Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szipipeti

    csendes tag

    Amit én látok problémának... és mondjuk erre ma már nincs mentség mondjuk egy régebbi 30-40 évvel ezelőtti helyzethez viszonyítva..
    Szóval, akkor csak egy "átlag" melósnak annyi jogi ismerete lehetett, amit innen/onnan összelopott..
    Esetleg volt a munkahelyén egy "üzemi jogtanácsos", aki emberszámba vette a dolgozókat... Na akkor hozzájutott információhoz, hogy milyen jogai vannak egy vitás esetben..
    Ma más a helyzet.. (sokkal jobbak a körülmények...)
    RENGETEG az ingyenes online segélynyújtó, információt segítséget útmutatást adó felület és szakember, fórum...
    BÁRMELY törvényhez, jogszabályhoz ingyen hozzá lehet férni, lehet olvasgatni, kikeresni a helyzetre vonatkozó passzust, ect... - segítséget kérni...
    Vajon az emberek 99%-a él a lehetőséggel?
    Konkrét példa!
    6 éve beszélgettem egy távoli ismerőssel, panaszkodott, hogy nem érti mi van, 3-4 havonta megváltozik a cégnév ahol dolgozik...
    Kérdezem, kap-e fizetési papírokat elszámolást ect..? Adóbefizetése? Válasz: "Az adó rendben van mert az van a bevalláson, hogy jövedelem 0 Ft, fizetendő adó: 0 Ft..." Magyarázom neki mi a bibi... Látszólag megértette..
    Be van ezek szerint jelentve 0 Ft jövedelemmel de közteher (TB és nyugdíjjárulék) befizetése sincs. Tavaly találkoztam vele.. még mindig ugyan az, csak cirka 20-ik munkáltató...
    Mondom neki: "nem lesz nyugdíjad... Intézzed!" Nézett rám, mintha a relativitáselméletet magyaráztam volna...
    És Ő egy "átlag"...
    Ne várjunk csodát!

    Nekem zűrös volt az előző munkahelyem, bő 9 év...
    Mikor kezdett "rizikós" lenni, letöltöttem az Mt-t és el kezdtem olvasni, kijegyzetelni, hogy mik a releváns pontok... Ezzel kapcsolatban gyűjtöttem szép nyugodtan "bizonyítékot", ha kenyértörésre kerülne a dolog...
    Most elmaradt jövedelmek ki nem adott szabadásg, pihenőidő nem biztosítása, hétvégi és túlórák el nem számolása miatt indítottam jogi eljárást... és bár minimálbéres voltam, így is "összegyűlt" kb 4 év alatt bruttó 5-5,2 millió forintnyi kárigény a munkáltatóval szemben...

    Ráadásul a Mt. (Munka törvénykönyve) egy viszonylag érthetően megfogalmazott törvény (a sok többihez képest) szóval egy "átlagos" ember meg érti belőle, hogy mennyi pihenőidő, szabadság, ect. jár neki, és milyen kötelezettségei vannak... Mert sokan ezzel sincsenek tisztában...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák