- Google Pixel topik
- Youtube Android alkalmazás alternatívák reklámszűréssel / videók letöltése
- Xiaomi Watch S1 - szép az idő
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Elindult a One UI 7 béta program
- Motorola Moto G54 5G Power Edition - nem merül le
- Clicks - Van-e értelme fizikai billentyűzetet rakni egy iPhone-ra?
- Minden a BlackBerry telefonokról és rendszerről
- Felminősítettek több Pixel telefont
- iPhone topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pikari
addikt
Közben Taiwan megszankciózta az usát. Megtiltotta a taiwani kormány a 2nm vagy kissebb csíkszélességű gyárak usába telepítését
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Acélfarkas
senior tag
Ez nem egészen így van, az éppen aktuális csúcstechet nem adhatják át az USA-nak.
"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"
-
BaJaZo
aktív tag
"J.W. Kuo megjegyezte azt is, hogy a TSMC tervezi, hogy a jövőben külföldön is gyártani fog 2 nm-es eljáráson készülő lapkákat, de az aktuális csúcstechnológia mindig az országhatáron belül marad majd."
Tehát a pontosság kedvééért: Taiwan egyenlőre sehol nem gyárt külföldön 2nm-es eljáráson készülő lapkákat, az USA-ban 2028-tól gyártanak majd ilyet. Gondolom a TSMC akkor már a 0 nm-es eljáráson késziti a lapkákat... -
csendes tag
Kicsit értetlenül állok a dolgok előtt.
1. Egy Tajvani (Kína az vagy nem Kína, ez is érdekes kérdés) állami/magán/részvényesek által birtokolt profitorientált céget "megkér" az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma, hogy úgymond veszítsen piacot, amerikai törvények/szabályozás alapján??
Ez úgy mennyire tiszta ügy?2. Ha véletlenül engednek ennek a kérésnek, akkor meg nem álszent ez az egész világrend?
[ Szerkesztve ]
-
westlake
félisten
"Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma kérte erre a tajvani bérgyártót."
"...a TSMC engedett a követelésnek..."Play nice!
-
Pikari
addikt
Az alap technológia, amivel gyártják ezeket a 7nm alatti chipeket (euv), elvileg usákiai cégektől van licenszelve. A 7nm vagy afölötti még DUV, azt nem tudom, hogy honnan származik, de azt már mindenki leklónozta magának, szóval azt nem tudják tiltani (a kínaiak jelenleg azt használják).
Ezért próbálják az amcsik finoman terelgetni a hollandokat, és a taiwaniakat. Persze kérdés, hogy meddig, mert a kínaiak/oroszok/stb lehet, hogy előbb utóbb el fogják tudni indítani a sorozatgyártást duv-val is 5nm-en, vagy az alatt. Nyilván ehhez még évek kellenek, az alatt meg még akár az euv is elavulhat.
A történet tanulsága mindenesetre az, hogy nem érdemes amerikai technológiára építkezni.
[ Szerkesztve ]
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
csibe1
addikt
Bezony, semmi sincs ingyen.
Ahogy jimbimx említette:
"1. Egy Tajvani (Kína az vagy nem Kína, ez is érdekes kérdés) állami/magán/részvényesek által birtokolt profitorientált céget "megkér" az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma, hogy úgymond veszítsen piacot, amerikai törvények/szabályozás alapján??
Ez nem piacvesztés, hanem a védelmi pénz kicsekkolása.
" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "
-
Reggie0
félisten
Valoszinuleg kulon orulnek ennek a keresnek, mert ha csak onfejuleg talaljak ki, hogy nem adnak el az ellensegnek, akkor a reszvenyesek megeszik a vezetoseget. Igy viszont mindenki jol jart. A reszvenytarsasagokkal pont az a baj, hogy nem lehet hosszutavu strategia menten rovidtavon veszteseget okozni, mert rogton kovetelni fogjak a penzuket es inditanak par pert a reszvenyesek. Egyedul a targyevi profit ami szamit nekik.
[ Szerkesztve ]
-
erer1000
őstag
-
TR3
tag
Az hogy a DUV-ot mindenki leklónozta magának, azért nagyon távol áll a valóságtól. Jelenleg is csak kb. három cég tud a világon modern DUV eszközöket gyártani (ASML, Canon, Nikon). Kínában a SMEE-nek tavaly talán sikerült egy 28 nm-es gépet kifejlesztenie, de azóta sincs róla hír, hogy tömeggyártásra használnák. Az oroszok meg kb. 30-40 évnyire vannak ettől.
