Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szilardinho

    csendes tag

    Ígéretes elképzelés volt, de úgy tűnik a technológia jelenleg ennyire képes.
    Pár évvel ezelőtt nekem is megfordult a fejemben ez az ötlet. Az LCD kijelzők gyengéje a kontraszt. Ezen pixelenkénti háttérvilágítással lehetne javítani. És hogy lehet ezt megoldani? Az LCD kijelző tulajdonképpen épp ezt csinálja. Tehát tegyünk egy LCD panelt a másik elé. A kontraszt így akár a négyzetére is emelkedhet (1000:1 helyett 1 000 000:1), ami az emberi szem számára kvázi tökéletes feketét jelent.
    Viszont problémás lehet a betekintési szög, valamint az energiaigény. Ez utóbbi azért nagy gond, mert elvileg az LCD panel a beeső fény akár 80-90%-át is elnyelheti. Vagyis a jelenlegi LCD tv-k fogyasztása akár az 5-10-szeresére is növekedhet azonos fénykibocsátás mellett.
    Persze bizonyos helyzetekben a fogyasztás másodlagos (a Panasonic pl. orvosi célokra szánta az általa fejlesztett kijelzőt), de az otthoni használat esetén elég fontos a fogyasztás (meg a hőtermelés, illetve a hűtési igény is).
    Ami szerintem ezt a technológiát igazán háttérbe szorítja, az a HDR elterjedése. A HDR-hez minél nagyobb fényerő kell, az alsóbb kategóriás tv-k jelenleg nem is rendelkeznek a HDR-hez kellően nagy fényerővel. Így a tv gyártók nem engedhetik meg maguknak, hogy ötödére-tizedére csökkentsék az általuk gyártott tv-k fényerejét, illetve ezzel arányosan növeljék a fogyasztást. Arról nem beszélve, hogy egy ilyen tv-ben egyszerre 2 lcd panel lenne, ami a gyártási költségeket, nehézségeket, hibalehetőségeket, kihozatali arányt is rontaná. Emiatt az így készült kijelző ára várhatóan közel a duplája lenne egy normál kijelzőnek.
    Kár érte, mert amúgy nagyon jó alternatívája lehetne az OLED tv-knek.
    Ha esetleg a későbbiekben sikerül olyan lcd panelt kifejleszteni, ami a beérkező fénynek csupán az 50%-át nyelné el, akkor érdemes lesz újra elővenni ezt a koncepciót.

Új hozzászólás Aktív témák