Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Doviziozo

    aktív tag

    Logitech Z-5500

    Z-5500

    A Logitech 2004 végén adta ki Z-5500-as hangfalrendszerét, amely rövid idő alatt máig tartó, nagy népszerűségre tett szert. A készülékkel kapcsolatban azóta is sok ismétlődő kérdés merül(t) fel. Az ezekre adott választ igyekeztem ebbe a hozzászólásba sűríteni - a továbbiakban ne terheljük velük a topicot!

    A specifikáció, ill. rövid leírás, képességbemutató - némi reklámmal fűszerezve - a hivatalos oldalról érhető el. Az alapvető információk innét is hozzáférhetőek. Ha többre vagy kíváncsi, bátran olvasd tovább ezt a kis ismertetőt. :)

    Itt olvasható egy Logoutos írás is a hangfalrendszerről anjani182 tollából.

    Rögtön kezdjük is a nyers számadatokkal, aztán jönnek majd az izgalmasabb dolgok is.

    1.) Méretek (minden esetben felfelé kerekítve)

    A rendszer egy 45x54x72 cm nagyságú dobozban érkezik. Tömegét illetően pontos számot nem tudok írni, a Neten találhatóak között van némi szórás. Mindenesetre ha olyan 25-30 kg-al számolunk, nem tévedhetünk nagyot. Lényeg, hogy baromi nagy és nehéz. :)

    A mélynyomó magassága és szélessége 33 cm, a mélysége - középen, a hátán levő hűtőbordáktól a membránvédőig - 45 cm. Vegyük figyelembe, hogy terhelés alatt melegszik - nem szabad olyan helyre zárni, ahol nem tud hűlni!

    A kis hangfalak falra is szerelhetőek, ha a talpukat megfordítjuk. Így a befoglaló méretek is változnak - igyekeztem minden kombinációt a lehető legpontosabban lemérni.

    A szatellitsugárzók az eredeti, vízszintes talphelyzetben hozzávetőlegesen 20 cm magasak, 10 cm szélesek és 12 cm mélyek.
    Falra szerelhető állapotban a magasság 18, a mélység 15 cm-re módosul. A szélesség természetesen változatlan.
    A szatellitek talpán levő furatok távolsága 6.5 cm.

    A középsugárzó vízszintes talphelyzetben mintegy 14 cm magas, 17 cm széles és 13 cm mély.
    Ha falra akarjuk szerelni, akkor egy 13 cm magas, 17 cm széles és 12 cm mély teret biztosítsunk számára.
    A center talpának furattávolsága sem egyezik meg a többi hangszóróéval, ez 12.5 cm.

    2.) Kábelek és hosszabbításuk

    A Z-5500 két változatban létezik - az eltérés a hangfalkábelekben mutatkozik meg. A korábbi, már nem kapható változat (2007 őszéig forgalmazták) kábeleit fixen behúzták a hangfalakba, másik végük - amelyet a mélynyomóba kell kötni - RCA dugóban végződik. A későbbi verzió csiptetős kábelekkel érkezik, ezt könnyedén cserélhetjük akár hosszabb, minőségibb vezetékekre is.
    Íme a különbség a kettő között:

    Balra a régi, jobbra az új.
    (Vidd a kép fölé az egeret.)

    A front- és centersugárzók kábele 15’ (15 láb, kb. 4.5 méter) hosszú, a hátsó hangszóróké 25’ (~7.5 m).

    Abban az esetben, ha ez nem elegendő, egy egyszerű RCA hosszabbító kábellel a legegyszerűbb megtoldani őket - amennyiben régi szériás a rendszerünk.
    Az újnál már vagy forraszt az ember, vagy vesz egy eleve hosszabb kábelt. Utóbbit javaslom, igaz - hogy kölségesebb, de mégis minőségibb megoldás.

    Az analóg átkötéshez kapott vezeték egyik vége a vezérlést végző SoundTouch bemenetébe kerül (3.5 mm stereo jack), a másik a hangkártyánkba. Általában oda is 3.5 mm stereo jack való, így nyugodtan használhatjuk a Z-5500-hoz gyárilag kapott kábeleket. A hosszabbítás értelemszerű, az előző bekezdésben leírtakkal analóg módon történik: 3.5 mm jack hosszabbító kábel(ek)re lesz szükségünk.

