Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Engem még az ARM-ra való hivatkozás gondolkodtatott el.

    A Zen fő célja nem az abszolút teljesítmény biztosítása egy magon belül, hanem az egységnyi területre jutó tempó maximalizálása. Ez nagyon hasonlít ahhoz, amit az ARM csinál. Az utóbbi cég számos alkalommal elmondta már, hogy képesek lennének a tervezett dizájnjaikba nagyobb sebességet építeni, amit most be is bizonyítottak a Cortex-X1-gyel, a problémát mindig is az jelenti, hogy az extra tempó mennyi tranzisztort követel. Van egy optimális határ, ami a hatékonyság tekintetében a tökéletes egyensúly, és minden azon túl már csak aránytalanul nagy tranzisztorköltség mellett növeli a sebességet.
    Az AMD szemszögéből is ezek a fő kérdések. Általában egy adott, specifikus magra vonatkozó dizájnból az utolsó 10-12%-nyi tempót csak úgy lehet kibányászni, ha a tranzisztorszám 50-60%-kal nő, és ez jelentős hatással van a fogyasztásra is, nem mellesleg az adott szilíciumlapkán belül kevesebb mag férne el.

    Tehát az ARM magok és a Zen magok is úgy készülnek, hogy valamiféle perf/mm2/W egyensúlyt, optimumot próbálnak célozni. (Nyilvánvalóan MT perf)

    De a hírek szerint végülis az ARM is elszánta magát, hogy tovább növelje a mag teljesítményét plusz tranzisztorok és energia áldozásával. Ez lett az X1. És ez persze nem egyedülálló, hanem ugyanúgy be lehet rakni big.LITTLE sémába, akár az A78-cal is, ami az egyensúlyt megtartó fejlesztés. Az A55 is valószínűleg megintcsak nem véletlenül nem fejlődött tovább érdemben, mert ott is bizonyára tartanak egy perf/mm2 egyensúlyt, miközben egyre kevesebbet fogyaszt. (<= ez volna a primer cél ezzel a maggal)

    ARról is szó van, hogy a Cove magok a zen magokhoz képest nagyobbak lesznek, miközben értelemszerűen nagyobb IPC-t fognak tudni, esetleg jobban skálázódnak a frekvenciával, stb.

    Szóval az gondolkodtatott el, hogy vajon mikor fogja elszánni magát az AMD, hogy vajon fog-e majd csinálni az AMD big magot, aminek a perf/mm2/W egyensúlyi pontja máshol van, mint a jelenleg ismert zené, de amit ezekkel big.LITTLE sémában egymáshoz lehet kötni. Nyilván ehhez fontos az, hogy ugyanazzal az utasításkészlettel rendelkezzenek.

    Látható, hogy nincs más út. Több tranyó kell és magasabb fogyasztással jár. Egy másik egyensúlyi ponton van, ha 15-20%-kal több teljesítményt szeretnél. Viszont az egész Arm big.LITTLE koncepció lényege az, hogy nem kell az egész CPU-nak nagy területet igénylő sokat fogyasztó magokból állnia. És nem jelent az sem gondot, hogy a magok teljesítménye nem ugyanakkora.
    Nem állítom, hogy az Arm-nak nem volt az X1-gyel melója, de azért lényeges pontokon hasonlóságokat mutat az A78-cal. mondhatjuk úgy, nagytesó, itt-ott fel van fújva, ki van tömve, alá van támasztva.

    az AMD úgyis chipletekben tervez. Akár epyc a, akár TR, akár ryzen vonalon megoldható, hogy egy x db 8 magos zen CCD mellé y db mondjuk 4 magos ZEN chipletet rak.

    Az ütemezőnek meg kell mondani, hogy mi az erős mag. Ezt Arm-ra már meg kellett oldani.
    Így durván lennének a ST és a MT esetek is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák