Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz Menthirist #50 üzenetére

    "Szóval nem a gyártónak nagy üzlet ez, hanem a többi élősködőnek (legyen az bolt vagy olyan egység sugarú user, aki felvásárol amit tud és 1,5x-es áron adja el, mert megteheti)"

    A gyártónak nem nagy üzlet, ha valós a probléma. Nyilván van arra esély, hogy az, csak ezt ugye elég nehéz ellenőrizni. Vagyis hát akár lehetne, de nem hagynák. :U Ha be akarnál menni a gyárba, hogy megnézd a leégett, megrongálódott gépsorokat, azt hiszem nem engednék meg (ez persze önmagában nem meglepő).

    A termeléskiesés árfelhajtó hatása evidens, csak a mérték a nem mindegy... Ha mondjuk világ szinten kiesik pár százalék (!) termelési kapacitás, amit amúgy raktárról még tudnak is kompenzálni akár hónapokig, akkor ne legyen már fél évig 30-40%-os áremelkedés, miután a probléma már 2-3 hét után helyreállt... :U Ráadásul utána valahogy nem akaródzik visszaállítani az árakat a katasztrófa előtti szintre.

    És igen, elsősorban a kiskereskedő szarjon sünt, aki tök egyértelműen azonnal élősködni kezd. Az a gyártó, akinek valós problémája volt, az nyilván legalább átmenetileg megszív(hat)ja, bár a későbbi megnövekedett árak simán lehet, hogy kompenzálják a bevételkiesését (ez nyilván sok tényezőtől függ).

    Amúgy meg hogy pontosítsak kicsit, mert az előző hsz-em elég rövid lett: nem azt próbáltam (volna) sugallni, hogy a gyártók márpedig csalnak, pusztán azt, hogy ennek is van némi esélye, mert akár az érdekükben is állhatna. Pláne akkor, ha már van, volt arra precedens, hogy ebből jól is kijöhetnek.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Joci10

    őstag

    válasz bteebi #52 üzenetére

    Úgy látszik, elment mindenki a mellett, amit írtam (igaz, valami bele is rondított a "mos" szócskával, ami utólag már nem tudom, mi lehetett eredetileg, de attól még a többi érthető lenne - szerintem).
    Akkor újra: a szerződések több évre előre le vannak kötve, épp ezért a gyártó nem tud árat emelni ilyen-olyan 'bejelentett' gondok miatt (tűzvész, földrengés, ....). Maximum csak a következő szerződéseinél, amik majd jópár hónap (akár 1-2 év) múlva kerülnek piacra. Amikhez gyártja épp az alkatrészeket, azokat nem teheti meg, mert az élő szerződéseket egyoldalúan nem módosíthatja (csak nagyon kivételes esetben kötnek a gyártók a gyártatókkal olyan szerződéseket, ahol van ilyen kitétel - de ekkor a gyártató mindig ellenőrzi is, hogy tényleg megvolt-e az, ami miatt neki többet kell fizetnie az aktuális gyártás alatt lévő termékeiért).

  • waccamár

    senior tag

    Keresitek itt a megfejtéseket, meg próbáljátok megfejteni, hogy most akkor ki a hibás, ki emel árat, mikor, miért nem megy vissza, hogy képzelik, bunkók, adják olcsóbban, kamu, csalás, stb.

    Ennél jóval egyszerűbb a történet - csak úgy, mint minden hasonló esetben: szimpla kereslet-kínálat. A döntés a TIÉD, mint fogyasztóé.

    Ha kell a hdd/ssd/bármi akkor annak van egy ára: ezt vagy kiadod érte, vagy sem.

    Ha sokallod az árat egy emelés után, akkor nem veszed meg.
    Ha belefér, megveszed - max puffogsz, hogy drága, de mivel kiadtad érte az adott pénzt, így neked megérte a tranzakció.

    Miért lepődik meg bárki is, hogy nem jótékonysági szervezetek gyártanak, hanem profitorientált vállalatok?

    Persze, lehet szidni mindenkit a láncban, sokszor jogosan, de nem érdekel senkit sem, hogy neked jó vagy nem jó.

    Ha emelnek és adott áron kevesebben veszik, kevesebb bevétel van, akkor majd korrigálnak - vagy az árral, vagy egyéb eszközökkel.

    Komolyan, itt tök alap közgazdaságtanról beszélünk, nem kell hozzá egyetemi végzettség, csak egy wiki cikket elolvasni a Marshall keresztről.

