Hirdetés

2018. november 18., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2018-09-25 18:07:40

Mobilarena

Linux kezdőknek

Ez az írás egy hosszabb összefoglaló a kezdők számára, hogy az alapvető dolgokat tisztázzuk, ezzel segítve a kezdők és a kicsit gyakorlottabbak könnyebb haladását.

Még mielőtt nekiállsz az olvasásnak, egy igen fontos dologra felhívjuk a figyelmet!

Amennyiben itt segítséget kérsz valamilyen témában, pár dolgot írj le, így te is hamarabb kapsz értékelhető segítséget. Ezek:

*a disztribúció fajtája, ha van, akkor a verziószáma is. Ha bizonytalan vagy, akkor a terminálos uname -a parancs kimenetét másold be.
*főbb adatok a számítógépről, ha az itteni profil lapodon nem adtad meg őket.
*a probléma részletes és érthető leírása, ha olyan, akkor mellékelt terminál kimenettel. Amennyiben az túl hosszú a bemásoláshoz, akkor feltöltve a pastebin oldalára, majd belinkelve. Ha lenyitod ezt a összefoglalót, akkor konkrét parancsokat mutatunk, amikkel hamarabb kapsz segítséget.

Összefoglaló kinyitása ▼

(#12601) pushalias válasza kovaax (#12576) üzenetére

pushalias
(PH! addikt)

Már leírtam itt is, ha jól emlékszem, és talán idézetet is raktam be, az egyik nagy baj az, hogy a magyar wiki ebben a témakörben egy használhatatlan szar. A másik nagy baj, hogy sok más témakörben is.

Az idézett mondat egyébként frenetikus.

Honor 9 / HP 8470P

(#12602) pushalias válasza kovaax (#12581) üzenetére

pushalias
(PH! addikt)

Félek, ha ráeresztesz egy google translate-et, azzal is jobban jársz, mint a magyar wiki szócikkel.

Honor 9 / HP 8470P

(#12603) CPT.Pirk válasza pushalias (#12601) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Azt a sudo-s wikit nem rég írhatták át, mert 1-2 hónapja még totál más volt ott, annak még volt értelme.

Btw, lement 50 hsz a sudo - su témában, de se eleje se vége, nem foglalná össze ezt valaki?

szeva000: kíváncsi leszek!

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12604) pushalias válasza CPT.Pirk (#12603) üzenetére

pushalias
(PH! addikt)

Nem az egyetlen.

Én úgy emlékszem, teljesen korrekt is beírások születtek a dologról.

Honor 9 / HP 8470P

(#12605) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12603) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

addig eljutottam,hogy a nem szabad driverrel hibakóddal megállt a telepítés,alapon felment.még megpróbálom egyszer,hátha felmegy.amúgy így sem volt hang.

(#12606) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12605) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

És mi volt a hiba? Mostani, áprilisi kiadást raktad fel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12607) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12606) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

hmm....nemtommm...amit le bírtam tölteni:)
a hibára nem emlékszem,közben F1 és a bor kikészített:D
azt tudom,hogy 1,5GB volt és dvd-re írtam ki.nade már próbálom újra.
amúgy melyik lenne az,amit érdemes feltolni?
de ez most lehet felmegy,az bizta,hogy 80%-ig sem ment el,most ott tart

[ Szerkesztve ]

(#12608) szeva000 válasza szeva000 (#12607) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

Nah,felment mostmár,ahogy mondtad,de hang ismét nincs és csak klón van most is a catalystban.
most már alapon a DS karit jelöli,de attól semmi hang.

(#12609) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12606) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

viszont van 1 jó hír isa:)...most megy a hdmi kimeneten a hang.
analógon semmi.
de viszont a hangerőt nem tudom szabályozni rajta,ami eddig ott volt a Kmix-ben.most csak a jelzés van,szabályzás nincs.Csak némítás
a xonar ds-t beállítottam elvileg,de semmi.

[ Szerkesztve ]

(#12610) szeva000 válasza szeva000 (#12609) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

nah,még előszedtem amit tudtam a beállításokban.Most a HDMI-*n bizta van hang,de analógon egy kis pukkanár van a hanlejátszás végén és ennyi.

(#12611) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12606) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

nos..az a baj,megvan a baj:D..csak nemtomm mit tegyek vele...ugyebááár nekem az előlapi panel a xonar ds-re fel van dugva,ami tökéletesen ment is win7alatt..ha bedugtam a fülest le tudtam a hátsó kimenetet kapcsolni..most az a gond gondolom,hogy valami multichannel van,nem sztereó kimenet és a füles kimenetre küldi a jelet.
már így jobb a helyzet,mert ott tökéletes.A hátsó kimeneten meg nem jön ki így a hang...ami persze ott kellene,hogy jöjjön.
A VGA többképernyős móddal is még baj van,mert nem lehet állítani.Amúgy a többi már szinte azt hittem jó,míg meg nem akartam nézni a nyomtatókat:)
ott ez fogadott:

[ Szerkesztve ]

(#12612) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12611) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ezek az elő meg hátlapi panelek hogy működnek? Valaki írta egyik xonar karira, hogy csak akkor ment jól, ha az elő és a hátlapi panel is rá volt dugva a kártyára.

Ez meg lehet megoldása a nyomtatónak, hogy valamiért nem vagy tagja az lpadmin csoportnak, itt a megoldás, add ki rootként majd indítsd újra a gépet:
gpasswd -a username lpadmin
Esetleg még az, hogy a cups nem fut. Azt bootoláskor látod, hogy ott van-e az OK a cups mellett.

Innen származik a nyomtatós megoldás: [link]

(#12613) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12612) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

a kártya aljzatba van dugva az előlapi csatlakozás foglalata.Magya a xonar ds egy pci foglalatú kártya,a tetején van az előlapi csatlakozás.Igazából ez működik is win alatt.a 10.10 alatt még bizta hátul jön ki a hang,igaz elől nem próbáltam.
a nyomtató már a mai napra kérdéses,mert sok volt a pálinka:D
ááááá....most ezt miként kell kiadni rootként???:D...én az alapokkal sem vagyok tisztában:)..meeeeg kissé nem fog az agyam

[ Szerkesztve ]

(#12614) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12612) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

nomeg amit nem találok...ami lehet már az agyam problémája....nem találok csomagkezelőt vagy hogyan is hívják,mint a synaptic...stb...
de megtaláltam a hp valami progiját,ami a másikon tuti működött,erre emlékszem,most ezt írja ki:
a canonnal nem tudom még mit kezdjek.

[ Szerkesztve ]

(#12615) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12614) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Pedig ott van a K menüben. Egyik gomb a bundle telepítő, másik meg a csomagkezelő, appset-qt néven. Vagy terminálban a pacman.

A képen azt a 3 módszert írja, amivel életre keltheted a HP nyomtatódat.

[ Szerkesztve ]

(#12616) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12615) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

a Bundle meg is van,hanem a többi nincs:)
a HP istennyila meg már látja is a nyomtatót,de valami ppd file-t akar,amit eddig sosem adtam meg,mert mindig ment.

(#12617) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12616) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Google súgta ppd file: [link]

Ez pedig a csomagkezelő: [link]

Nem akarod ezt józanul folytatni holnap? Én is bontottam egy sört nemrég. :K
Chakra spec. dolgokkal meg menjünk át a Chakra topicjába.

(#12618) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12617) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

de...csak holnap nekem olyan,hogy lehet 1hét lesz mire ideérek:D...sokszor este 10 után érek haza...amire nagy az esély.(az a baj én 2üveg bort ittam,meg mellé pár felest :D )
egyébként most találtam sok .gz kiterjesztésű HP drivert amiben ott volt a .ppd kiterjesztés,de ugyanúgy visszadob arraa képre amit bedobtam...jah...van chakra topic is?:D..akkor megyek..ha meglátom:D
az a baj,nekem hiába mondanak itt olyan csodákat,hogy terminálban meg mittom én milyen parancsokkal megoldani....az még magas:)...de fejlődök egyszer az bizta:)

[ Szerkesztve ]

(#12619) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12617) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

nah megvan a chakra:)
a pcman felment terminálból de esküszön,hogy nem találom...most már megyek át:D

(#12620) MacCaine

MacCaine
(őstag)

Annyi hsz. született már a su - sudo témában, hogy ennyiből simán ki lehetett volna javítani a wiki-t...

Pee for Houston, pee for Austin, pee for the state my heart got lost in... And shake twice for Texas. :-DDD

(#12621) ballington

ballington
(PH! addikt)

Hello,
Akarom a kubuntut telepíteni, beállítom a partíciókat, de ntfs-t nem tudom kiválasztani. Van egy W7-em meg a kubu, és lesz egy közös partíció, amit mindkét OS látná, de nem tudom ntfs-re választani. Minek állítsam be akkor?
Másik dolog, hogy /boot nem kell partíció nem kell, hogy a gép bootolásánál legyen egy OS választó?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#12622) CPT.Pirk válasza ballington (#12621) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Tehát a kubi partíció szerkesztőjében akarsz ntfs partíciót csinálni? Nem fog menni, az ntfs használata nem ingyenes. Ezt a partíciót csináld meg Windows alatt, majd pedig csatold fel a kubuntuval.

/boot nem kell, a rendszer betöltő alapértelmezésben a vinyó MBR-ébe íródik, felülírva az ott lévő Windows bootmanagert.

(#12623) ballington válasza CPT.Pirk (#12622) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

Köszi, akkor beállítom, hogy mellőzze a partíciót.

(#12624) CPT.Pirk válasza ballington (#12623) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ez már létező partíció? Kubuntu nem tudta felcsatolni magától? Nálam Chakra telepítésekor gond nélkül csatoltam ntfs-es partíciót meg fat32-est.

Mindegy, később tudod csatolni az fstab szerkesztésével.

(#12625) ballington

ballington
(PH! addikt)

Na felment a kubuntu, viszont vannak fura dolgok:
1. Nem tudom se leállítani, se hibernálni, se kijelentkezni, semmi
2.Elvileg magyart választottam, de mégis angol (mondjuk ez még elfogadható)
3. Amarok-ban nem játsza le az mp3-at. Felajánlja, hogy plug-in kell, elvileg installálni is tudná, de nincs jogom. Namost ez érdekes, mert ubuntu-ban ha admin jogosultság kellett valamihez, akkor automatikusan kérdezte a jelszót, de itt semmi.
4. A vga-t hogyan tudom lecsekkolni, hogy van 3d gyorsítás? Mert eddig nem telepítettem semmit hozzá. Mobility Radeon.
5. Flash playert hogyan tudom feltenni, hogy böngészőbe tudjak videót lejátszani? rekonq-ba nem ajánlja fel, bár firefox és chrome-t nem próbáltam.

Egyelőre ennyi. Illetve jó lenne, ha lehetne azt bekapcsolni, hogy ha egy usb egér csatlakoztatva van, akkor a touchpadot automatikusan kapcsolja ki. De az is jó lenne, ha én ki tudnám kapcsolni.

(#12626) ViZion válasza ballington (#12625) üzenetére

ViZion
(PH! félisten)

Helló!
1. miért nem? nincs meg a gomb ;] vagy semmit nem csinál? kicsit konkrétabban kérlek.
2. Egyik telepítő sem tartalmaz minden nyelvet. Beállítások, nyelvek. Itt felajánlja, h frissíti, mert nincs feltelepítve. Húzd a magyart felülre, angol a második (NE töröld), apply system wide (bár ez Gnome, de szvsz KDE is ilyesmi) Letölti és restart után jó.
3.restricted extras-t telepítsd
4 zárt meghajtókat nézd meg, bár alapból nyíltal is kellene mennie.
5. Chrome-ban alap, de van rá installer csomag a csomagkezelőben
+1 passz

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#12627) ballington válasza ViZion (#12626) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

1. Egész konkrétan nem csinál semmit sem. Ha megnyomom a kikapcs gombot a laptopon, arra sem csinál semmit.
2. nincs benne a magyar, tudnám telepíteni, de nem tudok a lenti ok miatt
3-4. továbbra sem tudok telepíteni, mert kiírja, hogy nincs jogom.

(#12628) ViZion válasza ballington (#12627) üzenetére

ViZion
(PH! félisten)

Hm. rendszergazda jelszót csak megadtál, rakd be magad a sudoers-be, majd KDE guruk megmondják itt hogy lehet, vagy keress Kubuntu add user to sudoers -re...
(elnézést, de dolgozom is, nem tudok alaposabban segíteni most)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#12629) ballington válasza ViZion (#12628) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

Köszi h segítesz így is, sajna semmi eredmény.
Remélem valaki tud majd segíteni.

(#12630) ViZion válasza ballington (#12629) üzenetére

ViZion
(PH! félisten)

Ubuntu topikban is kérdezd meg, ott nagy a forgalom, Kubuntu, Lubuntu, Linux Mint userek ott vannak sokan. Esetleg másik KDE disztrót próbálj ki (openSUSE, Chakra, stb.)

(#12631) ballington válasza ViZion (#12630) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

Chakra-t szívesen kipróbálnám, azért választottam a kubit, mert ahhoz találtam live usb-t

(#12632) CPT.Pirk válasza ballington (#12631) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Chakrához nincs is más, csak Live image, abból lehet telepíteni. Lili progijuk kirakja penre, megtalálod az oldalukon, vagy itt, linkeltem lentebb korábban.

(#12633) ballington válasza CPT.Pirk (#12632) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

Win alól LiveUSB creator iso-t nem rakja ki penre bootolhatóra, csak az unetbootin.
Utóbbival próbáltam chakra-t, de nem bootolt vele, nem indult el vele a Live sem.

(#12634) Fooler89 válasza ballington (#12633) üzenetére

Fooler89
(őstag)

Lehet, hogy kicsit körülményes amit ajánlok, de nekem is állandóan szívás volt a pendriveról bootolás (valaki javítsa ki ezt a szót) főleg a laptopon amit mai napig nem értem, hogy miért.
Azóta ext4-re formázom a pent és úgy ráengedem a unetbootin-t.
Eddig mindig sikerült vele bootolni.

Mondjuk win alól ez nálad pont nem segít de gondoltam leírom.
Általában a fájlrendszerrel szokott lenni a gond. pl: nálam fat32-es pendrive-ot a bios boot menüjében egyáltalán nem látszik.

[ Szerkesztve ]

(#12635) szeva000

szeva000
(PH! addikt)

Hali!
megmondaná valaki,hogy a kubuntu 12.04 miért nem indul el win 7 mellett?A 10.4,chakra is ment win7 mellé telepítve.Vagyis mit csináljak ezzel?(már kipróbálta 3-4félét,de még egyik sem volt nekem való.....)
Itt meg ez a helyzet:(kiválasztani ki is lehet őket de azután semmi)

(#12636) MacCaine válasza szeva000 (#12635) üzenetére

MacCaine
(őstag)

A hibaüzenet alapján nem találja a /etc/fstab-ban beállított partíciókat. Indíts egy CD-ről / pendrive-ról, és nézd meg a hdd partícióit, majd az alapján módosítsd a hdd-n az fstab file-t.

Pee for Houston, pee for Austin, pee for the state my heart got lost in... And shake twice for Texas. :-DDD

(#12637) CPT.Pirk válasza ballington (#12633) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ne mond, már nem 1x raktam ki vele. Írják is a weblapon, hogy unetbootin nem támogatott.

De van más megoldás is, akár a "dd" Windowsos verziója is megoldja. Itt minden módszer fel van sorolva leírással: [link]

(#12638) ballington válasza CPT.Pirk (#12637) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

Pont azt írtam, h unetbootin nem tudja.
USB Creatort próbáltam Mint-el, de nem bootolt. Lehet a fájlrendszer nem volt jó.
Ahogy elnézem, ez a Creator más, mint amit én próbáltam.
Otthon kiprószálom.

(#12639) CPT.Pirk válasza ballington (#12638) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ugyanarról beszélünk. Lényeg annyi, hogy a Linux Live USB Creator kell a Chakrához.

(#12640) ballington válasza CPT.Pirk (#12639) üzenetére

ballington
(PH! addikt)

A Chakra-n vannak előre telepített dolgok? Olyan mint a Mint?

(#12641) ViZion válasza ballington (#12640) üzenetére

ViZion
(PH! félisten)

MINDEN disztribúción (összeállításon) van előretelepített alkalmazás-csomag. Hogy mik, az a disztrótól, az asztali környezettől függ. Chakra röviden itt, de a korábbi cikkekben is van pár disztró, meg hasznos tudnivalók.

(#12642) CPT.Pirk válasza ballington (#12640) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

A Mint nekem feldobta a tappancsot egy sima frissítés után. Chakra (és más Linux) nem. ;]

A chakra live iso, szóval minden részét ki tudod próbálni, és ha tetszik, akkor elindítod a telepítést. 1.4G körül van, teljes KDE-t kapsz a szokásos alapvető programokkal és irodai programcsomaggal.

(#12643) szeva000

szeva000
(PH! addikt)

Végre van hang is,pici hibával a 12.04-en.
De akármit is csinálok mindig egy restart után visszaáll az ATI HDMI-re alapból és ezzel a mixerrel visszakell állítanom a xonar karira.
A kdesu systemsettings parancsal sem tudtam megoldani.
A másik gondom meg,hogy az MG5250-es nyomtatóm megy,de a szkenner része nem akar életre kelni.Ezzel lehetne valamit csinálni?

[ Szerkesztve ]

(#12644) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12643) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Ez Kubuntu, vagy Ububtura rakott KDE?

Azt hiszem, valahol az Alsa dolgainál lehet még szerkeszteni az eszköz sorrendet. Nálam Chakrán nem erőltette a HDMI hangeszközt elsődlegesnek az átállítás után.

[ Szerkesztve ]

(#12645) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12644) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

ez a múltkori kubuntu 12.04 64bites változat.Csak azt nem értem,hogy eddig miért nem ment sokminden,tegnap még egyszer felraktam kínomban és működik a hang,kivéve ez az alaphelyzet gond van.A canon nyomtató is okés(még a fényképeknél hagy 5mm üreset,ez a baj),a szkenner nem megy csak már.
A chakrán nem is volt gond a hang,ott azonnal ment.Nomeg ezzel a mixerrel a billentyűzet volume gombjaim se működnek,de ez lenne e legkisebb gond.
Jah,most minden catalyst driver nélkül is megy a dual képernyő....

[ Szerkesztve ]

(#12646) Tibi86

Tibi86
(senior tag)

Linux Mint tud magyarul? Csak mert letöltésnél nem látom...

Szerk:
vagy csak azok a szerverek lennének?!

[ Szerkesztve ]

(#12647) MacCaine válasza Tibi86 (#12646) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Elvileg telepítés után ha magyarra állítod, akkor tölti le a nyelvi fájlokat, és akkor lesz teljesen magyar.

(#12648) Tibi86 válasza MacCaine (#12647) üzenetére

Tibi86
(senior tag)

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#12649) ViZion válasza Tibi86 (#12648) üzenetére

ViZion
(PH! félisten)

Annyit tennék hozzá, h Magyarra állítva telepítéskor ez lesz az alap, de a teljes telepítéshez: rendszerbeállítások, nyelvek menü, és itt a magyart húzd felülre, angol a második -ezt NE töröld, mert a nem magyarított progiknál kell- majd apply system wide, restart után él.

(#12650) Badman 4ever

Badman 4ever
(őstag)

Sziasztok!

Több szem többet lát, hátha ti tudtok segíteni a problémámon.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2018 PROHARDVER Informatikai Kft.