Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vágányzár

    tag

    válasz peterszky #22 üzenetére

    A piruló őzlábgomba igen jó ízű étkezési gomba –bár nincs benne az árusítható fajok listájlyában-. A súlyosan mérgező őzlábgombák szerencsére jól elkülöníthetőek mert sokkal kisebb termetűek mint ehető társaik. Egyébként ezen gombákban is amanitin -a gyilkos galóca legmérgezőbb toxinja- található (pl.: vörhenyes őzlábgomba).

    Tisztán citromsárga kalapú gyilkos galócáról még nem hallottam, bár a hányatott időjárási viszonyok gyakran megtépázzák az eredeti színeket. Én általában zöldessárga illetve olajzöld kalapokkal futok össze a leggyakrabban, de már találkoztam a gyilkos galóca fehér változatával is.

    Robar

    Azt túlzás, hogy minden ehető gombának van mérgező hasonmása, no persze kezdetben a gyakorlatlan szem gyakran megcsalja az embert és legelőször átfutva egy gombászkönyvet, vagy az erdőben összefutva egy sereg különböző fajjal, hajlamos azt mondani az ember, hogy baszki ezek tök egyformák……Egyébként, hogy értelmeset is írják, a legkézenfekvőbb példa a májgomba -ehető, savanykásan pikáns ízű- amihez még hasonló faj ez eddig nem találtatott.

    A spórák összemosódásával kapcsolatosan nem tudom igazán mit akartál írni, de nekem egy kicsit úgy tűnik, hogy egy zavaros történetet rejt a felvetés. A talaj szennyezettsége –és itt tegyük hozzá gyorsan, hogy a levegő szennyezettsége- valóban fontos tényező. A gombák hifa szövedéke kitűnően felhalmozza a toxikus nehézfémeket (ólom, higany, kadmium) és természetesen a radioaktív elemeket is. A mezőgazdasági és más ember használta szerves mérgek gombákban történő feldúsulásáról nincsen értékelhető információm. De szerintem bizton akadnak olyan mérgek mejlyjeket akumulálnak.

    A mérgező gomba ehető gomba egymáshoz viszonyított távolsága egy kicsit erővel össze eszkábált tézis. Mert ha belegondolunk, hogy a föld felett látott „nemiszervek” alatt kiterjedt hifa hálózat terül el, ami meglehetősen nagy kiterjedésű lehet. Arról pedig nincsen tudomásom, hogy különböző ehető és mérges gombák egymás mellet futó hifái között lenne méreganyag kicserélődés, vagy egyáltalán bárminemű anyagtranszport ezért én ezt a feltevést elvetném. Persze egy csoport gyilkos galóca alatt megtelepedett ízletes gombát fájdalom nélkül hagyom hátra (szennyezett lehet a galóca lemeztöredékeivel stb, és hát az alfa-amanitin LD50 értéke kúúrva alacsony ~0,2-0,6 mg/testsúlykg, egy normál fejletségű kalap akár négy versenyzőt is képes megnyuvasztani)

    Köszi a triviális neveket, az ökörnyelvet és hiripet még nem hallottam.

    felsővezeték

Új hozzászólás Aktív témák