Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Janusz001

    őstag

    válasz tomajer #250 üzenetére

    Most egy ilyen van fent : [link] , teljesen meg vagyok vele elégedve. Nyáron egész lakásban max 24 fok van ha szükséges bekapcsolni, bár mi inkább a páramentesítő funkcióját használjuk.
    Ha felkerül a napelem akkor ennek az újabb és eggyel nagyobb változata kerül még fel a nappaliba (a+/a+). Elméletileg ennek a két klímának a fűtőteljesítménye bőven elégnek kellene lennie, hogy télen is kifűtse a lakást.
    Szerencsére jól körbe vagyok szigetelve, nyílászárók is 7 légkamrás 3 rétegűek, nem titkolt célom, hogy a gázszámlát is szeretném télire nagyban redukálni a pluszban megtermelt kw -ok elhasználásával.
    Remélem, hogy a sok "hozzáértő" a döntéshozó helyeken nem fogja tovább drágítani a napelemes rendszer árát ,mint pl a környezetvédelmi termékdíj, amit nonszensznek tartok, tekintve, hogy teljes egészében újrahasznosítható a napelem, nem is beszélve a zöldenergia mivoltáról.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #251 üzenetére

    Nem a környezetvédelmi termékdíj bevezetése az alapvető probléma (ez több országban is van), hanem a mértéke! 114Ft/kg! Ez duplája, mint egy akkumulátor környezetvédelmi termékdíja!!! Az egész nem más, mint lehúzás...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Janusz001

    őstag

    válasz Geresics #252 üzenetére

    Igen.... valamire hasonlóra gondoltam én is, csak burkoltabban fogalmaztam,vicces, hogy többet kell kilónként fizetni, mint az akksikért.
    De emlékeim szerint bevezettek még valamit, ami szintén több tízezres nagyságban megdobta a teljes rendszer árát.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #253 üzenetére

    Van az új OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) szerint kötelezően beépítendő távműködtetésű tűzvédelmi leválasztó kapcsoló, ami önmagában is több 10eFt, és ezt még 30 perces tűzálló minősítésű kábellel kellene bekábelezni, ami szintén nincs ingyen. Szerencsére vannak kiskapuk, amiket okosan alkalmazva ezt meg lehet úszni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • GIJoe

    addikt

    Van e vkinek tapasztalata micro inverterekkel? Gondolkodom később egy ilyen szetten...
    Csak bedugom a 230ba és kész, nem kéne vmi relé, vagy akármi az óra körül? Szemezem a C60as napelem cellákkal lehet összedobok egy jó panelt magamnak mellé, elég jó hatásfokot ígérnek, mennyire lehet marketing amit írnak :?

    [ Szerkesztve ]

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz GIJoe #256 üzenetére

    Az olyan inverterek, amik nem szerepelnek az engedélyes elosztó által kiadott inverter-listán, azokat szigorúan tilos a hálózatra csatolni. Off-grid, azaz szigetüzemű inverternek azt használsz, amit csak akarsz, de on-grid, azaz hálózatra kapcsolt inverternek nem!
    Egy ideig mikroinverterből szerepelt az EON listáján valamelyik gyártó terméke (talán EnerSYS?), de azt is csak leválasztó relével együtt volt szabad csatlakoztatni. Most az EON-nál pl. az Astrasun, és a Letrika rendelkezik engedéllyel.

    Cellákkal mit szeretnél önmagukban? Magadnak szeretnél összerakni panelt? Biztos vagy benne, hogy tudnál megfelelő kötéseket csinálni? Úgy, hogy az 30 évnél tovább is kötés maradjon? Biztosan tudnál neki jégeső-álló üvegborítást csinálni? Biztosan tudnál olyan keretet csinálni neki, ami akkor is mereven tart, ha extrém hülyenagy szél van? (A háztetőkön a vákuum olyan hihetetlen erővel rángatja a napelemeket, hogy az valami csoda! Már szarul elhelyezett rögzítésnél is a gyári jó keretek esetében is kialakulhatnak olyan mikro-, vagy hajszál repedések, amiket szabad szemmel nem, csak hőkamerával lehet látni!) Én biztos nem állnék neki! :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • GIJoe

    addikt

    válasz Geresics #257 üzenetére

    Akkor leválasztó relé oké, nézegettem yt videókat a C60ról pont az ami hajlékony strapa cella...

    [ Szerkesztve ]

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #257 üzenetére

    Szia,

    Úgy látom nagyon otthon vagy ebben napelem technológiában. Megéri egy 50kWp feletti kiserőművet telepíteni?

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #259 üzenetére

    Röviden: nem.
    Hosszan: igen, ha 499kW-os, és van KÁT engedélye, különben nem.
    :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #260 üzenetére

    Kicsit azt hiszem le vagyok maradva csak most kezdett érdekelni ez a dolog, Ha jól látom KAT-ot már nem lehet kiváltani valami METAR van helyette.

    Egyébként ha van egy kis időd leírhatnád kicsit bővebben mi az a nagy különbség az 51kW és 499kW rendszer között ami miatt nem éri meg?

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #261 üzenetére

    Épp ma indultam nyaralni: elnotorozunk Isztambulba, bejárjuk a Balkán és a Rodope hegységet. Megkérhetlek, hogy ezt a kérdést tedd fel újra nekem 11 nap múlva? Akkor tuti nem felejtem el! Mobilról nem pötyögném be... :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Borisz76

    veterán

    válasz Geresics #262 üzenetére

    Napelemes mobiltöltőt elraktad ? :R

    Kellemes pihenést kívánok és vigyázz az úton !

    Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

  • Stanlee

    őstag

    válasz sleve #261 üzenetére

    A beruhazasnak vannak olyan koltsegelemei, amik fuggetlenek a merettol. Ilyen pl. a tervezes es engedelyezes folyamata. Majdnem ugyanannyiba kerul egy 50 kW-os es egy 500 kW-os rendszer engedelyeztetese, es mivel mindketto ugyanakkora kotelezo atveteli arban reszesul., egyertelmu, hogy az 500^-as fajlagos koltsegei alacsonyabbak.

    A csatalkozasi pont kialakitasakor is ugyanugy vannak olyan koltsegek, amik merettol fuggetlenek, tehat megint jobban megeri a nagyobb.

    A banki hitelezesnel is a 499 kW-os rendszerek bejaratottak, ha az ember a nyakaba veszi a problemat, akkor termeljen tobbet az az eromu.

    A fajlagos beruhazasi koltsegek is alacsonyabbak a nagyobb teljesitmeny eseten. Mas arat kapsz, ha 200 vagy 2000 panelt veszel.

    Szoval szerintem nem erdemes az 50-es merettel foglalkozni, ha mar veszed a faradtsagot, akkor csinald nagyban, ha meg nem, akkor hagyd a csudaba :-)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • sleve

    tag

    válasz Stanlee #265 üzenetére

    Teljesen igaz amiket írsz de ha csak 20M tőkéd van akkor nem tudsz finanszírozni 200M-es beruházást.

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Stanlee

    őstag

    válasz sleve #266 üzenetére

    En nem napelemeket hanem mas kiseromuveket engedelyeztem Mo-n, ha 200 kW-os, 500-as, megas volt, ugyanannyi munkam volt vele, meg az osszes alvallalkozomnak is. Fix arunk volt, aki akarta kifizette, a kicsik meg draganak tartottak es mentek fuhoz-fahoz.

    20 misibol szerintem masba erdemes fektetni.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • baidu

    csendes tag

    Sziasztok,

    Napelemeket szeretnék felszereltetni a családi házunkra. Pár cégtől már kértem árajánlatot, de azok eléggé eltérnek egymástól mind árban, mind pedig a megvalósítás módjában.
    Ezért a segítségeteket szeretném kérni, szerintetek milyen lenne az ideális napelem rendszer az esetemben.

    Adatok:
    Éves áramfogyasztás: 5300kWh (ebből 1800 kWh bojler, ami vezérelt áramról megy)
    Tetősík tájolása: dél-keleti (egész pontosan déli, dél-keleti, kb. 30 fokban tér el a déli iránytól)
    Tetősík dőlésszöge: 45°
    Tetősík mérete: kb. 10m x 3m (3 db tetőablak van)
    Napközben a tetősíkot semmi nem árnyékolja, késő délutántól viszont (nyáron mondjuk 7-től) a szomszéd ház árnyékol, de ez talán túl sokat nem számít, mert ilyenkor a tetősíkot már úgy is csak nagyon kis szögben érné a nap.
    Gerendatávolság: 90cm
    Bramac tetőcserép
    Villámhárító nincs
    Fűtés: padlófűtés

    A kérdéseim:
    - Poli, vagy mono kristályos napelemeket lenne célszerűbb választanom?
    - Sorba van páruzamosan éri meg kötni őket?
    - Azt értem, hogy az inverter kiválasztásánal figyelni kell a maximális bemeneti feszültségre és a névleges feszültségszintre. Van egyéb dolog, ami az inverter kiválasztásánal számit, vannak pl. ajánlott inverter típusok?
    - Hálózatra csatolt vagy sziget üzemű rendszer? Személy szerint én a hálózatra csatolt mellett tenném le a voksom (nem kellenek aksik, amiket kb. 5 évente cserélni kell), de szívesen meghallgatom mások véleményét is.

    Kösz előre is a segítségért.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #268 üzenetére

    Szia,

    jó látni, hogy azért nem vagy vakon a témában, látszik, hogy felkészültél! :K

    Ez az a tájolás+dőlésszög kombó, ahol tökéletesen mindegy termelés szempontjából szerintem, hogy poli, vagy mono lesz felrakva.
    Mint tudod, a rendszer méreténél a fogyasztásod a meghatározó. Fontos kérdés, hogy a bojler át lesz-e kötve a normál áramkörre, mert a vezérelt áramkörre vissszatáplálni nem lehet.
    Egy dolgot nem írtál csak meg, az pedig a rendelkezésre álló csatlakozásod, ugyanis inverter-meghatározásnál fontos, hogy 1, vagy 3 fázisról van szó! Az 5kVA-es csatlakozásra sok gyártónak van 1 és 3 fázisú megoldása is, és jellemzően az 1 fázisú inverterek 500-600V max bemenetűek, a 3 fázisúak pedig 1000V-osak. (Persze mindre van ellenpélda is.)
    Azt, hogy egy ekkora rendszernél sorba, vagy párhuzamosan kell kötni a napelemeket, szintén az inverter határozza meg. Egy 500V-os inverternél 2 sztringbe kellhet már kötni a napelemeket, az 1000V-osnál 1 sztringet kell megcélozni.
    A tetőd mérete alapján kb. 2 sorba férnek fel a napelemek. Ha nem volnának tetőablakok, akkor a klasszikus 1640x992mm-es táblákból 2x10 férne fel. A tetőablakok miatt gondolom kiesik minimum 3, de lehet, hogy 6 napelem is - ergo ez is befolyásolja a rendszer méretét!
    És itt el is érkeztünk oda, hogy el kell gondolkodni, hogy mit is szeretnétek pontosan! Jellemzően most 270-275Wp-es modelleket használnak (ebben a méretben), de ha át lesz kötve a bojler, akkor kevés lesz ezekkel a lehozható energia! Ha csak 14 napelem fér fel, akkor az 270-es panelekkel számolva csak 3780Wp! Ez (attól függően, hogy az országban hol vagytok), kb 4200kWh energiát fog termelni. Viszont ha a bojler fogyasztását is ide kell kalkulálni, akkor ez kevés. Ilyenkor célszerű lehet a drágább, de nagyobb teljesítményű paneleket keresni. Ebben a klasszikus napelem-kategóriában már bármikor elérhető 320Wp-es modell is.

    Hmm... most, hogy így nézem, gyanúsak a méretek nekem. Biztos pontosak a számok? Mert a 45°-os tetőnél a 3m-es tetősík elég pici házat eredményez - feltéve, hogy szimmetrikus az épület!
    Hogy lásd, hogy mire gondolok:
    ház-méret
    Ez azt jelentené, hogy a ház alapterülete 36m2, ami 30-as falakkal számolva 29m2 lakóteret jelentene. Persze emeletszámmal nem kalkulálva...
    Nem lehet, hogy a ház alapterülete 10x6m? Mert ilyenkor szokták véletlenül 10x3m-nek gondolni a tetősíkot,
    ami valójában 45°-os tető esetén kb. 10x4,5m tetősíknak felel meg.
    Ha fel tudnál rakni egy jó minőségű képet a tetőről, abból pontosan meg tudnék mondani mindent.

    Ha a szomszédod árnyékol, azt nyilván nem egyik pillanatról a másikra teszi, hanem az árnyék kúszik. Ha ez jelentős termelés-kieséshez vezetne akkor érdemes volna Solar Edge technológián gondolkodni, hogy a termeléskiesés csak azokon a paneleken jelentkezzen, amiket elkezdett árnyékolni a szomszéd. Az árnyék kúszását egyedül Te tudod megfigyelni, szóval itt résen kell lenni! ;)

    Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak: egyértelműen hálózatra csatolt! Ez alól csak az képez kivételt, ha nincs áram, és irreálisan magas volna az áram bevezetésének költsége!

    Remélem sikerült valamelyest segítenem, és nem csak több kérdést feltennem! :R

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #269 üzenetére

    Üdv újra itthon. Akkor leírod kicsit bővebben mi az a nagy különbség az 51kW és 499kW rendszer között ami miatt nem éri meg?
    Köszi.

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • baidu

    csendes tag

    válasz Geresics #269 üzenetére

    Kösz Geresics a gyors választ, nagyon hasznos volt amiket írtál.

    Igazad van, a tetősík méretét rosszul saccoltam meg. Az épület amúgy L alakú és ez a tetősík az L egyik szára, de nem 3 méter magas hanem majdnem 5 (4.8 m). A 10m-es szélesség hozzávetőlegesen stimmel.
    Láttam az előző oldalon ez email címedet (geresics<kukac>gmail.com), átküldök rá neked egy google street view-t.

    Szerencsére elég jól be lehet lőni a méreteket a cserepek alapján. A bordatávolság 15cm, egy cserép magassága pedig 32 cm (a látszódó terület magassága, tehát átfedés nélkül).
    A tetőablakok fölött 6 sor cserép van, azaz kb 190 cm. Az ablakok alatt 5 teljes sor cserép van, a párkány magassága kb 18 cm, így az ablakok kb 180 cm-re vannak a cserépsor aljától (az egyik ablak kisebb, az még feljebb kezdődik).
    Így ha jól gondolom elférne az ablakok alatt és fölött is egy-egy sor napelem, persze nem tudom, hogy mennyire lehet a tető tetejéhez/aljához közel szerelni a napelemeket.

    Vizszintesen a felső sorban elférne 10 db napelem, az alsó sorban 8. Illetve még a tetőablakok sávjába is be lehetne rakni 4 napelemet (elforgatva).
    Szóval így akár 22 db is elhelyezhető összesen, ami már bőven fedezné a ház áramigényét.

    Az árnyékokkal kapcsolatban is tévedtem egy kicsit. A szomszéd ház már korábban elkezd árnyékot vetni a tetősik bal oldali részére, így az ott elhelyezett panelek rosszabbul fognak teljesíteni mint a többiek. Illetve az utcán szemben lévő ház is árnyékol a reggeli/délelőtti órákban, így a felső sorban lévő panelek több napot fognak kapni mint az alsó sorban lévők.
    Ezt figyelembe véve valószínűleg nem is árt, ha nem 18, hanem több panel kerül elhelyezésre.

    A különböző panel teljesítmények miatt gondolom a párhuzamos kötés a jobb megoldás (1 fázisú csatlakozásom van egyébként). Az invertert pedig ha jól tudom célszerű 25 fokos környezetben tartani, így a hatékonysága is jobb és az élettartama is hosszabb lesz. Ezért ezt akár a tetőtérben is el lehetne helyezni valahol, persze csak akkor, ha nem túl hangos (nem tudom van-e elektromos zúgása).

    Geresics, lehet tőled árajánlatot is kérni egy ilyen rendszer megvalósításásra vagy kivitelezéssel nem foglalkozol?