Az SMIC ugyan tud 7 meg 5 nm-es chipeket gyártani DUV multi patterninggel, de egyrészt iszonyú drágán (kb. 50%-kal drágábban mint a TSMC EUV), másrészt ezt a legtöbb elemző szerint régebbi ASML gépekkel teszi (NXT:1980Di, esetleg NXT:2000i). Az ASML-nek vannak ezeknél modernebb DUV gépei is, de azok ugyanúgy nem exportálhatók Kínába mint az EUV eszközök.
Ha a Canon nanoimprint eljárásáról kiderülne, hogy működik, akkor mondjuk az érdekes helyzetet teremtene. Elvileg alkalmas 5 nm-es chipek gyártására, nincs benne fény meg optika, így nem vonatkoznak rá az exportkorlátozások és olcsóbb is lehet az EUV-nél. Csak erről még nem derült ki a gyakorlatban, hogy tényleg működik.
-
cucka
addikt
Az, hogy mennyire tiszta, azt mindenki eldöntheti saját maga. Amerika számára ez nemzetbiztonsági súlyú kérdés. És tajvan számára is, mert tajvan függetlenségének egyik alappillére az amerikai hadsereg védelme.
A világ bonyolult, és az, hogy amerika a II világháború óta uralja katonailag/gazdaságilag a világot, azt nem csak úgy magától lett, hanem megdolgoztak érte, folyamatosan. Hol tiszta, hol kevésbé tiszta módszerekkel.
(Amúgy pont most az ukrajnai háború kapcsán lehetett azt is látni, ahogy európai országok kénytelenek engedni az amerikai nyomásnak. Ez ilyen, egy birodalmat nem lehet csak szép szóval fenntartani)
-
"A történet tanulsága mindenesetre az, hogy nem érdemes amerikai technológiára építkezni."
Nem Amerikai technológia. Saját fejlesztés.
A Broadcom és az OpenAI a technológia partnerei.
Ebből a Broadcom az érdekesebb partner, mert konkurencia.
Lehetséges valami megegyezés közöttük az értékesítésről is.Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
Pikari
addikt
Az oroszok elő tudnak állítani litográfiai eszközöket, de csak 100nm fölötti csíkszélességű gyártáshoz alkalmasak azok. Ezért ők maguk is úgy veszik inkább kínából ezeket.
Én is úgy tudom, hogy a régebbi eszközök kínában mind asml alapúak, azonban nem ismert az, hogy a kínaiak mit használnak az új 5nm üzemükben a tesztgyártáshoz. Ha az asml eszközökhöz nem jutottak hozzá, akkor minden bizonnyal sajátot, vagy pedig sikerült pár asml gépet csavaronként kilopni hollandiából.
[ Szerkesztve ]
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
TR3
tag
Az NXT:2000i nem régi gép, most is rendelhető az ASML-től. Ők maguk nyilatkozták, hogy tavaly még szállítottak belőle Kínának, mivel ezekre csak idén január 1-től van exportkorlátozás. NXT:1980Di-ből biztos, hogy több tucat van nekik. Elvileg multi patterninggel ezek is tudják a 7 nm-t.
Az oroszok meg idén már elérték saját erőből a 350nm-t. Így jelenleg 30 év, és több száz milliárd dollárnyi befektetés választja el őket a modern chipgyártástól.
-
TR3
tag
válasz blackcoffee #15 üzenetére
Igazad van, abból hogy a Canon eddig leszállított 1 db gépet egy labornak kutatás-fejlesztési célokra, egyenesen következik, hogy ez egy működő, tömegtermelésre gazdaságosan bevethető technológia. Egyedül csak én vagyok szkeptikus.
-
Pikari
addikt
A saját erőből elért 350nm-et úgy kell érteni, hogy azt szó szerint teljesen saját forrásból építették. Viszont van nekik 90nm-es és 65nm-es gyártósoruk is, amihez az alkatrészeket úgy szedegették össze.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Egy gépre nem lehet stabil termelést alapozni.
Az alkatrész utánpótlás is kérdéses az embargó okán.
Egye lehet tenni. Szétszedni és megpróbálni után gyártani. Ez kimondva jól hangzik. A megvalósításhoz vezető út nagyon rögös.Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
Alaaf Pi
senior tag
válasz Hieronymus #19 üzenetére
Ahogy valami skunk workös csóka mondta, ha jól emlékszem hol dolgozik, odaadhatnának a kínaiaknak egy F22 panelt, hogy tessék, csináljátok, attól még nem tudnák revrse engineringelni a rajta levö radarelnyelö bevonat.
-
-
TR3
tag
válasz Hieronymus #19 üzenetére
Ez csak egy ironikus válasz volt egy másik ironikus válaszra. Szerinte működik a nanoimprint mert a Canon már szállít hozzá gépet, szerintem meg egyelőre max a marketinganyagokban működik. Kínának ehhez nincs köze, mert az egyetlen leszállított gép is egy amerikai laborban van.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest