Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz fatpingvin #3 üzenetére

    Miért? Sokallod a fogyasztást?
    Az én 10400F gépem 35Wattot kajál idle desktopon. És annyira gyors a turbo boost/speedstep stb.. órajelállítása, hogy azonnal visszaveszi az órajelet, ha betöltött egy már egy weboldal, vagy leállítom egy pillanatra a youtube-t.

    Egy új weblap betöltésekor felmegy 60Watting egy rövid másodpercre, míg be nem tölti, aztán vissza is áll 35wattra.
    Csak ne játsz az egérrel unalmadban.
    Az egeret mozgatva felmegy a CPU terhelés és rögtön felugrik 4Ghz-re... és egyből 45watton kajál a CPU csak az egérmozgatás miatt. :DDD
    Régi benchmark programok is azzal kezdték, hogy akkor most ne mozgasd az egeret, mert elkezdünk mérni. Nem véletlen. :K

    Visszatérve.... szóval nem tudom, de hova szeretnéd még csökkenteni az asztali PC fogyasztását? Arra már külön kis fogyasztású CPU-kat gyártanak és olyan gépet építenek. Mind mondjuk az ultra mini SFF kategóriájú gépek. Na azok elvannak kb. 10wattal idle-ben.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz fatpingvin #6 üzenetére

    Pedig nem kellene hogy réteg kérdés legyen. Én is hasonlóan vagyok mint te. Gondolkodtam is, hogy a legtöbb feladat miatt veszek egy AMR-os SBC-t (pl. egy Rasppberry Pi 4-t) és majd azt használom a legtöbb feladathoz a nagy gépet meg majd csak akkor kapcsolom be, ha játszom, de...
    Először vettem egy pontos (+/- 1%) konnektoros fogyasztásmérőt, majd elkezdtem méricskélni, számolni:

    1. Kb. 10 év nagyságrend, mire a fogyasztáskülönbség összevethető/alternatív megoldást jelenteni napi sok-sok óra használat mellett is. Viszont addigra már annyira elavult lenne egy ilyen invesztment, hogy hamarabb kell majd "kukázni" az SBC a lassúsága miatt, minthogy megtérüljön/megérje. Jó esetben annak lehet alternatív, aki reggeltől késő estig bekapcsolt gép él/dolgozik és elég neki egy Mini PC / NUC / SBC.

    2. Egy modern procinál semmit nem jelent, ha csak az alacsony TDP-t nézed.
    Nézd meg ezt a videót, nagyon érdekes és hasznos:
    Power Saving With T-Branded Intel CPU's??? - YouTube

    Nincs nagy különbség modern CPU esetén az alacsony TDP-s és a sima desktop procikhoz képest idle/light load alatt. Csak a maximális teljesítményben van különbség (és nem is kevés) mert a TDP korlátozza a maximális teljesítményt.

    Egy modern proci már nagyon hatékonyan változtatja a frekit/feszültséget/vagy csak a CPU 1-1 részének az éberségét csökkenti vagy akár le is kapcsolja a proci 1-1 részelemét (C-state).
    Ezért már csak komplett design váltással lehet radikális fogyasztáscsökkenést elérni, nem pedig alacsonyabb TDP-s procival. (pl egy egybe integrált mini PC vagy NUC vagy ARM)
    Itt egy mini PC tesztje: Silent Mini-ITX PC Part Two: Software & Power Consumption - YouTube

    Visszatérve az Alder-Lake-hez.
    Az látható, hogy a Performance magok is annyira jól skálázzák a fogyasztásukat teljesítményigény függvényében, hogy 2P+2E jóformán értelmét veszti desktop vonalon, mert ilyen kiépítésben minimális lenne a fogyasztási nyereség az egész PC-re mérve. Minden szempont szerint jobb egy 4P i3 megoldás.
    Ahol meg minden Watt számít, oda tesznek is E magot: mobil platform.

    De ha mondasz egy felhasználási rést akkor meggyőzhető vagyok. Csak majd azt se felejtsd el, hogy rés biztos van, de számtalan paramétert még hozzá kell venni, hogy mellette rentábilis alternatíva is legyen. Hiszen ha tényleg állandó alacsony fogyasztás kell, az is létező megoldás, csak akkor a maximális teljesítményed is nagyon erős korlátokba fog ütközni.
    Nem véletlenül költöttem csak a konnektoros fogyasztásmérőre majd 10 000-t, mert úgy gondoltam mindent lemérek és számolok, mert fontosnak vélem a Földünk zöld sorsát. :B
    Kicsit bele is golyóztam a végére a sok kicsi wattocskába, miközben az olyan alapvető dolgok, mint meleg étel, meleg víz (HMV), fűtés iszonyatos energiákat emésztenek fel a PC 35-40 wattjához képest. Az internetes infrastruktúra áramfelvételéről nem is beszélve... Kiderült, hogy a Kábelmodemes internet technológia sem épp koplaló fajta.
    Egy átlagos Kábelmodem állandó áramfelvétele 12watt körüli, éjjel-nappal, ha nem kapcsolod ki... Úgy bizony... 12Watt konstans 0-24 óra, 365nap. Ugye a szolgáltató is mondogatja, hogy ne kapcsoljuk ki be. Ennek is megvan a jogos magyarázata és igaza van.
    :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz sb #20 üzenetére

    Nem is állítom, hogy egyszerű. :B
    Milyen gép? PC-mnél jó ha van 2Watt különbség az energiahatékony és teljesítménycentrikus között idle, light load közben. A kiegyensúlyozott pedig tökéletesen üzemel minden helyzetben. Játékok alatt is. Nem kell átváltanom.