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #270 üzenetére

    Már tök jól leírták előttem! :K

    A kategóriák:
    0-50kVA - Háztartási méretű kiserőmű
    50-500kVA - Kiserőmű
    500kVA vagy nagyobb - Erőmű
    Ez igaz minden erőműre, nem csak a napelemesre (pl. biomassza, szénerőmű, szélerőmű, atomerőmű, stb)

    A lényeg, hogy 0-50kVA (köznyelvben csak "kW") össz(inverter)teljesítményű csatlakozás között a napelemes rendszer ún. "Háztartási Méretű KisErőmű", azaz HMKE. Ennek a lényege, hogy egy könnyített, gyorsított, egyszerűsített eljárásban lehet engedélyezni a rendszert. Azaz ez így nem teljes, mert már egy ideje akkor is HMKE eljárás van, ha pl. 200kVA az inverter AC teljesítménye, de a szerződött fél garantálja (jogilag és műszakilag), hogy soha nem táplál a hálózatba 50kW-nál nagyobb teljesítménnyel vissza, egyetlen időpillanatban sem!
    A HMKE lényege, hogy beadsz egy igénybejelentőt, azt elfogadják, utána egy csatlakozási doksit, meg egy egyvonalas tervet, azt is elfogadják, megcsináljátok a rendszert, és bejelentitek, hogy kész van, és jöhetnek órát cserélni. Pofon egyszerű, és olcsó (0-100eFt jellemzően)

    A kiserőműves engedélyezés ezzel szemben már egy bonyolult dolog eljárás, és mindenféle anyámkínját kérnek! Anno, amikor mi a 217kWp (200kVA) erőművünket csináltattuk, akkor az az ország egyik első napelemes kiserőműve volt, és még állatorvosi engedélyt is kértek hozzá! Mára már jobb a helyzet, de még így is a procedúra lassú (3-12 hó), tele van buktatóval, és dárga, 5-15MFt jellemzően!
    Namármost, ha egy 51kW-os rendszer bekerülési értéke pl. 350eFt+ÁFA/kW = 18MFt+ÁFA, és erre még rájön 10MFt engedélyezési költség, akkor bizony hamar kijön, hogy az rohadt drága lesz (jelen példában 550eFt+ÁFA/kW!)
    Ha ezt 500kW-os rendszerre nézzük, ami legyen az előző példa számait nézve 350eFt+ÁFA/kW = 175MFt+ÁFA és erre jön rá a 10MFt, akkor kijön, hogy 370eFt/kW a beruházás egységára. Mivel a napelem egységteljesítménye a méretétől nem (azaz lényegesen nem) függ, ezért könnyen belátható, hogy a nagy rendszer majdnem fele annyi idő alatt hozza vissza az árát! Ergo, a kis rendszer gazdaságilag rossz beruházás.

    500kVA, vagy az feletti csatlakozás pedig azért öngyilkosság, mert a MEKH és a MAVIR felé kell mindenféle prognózist adni, hogy mennyit fogsz termelni, és ha ettől jelentősen eltérsz, akkor bizony azért bünti jár. Márpedig a napelem termelését pontosan meghatározni előre, negyedórás lebontásban eléggé kockázatos dolog! Tudom, mert ezt (is) csinálom már 4. éve - csak nálunk nincs bünti, ha tévedek! Az 500+ kategória egyértelműen olyan erőműveknek való, ahol egy potméterrel szabályozod, hogy mennyi delejt akarsz betáplálni a hálózatba!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #271 üzenetére

    Sorry, hogy csak most reagálok, szét vagyok csúszva, ezért is bekezdésről-bekezdésre reagálok, mert a világom sem tudom pillanatnyilag, annyi meló összegyűlt 10 nap motorozás alatt...

    1. Örülök, ha segíthettem.
    2. Tetősík gyanús volt, így már okés. E-mail címem az adatlapomon is elérhető! ;)
    3. Klasszikus betoncserép (én csak BRAMAC jellegűnek szoktam ezeket összefogólag hívni), cserepenként 30x32-es mérettel lehet számolni (2 hullámcsúcs ad ki egy cserepet, a szabván léctávolság pedig 32-35cm). Igen, elférne az ablak alatt, és felett is egy-egy sor, de szerintem az egyrészt nem volna esztétikus, másrészt ha a sorokat össze kell kötni, akkor oda toldókábel kell. De inkább csak csúnya! :DDD Én felülre raknék egy sort, és az ablakokat megközölném ízlésesen - igaz, nem rajzoltam meg a tetőtöket, így nem biztos, hogy egyszerű nem rondát csinálni oda! Ha nagyon kicentizitek a helyet, akkor talán elfér 3 sor napelem is!
    4. Elforgatva nem szerencsés napelemet feltenni! Sajnos sok helyen látom, hogy tesznek fel, és egyszerűen a napelem rövidebb oldalához rakják a leszorítókat! Ezt jellemzően hagyományos napelemekkel is megcsinálják, pedig így csak a megerősített oldalfalú napelemet volna szabad rögzíteni! Miért? Egyszerű: fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen,
    olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!

