lőttek az árak egyszerűen. Így a várólistáikat vállalható, kb fél év egy évre "szűkítették".

    Odáig jutottunk, hogy 2020-ban:
    - Burkoló napi 50-60e-t szeretne keresni .. persze ez már nettó, mert full feketén nyomja.
    - beton kerítéspanel építő brigád 2.7m2 kijavítására ad 200e árajánlatot (25e anyag, 0 sittelhordás ktg mert visszaviszik telepre) 175e 3 főre egy napra .. igazából egy délelőttre.
    - egy tolókaput (4m) és kertkaput (1.2m) is nagyon szívesen csináltak volna egymillióért .. ebben már motorizálás lett volna, de a szükséges kőművesmunka és elektromos hálózat kiépítés pl nem.

    Szóval igen túlárazott MINDEN ami ma az építőipar körül van. Rettenetesen.
    Igazából az összes jelentkezővel közölni kellett, hogy köszönöm szépen, elég jól keresek, de annyira nem keresek jól, hogy titeket ennyire jól kitartsalak.

    Várni kell egy újabb recesszióra, akkor majd nem lesz meló, nem lesz várólista és lesz árverseny is a szakik között ... vagyhát most is van, ki tud pofátlanabbat kérni játéknak hívjuk.

    [ Szerkesztve ]

    -- end of transmission --

  • stickermajom

    addikt

    válasz SaNyEe #139 üzenetére

    "Szóval igen túlárazott MINDEN ami ma az építőipar körül van."

    Nekem is kijött a bádogos felmérni, előadta a szakembert, majd szemrebbenés nélkül bedobott egy 230 ezres árajánlatot 10 méter falszegélyre, egy kéménygallérral. Egy délelőttnyi munka, a falszegély métere nettó 1000 Ft körül megáll, a gallér is megvan egy huszasból.

  • Zirowe

    nagyúr

    Nézegettem én is a mostani hőszivattyús megoldásokat és egy dolgon akadt fel a szemem: hogy lehet, hogy az itthon/Európában elérhető klímát hatásfoka seer/scop marad az egyszámjegyű tartományban, míg az amerikai HVAC-ok bőven 10en 20as értékek körül vannak?
    Ilyeneket egyáltalán nem lehet itt kapni?

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Lenry

    félisten

    válasz Zirowe #141 üzenetére

    totál hülye vagyok a témához, de nem lehet, hogy az amerikaiak valahogy máshogy számolják ezeket ki?
    mint ahogy a náluk lévő 91-es oktánszámú benzin se rosszabb, mint a mi 95-ösünk, csak mást jelent a konkrét szám

    mod: de, itt pont erről beszélnek, magyarázat is van a különbségre
    sőt, Wikipédián is külön cikk van az amerikai és az európai energiahatékonyságra

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz SaNyEe #139 üzenetére

    Tény, hogy nálunk is jártak szakik és röpködtek a 3-400ezrek olyan melókra amiket egyedül egy hét alatt megcsináltam szóval nálam csak a villanyt meg a vizet szereli papíros szakember a többi megcsinálom én bár ebben az is benne van, hogy 89ben már segítettem faternak az első házunk építésében és azt követte még pár építés és felújítás de pl a vakolást/glettelést/festést az tavaly csináltam először, miután megtették az árajánlataikat a szakemberek. A hőszigetelést is én fogom.

    Ahol most lakok (nem az amin dolgozok) U5 körül van a fal és ez minden csak nem komfortos. Mondjuk nálunk 23-24 fok alatt az asszony kijelenti, hogy megfagy.

  • SaNyEe

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #143 üzenetére

    Amikor bevonnád majd a hálóval és ragasztóval a homlokzatot legyen 2 segéd. Egy folyamatosan keverje a ragasztót és adja kéz alá, másik veled együtt húzza, hogy egybe tudjon megszáradni. Furán néz ki pár év után, ha látod nap 1 délelőtt és opciósan pihenőinek, délután opciósan pihenőinek, nap 2 .... mintáit felsejleni a homlokzaton :DDD
    Ugyanez igaz a színezésre.