    Nem tudom tipikus user vagyok-e. De sokan undervoltolnak. Én is maximális undervoltot adtam meg a procinak, amennyit lehet B460 deszkánál, mert csak sémákat enged meg a lapom, nem pedig konkrét milivoltokat. :( A legdurvább undervolt kb 1wattot segített idle dekstopon, szóval a gyári beállítások is nagyon jók. :K

    "TotalCMD is érezhetően lassabban indul." Mondjuk nálam nem. Most csak azért is kipróbáltam, mert kíváncsivá tettél. Energiahatékony üzemmódban is ugyanolyan tempóval nyílt meg.
    Biztos hogy sokat számít, hogy az aktuális windows verzió mennyire jól működik összhangban a PC-vel és az a PC milyen technika.
    AMD-nél kicsit komplexebb lehet a kérdéskör, mert ugye van egy különálló IO chiplet, ami nem mellesleg elavultabb gyártástechnológiával dolgozik. Ha jól emlékszem 22nm, de javítsatok ki ha tévedek.

    Igazából engem nem zavar az egérmozgás miatti többlet, csak megemlítettem, mint egy érdekes tényt, hogy ne azon vezessük le a mozgási hiányunkat ha érdekel valakit a gépe fogyasztása... :DDD

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz ddekany #22 üzenetére

    Nézzél meg egy i3-10105 UHD-vel. Simán alternatívája a 3000G-nek, annyira gyengére sikerült és drága a teljesítményéhez mérten.
    Vannak összehasonlító tesztek youtube-on.
    Game-től függ, hogy az i3 vagy a 3000g a gyorsabb vagy esetekben szinte ugyan az.
    Ha pedig veszel valami őskövület dGPU-t, mondjuk egy "örökzöld" GTX 750Ti-t 30ezerért vagy valami hasonlót, akkor sokkal jobban jársz, ha 10 000 forinttal többért vettél i3-t, mint a 2C/4T 3000G-t. Nézetem jópár 2C/4T tesztet. Jól látható, hogy már belépő VGA-val is nagyon különbséget tud adni már egy 4C/4T proci is, annyira kevés a valós 2 magos ma már.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz fatpingvin #26 üzenetére

    Jaaa, hogy 4GB-ás? :B Ehhez a teljesítményhez értetlenkedem kicsit, hogy kell-e 4GB VRAM. :U CS GO 700MB VRAM-on elszaladgál. :DDD Számtalan jó kis gém elvan 2GB alatt. Ahova meg kellene a 4GB oda meg esélye, hogy kevéske a 750Ti.
    Egyébként a 2GB-os 750Ti-ok 30K körül fagytak be a PH!-n. Most hogy rákerestem, épp fel si tettek egyet egyet, én meg rögtön le is csaptam, aztán bekerül a kis gépünkbe. :B
    Még jó hogy megkérdőjelezted az árat, különben nem ellenőrzöm le magam, hogy jól emlékszem-e. Pedig a a hetekben nézegettem. :DDD

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz PuMbA #35 üzenetére

    Ősöknek nem elég valami egyszerűbb?
    Mondjuk egy 14nm gyárott i5-6500 gép?
    14nm és a 6. gen i5 Core már elég fejlett, hogy keveset is fogyasszon, de már teljesítménye is legyen, ami hosszú távra is elég.
    Egy ilyen gép prociból is lejátszik 144p@60fps videót. Intel HD 5** magas felbontást is támogat és annak ellenére, hogy nem támogatja a hardveres VP9 dekódolást, ami youtube-hoz fontos lehet, ez az iGPU a wiki írásai szerint már részlegesen besegít a videó dekódolásában a procinak, idézet innen:
    "The Skylake microarchitecture adds a full fixed-function H.265/HEVC main/8-bit encoding and decoding acceleration, hybrid and partial HEVC main10/10-bit decoding acceleration, JPEG encoding acceleration for resolutions up to 16,000×16,000 pixels, and partial VP9 encoding and decoding acceleration

    Ősi, jól ismert kollégánk régóta hirdet ilyesmi gépeket nagyon jó áron. HP 800 G2-es gép: 5teve
    Ráadásul 200W Gold+ Platinum táp. :Y Gondolj bele... 20% loadon, ahol a tápnak hoznia kell a 90% feletti hatékonyságot a szabvány szerint, egy 200W táp esetében még csak 40W. Egy i5-6500 egy nagyon hatékony konfigban, meg 40w körül kell legyen, de inkább alatta. Szinte biztosra veszem, hogy 40W alatti lehet az idle fogyasztás. Eszméletlen jó konstrukció ez átlag felhasználásra véleményem szerint.
    Egyedül azért nem vettem, mert a manual szerint, a PCIe x16 foglalat csak 45-50W max. körülig támogat VGA-kat, nem úgy mind a "DIY alaplapoknál" megszokott 75W max.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz fatpingvin #41 üzenetére

    Szóba került a 750 ti 30k-ért. -> Erre megemlítetted, hogy hol, mert te nem látsz..
    Most is kapni 30kért 750 Ti-t. Ha azért nem találsz ennyiért, mert neked a 4Gb-os modell kell, attól még kapni 750 Ti 30-ért. Csak ennyi nem több.
    A játék példa ilyen szempontból irreleváns is, mert hogy lehet-e kapni vagy nem, az eldőlt.
    Hogy 4Gb-os modell nincsen 30k-ért, arról sajna tehetek. :B
    Nem csak játékban tudok gondolkodni, de azon meglepődöm, hogy valaki 750Ti-t munkára használna. Nem egy izmos kártya, no...
    Milyen feladattal dolgoztatod a CUDA-t?

