- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- iPhone topik
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Fotók, videók mobillal
Új hozzászólás Aktív témák
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Azért ajánlott a hardver gyártójának az ajánlásai alapján törölni és telepíteni. Ez például eléggé arra szolgál, hogy megmaradjanak a vezérlőpultra vonatkozó beállítások, és ne kelljen mindig újrakonfigurálni a meghajtót.
A shaderek valós idejű újrafordítása leginkább egy, de maximum két szálon történik, mert az alkalmazás még használja a többit, és ezeket a meghajtó nem tudja csak úgy elvenni. Szóval rakhatsz mellé egymillió szálat is, nem úgy működik, ahogy elképzeled. Nem mellesleg az újrafordítás egy plusz feladat. Nem viccből vezették be a gyártók pár éve a shader cache-t, és azt nem véletlenül tették újabban konfigurálhatóvá. A konfigurálás mértéke változó, de ez mindegy is, egy ilyen lefordított shader pár kilobájt, tehát a default 256 MB-os helyre is iszonyatos mennyiség fér el. Az NV egyszer mondta, hogy átlag 50 MB-nyi helyet foglal ez a driverükben a usereknél, tehát a 256 MB bőségesen sok, nem is igazán ajánlják, hogy ezt növeld. Az AMD meg eleve nem is engedi, hogy növeld, nekik is hasonló lehet az adat, ergo a 256 MB baromira kényelmes határ, amit valószínűleg egy végfelhasználónál sosem fognak kihasználni.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A shader cache verziót is tárol. Nem tudja felhasználni azokat a shadereket, amelyeket egy korábbi verziójú shader fordító fordított. Persze ez meglehetősen ritkán frissül, évente alig négyszer, de ez sem feltétlenül jelenti azt, hogy a shader nem lesz kompatibilis. Erre is van egy flag, ami jelzi, hogy mi a kompatibilis, és mi nem.
Nem indításnál fordít, hanem játék közben. Az API-k részei az úgynevezett állapotváltások. A program oldalán az adott shaderbe definiálni kell a bemeneti adatot, amely esetleg különbözhet attól, amit az adott puffer tárol (ugyanez vonatkozhat az adatok mentésére is). Erre a problémára a grafikus eszközillesztők tartalmaznak előre definiált shader kódokat (kvázi rutinokat), amelyeket szimplán beillesztenek az alkalmazás eredeti kódjába. Ezzel lényegében az adatkonverzió bármilyen formában megtörténhet, de például felmerül az a kérdés, hogy mikor egészítse ki a driver a shadert. A meghajtó ugyanis nem tudja, hogy mi történik a kódon belül, csupán alapvető szabályokat követ, amelyekre a rendszerprogramozók felkészítették. Emiatt a logika miatt, ha egy új rajzolási parancs új shadert igényel, akkor még azelőtt újra kell fordítani a driver által kiegészített kódot, mielőtt megérkezne a parancs. A gond ott merül fel, hogy a driver addig nem tudja, hogy milyen shaderre lesz szükség, amíg a parancs meg nem érkezik. A parancsot tehát meg kell várni, majd a rendszer csak azt követően fordítja újra a shadert, miután kiderült mire van szükség. Ez kapásból azt jelenti, hogy a program futtatása egy pillanatra megakad. Na most ez kivédhetetlen, de erre vezették be a shader cache-t, ami gyakorlatilag készít egy adatbázist magának, amelyekhez állományokat rendel, majd ha befut a parancs, akkor ellenőrzi, hogy arra van-e már újrafordítás. Ha van, akkor betölti az, és megmenekül a játékos egy potenciális akadástól.
Azt nem tudom, hogy a ráfrissítés milyen hatással van erre. Én az AMD javaslatai alapján szoktam drivert cserélni.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Csak a játékok közül nem mindegyik kap egyedi driverprofilt. Tehát ahhoz, hogy minden telepített játékhoz legyen driverprofil is, egyenként át kell állítani valamit a globális beállításhoz képest, majd vissza kell állítani, hogy az ne változzon. Emellett, ha új játékot telepítesz, akkor azt a driver csak akkor veszi észre, ha lefuttatsz egy keresést. Ekkor megtalálja, majd ki kellene kapcsolnod a Chillt, és újra bekapcsolni, hogy újragenerálja az állományokat. Ez egyrészt rengeteg hibalehetőség, másrészt több munkával jár a user felé, mintha egyenként aktiválná a Chillt.
A shader cache-t valójában nem lehet kikapcsolni. Az AMD optimalizált eljárását lehet csak, de az annyit jelent, hogy a lefordított shadereket a program bezárása után törli. Az AMD optimalizált beállítás pedig annyit csinál, hogy maradnak a lefordított shaderek a merevlemezen, de csak 256 MB-os kapacitás erejéig. Ha betelik, akkor a legrégebben használtakat elkezdi törölni. Valójában tehát mindenképpen cache-li a shadereket a programfuttatás idejéig minimum, hiszen elég szar lenne állandóan újrafordítani, ami ugye akadásokkal jár.
A meghajtó frissítése nem jár a beállítások törlődésével. Nekem a 18.12.2 minden korábbi adatot megőrzött. Annyit csináltam, hogy letöröltem a régit az install managerrel, majd telepítettem az újat. Minden korábban elvégzett beállításom ugyanott maradt, per game, per tuning, globális power limit, minden. Valamit nem jól csinálsz, hogy ha ezek elvesznek, mert szándékosan úgy van konfigurálva a meghajtó, hogy ezek külön állományok legyenek, amelyeket még a meghajtó install managerrel történő törlése után is megmaradnak.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A Chillt úgy tölti be a meghajtó, hogy amikor engedélyezed az adott játék profiljában, akkor ahhoz kiír egy állományt az adattárolóra, ami leírja, hogy melyik állapotot kell betölteni. Amikor elindítod azt az állományt, amire profilja van a meghajtónak, akkor betölti az adattárolóra kiírt állományt is. Ha ezt globálisan csinálod, akkor az állomány nem jön létre. Így is működhet még, de csakis általános módban, ami hatékonyságban messze elmarad az adott játékhoz, motorhoz, alkalmazáshoz írt állapottól.
Alapvetően a terv az volt, hogy az egészet általánosítják, de annyira bonyolult maga a Chill, hogy nehéz olyan kódot írni rá, ami minden egyes játékkal megfelelő hatékonysággal működik. A hatékonyságot viszont necces rontani, mert az többet ér, mint a globális csúszka. A csúszkát ugyanis per game beállítod két másodperc alatt, ami megéri azt a plusz sok wattnyi megtakarítást.
(#83) atok666: De. Pont ez a funkció lényege, hogy egyénileg konfigurálható.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nézd a csúszkát. 30 a minimum és 300 a maximum. Tehát ha egyenként állítod a tartományokat, akkor az több, mint 72 ezer konfigurálható tartomány.
Ez tervben volt, csak nem igazán működött. A probléma a globális módszerrel az, hogy a Chill valójában nem egy általános modul, hanem nagyon sok részre van osztva, gyakorlatilag játékokra, motorokra külön-külön optimalizálva. A kapcsoló azért kell a fülön, hogy eleve aktiválni lehessen magát a Chillt, mert ilyenkor a driver másképp működik. Akkor is, ha nem aktív az adott játékra a tartomány. Ugyanis ezt az F11-es billentyűvel lehet real-time be-kikapcsolni, és ezt nem tudod ám anélkül megtenni, hogy ne a Chill-kompatibilis módja működjön a meghajtónak.
Lehet amúgy csinálni egy általános modult, de annak a hatékonysága nem fogja megközelíteni a specifikus modulokét. Emiatt nem változik a Chill konfigurálása.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
huskydog17 #53 üzenetére
A 16:9 az nem reklám, hanem azt jelenti, hogy a 900p-t 16:9-es képaránnyal csinálja.
Az AMD is támogatja az OpenGL API-t, de meg kell érteni, hogy jelenleg az OpenGL-es projektek döglődnek, a közösség rohan Vulkan API-ra, mert azt támogatja a Khronos is, a Linuxra is erre fejlesztenek már. Persze meg lehetne oldani a ReLive OpenGL támogatását, de mire kifejlesztenék, addigra azon kellene gondolkodni, hogy miképpen vezessék ki, mert maga a támogatás viszi ám a pénzt, de egy döglődő API-ért nem éri meg fenntartani. Ez leginkább két éve lehetett volna kérdés, ma már nem.
Itt amúgy az arányokról van szó. Az OpenGL ReLive támogatásának költsége ugyanannyi, mint a Vulkan, a DX12, illetve a DX11 támogatásáé, persze egyenként. Eközben az igény nagyságrendekkel kisebb. Tehát arányaiban nem éri meg ugyanannyit költeni az OpenGL API-ra, mert ez nem csak annyi, hogy megcsinálják, és akkor az működik a végtelenségig magától. Ennek havi szinten igen jelentős költségei vannak. Innen ez már egy stratégiai kérdés. Van egy büdzsé, amit elköltenek, és például mondjuk az NV azt mondja, hogy ők elköltik az OpenGL-es ShadowPlay-re, de az már annyi pénz, hogy más dologtól elveszi az erőforrást. Az AMD pedig azt mondja, hogy szerintük az OpenGL nem releváns, és inkább Chillre, jobb vezeték nélküli streamingre, VR streamingre, stb. költenek. Ezekre például más nem költ. Szóval ezek ilyen prioritási dolgok. Az AMD úgy gondolja, hogy ennek több értelme van, mint az OpenGL támogatásának a ReLive-ben. Mondhatod, hogy nem, de ők azért erre elvégzik a kutatást, és nyilván van egy adatjuk arról, hogy az OpenGL-nek mekkora a létjogosultsága teszem azt az összes streamer között, és mondjuk mekkora hasznot hoz a Chill a kínai internetkávézóknál. Igen valószínű, hogy nagyságrendi a különbség az utóbbi javára. Ergo azt az x büdzsét olyan helyre rakják, ahonnan több jön vissza.
A Chill az utóbbi évek legnagyobb meghajtóba épített innovációja. Ha ennek az értelmét kérdőjelezzük meg, akkor nincs értelme drivert fejleszteni. Az meg, hogy nem lesz alapértelmezetten aktív, az evidens. A kb. 72000 beállítási lehetőségéből melyiket aktiválják default?
Pont az az egész lényege, hogy a user dönt erről.
(#54) Kansas: Ez nagy valószínűséggel bug. Az FRTC egy nagyon régi fícsőr, aminek a Chill mellett semmi értelme, így valószínűleg különösebb fókuszt nem kap. A Chill lényegesen hatékonyabban ki tudja váltani a feladatát, és mellette még többet is tesz.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
huskydog17 #30 üzenetére
Természetesen nem. Az OpenGL-t elengedte mindenki. Már a Khronos is. Innentől kezdve erre fejleszteni pénzkidobás. Nincs meg mögötte az igény.
A Chill sose lehet globálisan aktív, mert kb. 72000 beállítási paramétere van. Pont az a lényege, hogy a felhasználó válassza ki a neki megfelelő beállítást. Akár per játék alapon. Én sem mindig ugyanazt a paramétert használom, ha szimplán egy globális On kapcsoló lenne, akkor annak nagyon nem örülnék, mert pont a funkció lényege veszne vele oda.
A 900p egy kérés volt. A streamereké, így implementálták. Nyilván nem volt nehéz. Az van mögötte, hogy több streaming platform limitálja a bitrátát, és sok esetben ez csak rossz minőségű 1080p-re elég, míg a 720p felbontása pici. A 900p azért jó megoldás, mert például a 8 Mbitre limitált platformokon ebbe pont belefér egy jó minőségű 900p-s stream.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A ReLive és a Link opcionális. A többi magában a driverben van benne, de alapértelmezettek ki vannak kapcsolva.
(#15) solfilo: Nem hiszen, hogy nálad van baj. Kabini APU-n nekem se adott "vásárlási tanácsokat". Szerintem az adatbázisnak nem része ez a hardver. RX 570-nel megy.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Hardcore café
- Goddess of Victory: Nikke
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Gyúrósok ide!
- E-roller topik
- Motoros topic
- ROG Strix G16 notebook: tökéletes harmónia
- Az új Battlefield bemutatkozása közelebb lehet mint hinnénk
- További aktív témák...
- Eladó ÚJ csak bontott állapotban lévő Xiaomi Redmi 13C 4/128GB / 12 hó jótállás
- BESZÁMÍTÁS! 2TB Crucial T500 NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G5 - i5-8G I 8GB I 128GB SSD I 14" FHD Touch I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Samsung S23 Ultra 256GB Állapot: 10/10 6 Hónap Jótállás!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest