Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Robar

    csendes tag

    Sziasztok. Én sokat járok gombászni és szeretem is a gombát. Ahol lakom, ott rengeteg a fenyőerdő és nagyon sok gombafaj él. Sok az ehető gomba pl. medve gomba(hirip vagy tinoru), róka gomba, őzláb, galamb gomba, csiperke, ökörnyelv(cserepes gereben), korall gomba, bükkfa lasa stb-stb. Nagyon sok féle van, de ugyanakkor nagyon sok a mérgező gombafaj is, amelyekkel igencsak kell vigyázni, mert nem kegyelmeznek az embernek. Csak egyszer lehet hibázni. Vannak persze enyhén mérgezőek is, ezek legfönnebb hányást-rosszullétet okoznak. Minden ehető gombának van mérgező hasonmása. DE vannak olyan ehető gombák is amelyeket HA rosszul tárol vagy készít el az ember, akkor nagyon mérgezővé, sőt halálossá is válhatnak. Sokminden függ még pl. az évi időjárástól is hiszen a sok eső ugyan használ a gomba növekedésének, de össze is mossa a spóráikat más mérgezőkével és bajt okozhatnak. Nem elhanyagolható maga a hely sem, ahonnan a gombát szedi az ember, mert a talaj szennyezettsége sokat számít, és a mérgező gombák távolsága az ehetőétől is nagyon fontos....... Tudnék sokmindenről írni, meg szeretnék is csak most nem tudok időhiány miatt. De majd még jövök. Nagyon jó ötlet volt ez a topik.

    [ Szerkesztve ]

    Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

  • Robar

    csendes tag

    válasz vágányzár #24 üzenetére

    Természetesen nem úgy kell érteni, hogy tökéletesen egyformák, hanem nagyon hasonlóak és roppant megtévesztőek. Csak egy példa: a róka gomba hasonmása a gereben gomba, amit ha az ember csak felülről néz, akkor teljesen megtévesztő. De ha megnézzük a kalap alatti lemezeltségét, jól látszik a különbség, mivel ez utóbbi nem lemezelt, hanem szálas.
    A másik dolog pedig, az összemosódásról, sajnos valóban igaz, és megtörtént dolog. Ezelőtt három évvel történt utoljára, hogy a sok esőtől nagy volt a gombatermés az erdőn, úgy ehető, mint mérgező fajokból. A hegyoldalon lecsorgó esővíz bizony összemosta a gombák spóráit és az ehető gombák mérgezővé váltak. Sok ember, aki jól ismeri a gombafajokat is megjárta ilyen módon, mert például az egyszerű erdei barnahátú galamb gombától sokan kórházba kerültek abban az évben. Sajnos ilyen ténylg előordulhat és nem is veszélytelen. De szerencsére ritkán fordul elő.

    Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

  • Robar

    csendes tag

    válasz vágányzár #28 üzenetére

    Szia.
    Engemet is foglalkoztat ez az érdekes dolog, de sajnos idő hiányában nem tudok igazán utána nézni. Csodálkozom az eseten, de azt mondják a nálam idősebbek és tapasztaltabbak, hogy nem ez volt az első ilyen eset. Jó volna, ha utána tudnál nézni, mint ahogy írtad és megosztanád a szerzett infókat velem is.
    Egyébként hogy vagy? Kijózanodtál-e már? Vagy van még gin az üvegben ;) Vigyázz nehogy tintagombát egyél italra(ez vicc volt).
    Gombás szakkönyvem sajnos csak egy van, igaz színes fotókkal van ellátva, de valahogy nem igazán hasonlítanak a gombák benne a valódi énjükre. Én soha sem könyvek után mentem, ha meg akartam ismerni egy gombát. Kint az erdőn nagyapám segítségével tanultam meg és ismertem meg a gombafajtákat. Szerintem az a legjobb módszer a megismerésükre, ha az ember ott a saját környezetükben látja őket, és ismeri fel a különböző tulajdonságaikat. Erről mi a véleményed?

    Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

  • Robar

    csendes tag

    Sziasztok.
    Régen nem jártam erre.Tegnap végre sikerült kiszabadulnom a "civilizáció" dzsungeléből és elmentem gombászni.Egyenesen a kedvenc gombászóhelyemre mentem, és nem is ért csalódás, amikor megláttam az elém táruló látványt.Rengeteg gombát szedtem, pontosabban 12 kg-ot.Hat darab őzlábat is találtam, nagyon sok vargányát, galamb gombát sokat és már volt egy-két példány a cserepes gerebenből is, ami az ősz közeledtének a jele.Nem is kell mondanom, hogy rókagomba is volt a patakok mentén a mohás részeken elég.Persze az este nagy gombavacsora volt a legszebb példányokból válogatva, s a többit eltettük szűkösebb időkre, lefagyasztva. REMEK dolog a gombászás. ;)

    Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

  • Robar

    csendes tag

    válasz Sárpac #120 üzenetére

    Szia Sárpac.
    Csíkszeredában lakom és a Hargitára szoktam kijárni gombászni. Ott is megvannak a saját megszokott gombászóterepeim, de attól függetlenül annyi gomba van mostanában, hogy bármerre mehetek, mindenütt találok gombát. Igaz, hogy mostmár elkelne egy kiadós eső, mert kezdenek kiszáradni, és már a frissen kibújt gombacik is kukacosodnak meg. De remélem, hogy hamarosan esik egyet. Jártál-e már erre, a hargitán ?

    Ha boldog akarsz lenni, tűzz ki bármilyen célt, csak egyet ne. Magát a boldogságot.

Új hozzászólás Aktív témák