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #51 üzenetére

    Nem véletlen 3x olcsóbb.... Az egyik gépünkben pont ilyen CPU van. Annyira elavult (relatíve) és még 22nm-es gyártás, hogy 50-70%-on teker egy 1440p60fps videótól és eközben 80-90Watt körül eszik. Szerintem siralmas... Nem mintha fájna az áramszámla, de hát már agyamat kimosták a zöldek, úgyhogy próbálok figyelni a hatékonyságra is, nem csak a költség/megtérülésre. :DDD
    Szívesen lemérném ezt hogy oldja meg a 6-ik genes i5, de hát az nincs itt a fiókban. :( De gyanítom, hogy fele energiából ellene, a fentebb említett dolgok miatt.
    Plusz az a 8% egy adott fajta relatív szám lehet, mert passmark mérés szerint jó +21,6% előnye van az i5-6500nak az i5-3470-nel szemben... :B Ami simán valós.

    #49 fatpingvin: Látod, itt megint nem ment az egymás közötti protokoll, ugyanis nem vagyok informatikus, nem értem mit káromkodsz itt össze-vissza. :DDD Csak nagyjából sejtem, homályosan, távolról. Szóval nem biztos, hogy azt látom, amit te is nézel. :B Bár ha bigdata és AI és CUDA kórok számolnak, akkor el tudom képzelni, hogy van az a feladat, ahova nem hogy a 4GB is kevés, de akár a többszöröse is elkelhet. De akkor már igazán kiutalhatna a suli egy rendes VGA-ra való ösztöndíjat, hogy ne kelljen már hónapokat várni a számítással, nem? :U

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #62 üzenetére

    igorslab 12600k-ból lebutított kvázi 12400 tesztjét láttad már? Nagyon jónak tűnik.
    Szoktad volt emlegetni az inteles lapok árát...
    Várom a 12400-t, de adok neki 66% esélyt, hogy anyázni fogok ha meglátom majd az alaplapok árait.... ;]

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #69 üzenetére

    És mily igazad van! Anno az egész PC asztal elosztóját bedugtam a fogyi mérőbe... én barom meg elfelejtettem, hogy azzal a monitor, hangfal fogyasztása is hozzáadódott. :DDD
    De javítom a hibám, mert már fut egy 10 perces avg. watt teszt. :B Mindjárt jön az is...

    Szerk.:
    Dell 7010 gyári 240wattos táp, i5-3470, 2RAM, 1SSD, 1HDD, 3venti, kiegyensúlyozott energiagazdálkodás. Friss Edge, youtube 1440p60fps:
    10 percnyi videólejátszás -> 9,8614Wh -> 59,168W avg.
    Utólag is elnézést és köszi!
    Helyreállt az egyensúly a világban. :R

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #81 üzenetére

    Ha újra szóba került a 8%, akkor írd le légyszíves, hogy miben? A passmark multi-thread pontok szerint sokkal nagyobb a különbség. Meg hát a fogyasztása biztos jobb a 14nm miatt.
    Pl.: Extended Instructions benchmarkban madjnem 2x több pontja van az i5-6500-nak.
    Már több új utasításkészlettel ki is egészült a 6g.gen.
    Abból indultunk ki, hogy egy srác gépet keresett. Én meg javasoltam neki egyet, mert mostanában én is sokat nézelődök a PH!-n. Szóval nem nézheted csak a proci árát. Az egész csomagot kell nézni.
    A gépalap: ház+platina táp+alpalap csak 10k. 8GB rammal, i5-6500 procival: 43K.
    i5-3470 brand gépek 8Gb rammal 32k-34k körül mennek.
    6500-nak összemérhetetlenül erősebb és modernebb iGPU-ja van ahogy írtam. Maga a proci is erősebb kb 20%-kal multithreadben. A HD 2000 még épp kapot frissítést win 10-re, 5 év múlva már nem lesz rá semmi win 11-re. 6.gen pedig jó eséllyel nem fog kifulladni win 11 támogatásban. Szerintem ez a sok előny megér most kb. 10k-t. szvsz Hosszú távra.
    ha lenne dGPU akkor máshogy vélekednék. De nem hiszem, hogy az ősöknek ebben gondolkodik. ;]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #90 üzenetére

    Pumba, segíts!!! Mi a jó nektek? Gyere, válaszolj! Hova tűntél??? :))

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #123 üzenetére

    Nem figyelsz a társalgó félre... :U ezért végül eljutottál az 10100F iGPU nélküli prociig. Rövidre zártam a kérdést azzal, hogy "megidéztem" a költőt, hogy vajon mire gondolhatott, mikor karakterekben megfogalmazta eredeti gondolatait. :) :R