    5. A szomszéd ház nyerge a tetősíkodtól délnyugatra van, így az valóban jelentős árnyéktényezőt képvisel, viszont a szemben lévő ház olyan távolságra van, hogy szerintem az éves szinten nem fenyegeti a termelést, ezzel számolni kb. felesleges - bár ezt egy streetview alapján 100%-ra nem merem kijelenteni.
    6. Az invertert én mindenképp a garázsba raknám! Kicsi, nem sok helyet kér a falon. A garázsban zümmöghet kedvére, ha épp olyanja van. A 25°C ilyen szövegkörnyezetben eddig nem merült még fel, de nem butaság, én inkább úgy fogalmaznék, hogy "száraz, hűvös helyen tartandó". A garázs jellemzően hűvösebb, mint egy tetőtér, és ha épp kedved tartja, rá is tudsz lesni.
    7. Foglalkozunk kivitelezéssel is, de nem főprofilja a cégünknek, ezért mára az országos kivitelezést már nem erőltetjük saját emberekkel, mert magasak a kiszállási költségek. Pécsiek vagyunk leginkább, bár telepítettünk Pápán, Budapesten és környékén, és Szegeden is, ma már azonban már nem küldjük el a fiaink ilyen messze, mert nagy kiesés egy ilyen meló a többi munkájukhoz képest. Egy ideje egy maximálisan megbízható, országosan telepítő csapattal csináltatom az ilyen munkáinkat, de pont ma beszéltem velük, és idénre kb. tele vannak, így lakossági méretet már nem vállalnak. Ez egyet jelent azzal, hogy nem tudok versenyképes árat adni jelenleg sajnos.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #272 üzenetére

    Köszönöm!
    Ezzel nem voltam tisztában: "és erre még rájön 10MFt engedélyezési költség".
    Ezek szerint ha mégis ebbe akarom befektetni a pénzem marad a HMKE ha találok valamit amivel el is tudom használni a megtermelt áramot.

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #274 üzenetére

    HMKE, vagy 500kWp :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • baidu

    csendes tag

    válasz Geresics #273 üzenetére

    Kösz a választ, ismét hasznos volt. Így már én sem erőltetném az elforgatott megoldást és igazad van, talán éppen elférne 3 sor, de ezt pontosan ki kellene mérni, mert pár centin múlik a dolog. Ha a léctávolság mindenhol 32 cm, akkor nem fér el, de ha néhol 33 vagy 34, akkor elfér.
    Az inverter elhelyezésével kapcsolatban is igazad van, a garázs tűnik a legjobb választásnak.

    Látva, hogy mennyi melód van, most nem is fárasztalak tovább. Amúgy nem sürgős nekünk ez a napelem projekt, egyelőre csak tájékozódni akartam egy kicsit. Viszont ha belevágunk, akkor számomra a legfontosabb, hogy a rendszer észszerűen legyen megtervezve és a kivitelezés is megfelelő minőségű legyen.
    Ilyen téren engem meggyőztél, ezért ha nem zárkózol el előle, jövőre esetleg ismét megkeresnélek.

    Kösz mégegyszer a sok infót és segítséget.

  • GIJoe

    addikt

    válasz Geresics #277 üzenetére

    Szia, megkérdezném a véleményed mit gondolsz, a logitex acdc bojlerről? Életképes lehet e ez a dolog?
    Ha esetleg csak HVMre használnám, az EON felőli áramra lehet e olcsóbb geotarifát szerezni?
    Nekem csak padlófűtés van, és elnézve a vízmennyiséget, elég kevés, van egy hőcserélő rákötve 2 csatlakozóval egyiken egy vegyes kazán másikra mondjuk rátennék egy ilyet? Vagy esetleg víz helyett vmi jobb hőtároló közeleget? Csak 5letelek... :B

    :C

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz GIJoe #278 üzenetére

    Mindenek előtt azt javaslom, hogy beszélj egy jó fűtésszerelővel! :K

    Innentől kezdve csak okoskodni tudok, mert nem szakterületem! :B
    Szerintem a villamos energia ilyen formájú hőenergiává alakítása nem gazdaságos, mert a COP (az átalakítási veszteségek miatt kevesebb, mint) 1 lehet maximum! Ennek a megoldásnak akkor van értelme, ha el akarod locsolni a felesleges túltermelést, de amúgy nem így melegítenél vizet.
    Ha én vizet szeretnék melegíteni, akkor levegő-víz, vagy víz-víz hőszivattyút használnék (első érték azt mutatja, hogy miből "nyer energiát", második, hogy mit fűt vele). Persze egy hőszivattyú piszok drága mulatság, viszont minél jobb, annál magasabb COP értékkel tud dolgozni! (Az itthoni klímám 3-4 között van papíron, ami persze nem valós, de attól még jó! Egy víz-víz hőszivattyú 6 fölötti COP értéket tud produkálni!) Padlófűtésre ennél jobb megoldás szerintem nincs jelenleg!
    Hangsúlyozom: nem szakterületem! Én mindenképp megkeresnék egy célirányos szakembert! Nem kereskedőt, mert az csak el akar adni! Továbbá szaklapokat is olvasgatnék picit, mint pl. a Víz, gáz, fűtéstechnika.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Darthforce92

    tag

    válasz Geresics #279 üzenetére

    Totál offtopik, de te szakmailag nem érzed magad megalázottnak, amikor a szervezeted ilyen jellegű dolgokat kommentel egy index cikk alá?

    "https://www.facebook.com/Indexhu/posts/1752598504773447?comment_id=1752692574764040"

    Elolvasva a szövetség linkelt dolgait, hát... Nem kötözködni akarok csak tényleg nem tudom, hogy egy szakmai szervezet, hogyan lehet az energiaklub szintjén.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Darthforce92 #280 üzenetére

    Nem ismered az internetezés első számú szabályát? Sose olvass kommenteket! ;]

    A szervezetben én "csak" egy posztot töltök be, ezzel segítve a szervezet tagvállalatait. Ahogy itt is, ott is bátran fordulhatnak hozzám kérdéseikkel, és én a tudásom legjavát adva válaszolok nekik.

    Amúgy pedig tökéletesen hidegen hagy, hogy mit ír az Index, az Origo, a Blikk, az MSZP, a FIDESZ, vagy bármi más bulvár vagy politikai oldal. Egy dolog érdekel, hogy szakmailag én a maximumot nyújtsam! Szerencsére a munkahelyemen a szakmaiság fontosabb, mint a forintok hajhászása, így amit szakmailag nem találok helyesnek vagy jónak, azt a munkát nem kell elvállalnom! Persze ez a cégnek is előnyös, mert nem lesz belőle később vita...

    :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • stafff71

    tag

    Sziasztok,
    Az idei villanyszámlám meglepően magas lett (9000 kWh/év), döntöttünk a párommal, legyen napelem rendszerünk.
    Végigolvastam a fórumot, meglepődve tapasztaltam, hogy korrekt részletekbe menő, laikusok számára is érthető válaszokat találtam (sok fórumot olvasok és egyre ritkábban találkozom ilyennel).
    Felmerült bennem is jó pár kérdés.
    Először is mielőtt árajánlatot kérnék, meg kell tudnom pontosan mekkora teljesítményű rendszerre van szükségem. Mivel szeretnék a közeljövőben beépíteni még egy 3,5 kW légkondit, valamint egy négy fős család részére elegendő kapacitású villanybojlert (jelenleg gázkazán által fűtött melegvíztároló tartályom van).
    Ezek várható teljesítményét gondolom hozzá kellene már most adnom a tervezett rendszer méretéhez (de nem tudom mennyit fogyaszthatnak egy év alatt).
    A másik fő kérdés, hogy hova telepítik a rendszert, mert nincs alkalmas és megfelelő méretű tetőfelületem. Innen jött az ötlet mivel ács a szakmám, van elég hely az udvarban, így építek egy színt, megfelelő méretű, ideális dőlésszögű tetővel, déli tájolással, viszont nem tudom milyen dőlésszögben gondolkodjak és mekkora mérettel (szélesség-hosszúság), milyen héjazattal lenne a legjobb szerelhetőség szempontjából (eddig minden épületem szürke betoncserép fedésű). Felmerült a földre telepítés lehetősége is, de nem tudom melyik megoldással járnék jobban.
    A finanszírozását kb. 2,5 milláig készpénzből, a többit hitelből szeretném megoldani.
    Megbízható kivitelezőket is keresek, árajánlat kérés szempontjából.
    Ha van valakinek ötlete, hogy milyen olcsó és megbízható megoldások jöhetnek szóba azt előre is köszönöm.

    [ Szerkesztve ]

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #282 üzenetére

    Szia,
    a 9000kWh/év valóban nem kevés! :Y
    Első körben megnézném, hogy hogyan lett olyan magas? Egy ügyfelemnél hasonlóan magas érték jött ki a korábbi 5000 helyett, és kiderült, hogy valami nem stimmel a medence-keringetőjével! Érdemes lehet megnézni, hogy mi fogyaszt olyan sokat!

    Ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy mekkora rendszerre van szükséged tudni kellene a pontos éves fogyasztást. Ha hirtelen ugrott fel a fogyasztásotok, akkor lehet, hogy valójában nem is akkora, de ha mégis, akkor is belép két új "nagyfogyasztó" a háztartásotokba, aminek én sajnos nem tudom megmondani, hogy mekkora lesz a fogyasztása! Nyilván a klíma annyit fogyaszt majd, amennyit használjátok, a bojler pedig egy viszonylag állandó fogyasztó lesz.
    Azt szoktam javasolni ilyen esetben, hogy kérdezzék meg azt, akitől veszik, hogy mennyi lesz a fogyasztása, mert ez egy jó szűrő is lehet! Aki ezzel foglalkozik, tudnia kell, sőt, neki is kell legyen otthon! Ha neki nincs (klíma), akkor miért vegyél tőle olyat, amit ő maga sem használ? Ha van, de lövése sincs, akkor pedig a szakmai hozzáértése miatt keresnék mást - DE ez csak az én hozzáállásom!

    Ha nincs elég hely a tetőn, és ács vagy, akkor van egy tippem: egy kivitelező partnerem otthonra a kertjébe úgy telepített napelemet, hogy egy kerti kiülőt csinált napelemből! A belépőmagasság kb. 2m volt, és úgy csinálta meg, hogy elférjen alatta a komplett kerti-bútor szett! Cserepet, vagy egyéb tetőfedést nem csinált, a napelemek ugyanis valamelyest átengedik a fényt! Most van a kertjében egy árnyékos, mégis fényáteresztő kiülője! Nagyon megtetszett, amikor megláttam! :K
    (Ha ilyenben gondolkodsz, fontos lehet, hogy a napelemek között a leszorítók 2cm rést hagynak, így azok nem képeznek vízzáró felületet!)

    Persze van másik lehetőség is: egy ügyfelemnek a kocsibejárójára csináltunk napelemből egy "előtetőt" - szintén nem vízzáró megoldással.
    Erről tudnék fotót is linkelni, de a referencia fotóim mind el vannak látva céges logóval, és nem akarom, hogy a moderátorok hirdetésnek vegyék. Ha gondolod, elküldöm e-mail-ben szívesen.
    Jogilag ez utóbbi egyébként jobb megoldás, mert hivatalosan így nem kell foglalkozni a villámvédelemmel sem, ugyanis az épülethez csatolt "építményről" van szó, viszont nem kell építési napló sem, mert nem minősül épületbővítésnek. Hivatalosan ha különálló építményként csinálod, akkor kötelező villámvédelmi kockázatelemzést elvégeztetni, és annak eredményeként javasolt villámvédelmet kötelező kiépíteni! Egyébként ez nem hülyeség, mert ha belegondolsz, akkor egy nagy fémes izét raksz a kertedbe, ami bizony vihar esetén jelentős kockázati tényező, és valóban emberéleteket kockáztathat, ami nem játék, pláne nem a saját családtagok esetében (anyós viharban úgysem lesz ott, szóval az nem ér ;] )!

    Olcsósításnak pedig ezeket tudom javasolni:
    - Keresd meg, hogy miért ilyen magas a fogyasztásotok!
    - Déli tájolás, és minimum 35°-os dőlésszög - így már jó a polikristályos napelem is! (30° alatt mindig monot javaslok, de az drágább!)
    - A tartószerkezetet Te csináld meg! Egyrészt a saját munkád nem kell kifizetned, az anyagokat akár olcsóbban be tudod szerezni, mint más!
    - Méreteket nem nagyon tudok javasolni helyismeret nélkül, ráadásul a méretet ugye a fogyasztás határozza meg, de a gerendatávolságot 1m körülire érdemes belőni, mert a legolcsóbb sín (a napelemeket sínekre rögzítik) is tud ekkora átfeszítést!
    - Ha akarsz valaha garázst, vagy műhelyt építeni (már ha most nincs), akkor azt is megtervezheted úgy, hogy arra menjen a napelem!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • stafff71

    tag

    válasz Geresics #283 üzenetére

    Köszönöm a választ,
    Az épület egy kocsi beálló lesz. Ezek szerint veszek egy fogyasztásmérőt és sorban lemérem a nagyobb fogyasztóimat.
    Remélem kiderül a turpisság, mert ha nem, akkor hosszútávon kell ekkora fogyasztással számolnom.
    Nézegettem külömböző veblapok árajánlat kalkulátorait, nem tudom mennyire reális az összeg ami kijön.
    Van ötleted milyen fogyasztásmérőt és módszert kellene alkalmaznom.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #284 üzenetére

    Bármilyen fogyasztásmérő megteszi szerintem. Én olyat kértem kölcsön anno, aminek van eleme, így egy esetleges áramszünet esetén sem esett ki a mért eredmény.
    Persze ha vannak fixen bekötött fogyasztók, akkor azt egy dugaljba dughatóval pont nem tudod mérni! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • stafff71

    tag

    Köszönöm a választ.
    Hát akkor adott az első lépés, hibás fogyasztót kiszűrni, éves fogyasztást pontosítani. Fogyasztásmérőt veszek valamilyet, mert nincs ismerősöm akinek lenne.
    Azután jöhet a megfelelő méretű rendszer megtervezése (ezzel kapcsolatban lesz még biztosan jó pár kérdésem).
    Remélem mihamarabb újra itt lehetek a kérdéseimel, mivel a jövő évben már szeretném ha a napelemes rendszer nekem dolgozna.
    Addig is, kitartás...

    [ Szerkesztve ]

  • Petya25

    addikt

    válasz stafff71 #282 üzenetére

    Szia
    A 9000 kWh egy normál háztartásra baromi sok, kb 27e Ft / hó csak az áram.
    Nálunk ez kb 4000 kWh és kb 12e Ft / hó, 5 főre, 2 komplett háztartásra (2 konyha, 2 fürdő, 2 vill bojler, 3 TV, 2 klíma, 2 automata garázs, 4 szgép, +kert nyáron forgatós medencével, fűnyírással).
    Nem tudom milyen durvább fogyasztóitok vannak (szauna, fűtött medence, valami ipari melós gép....) de én tuti a nyomozással kezdeném, az a legolcsóbb elsőre.

    Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

  • stafff71

    tag

    válasz Petya25 #287 üzenetére

    Szia,
    Hát ez az, ami engem is aggaszt, mivel az szerintem sem lehetne ennyire sok.
    -2 db asztali pc (táp 450w)
    - 1 db PS4
    -1db NAS (kicsi)
    -2db 3,5 kW klíma (ezek sokat mentek idén nyáron)
    -egy 600 literes akvárium (320w világítás, 60w szivattyú)
    - elektromos sütő
    -300l fagyasztó A+
    -300l hűtő A+
    - 2 db LCD TV (40/55 col)
    - mosógép A++
    - szárítógép A+++
    - néhány konyhai eszköz: kenyérpirító, turmix, robotgép, stb.
    Nem hinném hogy ennyire kirívóan átlagon felüli fogyasztók lennénk (tény, hogy a TV, PC, PS4 elég sokat megy mivel a gyerek sokat játszik) de akkor is...

    [ Szerkesztve ]

  • sleve

    tag

    Ha nem megoldható a déli tájolás (az épületet nem tudom elforgatni, bár tető még nincs rajta) akkor a DK vagy DNY a jobb?

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #289 üzenetére

    Ha déltől ugyanannyira térnek el, akkor a keleti jobb hozamot hoz éves szinten valamennyivel. :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #290 üzenetére

    Jó, hogy megkérdeztem a DNY-ra tippeltem volna. Lehet azzal járok a legjobban ha lapos tetőt készítek csak akkor meg igen erős rögzítés kell.

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #290 üzenetére

    Ha nyeregtetőt építek akkor 14m2-en 8 db napelem fér el nem túl jó tájolással. A kérdésem az ha lapostetőt készítek akkor az 22,5m2, erre felhelyezhető-e a 8 db naplem úgy, hogy ne árnyékolják egymást?

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #292 üzenetére

    Ez attól függ, hogy hogy jön ki a 22,5m2, mert ha 0,5mx45m, akkor nyilván nem! ;]
    Viccet félretéve tényleg fontos a tetőfelület szélessége, illetve az, hogy hány fokos kiemelőkeret lesz alkalmazva! 35°-os kiemelő a legjobb, de ott már nagy sorközt kell alkalmazni, még akkor is, ha fektetve lesznek a napelemek! Lapos tetőn általában 15°-os keretet szokás használni, mert occó, és sok elfér, viszont ilyen alacsony dőlésszögnél mindenképp monokristályos napelemet javaslok!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • sleve

    tag

    válasz Geresics #293 üzenetére

    Van valami netes kalkulátor amibe lehet számolni dőlésszöggel, tájolással?

    A tudás hatalom, a tudatlanság áldás.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #294 üzenetére

    Igen:
    JRC Photovoltaic Geographical Information System - Interactive Maps

    Létezik több másik is, de ennél pontosabbat még nem pipáltam!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • flexxx2

    őstag

    Mennyire kell komolyan venni Budapest-Kecskemét környékén, alföldön a PID hatást? Érdemes a monokristályost venni, ami elvileg nem érzékeny rá?
    Illetve ha polikristályost rendszert rakok fel, azt lehet elemenként cserélni v. bővíteni monokristályossal is, vagy eltérő hatásfokú polikristályossal?

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #296 üzenetére

    Mekkora rendszerről beszélünk? Egy lakossági HMKE rendszernél én egyáltalán nem foglalkoznék vele, igaz, otthonra én monot használnék, még ha jelentősen drágább is. Céges HMKE beruházás esetén is monot használnék, ha saját magamnak telepíteném. Egy 600/500-as rendszer költségvetése viszont már nem bírja el a mono felárát sajnos! :(
    De természetesen a dőlésszög sokkal fontosabb tényező, és az sokkal inkább határozza meg, hogy akkor most poli, vagy mono legyen! :K
    Élettartamukat tekintve még mindig igaz, hogy a poli (szerkezetéből, gyártás-technológiájából adódóan) kb. 35 éves kort fog megélni, a mono viszont 40 évnél is tovább működik! Ráadásul a hatásfok-csökkenése is kisebb a mononak! Kérdés azonban, hogy ki gondolkodik 40 évre előre? Ki fog abban a házban élni 30 év múlva, ahol most?

    A napelemeket egyébként lehet elemenként cserélni, függetlenül attól, hogy milyen technológiával készültek, azonban fontos, hogy azonos paraméterekkel rendelkezzen elektronikai, és fizikai tulajdonságaiban egyaránt!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • flexxx2

    őstag

    válasz Geresics #297 üzenetére

    Családi ház, 3-4kw között, 25 fokos tető, déli fekvésen elférhet kb 10-12 tábla.
    Én már innen nem akarok költözni, remélem maradok életem végéig :)
    Viszont ha bedöglik egy tábla pl 15 év múlva, akkor szerintem esélytelen ugyanolyan paraméterekkel táblát találnom, azt ki kell vennem a sztringből. Akkor lehet 2 sztringes invertert kéne vennem, és telepíteni egy másikat később ha már az elsőben kiesik pár elem? Erre lenne hely is csak akkor már DK v. DNY fekvéssel.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #298 üzenetére

    túlgondolod a dolgokat picit, ennyire nem vészes a helyzet! :N
    Ezekkel a paraméterekkel én 100%, hogy monokristályos napelemeket raknék! Ha gond lesz egy napelemmel, azt a gyártónak kell cserélnie, ezért van rájuk 25-30 év teljesítmény-garancia.
    Egyébként ilyenkor jön jól, ha nem egy 2 fős kft-vel csináltatod a rendszert, mert aki komolyabb cég, az tart minden korábban forgalmazott napelemből raktáron! Mi legalábbis így csináljuk! :K
    Szerencsére, vagy sajnos (ezt mindenki döntse el maga) már gyakorlati tapasztalatom is van! Egy tábla ment eddig tönkre, de ott úgy nézett ki a szitu, hogy elmentem az ügyfélhez, megnéztem, kimértem, hogy melyik a hibás. A táblát kivettem a rendszerből, nézegettem, rámértem, játszottam vele picit, de egyértelműen és javíthatatlanul rossznak bizonyult. Napelemet mi (természetesen ingyen) kicseréltük raktárkészletről (mert tartunk minden korábban használt típusból tartalékot nem eladási céllal), megírtam a gyártónak a szitut, és mondták, hogy a következő rendelésünkbe természetesen egy napelemet ingyen adnak. Mindenki boldog - a körülményekhez képest. (Elvégre ügyfélnek volt 2 nyári nap termelés-kiesése, nekünk szaladgálni kellett, elment vele "ingyen" egy csomó munkaóra, a gyár pedig "ingyen" ad egy napelemet, tehát valójában mindenki veszített vele, de szerintem mindenki csak minimálisat...)

    Szerk.:
    az inverter várhatóan 15 éves kora körül úgyis cserés lesz, addig pedig a fogyasztási szokásaitok úgyis 100x megváltozik, ezen is kár törni a fejed előre... :K

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • flexxx2

    őstag

    válasz Geresics #299 üzenetére

    Kicsit "megnyugodtam" :)
    Ha mono akkor megint van ám kérdés, érdemes a CIS és PERC felé mennem, még ha jóval drágább is?
    A tartószerkezetek és napelem méretek szabványosak? Gondolok itt arra, hogy 30 év múlva lecserélem a napelemeket az újabb fajtákra.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák