Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    Ez sajnos nagyon nagyon régóta tény, nem újdonság. Igazából semmi értelme 2-3 napnál további előrejelzésnek.
    Én is szoktam figyelgetni és persze ki is akadni. A hét elején nézett hétvégi időjárási előrejelzésnek kb annyi értelme van, mintha én tippeltem volna. 30 nap, meg nyilván totál értelmetlen.

    Ez részben matematikai probléma részben pedig a klímaváltozás az oka. Az utóbbi időben több helyen is felhozták a témát, hogy a klímaváltozás miatt az időjárási szélsőségek megnövekedésével az eddigieknél is kiszámíthatatlanabb lett az időjárás és a következő években ez csak durvább lesz.

    Egy érdekesség. Nagypapám régen (jóóó régen) gyűjtötte az élet és tudomány c. újság részeit, amiket könyv formájában be is köttetett. Egyszer megtaláltam és belelapoztam, mert kb 1944-től voltak részek... Megmaradt bennem a 40-es évekből egy cikk, aminek a fő témája az volt, hogy vajon mikor jut el arra a szintre a tudomány, hogy három napnál tovább, akár egy hétre előre is megjósolják az időjárást. Ezt mind a kétezres évek elején olvastam. Hát durva volt látni, hogy 60-80 évvel ezelőtt is már ezen agyaltak és még durvább, hogy 80 év elteltével se jutottak érdemben előre. Ma is maximum 3 napra előre tudják nagy pontossággal megmondani a várható időjárást.
    Ez van, túl sok változó, túl kevés számítási teljesítmény és még mindig sok sok sok ismeretlen tényező.

    Plusz azt is vegyük figyelembe, hogy Magyarország földrajzilag egy igen picike terület. Minél jobban leszűkítjük a vizsgálandó területet annál kisebb a pontosság.

Új hozzászólás Aktív témák