    A SoundTouchból fixen érkezik egy 7’ (~2.1 m) hosszú, D-SUB (VGA) csatlakozóban végződő kábel. Ezt a mélynyomóba kell dugni, s hiába a szabványos csatlakozó, a tapasztalatok szerint nem hosszabbítható - torzan, élvezhetetlenül szól a művelet után a hangfalszett. (A Logitech el is helyezett egy figyelmeztető marticát a sub hátulján, az ominózus csatlakozó bemenete mellett.)
    Mindez azt jelenti, hogy a mélynyomó és a vezérlőegység közti maximális távolság kicsivel több, mint 2 méter lehet.

    3.) Elhelyezés

    20-25 négyzetméternél kisebb szobába nem ajánlott. Kell neki a tér, hogy ”kiszólja” magát. A hangszórókat úgy érdemes elhelyezni, hogy kb. fülmagasságban legyenek, s a hallgató felé nézzenek. Plafonra vagy padlóra éppen ezért ne tegyük a szatelliteket.
    A mélysugárzót a kézikönyv szerint a szatellitek körén kívülre, magunk elé ajánlott tenni. A gyakorlatban viszont majdnem teljesen mindegy hol van, mert az emberi fül alacsony hatékonysággal tudja a mélyhang irányát meghatározni. Fontosnak tartom azonban itt is megemlíteni, hogy:
    - A reflexnyílás és a melegedés miatt ne ”falazzuk be”! (Ld.: 1.) Méretek (minden esetben felfelé kerekítve))
    - Kezünket a fent már említett, SoundTouchból érkező D-SUB kábel fix hossza némelyest megköt(het)i. (Ld.: 2.) Kábelek és hosszabbításuk)

    A szatellitsugárzókról a kis védőszivacsok nyugodtan leszedhetők, ez csak a megjelenést módosítja, a hangzást nem.

    4.) Hangkártya, bekötés

    Bármilyen alaplapi hangkártya ellenjavallott, az analóg bemeneten produkált magas zajszint miatt. Behallatszik, higgyétek el!
    Helyette érdemes egy külön hangkártyát beszerezni hozzá. Ezek közül a Creative megoldásai a legelterjedtebbek, megfelelően szépen szólnak, ill. a játékok alatt népszerű EAX effekteket a 2.0-s verziótól felfelé csak ezek támogatják - ráadásul a konkurensekkel ellentétben mindezt hardveresen, a processzort tehermentesítve teszik. Gyengéjük a driver. Éppen ezért ha nem játszik az ember, érdemes lehet más gyártók háza táján is szétnézni.
    Személy szerint az Audigy 2 ZS-t, vagy ha bővebb a keret, akkor az X-Fi Xtreme Music-ot ajánlom a Z-5500 mellé. Részletekre itt nem térek ki, tessék utánaérdeklődni a megfelelő helyen:
    - Creative Audigy 2 topic
    - Creative X-Fi topic
    - Milyen hangkártyát vegyek?

    Ha a hangkártyánk nem támogatja a Dolby Digital Live, ill. DTS Connect technológiákat (általában nem támogatja, de a biztonság kedvéért kéretik utánanézni, linkek ld. feljebb), akkor játékok alatt csak analóg átkötéssel kapunk térhangzást. (Ld.: 2.) Kábelek és hosszabbításuk) A kevés számú egyéb esetre itt egy magánvéleményt tükröző leírás a vízhűtésesek offtopicjából. :)
    DVD Audio formátumhoz szintén analóg átkötést kell alkalmaznunk.

    A digitális kimenet (S/PDIF, azaz Sony/Philips Digital Interface Format) lehet coaxiális, vagy optikai. Minőség szempontjából ezen a szinten teljesen mindegy melyikről beszélünk. Optikai, coax vagy analóg elvileg egyre megy. De: tapasztalataim szerint a Z-5500 analógon jobban szól a digitálisnál, egyszerűen teltebb a hangja. Könnyen lehet, hogy megdolgozza kicsit az analóg bemenetére érkező jeleket. Úgy rémlik, külföldi fórumon olvastam is ilyesmiről, de ezt azért ne vegyétek készpénznek. Lehet, csak az én gépemben van a homokszem.

