Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FischiPiSti

    csendes tag

    Sziasztok!

    Én is a pályázat miatt kerültem ide, és olvasva a topikot, bár laikus vagyok, de kicsit szkeptikus vagyok a szkeptikusokkal szemben. Biztos vagyok benne, hogy a pályázat célközönségének nagy részének nincs padlófűtése. H tarifa mellett(megfelelő hőszivattyú mellett nem látom akadályát) és 5kwp napelem+akksi és puffertartály mellett 9kw hőszivattyúval nem tudom elképzelni, hogy ne érné meg. A pályázat nem szab padlófűtés vagy falfűtés hiányára kitételt, pedig ha tényleg igaz, hogy ezekben az esetekben nőne a rezsi, az hatalmas szarvashiba lenne a pályázat íróitól. Igaz még mindig nem végleges, és sok sebből vérzik sokak szerint a tervezet, de nem láttam a véleményezések között sem véleményt ezzel a témával kapcsolatban. Mivel az önerő nulla, ha már 1 ft-tal is csökken a rezsi éves viszonylatban(nálunk 218k villany, és 250k gáz), és elegendő a teljesítmény a fűtéshez(ház válogatja), akkor már jól jár mindenki, és a pályázat eléri célját, a co2 csökkentést. (Most ne menjünk bele, hogy honnan jön a villamos energia)
    Ráadásul a már említett Panasonic T-CAPet úgy láttam pont úgy reklámozzák, hogy radiátoros fűtés esetén az "ideális választás", 60°C-os kimeneti víz hőmérséklettel.

    Nálunk 80nm, 2,8m belmagasság, 40cm falak, dupla rétegű műanyag ablakok, 6 db acéllemezes radiátor(3 nagy-tripla, 3 kicsi) turbós gázkazán(nem tudom a teljesítményét sajna) van. Szigetelés szintén nincs még, de ezt pályázattól függetlenül is meg szeretnénk csinálni a közeljövőben. Ami ajánlatokat kaptam eddig, vagy az jött ki, hogy elég a 9kw, vagy hogy felejtsem el(padlófűtés hiánya miatt). Az egyik lehetséges kivitelezőnél volt szerencsém megnézni a rendszert, nála sincs padlófűtés. Állítólag van lehetőség gázkazánnal párhuzamosan használni, nemtudom ez tényleg így van-e, egyáltalán megéri-e?

    Persze nekem is vannak aggályaim, pont az A-7/W55 melletti 2 vagy az alatti COP, és a zaj miatt, éppen ezért gondoltam föld-víz vagy víz-víz rendszerre. Sajnos e téren se optimális a helyzet, mivel a ház előtt elég kicsi a terület, kb 4x8 m, ahova lehetne szondát vagy kutakat helyezni. Kutatokodva ha jól értem, egy 9kwos rendszerhez összesen 200m talajdszonda szükséges? Tehát gondolom 2-re lenne szükség, ezek elférnének? Van viszont ugyanitt egy kutunk is amit locsolásra használunk, ez 48m mély, 15°C, és télen ~25l/perc a vízhozama. A kút szerencsére a használható terület szélén van, tehát úgy gondolom egy nyelő kút még elférne ide.
    A gondom az, hogy a pályázat szövege nem egyértelmű ezekkel a rendszerekkel kapcsolatban. Azt írja lehetséges föld-víz, vagy víz-víz, csak 3 árajánlat csatolása szükséges, viszont azt is írja, hogy bizonyítani kell, hogy beruházási költség és hatékonyság szempontjából nem kedvezőtlenebb, mint a levegő-víz. Namost, ahogy néztem, mindenhol ökölszabályként azt mondják, hogy a föld-víz, vagy víz-víz költsége kétszerese a levegő-vízes rendszernek a föld munkák miatt, ez esetben hogy lehet bármikor is kedvezőbb egy talajszondás rendszer beruházási költsége? Még megértem, hogy egy alkalmas kutat felhasználni, akkor ez a költség levonódik, de szerintem senki sem fúrt poénból korábban már 2x100m lukat a kertjébe, ergo a talajszondás rendszert ki is vehetnék a pályázat szövegéből. Vagy nem is támogatják a föld munkát? (erre is találtam utalást, de félreérthető, hisz valahogy úgy írja, hogy a rendszer működéséhez nem szükséges tevékenységek - pl föld munkák)

    Ha valakinek lenne egy kis ideje véleményezni a helyzetemet, megerősíteni, hogy mindenképp föld-víz/víz-víz legyen(vagyis inkább a családomat kellene) az egész éves W10/W55 melletti 4es COP miatt, vagy az sem lehetséges, vagy, hogy hagyjam a fenébe az egészet, akkor megköszönném. Utóbbi esetben megyek és átgondolom az életemet, mert kb az elmúlt hónapot a téma kutatására fordítottam :O Előbbi esetben esetleg egy kivitelezőt ha tudna valaki(privátban), aki vállal Csongrád megy--bocsánat, Csongrád-Csanád megyében, mert nem igazán jött még válasz kivitelezőktől :R
    Ha meg nem nyerünk, ehh, én megpróbáltam.

    [ Szerkesztve ]

  • FischiPiSti

    csendes tag

    válasz Zaji #30 üzenetére

    > A padlófűtésnek nem a pályázathoz van köze.

    Úgy értem, ha nagy általánosságban mondható, hogy a csak radiátoros házaknál nem éri meg, akkor hiba lenne pályázatot kiírni az ilyen házakhoz, és kitételként ki kell szűrni őket, a pályázók védelme érdekében. De mivel ezt nem tették (még) meg, ezért vagyok szkeptikus. És mivel alacsony jövedelmű réteget céloznak, ahol valószínűleg nincs padlófűtés kialakítva, és régi a ház, legtöbb ember szerintem pont ebbe a kategóriába esne.

    De hangsúlyozom, ezen pályázat keretében nincs önerő, tehát az nem szempont, hogy a rendszer költsége mikor térül meg. Egyetlen szempont, hogy az éves össz rezsi H tarfiával, napelemmel, tárolóval és hőszivattyúval kevesebb, vagy sem? Ez a fő kérdés. Ha kevesebb, megéri. Ha több, akkor kitételt kell szabni a pályázatban, hogy energetikus vizsgálata és véleménye alapján szabad csak megítélni.

    Egyébként pedig az infrapanelek hatékonysága tudtommal még rosszabb, mint a hőszivattyúé, és mégis engedik?

    > A föld-víz hőszivattyút nem ajánlom. Költségei jóval magasabbak a levegő-vizes rendszernél.

    ...
    [link] Erről a pályázatról lenne szó. Nincs önerő. Amit nem tudok biztosan, hogy egyrészt fedezi-e a földmunkát, és elég-e a megadott keret.

  • FischiPiSti

    csendes tag

    Kiderült a végleges. Íme: [link]

    Most biztosan sokan káromkodnak, hogy a jövedelmi feltételrendszer változott, és gyerekek tulajdonjog híján kiesnek a számításból, de én másról akarok beszélni.

    1.4 NEM NYÚJTHATÓ TÁMOGATÁS
    [...]
    16) azon ingatlan korszerűsítéséhez, amelyben a beruházással érintett ingatlanban a
    pályázat benyújtásakor található fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók legalább fele (nyílászárók felületében kifejezve, amit az energetikai tanúsítvány tartalmaz)
    megfelel a hatályos jogszabályban foglalt követelményértékeknek;
    [...]
    2.1.2 Tetőszerkezetre helyezett, a tervezett fűtési rendszer ellátását célzó napelemes
    rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása levegő-levegő, vagy levegő-víz
    hőszivattyúval villamosenergia tároló beépítése, nyílászáró csere
    Kötelezően megvalósítandó tevékenységek (kivéve, ha közülük valamely tevékenység más
    forrásból már teljeskörűen megvalósult13):
    13 Ez alól kivételt képez azon eset, ha a pályázat benyújtását megelőzően a nyílászárók cseréje már 100%-ban
    megvalósult, mely állapotban jelen pályázat keretében támogatás nem igényelhető.
    [...]
    A 2.1.2 pontban megjelölt műszaki tartalom kombináció kiválasztása esetén jelen pont önállóan
    támogatható tevékenységek rovatban leírt összes műszaki tartalom kötelezően megvalósítandó,
    a további tételek kapcsán támogatás kizárólag az önállóan támogatható tevékenységek
    teljeskörű megvalósítása mellett igényelhető.
    E szabály alól kivételt képez a nyílászárók beépítése: amennyiben a beruházással érintett
    ingatlanban a pályázat benyújtásakor található fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók
    legfeljebb fele (nyílászárók felületében kifejezve, amit az energetikai tanúsítvány tartalmaz)
    megfelel a hatályos jogszabályban foglalt követelményértékeknek, abban az esetben azok
    megvalósítása elfogadható, azonban azok korábbi beszerzési, illetve kivitelezési költsége nem számolható el

    Ez mi a fészkes fene? Kínából indult az üzenet amit lefordítottak hindire, aztán klingonira, majd türkménre goodle fordítóval, hogy aztán egy részeg néma tatár mutogassa el a kívánt szöveget a pályázat írójának? Valaki nyugtasson meg, hogy az eredeti szöveg az akart lenni, hogy "amennyiben az energetikai tanusítvány szerint a nyílászárók nem igényelnek felújítást, akkor azok cseréje nem szükséges, nem feltétele a pályázatnak, és ezért nem is számolható el a pályázat keretösszegének, nyílászárók cseréjére szánt összegből."
    Csakmert, a portfolio, és még pár hely is úgy említi, hogy nemnem, no támogatás for you, ha jók az ablakaid.
    Tehát, ha gumit égetek hogy ne fagyjak meg, megkeserítem a környéken élők életetét, egyedül fedezem a város károsanyagkibocsátás kvótáját, de egyébként jók az ablakaim, akkor szopó? Nemhogy örülnének hogy több házat tudnak kevesebbért korszerűsíteni - mivel nem kell ablakot cserélni, ehelyett ez?
    Ráadásul - de ez aztán már tényleg az abszurditás határa lenne, szal biztos nem igaz - az 1.4-es pont, az nem a "fűtéskorszerűsítés feltételei szekció"ban van, hanem cakkumpúder a teljes pályázatra vonatkozik, tehát ha CSAK napelemre pályáznék akkor sem lehet, mert...jók az ablakaim. Hámost...törjem őket be? Cseréljem le gyorsba szeméttelepről kukázott faablakra?

    Értem én, tényleg csak azok kapják akiknek igazán szüksége van rá. De mivan a szigeteléssel? Hiányzik az egyik fal az nem baj? És mi a cél? Az össz károsanyag kibocsátás csökkentése nem? Mivan a tanyán élőkkel ahol nincs kivezetve a gáz, vegyestüzelésűek, de volt annyi pénzük hogy kicseérljék az ablakokat? Nem lenne célszerűbb akkor ehhez kötni, mint az ablakok? pf..

    Köszönöm hogy eltűrtétek a rantemet. Valaki tudja, mik a "hatályos jogszabályban foglalt követelményértékek"?

Új hozzászólás Aktív témák