    -- end of transmission --

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Lenry #142 üzenetére

    Érdekes, hogy ennyire eltérnek, meg hogy itt ilyen fajták nem nagyon vannak.

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Strezi

    őstag

    Hosszú volt a folyamat, és még hátra van az igazi próba, próbák a következő telek során ;)
    De, az elosztott rendszerek a legjobbak a hibatűrés miatt, evvel lehet tervezni. Jó irányba indultál szerintem :R

    Én is voltam ezen a válaszúton kazánnal, hőszipkával klímával. Kicsit radikálisabb irányba mentem el, az akkor épülő első magyar passzívházakat másolva. Gázt, vizes rendszereket kidobtam(idősebb ház volt, gravitációs rendszerrel), kapott a 25cm grafit szigetelést homlokzaton és lábazaton, 40+cmt a padlás és tizen pár centit a padló. Három rétegű üvegezett nyílászárók és házi kiépített hővisszanyerős szellőző tette teljessé a passzív(hehe) energetikát.

    Ezek után egy darab fűtésre kihegyezett klíma került a központi helyiségbe, ami hozva a gyári SCOP számot szinte vicces, 1500kWh fogyasztással fűtötte végig a szezont (24fok konstans). A fürdőkbe, illetve nyílászárók elé elektromos fűtőszőnyegek kerültek.

    Kezdeti kavarás után minden nappali tarifára került a házban (addig volt H és B is), majd elkészült a napelemrendszerem (6kWp) az előző évek mért fogyasztására méretezve.
    Ezekután három évig sikerült pöccre nullás fogyasztásokat hoznom, különösebb erőfeszítés nélkül.

    Röviden, nekem megérte a jobb szigetelés a drágább gépészet helyett, komfortba sem érzem kompromisszumnak. Az pedig, hogy kvázi nincs energiarezsi a napelemmel, igen jó érzés. Még pénzügyileg a nettó megtérülés(hozam) sem rosz a felújításnak erre a részére. Ha mindezt ingyenhitelre tudtam volna csinálni, akkor az infláció miatt persze jobbak lehettek volna a számok, de a plusz kültségek, utánajárás szakemberek (saját munka helyett) azért sokat elvitt volna belőle.

    Azóta hetedik éve megy minden gond nélkül, klímát magam tisztítom. Idővel nőtt a fogyasztás, gyerekek(3), medence, e-autó, és bővítettem 7.5kWp-re.

    [ Szerkesztve ]

    ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

  • b.

    félisten

    válasz Strezi #146 üzenetére

    :R :R

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • aleister

    veterán

    Sziasztok!
    Röviden:
    Milyen elektromos fűtés számít a legjobb ár/érték arányúnak jelenleg? Klíma, elektromos kazán, hőszivattyú, infrapanel?

    Hosszabban:
    A napelem rendszerünk némileg túlméreteztük, és jelen állapotban valamivel 1000 kW pluszban vagyunk éves szinten. Persze a rövidebb nappalok miatt az év végére ez csökkenni fog, de akkor is marad még bőven. :)
    Első körben fűtésre is alkalmas klímára gondoltam, hisz az nyáron hűteni is képes, de több véleményt is olvastam, hogy nagyon fura hőérzetet okoz. Aztán arra gondoltam, hogy a gázkazán helyére szimplán bepattintok egy elektromos kazánt. Tán ez jár a legkevesebb munkával. Cserébe nyáron nem hűt. Végül eljutottam a hőszivattyúig is, de ahhoz abszolút nem értek, és gyanítom, hogy idén az már nem lenne kivitelezhető.

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • b.

    félisten

    válasz aleister #148 üzenetére

    szia !
    A kérdésed az ár / értékre vonatkozik. Nem tudom hogy a rendszer ára és kiépítése vagy a teljesítmény ár / értékére oldalára gondolsz.

    Ezek közül a legolcsóbb kiépítésű az elektromos fűtőpanel, hisz megveszed, fefúrod a falra vagy csak ráállítod a lábára, csatlakoztatod a hálózatra és már megy is.
    Ha a hálózat bírja nem igényel semmiféle szakembert, tiszta, egyszerű , hangtalan.
    Teljesítményben illetve hatásfokban viszont ez a legdrágább, ahogy az írásban is levezettem, hisz 1 kW áramból ugyan ennyi hőenergia keletkezik csak.

    klíma már sokkal jobb hatásfokú ,3-4 x szorzóval, képesek fűtésre és hűtésre is, helyiségenként szabályozható,de cserébe drágábbak a készülékek, felszereléséhez szakember kell és éves karbantartást igényel , van huzat és hanghatás valamint nem tudsz egy klímát igazán több helyiségben alkalmazni, tehát általában ahány helyiség annyi klíma és mellé a vizes blokkba egy fűtőpanel.

    Az elektromos kazán a közponi fűtés helyére alkalmazható,ahogy írtad is, árban nem vészes,nem kell a helyiségekben külön hőleadót betenni,nincs huzat és hanghatás,de a hatásfoka szintén csak 1: 1 azaz hamar le fogja tekerni az 1000 kW pluszodat. ez kb 100 m3 gáznak felel meg, ehhez tudsz viszonyítani.
    Sokszor igényel plusz hálózatbővítést is, attól függően mekkora teljesítményűre van szükséged. Hűteni nem képes.

    A legjobb dolog a hőszivattyú lenne mert a hatásfoka a klímáéval egyenrangú, alkalmas hűtésre,szintén a központi fűtés kazánodat váltaná ki,de cserében drága készülékek,drága a felszerelésük és a rendszerkiépítésük , valamint ha nem felület hűtésed/ fűtésed van igényel hőeladó oldali módosításokat is, pl hűtéshez fancoil.
    Hőszivattyú akkor hozzná vissza beátható idő alatt az árát , ha azt használnád fűtésre kizárólag télen mondjuk H tarifáról,de ez sem 100 % atól fűggően milyen rendszered van és milyen szigetelésed.

    Ezek alapján érdemes mérlegelned.
    Amúgy az 1000 kW nem egy nagy mennyiség ha 1: 1 ben akarod elhasználni.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • aleister

    veterán

    válasz b. #149 üzenetére

    Köszönöm a kimerítő választ! :R

    Alapvetően a működés közbeni hatásfokból származó ár/érték arányra gondoltam. Azóta sokat olvastam utána, és rátaláltam a COP értékre, ami remekül választ adott.

    Nos, időközben az elektromos panelt elengedtem.
    A hőszivattyú hosszú távon szimpatikus megoldás lehet, de a levegő-víz rendszert szintén elvetettem a kalkulálhatatlanul változó hatásfok miatt. A talajvizes megoldás megint csak lutri (mi van, ha elapad a kút), így marad a föld-víz rendszer, amivel viszont alig foglalkozik valaki itthon. Ráadásul míg egy levegő-víz hőszivattyú kb 3 mFt körül jönne ki, a földszondás verzióra dupla ekkora árat becsültek, ami számomra önerőből jelenleg nem megoldható.

    Szóval maradt az elektromos kazán vagy a klíma. Az előbbi egyszerűbb, de többet fogyaszt, az utóbbi drágább egyszeri beruházás, de később tán olcsóbb, ellenben kevésbé komfortos.
    Úgy érzem kb már tisztán látok. :)

    Ha lejár a Fundamentám szerintem megcsinálom padlófűtést vagy esetleg belevágok a hőszivattyúba. 2022-re még bármi is lehet. :)

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

Új hozzászólás Aktív témák