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #116 üzenetére

    Engem az érdekelne, hogy Valorantra nem elég a bőven 300+ fps 12600K-val?
    Ha bármi tud 350fps helyett mondjuk 500fps-t, az annyit teszt, hogy az átlag frame time, 0,85 ezredmásodperccel gyorsabb.
    Az igaz, hogy 1-1 pro fantasztikus állapotában 130ms körüli reakcióidővel rendelkezik, de a 0,85 milisec már a mérés hibahatárnak a hibahatára, minden vicc nélkül.
    Ennyi idő alatt a fény is csak 255km-t tesz meg, pedig az qva gyors... :DDD :))

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #133 üzenetére

    Amit én találtam youtube-on ott jellemzően 350 körül van 300-400 között.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #135 üzenetére

    [link] Mondjuk ha hosszabban nézem, akkor mégsem annyira jó, mint ahogy írtam, inkább 280-330. My bad. :B A benchmark végén mikor pfázik, akkor vannak főleg olyan szakaszok, ahol állandóan 300 feletti. Én azt néztem először, nem pedig amit most linkeltem.
    Ha tényleg úgy van ahogy mondtad, akkor ezek szerint nagy különbség van Valorantban.
    És milyen felbontáson, render-scale mellett?
    Mert nem kell játszani 100% render scalen. CS:GO, Quake-ben a pro játákosok sem játszanak fullHD-n 100% render scale-en. Még ha RTX 3080 vagy hasonló szörnyetegük van. Rapha, Raisy 65% vagy 75% screen scalen játszik. CS-ben pedig a régiek közül tudom, hogy 1280*960 fekete kerettel vagy full screen nyújtva játszották. Pedig a PRO-k nem szar vassal tolják.
    Emlékszem mikor scream a GTX 1080 kártyájával k 3 éve szar fos felbontáson játszott és azt streamelte. Na tessék Scream is valcsizik, ahogy rákerestem a twitchen... :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #138 üzenetére

    Az szép eredmény.

    De pontosítanék, mert RAM kiépítések, amiket leírtál, azok helyesen quad rank kiépítések: 2db 16GB-os dual rank modul. De ugyan úgy quad rank 4db 4GB vagy 8GB-os single rank modul.

    És még egy fontos információ, mert egyesek nem hajlandóak elvonatkoztatni szeretett márkájuktól, ezért egyoldalúan informálódnak és/vagy tájékoztatnak másokat.
    Intelnél ugyanolyan kedvező (sőt, lehet jobb, de játék függő) hatása van a quad rank kiépítésnek. Forrás: HU 04:36
    De ugyan így nem csak AMD oldalon lehet szinkronizálni a RAM és busz sebességet egymáshoz. Ha jól emlékszem az ideálist az AMD 3733:3733-nál határozza meg, hanem az intelnél is áldásos hatása van a busz és a RAM frekik "összelövésének".

    És ami fontos még, de ezt csak review-ban halottam, hogy a dual channel támogatott procikba ha összesen 8 ranknyi modult teszel be, ott már talán lassulás lehet. mert az már sok a memory controller-nek. De hátha pontosít valaki, ha szar az infóm.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #142 üzenetére

    Ott mondjuk kijön, hogy a PRO playereknél már nem sok előny van 240 felett... Főleg az átlagos játékosok javulnak sokat a jobb monitoroktól. De ez biztos azért is lehet, mert a PRO már annyira sokat gyakorol, hogy már zsigerből reagál.

    #141 ddekany: Nem placebo. A Minden érzékszerved érzékelni fogja, hogy 200fps helyett 400 fps-sel játszol, mert csökken az input lag, még akkor is, ha a monitort közben nem cserélted.
    A jogos kérdés inkább az, hogy mennyi értelme van ennek egy átlagos játékosnál. Ha nem vagy CS GO-ban a Globál-elite-ből is a felső pár százalék és hasonlóan a többi kompentetive játéknál, és nem keresel belőle pénzt, akkor nem biztos, hogy van értelme. Akkor se ha öntik a pénzt a szülők a gyerek ölébe, mert valójában nem fog neki nagyobb eredményt, élményt adni. Csak a vásárlás örömömét fogja megélni, ami eltart pár napig max 1-2 hónapig...
    Én Quake Championsben dupla akkora fps-sel játszok mint a képfrissítés, de csak azért mert egyébként iszonyatosan fos a video engine, ezért ha csak átlagos gép van alatt, simán beesik az fps a 144fps közelébe olyan 160 környékéig.
    De ennél a témánál, mindig meg szoktam volt említeni, hogy én már az a korosztály vagyok, aki CRT-vel nőtt fel. nulla input lag, vibárló kép (lighning boost :DDD ) ezért nagyon éles, 800*600 felbontáshoz pedig vehettél olyan monitort, ami már akkor tudott 160Hz-t. 160Hz + quake 3 300-500fps-en maga volt a virtuális valóság, annyira direkt volt minden reakció amit csak tettem. A mai LCD-kel nem tudom el lehet-e ezt érni, mert csak 144Hz moitorom van, de ez sem adja azt az élményt, mert nem annyira éles a mozgása közbeni képélesség, és az input lag is minimálisan nagyobb. Pedig egész jó monitorom van. Kipróbálnék egy jobb 240Hz monitort, de drágállom őket.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #145 üzenetére

    Igazam van, nézz utána máshol is, mert igorlsabról már kiderült, hogy alap fizikai mértékegységekben is ejt hibákat, úgyhogy ne vegyél mérget Igorra, annak ellenére, hogy én is komálom a fazont.
    Hallgasd meg a Hardware unboxed bevezetőjét. Ott elmondja Steve, hogy ha 4db single rank modult használunk, akkor az IMC quad rankként fogja kezelni a 4db single rank modult, nem úgy mint ahogy igor írja az általad linkelt ábrán.
    És látod az eredmények is mutatják azt, ahogy én is tudtam: octa rankban (8rank) már lassul, mert nem őket lekezelni megfelelő az IMC (integrated memory controller):
    Mutatom. utolsó előtti sor: 4x2R 3800 CL 16, ami annyit tesz, hogy 4db 2 rankos modult használ (összesen 8 rank). A legrosszabb eredményt hozza.
    Mi a hozza a legjobb eredményt? A quad rank, tehát felülről a második és a harmadik sor: 4x1R, 2x2R.
    Ez így van. Kész. Nincs mit ragozni ezen. Hallgasd meg mit mond Steve a HU videó elején. Én anno a wiki-s szócikkeket is végigböngésztem, miután megnéztem a HU és GN teszteket is, hogy ellenőrizzem a elhangzottakat. ;)

    igor meg mondom.... A villamosenergia fogyasztás sem tudja leírni hibátlanul, ami Wh lenne. Ezt egy másik PH! fórumos kolléga szúrta ki. Watt per hournak írta Igor... Ez alapműveltségi hiányosság, ami azért kérdéseket vet fel vele kapcsolatban. (Az említett hibát a 12400 tesztjében szemrevételezhető) :R

    Ui.: 60-ért használtan sincs jó 240-es monitor. (Csak nem az Acerek? Arról én lemondanék. Nem veszek és senkinek sem ajánlanék olyat, ami nincs komolyan letesztelve. Kísérletezzen, akinek 7 anyja van... :DDD ) Aminek igazán jó response time-ja van, azt használtan se látod 80 alatt. (pl. Dell aliensware-ek néha megjelennek 80-90-ért) újonnan meg 100+ de inkább 110+. Vagy emagon felbontott 90-ért 240Hz (280Hz) Asusok.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz ddekany #147 üzenetére

    Egy bizonyos frissítés felett inkább érzékszervi élmény. De azt érzed. Erről is értekeztem, nem arról, hogy jobb is leszel, sőt. Leírtam, hogy a PRO-k már nem ettől lesznek jobbak feltétlen. De ettől még van pro, aki vesz magának 360Hz monitort és úgy is streameli a quake-t.
    Én pedig tapasztalatból írtam a 160Hz/300+fps élményt, nem hallomásból és nem elméleti síkon pedzegettem. És ismétlem, nem azt írtam, hogy jobb lesz tőle bárki. De az élmény szemmel és input laggal (egérmozgás) érzékelhető. Nagyon érdekes élmény. A 144hz monitorok élménye nem jók ahhoz képest. egy gyors TN paneles 144Hz monitor egy teljesen más, lassabb dimenzió a CRT 160hz-hez képest. a régi szép idők... mennyi ideig vadásztam és gyűjtögettem egy ilyen monitorért.... :B Most meg itt vagyok 15 évvel később és csak 144Hz-en tolom.... ;] Mondjuk legalább szart se fogyaszt a nagy kockához képest. kb. 12-15Wattot, a beállításaimmal. :K

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #150 üzenetére

    hmm... Nem figyeltem a részletekre ezek szerint....
    Mondjuk legalább jól tudtam hogy 4 rankra kell törekedni, csak nem figyeltem arra, hogy a 4x1R RAM modulokat a dual-channel IMC dual rankbe konfigurálja. My bad... :B
    A francba, túl gyorsan és flegmán pörgethettem át a témát. Kösz, hogy vitáztunk róla, különben még holnap is rosszul mondanám. :O
    Nem mellékesen akkor jó, hogy 4x4GB kiépítésben van 16GB rendszer memóriám.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz arabus #164 üzenetére

    Találtam egy koreai videót, amiben 12100, 12400, 12600k, 5600X, 10400 szerepel, 3200 és 3600 RAMokkal. Syerintem egész jóra sikerült.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #173 üzenetére

    Azért nagyjából tudod ugye, hogy kb. mekkora részét teszi ki a cache a proci chipletből? Meg is kell fizetni. Nem véletlen spórolnak vele.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Exakta888 #175 üzenetére

    Na, nyugi... Az emberek elmennek a boltba és saját, szabad döntésüknél fogva kifizetik a pénzt a termékért. Ezt sehol sem neveik lehúzásnak. Legalább is az én nyelvezetem az átverés. Azt pedig a tv. bünteti. Úgyhogy hagyjuk ezeket az érzelmi kirohanásokat.
    A hülye gazdagok miatt tartunk ott, hogy ennyibe kerül az annyi.... te is megvetted 110k-ért az 5600x-et. Pedig az elődje 60k-s proci... Ennyit sosem szokott nőni az ár az új generációval.
    És még csak megvezetve sincsenek a vásárlók, mert szerencsére ezeket a termékeket elég alaposan le szokták tesztelni (nem úgy mint mondjuk a nagyméretű háztartási gépeket, példaként.) szakújságírók.
    A piac egyoldalú beállítása sem korrekt, hiszen látszódik, hogy az AMD is árasztja ránk az olcsó procikat.... jah, nem. Egyik kutya másik eb.
    Meg lehet nézni az Intel, AMD, nVidia negyedéves zárásait... folyamatosan nő a nyereség és a bevétel, miközben sír a félvezető ipar... kapják be.
    Minden lépést csak és kizárólag profit orientált szempontok szerint lépnek meg. Nem kell érzelmileg kötődni egyikhez sem.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz KROK640 #180 üzenetére