    A digitális kimeneten a Dolby Digital, illetve DTS kódolású jelek (bitstream) mennek át, illetve a stereo jel. Előbbihez szükség van a Z-5500 beépített dekóderére is. Ha pl. játékok több csatornás jelét küldjük rá, csak a frontsugárzók stereo jele fog átjutni, a többi hangszóró néma marad.

    A meglehetősen elterjedt Creative kártyák digitális kimenetének beüzemeléséhez szükségünk lesz egy 3.5 mm mono jack - RCA átalakítóra, ill. egy RCA - RCA kábelre. Elektronikai boltban kapható mindegyik. Az átalakítónál direkt emeltem ki a ”mono” szót, stereoval nem fog szólni.
    (Különbség: a monon egy, míg a stereon kettő kis ”gyűrű” látható.)
    Barkácskedvűek forrasztópáka segítségével fixen is összehozhatják a kettőt, de megfelelő helyen akár szereltetni is lehet a kábelt. A hol és mennyiért kérdésben a Google segít. Gyárilag még nem láttam ilyen vezetéket.

    Ami engem illet, a filmek hangját S/PDIF-en küldöm ki, minden mást analógon.

    Kérdezik néha, ezért itt egy kis összefoglaló - a különböző digitális megoldásokról (Dolby Digital, DTS...), ill. valósidejű mátrixokról (Dolby ProLogic...).

    5.) Szervízmenü

    Nem érdemes piszkálni, mégis ide tartozik. Ezen a linken olvashatóak a különböző kombinációk. Mindezen kívül még az un. Boost funkció hívható elő: ha az ember elkezdi a látszólagos maximumon túltekerni a hangerőt, ill. nyomva tartja a távirányító gombját, még hangosabban szól a készülék! Nagyon nem ajánlott, a Boost akkora hangerőt jelent, hogy nemcsak a fülünk, de a rendszer is károsodhat!

    6.) Hibajelenségek

    Többeknél előjött, hogy a hangfal időnként erős pattogó hagot ad. Ez néhány esetben az elektromos hálózat számlájára volt írható (pl. ha a nagyfogyasztók kapcsolgatásánál jelentkezik hasonló), de tény, hogy kerültek ki hibás példányok.
    Az én régi szériás szerkezetem ebből a szempontból (is) hibátlan, s az újak is azok. Úgy néz ki, főleg az első, új szériában piacra került szetteket érinti a hiba. Ha netán ilyenbe futottál bele, vedd fel a kapcsolatot a Logitech-kel, futárszolgálattal küldenek egy új rendszert. A régit vagy elviszik, vagy fényképpel kell bizonyítani, hogy működésképtelenné tetted. (Nem vicc!) Mindehhez nem tudom szükséges-e pl. számla, garancialevél, gondolom azért nem árt, ha az is megvan. :)

    7.) Vásárlási tanácsok, beszerezhetőség

    Biztos, megbízható, magyar forrásból érdemes beszerezni. Ha olcsóbbak is, a Pixmania, ill. egyéb külföldi székhelyű üzletek nem ajánlottak. Árakat illetően nézz szét az Interneten, a PH! bazárjaiban, esetleg a használt piacon.

    8.) Utódmodell

    Többszöri kérdés, várható-e az utódmodell. Ilyenről még pletykák sem nagyon vannak, ezért kérdezni is felesleges. Ha lesz konkrétabb infó, úgyis frissül ez a bekezdés! :)

    9.) Végszó

    A rendszer szuper, kiváló, tényleg, megéri az árát. A topicban találsz bőven beszámolót, bátran olvass bele!

    A fenti írást elsősorban tájékoztatónak, Gy.I.K.-nek szántam, így lehet, hogy kevésbé olvasmányos, mindenesetre remélem, sikerült összegyűjtenem a hasznos tudnivalókat, ezáltal elértem a célt. Ha hasznos ötletek, észrevételek, javaslatok merülnek fel, természetesen módosításra/bővítésre kerül a tájékoztató - addig is használjátok egészséggel! :)

    [ Módosította: ngabor2 ]

    Forza Rossoneri!

Új hozzászólás Aktív témák