Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Shim

    őstag

    A cikkből nekem az jön le, hogy csak a Motorola gyárt ilyet, de egy kis keresés után találtam Samsung, Oyster és Ubiquisys modelleket is.

    Amúgy meg hajrá, terjedjen csak!

    Religion – causing genocides over differing imaginary friends

  • DarkByte

    addikt

    Én arra lennék kíváncsi milyen elven fog ez működni.

    (-) Kezdetben úgy gondoltam ez kb. úgy fog működni mint egy WiFi-s router, rádugom az otthoni DSL/Kábel/.. modemre és akkor osztja a netet egy fake 3G hálózaton keresztül, nameg még a router adottságaitól függően Ethernet-en és WiFi-n.
    (-) Ezután olvastam azt hogy a szolgáltató hálózatához kapcsolódik és így hívni is lehet olcsóbban. Ez még mindig működhetne a fenti elképzelés alapján, mondjuk DSL-en keresztül kapcsolódik a mobilszolgáltató szolgáltatási pontjához.
    (-) Ebből a hírből pedig úgy tűnik hogy lényegében ezt is a mobilszolgáltatók fogják kihelyezni és ők is biztosítják hozzá a szükséges Ethernet kábelt (ez most érdekesen fogalmaztam meg, de arra gondolok hogy az alap net kapcsolatot is ők biztosítják a router-hez). Mindezt pl. mostoha lefedettségű helyekre igény szerint.

    Most akkor ezek közül mi is igaz? :F

    [ Szerkesztve ]

  • Goose-T

    veterán

    válasz DarkByte #2 üzenetére

    Ez több szabványos 3G hálózati elem piciben, egybeépítve, a végén az RNC-vel. Az RNC (Radio Network Controller) a BSC (Base Station Controller, a GSM-ben) 3G-s megfelelője. Az a feladata, hogy irányítsa az adótornyokat, egyfajta router a core network (MSC/MSS) és az adótornyok között. Az RNC IP, ATM vagy TDM bearer segítségével csatlakozik az MSC-hez (modernebb hálózatokban MSS-hez), ami felett a RANAP protokollal kommunikálnak egymással. Nincs semmiféle DSL, ezek a kütyük a szolgáltató magánhálózatának a részeit képezik ugyanúgy, mint a sima adótornyok. Senki nem vehet magának belőle otthonra, mert ezt a hálózatot körültekintően meg kell tervezni és be kell konfigurálni, amit nem lehet laikusokra bízni, mert csak káosz lenne belőle.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • DarkByte

    addikt

    válasz Goose-T #3 üzenetére

    Elnézést hogy a konkurenciától linkelek, így is úgy emlékeztem hogy itt olvastam :D Európai mobilszolgáltató is teszteli a Motorola otthoni mobiltornyát és itt különösen a képre hívnám fel a figyelmet:

    Most akkor mi van? :F

  • Goose-T

    veterán

    válasz DarkByte #4 üzenetére

    Végül is elméletileg lehetséges publikus IP hálózaton keresztül is kapcsolódni a szolgáltató telefonhálózatához, de mint a cikkben is írják:

    A szkeptikusak szerint a koncepciót nehéz lesz eladni a nehezebb telepíthetőség és konfigurálhatóság miatt, illetve a szolgáltatóknak is új üzleti modelleket kell kidolgozniuk a femtocellák támogatására.

    Igazából arról van szó, hogy minden egyes eladott femtocellát be kell konfigurálni a központban, hogy lássa és tudja használni az MSS/MGW, ami egyrészt igen sok munka, másrészt nagyon sok hibalehetőséget rejt magában. Szóval hiába kecsegtető a dolog, a telefonközpontok annyira bonyolult szerkentyűk, hogy az operátorok nem biztos, hogy fel fogják vállalni a femtocellák üzemeltetéséhez szükséges tetemes pluszmunkát. Vagy annyira drágán adják majd, hogy kevesen engedhetik meg maguknak.

    Van egy doboz, amiből sok van a szolgáltatóknál (Magyarországon pl. kb. 20 db szolgáltatónként), aminek a neve Media Gateway (MGW). Ezekben egyenként be kell konfigurálni a User Plane Destination-öket (UPD), ami lényegében hozzáférési pontokat jelent a telefonokhoz. Ez lehet RNC/BSC/egyéb, amiből pár száz van Magyarországon operátoronként. Ha most elkezdenének ilyen femtocellákat árusítani, akkor az UPD-k száma ugrásszerűen, drasztikusan megnövekedne olyan mértékben (ugyanis minden femtocella egy új UPD-t jelent), hogy a jelenlegi MGW-k egész egyszerűen nem tudnának ennyit lekezelni. Ennek az abszolválásához szoftverfrissítésre lenne szükség az MGW-ben és az MSS-ben egyaránt, ezzel az igénnyel pedig a MGW/MSS gyártóihoz kell fordulniuk, akik pedig erre veszedelmes pénzösszeget fognak mondani. Namármost én pont egy ilyen gyártónál dolgozom, és pont ilyen konfigurációs adatbázisok fejlesztésével foglalkozom többek között, ezért tisztában vagyok azzal, hogy mennyi munkába is kerülne mindez. Ezért vagyok én szkeptikus. :)

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • DarkByte

    addikt

    válasz Goose-T #5 üzenetére

    Eléggé elveszek a rövidítésekben de nagyjából értem mire akarsz kilyukadni. Ha ennyire bonyolult a mobilhálózatra kapcsolni egy ilyen femtocellát akkor még sok minden másnak kell módosulnia hogy ez elterjedhessen. Viszont szerintem az nem elképzelhetetlen hogy otthon csinálok egy kis 3G cellát ami nem kötődik egyetlen szolgáltatóhoz sem, átléptetem rá a mobilomat és azon át netezem (természetesen a vezetékes netről táplálva), illetve VoIP lehetőségek is ott vannak. Hacsak azt vesszük hogy ezzel ki lehetne váltani a WiFi beépítésének szükségét a mobilokba szerintem már van létjogosultsága.

  • Goose-T

    veterán

    válasz DarkByte #6 üzenetére

    Ehhez a megoldáshoz még egy mini MSC-t (Mobile Switching Center - telefonközpont), HLR-t (Home Location Register - előfizetői adatbázis) és egy IWF MGW-t (Interworking function MGW - összeköti az Internettel a telefonhálózatot) is bele kellene implementálni a femtocellába. :) Ezirányú használata szerintem egy ideig kilőve.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

Új hozzászólás Aktív témák