    "Na, pont ezért vettem végül 10400F-et, pedig 1600AF/3600X vonalon gondolkodtam eredetileg." Szintén zenész.... üdv, a klubban. Több AMD konfigom volt életemben, mint Intel és tulajdonképpen csak az utolsó kettő volt/van Intel. Én részemről bekaphassa mind2 fél, mert mindkettő csak a profitra megy. Csak annyira nem szarják le a vevőket, hogy az ne okozzon nekik profitkiesést.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz KROK640 #182 üzenetére

    Én AMD Duron-nal toltam abban az időszakban csóró középiskolásként... :DDD Irigykedtem is a haver Athlon XP-jére. De akkor még elvitettük magunkat a jogsis haverokkal a 30Kg-nyi PC-ket monitorral együtt.... :DDD Akkor még nem volt elterjedt az UTP kábeles hálózat, szóval sokat szívtunk a koax-os 10Mbites nettel: hol nem jó az érintkezés, nem jó a végelzáró ellenállás, nincs net... ne másoljatok a hálón gépről-gépre, mert leterheli a sávszélességet és nem lehet játszani... :DDD Úgyhogy a telepítés úgy zajlott, hogy HDD ki, HDD be másol-telepít HDD vissza... :DDD Ma meg... katt-katt 100GB egy játék és mégse jobb, mint régen csak szebb. A net meg ugyan úgy szar, mert az internetes infrastruktúra le van terhelve... Nem csoda, hogy a PRO meccseket máig LAN-on tartják. Agyamra megy már ez a 20-40-60-80ms pinges világ.... LAN-on van 1-2ms...

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz BiP #198 üzenetére

    Áááá ne higgy annak aki azt mondja placebo. Aki azt mondja, az még nem látott játékot magas képfrissítésű monitoron 500fps-sel. Persze ismételjük, és ne értse félre senki, nem ettől leszünk jobbak. Viszont az élmény fenomenális. Szinte való világ... :DDD
    Csak abba gondolj bele, hogy minden amit természetes napfény alatt látunk a szemünkkel látunk, az mind folyamatos szakadozás mentes. A monitoron pedig állóképes sorozata pörög nem mindegy mennyivel. A szemünk egy pár milliszekundumos villanást is érzékel. (Már elfelejtettem hol a határ.)
    Ugyan ilyen okoknál fogva sem mindegy, hogy egy LED fényforrás fénye mennyire pulzál vagy mennyire egyenletes, stabil fényáramot biztosít. Van ami több száz Hz-en ici picit pulzál. Ránézel szemmel nem látod, de ha a fénye alatt eltöltesz pár órát nem tudod mitől fáradt el a szemed, csak akkor tudod meg, ha kiméred műszerrel. ilyenkor lehet gyanakodni a LED lámpára. 1szómint100, minden is számít. Nem placebo, hanem létező jelenség.
    Legfeljebb az olyan jellegű értelme megkérdőjelezhető, hogy kinek számít, kinek nem, mert ne az se jó, ha boldog boldogtalan hajszolja az fps- és pocsékba fűtjük a drága áron (anyagi és környezeti) megtermelt energiát.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    Arról találtatok már tesztet, hogy H610 hogy teljesít? Hivatalosan nem támogatja a Dual-Channelt, de pl. az Asus az összes H610 lapjára azt írja, hogy dual channel.
    Ha pedig ez igaz, akkor pl. i3-12100(F) mellé elég jó párosítás lehet egy "virsli" :DDD H610. Viszont egy i5 mellé már nem választanék H610-t.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #229 üzenetére

    Nem a fogyasztása miatt, hanem egy i5 mellé már én tennék 4 RAM-t a dual channel dual rank kiépítés miatt. i3-nál meg ezt leszarnám, mert az számomra az árérzékeny kategória. a RAM OC hiánya se zavarna.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz lemusz #230 üzenetére

    A hivatalos diában emlékeim szerint egyértelműen dual channel volt megjelölve.
    Igen, durva a 30k, én is így gondolom, de egy jobban felszerelt B660, ami nekem már szimpatikus, az meg 70K (MSI B660M Mortar). Ez is nonszensz, jóformán vérlázító. Akkor meg már miért ne vegyen az ember az alsó végből, ha azon is ugyan az a belépő LAN és hang chipekkel szerelik, mint a jóval drágább B660 deszkákat.
    De a legegyszerűbb belépő B660, amin már van 4RAM slot, 55K és felfelé a csillagos ég. Hát azért álljon meg a menet... ;]
    ~4 éve emlékeim szerint 35K körül vettem egy belépő Z370 lapot, amire már ALC1220 hangot integráltak, meglehetősen jó minőségben.
    Ma meg kb. 70k-ért lenne ilyen hanggal alaplap és csak nem is Z690 hanem B660. :((
    forint gyengülés, infláció, pandémia, réz világpiaci ár, meg félvezető hiány, dráguló szállítmányozás... Értem én, de ezt a mértékű áremelkedést ezek ellenére sem látom indokoltnak. 4 év alatt jóformán 2x++ az áremelkedés mértéke azon alaplapoknál, amik nálam prioritást élveznek. Ezért döntenék akkor úgy, hogy akkor kenjék a hajukra és akkor megvenném a legolcsóbbat, ami még épp elég. :DDD