  • bteebi

    veterán

    válasz Joci10 #53 üzenetére

    Elmondom, hogy szerintem miért nincs igazad. A szerződéseknek majdnem biztosan van valamilyen vis maior záradéka, épp az ilyen szar helyzetek elkerülése végett. Mert ha abból a default helyzetből indulnánk ki, hogy márpedig a beszállító időre, minőségre és árra is teljesít mindent (ha máshogy nem, akkor megcsappanó raktárkészletről), akkor végfelhasználói oldalon nem lehetne probléma, sőt a partnernél se, mert őt ugye nem érintette a beszállító problémája. Egyedül a beszállító szívna, bár ő nagyon. Na azért ez nem ilyen egyszerű...

    Nyilván van biztosítása a gyártónak/beszállítónak, szóval el lehet mondani, hogy n milliárd dollárt buktak egy másodpercnyi üzemzavar miatt, de lehet, hogy abból mondjuk 0,8-0,9n-t, vagy akár még többet, kipenget a biztosító... Miközben az árak emelkedtek, és nagyobb lesz a profit. Szerződéseket meg nem csak 5-10 évre kötnek, és sok partner van, szóval szerintem egy féléves időtávban majdnem fixen lesz olyan partner, akinek lejár a szerződése. Na akkor majd emelnek árat épp annál, a többinél meg később... :U

    Nem szeretném már nagyon hosszasan ragozni, teljesen valós is lehet a cikkben vázolt probléma, de azért azt is tudjuk már elképzelni, hogy létrejöhetne olyan helyzet, hogy sajnos ne legyen (teljesen) az. Ez van, az emberek kapzsik. A vezetők, gazdászok meg pláne.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Joci10

    őstag

    válasz bteebi #57 üzenetére

    Vannak ilyesfajta záradékok, de abban nem szerepel az "emelhetem az árat" kitétel. Ez a piac nem olyan, mint itthon a Mészáros birodalom, akik nyomott árakon nyerik a tendereket, majd valamiért a végére mindig a többszörösére duzzad a végár, miközben meg a másik oldal ezt vígan, ellenőrzés nélkül fizeti ki (ahogy a Függetlenség napjában is említették, hogy (sajnos pontos idézetnek most nem tudok utánanézni, csak 'kábéra' emlékszem) 'Maguk elhitték, hogy 1 ásó 1000 dollár?). Az 'igazi' piacon a gyártó beleszámítja a szerződésekbe a profitjánál az esetleges ilyen helyzeteket (és igen, az ilyenekre vannak a biztosítások is). Ami esetleg felmerülhet záradékokban, hogy hasonló helyzetben el lehet húzni a teljesítés időhatárát (így kötbér fizetése nélkül is teljesíthet határidőn túl). De változó árképzést nem alkalmaznak.

    A partnerekkel (mindegyikkel) hosszabb távon terveznek. És nem csak 1 szerződésük van 1 partnerrel, hanem akár több is (időbelileg egymást fedő intervallumokra, különböző termékek, különböző fajta gyártására is). És igen, új szerződéseket már köthetnek magasabb árakon (sőt, vannak olyan kitételek is aktuális gyártásoknál, hogy ha a gyártató szeretne változtatni a termelési mennyiségen - akár pozitív, akár negatív irányban -, akkor a gyártó is változtathat az árain), de ha van a piacon másik gyártó is, aki meg nem emel, akkor ez kontraproduktív is lehet, és átmehet a gyártató oda is. Aztán nem hogy nem lesz meg a katasztrófa miatti mínusz ellentételezése, hanem még bele is bukhat a magasabb árakba.
    Illetve még egy megjegyzés: attól, hogy pl. a következő generációs termékeket gyártó cég emeli annak az árait (mondjuk a földrengés/tűzvész/ ... utáni szerződéseiben), attól még a korábbi termékek árai nem fognak emelkedni. Így max (egy képzeletbeli példával szemléltetve) csak az 5800-asok árai fognak nőni az NVIDIA esetében (mert azokról csak ez után írnának szerződést), de a 4800-asoké és a 3800-asoké nem (mert az előbbinél már gyártásban vannak a termékek, a másiknál meg már kifutóban is vannak a gyártások). Vagyis a gyártó áremelése sem jelenik meg azonnal a piacon, hanem annak is van 'átfutási ideje'. Persze a katasztrófáról szóló hírek miatt a nagy- és kiskerek változtathatnak a továbbadási áraikon (a raktárkészlet és fogyás függvényében, meg a saját nyereségük emelhetősége miatt), de a gyártó és a gyártató ilyen téren nem változtat a gyártásban lévő termékek árain.

    [ Szerkesztve ]

  • bteebi

    veterán

    válasz Joci10 #58 üzenetére

    Korrekt érvelés :R, talán majd valamikor még reagálok rá, ha lesz rá időm. Nagyon nagyrészt egyetértek vele.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • --ka

    senior tag

    "... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

Új hozzászólás Aktív témák