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz -KP- #235 üzenetére

    Úgy van. Jól mondja Chaser. Az infók, miszerint javul majd a DDR5 ellátás és olcsóbb lesz, az nem fog radikális árleszállítást hozni. Egy darabig az ár/érzékeny vásárlók nem fognak kapkodni a DDR5 megoldásokért, hiába jön vele az AMD is.
    Amúgy is, láthatólag úgy pozicionálja az Intel és az AMD is a piacot, hogy az újabb procik egyre magasabb ársávba jönnek, a régieket meg meghagyják az ár/érzékeny piacnak. (Magyarul: bekaphatják, mert mesterkélten nem versenyeznek, hanem élvezkednek.)
    Esélyes, hogy azt AM5-t az AMD, úgy árazza majd, hogy csak és kizárólag a pénzes vásárlókra lő vele az első ~ 1évben, amíg nem moderálódik a DDR5 RAM ára. Addig meg eladja az ár/érzékeny piacra a maradék AM4 lapokat és procikat.

    #234 Chaser: Ha jól tudom, manapság jellemzően a 16GB modulok a 2 rankosak. (Vagy létezik normális árszínvonalon 2x8GB kit, amiben 2rankos modulok vannak?)
    Nekem nem kell összesen 32GB RAM. Most van régebbi 2db 2x4GB Kingston kitem, úgyhogy így is meglenne a 4R 4 slot esetén csak 55-ért adnának egy virsli B660-ot. Nálam ez az árszínvonal kiveri a biztosítékot. De az is lehet végül megtartom a jó ki 10400f-em, mert nem szimpatikus az árképzés amit alkalmaznak.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #241 üzenetére

    Nem szeretek többet fizetni mint muszáj. Miért kellhet 32GB RAM? 16GB is csak 2-4 játék miatt van, miközben nem igazán érdekelnek az újabbnál újabb címek. Futtassak RAM drive-ot? :DD Vagy vegyek Primo cache-t? Egy őskövület SATA SSD-nek a tempójával is elégedett vagyok, szóval ezek sem hoznak lázba.
    De komolyan kérdezem, mire kellhet 32GB rendszer RAM? A tech deals csatornán is azt javasolta a csávó már kb. 1 évvel ezelőtt, hogy inkább min. 32GB-t tegyünk a gaming PC-be, mert higgyük el, hogy sokkal jobb lesz. Már a rendszer (OS, alap folgodk) is érezni fogjuk állítólag...?! :U Sose próbáltam még 32GB rammal, de nehezen tudom elképzelni, miközben most is az EDGE böngészőben 11 fül van, megy a háttérben egy youtube video. Így 4,6GB az aktívan használt rendszermemória. Van 3,1 GB gyorsítótárazott adat a RAM-ban a feladatkezelő szerint, szóval 8,2Gb RAM tisztán szabad, ha pedig alkalmazást indítanék az előtérben, akkor 11,3GB. Szóval még mindig nem tudom értelmezni a 32GB RAM előnyt. :U De akinek van tapasztalata, kíváncsi vagyok rá.

    #240 carl18: ""Meg nem is kell csodálkozni az áremelkedésen"
    Ameddig a PH topikban azt a szólást éltetik hogy amennyiért cpu-t vettél annyiért vegyél alaplapot is. :C"
    Néha nekem is az az érzésem, mintha a PH!-n megjelenő "tanácsadók" fele "PC-buzi" master race, aki minden likvid pénzét PC-re költi vagy elvált és/vagy munkamániás szülők gyereke, akire minden pénzt elköltünk a szülők a gyerek hobbijára, hogy kompenzálják azt a hiányt, amit az interperszonális kapcsolatokban elvesztegettek....

    #242 ddekany: Ki is fogom próbálni, mint tud hangban a nappalis PC, ami egy Dell 7010. Eddig eszembe nem jutott, hogy kipróbáljam a hangját. Viszont, most hogy látom mennyi egy B660 ALC 1200/1220 hanggal, kezd érdekelni, hogy mennyire szól jól a kis impedanciás fülesemmel egy alap ALC. Illetve behallatszik-e bármilyen coil whine. B460 tomahawk lapnál, aminek a hangját egy ALC1200 köré építették, abszolút jó. Se zaj, se coil whone, se az egér hangja semmilyen zaj, se elől, se hátul.
    Bár elméletben egy ALC897 és társainak is -90dB körüli a zajszintje, ami jónak kellene lennie csak kérdés milyen minőségben implementálják a hangot a deszkára...
    Egyébként ha jól tudom, a coil whine minden alkatrésztől függ, ami a PC-be lett építve, nem csak az alaplaptól. A föld rendszeresen közösítve van, persze alkatrészeken keresztül, de ettől még számít, úgy tudom. Tehát nem mindegy milyen az alaplap, a VGA és a tápegység, mert ezeken keresztül folyik jelentős mennyiségű PWM vezérelt áram.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz -KP- #248 üzenetére

    Szerintem meg nem szabad mindenféle szar játékot támogatni.... Pl. COD warzone beállításokat feltolod, simán megeszik 10-11GB VRAM-t. Más játék meg 6Gb VRAM-ból gyönyörű, leugrik a képernyőről.
    Ha egy flight simulator 4k ultrán megeszik kb. 10GB VRAM-t, azt megértem, mert ott rengeten nem ismétlődő 3D objektum és textúra van, mert az az egyik fő jellemzője, hogy a valós nem repetatív tájat vetíti a képernyőre.
    De pl warzone-ban, ahol egy képzeletbeli virtuális világban lövöldözünk senkit sem fog érdekelni, ha kevesebb textúrából, ügyes trükkökkel intézik el a változatos terepet, miközben 4GB VRAM kell neki minimum. a legfosabb, undorító minőséghez is... Maga video engine szerintem nagyon jól működik, mert fluent játékélményre képes egész jó, csak a map designerek munkája gyengécske szerintem.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz carl18 #257 üzenetére

    Látszik a mondaton, hogy átszerkesztettem, van egy kis magyartalanság.... igazából ki akartam törölni, hogy ne legyek túl nyers, de úgy tűnik elfelejtettem. :B
    Attól még igaz, ami igaz, természetesen tisztelet a kivételnek, akik ritkák mint a fehér holló. És az is igaz, hogy egyszer-egyszer mindenkinek bele kell esni a túlkompenzálás hibájába, hogy legalább esélyes legyen megtapasztalni a jelenséget és változtatni rajta. Csak vannak, akik nem veszik észre magukon.
    Pszichológia jól ismeri a jelenséget. Megboldogult Popper Péter egyik előadásában beszélt a jelenségről, miszerint ha az alapvető fontos dolgokban nincs megelégedettség és/vagy siker élmény, mint pl. a kapcsolatok minősége, munkahelyi sikerek, akkor az élet egyéb területein próbálja kompenzálni, (pl. hobbi), mert létszükségletünk az érzet, hogy értékesek vagyunk.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #260 üzenetére

    "az a 2-4 játék nyilván már sokkal több"
    ??? De most rólam beszélsz vagy a piacról? Az én igényem nem fedi a piaci állapotokat, ezért is írtam 2-4 játékot.Nem több ma sem, hanem 2-4 játék, az esetemben. De ezeknél is csak max. 11GB-ig megy fel a rendszer RAM. Szóval még mindig van szűk 5GB gyorsítótárazásra...
    Másrészről megírtam, hogy nem érdekelnek új címek, akkor meg minek? Szóval még mindig ott vagyok nem látom az észérvet. Az olcsóság pedig nem érv. Nem mellesleg nem 2-4ezer forintról beszélünk. Egy normálisabb Ballistix 3600 16GB 27k körüli, a legolcsóbb virsli 3200-as 32GB kit meg 40 feletti.
    Mire oda jutok, hogy esetleg kell 32GB, addigra meg majd DDR5-kell vegyek.
    Egyébként gyanítom, hogy nem a 32GB csökkenti a micro lagokat azoknál a címeknél, ahol a 16GB RAM is elég, hanem a 2x16GB jellemzően 2x2Rank. Viszont a dual channel dual rank kiépítés elérhető 4x4 modullal is. Ilyenem is van.

    Ha böngésző miatt 8-10GB RAM szkséges, akkor már nagyon sok oldal lehet nyitva.... Annak az embernek a felhasználási szokásain kellene elgondolkodnia nem a RAM bővítésen :K. Tudom miről beszélek, mert én is megvizsgáltam ezt a fajta böngészői használatot és módosítottam a szokásaimon.

    8GB-nak elégnek kell lennie az irodai jellegű szoftverekhez és böngészéshez. De otthoni, moderáltabb felhasználással a 4GB-nak is, csak akkor nyilván kicsit többet fog dolgozni lapozófájl... illetve az sem mindegy, hogy iGPU vagy van-e dedikált VGA, mert iGPU-val, pl Firefox alatt, 1440p youtube videólejátszásnál hosszabb-rövidebb időre felkúszik a megosztott VRAM igény 350-400MB körülire, és akkor már csak biza 3,6-3,7 marad... Most bővítettem egyik gépünket 4-ről 8-ra, így tudom látom, próbáltam, teszteltem. 8Gb pedig már untig elég az említett feladatokra, pedig alkalmanként dolgozunk is rajta. Office, böngésző, képnéző/nyomatás alkalmazások megnyitva.

    De végül hozzáteszem, hogy ez egy aspektus, ami működik. Ha másnak más az igénye, szokása, akkor bővítsen. Ebből a lényeg az, hogy van a user igény és tudatos felhasználási mód, hogy nem a RAM további növelése hoz megfelelő eredményt. Részemről ennyi. Ezen nem kívánok tovább lovagolni. :R

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #261 üzenetére

    Ez szerintem driver issue is lehet. Néha nekem is behallatszik a coil whine, de ilyenkor elég a jack kihúz-bedug és megszűnik. Gyanítom, hogy csak egy pillantig bebugzik az auto-sensing és rosszul választja le a földet? Dunno.. :U

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz g@bo #284 üzenetére

    GN egyik új videójának bevezetőjében meg lett említve, hogy hibás volt az első dia, illetve reprezentálták a javítottat is: H610 is támogatja a dual channel RAM kiépítést.

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák