Hirdetés

2018. november 15., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2018-09-25 18:07:40

Mobilarena

Linux kezdőknek

Ez az írás egy hosszabb összefoglaló a kezdők számára, hogy az alapvető dolgokat tisztázzuk, ezzel segítve a kezdők és a kicsit gyakorlottabbak könnyebb haladását.

Még mielőtt nekiállsz az olvasásnak, egy igen fontos dologra felhívjuk a figyelmet!

Amennyiben itt segítséget kérsz valamilyen témában, pár dolgot írj le, így te is hamarabb kapsz értékelhető segítséget. Ezek:

*a disztribúció fajtája, ha van, akkor a verziószáma is. Ha bizonytalan vagy, akkor a terminálos uname -a parancs kimenetét másold be.
*főbb adatok a számítógépről, ha az itteni profil lapodon nem adtad meg őket.
*a probléma részletes és érthető leírása, ha olyan, akkor mellékelt terminál kimenettel. Amennyiben az túl hosszú a bemásoláshoz, akkor feltöltve a pastebin oldalára, majd belinkelve. Ha lenyitod ezt a összefoglalót, akkor konkrét parancsokat mutatunk, amikkel hamarabb kapsz segítséget.

Összefoglaló kinyitása ▼

(#11751) body007 válasza Tomi29 (#11736) üzenetére

body007
(PH! addikt)

Azt Te tudod, h mit állítottál... :)

A társadalom megfigyelésére alkalmas technológia...

(#11752) kiskaktusz

kiskaktusz
(PH! addikt)

milyen jó, hogy ezt a topicot később találtam meg... :O

[link]

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#11753) svili

svili
(tag)

Szeretném megkérdezni, hogy egy bootolható usb-stick-et milyen file-rendszerre érdemes megformázni? Eddig egy suse 12.1-es sticket készítettem az image writer-rel, (FAT32-re volt formázva), amivel a másodszori használat után lefagyott a rendszer - mikor a wifire csatlakoztam, utána meg se nyikkant..
Ugyanez történt amikor az Ubuntu 11.4-el készítettem - Ubuntu alatt - startup usb-t, itt már az első indítás után a lila asztal megjelenése után lefagyott.
Úgy gondolom, hogy talán a file-rendszere lehet a "ludas"...

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#11754) MacCaine válasza svili (#11753) üzenetére

MacCaine
(őstag)

A FAT32-vel elvileg nincs semmi baj. A gép, amin bootolni akarsz tuti jó? Nincs vele semmi hardverprobléma?

kiskaktusz: de válaszoltak, nem küldtek át ide, nem? :)

[ Szerkesztve ]

Pee for Houston, pee for Austin, pee for the state my heart got lost in... And shake twice for Texas. :-DDD

(#11755) svili válasza MacCaine (#11754) üzenetére

svili
(tag)

Valószínűleg jó, mert a Windows 7 gyorsan betöltődik és pendrive-eket is olvassa-írja gyorsan, hiba nélkül.
Live-CD-ről mindig elindul mind a suse, mind az ubi..
Persze telepítve lenne az "igazi"..
Az ubuntut érdemes a wubi-val telepíteni a win 7 alá (mellé), vagy egy külön partícióra "rendesen"?

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#11756) sh4d0w válasza svili (#11755) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Általában a wubi-k a CD-ken mindig bugosak, ezenkívül az így telepített rendszer érezhetően lassabb, mint a natív - mivel ez egy virtuális fájlrendszerbe (valójában egyetlen óriási fájlba) telepített rendszer lenne.

Ha marhasagot irok, vallalom a pofonokat erte a forumon, nem sirok a modiknak.

(#11757) MacCaine válasza svili (#11755) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Akkor lehet, hogy rossz az ISO. MD5Sum? Ellenőrizted?

Pee for Houston, pee for Austin, pee for the state my heart got lost in... And shake twice for Texas. :-DDD

(#11758) svili

svili
(tag)

Igen, ellenőriztem az MD5 Sum-mal, egyezik a szám...
Úgy látszik a Lenovo gépemnek "lelke" van - már ami az usb-ről való indulást illeti.. :Y

(#11759) r4z

r4z
(Ármester)

Sziasztok!

Valaki tud nekem linkelni egy működő letöltőlinket egy floppyról bootolható Debianhoz vagy hasonló disztribúcióhoz?

I don't like people. I like psytrance, sex and pizza, in that order. | iPhone 6S | MacBook Pro 13" 2015 | R1600, 8GB, GTX1070 @ 1080p75 | Xpenology NAS

(#11760) MacCaine válasza svili (#11758) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Egyébként mit szeretnél? USB-ről telepíteni?

(#11761) MacCaine válasza r4z (#11759) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Van pár lehetőség, válogathatsz is...

Egyébként tudod, mi az a google? ;]

(#11762) r4z válasza MacCaine (#11761) üzenetére

r4z
(Ármester)

Igen, tudom mi az a Google. :) Én te tudod, mi az a 404 error? :P

Közben találtam: [link]

[ Szerkesztve ]

I don't like people. I like psytrance, sex and pizza, in that order. | iPhone 6S | MacBook Pro 13" 2015 | R1600, 8GB, GTX1070 @ 1080p75 | Xpenology NAS

(#11763) MacCaine válasza r4z (#11762) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Yahoo!, Bing, Lycos, Altavista? A kevésbé ismerteket már nem is említem...

(#11764) Dluinet válasza r4z (#11759) üzenetére

Dluinet
(PH! nagyúr)

Én 7 éve használtam a Coyote Linuxot floppyról, router feladatra.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#11765) r4z válasza Dluinet (#11764) üzenetére

r4z
(Ármester)

Köszönöm!

(#11766) svili válasza MacCaine (#11760) üzenetére

svili
(tag)

Nem, telepíteni CD-ről is lehetne, csak futtatnám USB-ről.

(#11767) MacCaine válasza svili (#11766) üzenetére

MacCaine
(őstag)

CD-ről is tudod futtatni.

(#11768) sti10p

sti10p
(senior tag)

Sziasztok!

Vezetékes net-et szeretnék beüzemelni Suse-val, de eddig nem ment, hova kell beírnom a felhasználónevet és a jelszót ill. mit kell még beállítanom?!

Tényleg sűrgős lenne, a segítségeket köszönöm előre is!

XY

(#11769) kovaax válasza sti10p (#11768) üzenetére

kovaax
(senior tag)

Innen próbáld meg kihámozni.

-=- There's no place like /home -=-

(#11770) sti10p válasza kovaax (#11769) üzenetére

sti10p
(senior tag)

Ne viccelj már... Ennyivel bonyolultabb lenne mint Windows-on (igen, Linux-ban laikus vagyok), de ezt nem hiszem el...

Ha jol tudom azért a Linux sem erről híres, hogy szivatja a felhasználót, főleg nem a Suse...

[ Szerkesztve ]

XY

(#11771) kovaax válasza sti10p (#11770) üzenetére

kovaax
(senior tag)

Természetesen nem kell az összeset végigcsinálni ami a linken van, csak az egyiket, ami valami olyan lesz, hogy a yast-ban ki kell választani egy menüpontot, és ott 2-3 dolgot beállítani. Szóval tök egyszerű a linuxban is.

-=- There's no place like /home -=-

(#11772) laca026 válasza sti10p (#11768) üzenetére

laca026
(PH! addikt)

Szia!

YaST / Hálózati eszközök / DSL / DSL eszközök fül / Hozzáadás

Bármiféle hasonlóság köztem és egy ember között kizárólag a véletlen műve...

(#11773) Dead Zone

Dead Zone
(kvázi-tag)

Üdv. tudnátok ajánlani egy megbízható oldalt,ahonnan le lehet tölteni ubuntu témákat?

Ha valakinek avast van, meg nézné nekem hogy a web minősítő mit mond erről a linkről?
[link]
Az ubuntu .hu-n találtam,de nem tudom kirakta fel.

(#11774) sti10p válasza laca026 (#11772) üzenetére

sti10p
(senior tag)

Megpróbáltam most onnan is meg a Network management-ből is csinálni egyet, ott létrehozza de nem látom a listán, ergo nem tudok csatlakozni, a Yast-ban meg mindent beállítok és a végén mikor le OK-zom, kiírja hogy ezeket a package-ket nem tudta installálni: smppd, linux-atm-lib... És így nem is hozza létre a konfigurációt...

Amúgy miután a Network managment-el beállítottam egy DSL kapcsolatot és ott az automatic connect-et kipipáltam letiltotta az egész Network managert-t is...

Mi lehet a gond?

XY

(#11775) laca026 válasza sti10p (#11774) üzenetére

laca026
(PH! addikt)

Sajnos nem tudom.
Amikor még Inviteles voltam, ott állítottam be a netet, de talán két alkalommal, nem emlékszem.
Amióta más a szolgáltatóm azóta meg nem kellett állítanom.
Próbáld a kérdést feltenni itt

(#11776) rybank válasza Dead Zone (#11773) üzenetére

rybank
(senior tag)

A Gnome look-al semmi baj. Rengetegen használják. Plusz a Linux önmagában biztonságos, ne foglalkozz ezzel a témával. Persze, ha érdekel, meg szeretsz szórakozni vele. Tudod növelni a biztonsági faktort :)

(#11777) Dead Zone válasza rybank (#11776) üzenetére

Dead Zone
(kvázi-tag)

Hogy?

(#11778) rybank válasza Dead Zone (#11777) üzenetére

rybank
(senior tag)

1.: gnome-look biztonságos oldal
2.: Ne használj külön biztonsági programokat (pl.: avast vírusírtó for linux)

(#11779) sh4d0w válasza Dead Zone (#11773) üzenetére

sh4d0w
(PH! nagyúr)

Ha növelni akarod a biztonságot, akkor ajánlom figyelmedbe.

Ha marhasagot irok, vallalom a pofonokat erte a forumon, nem sirok a modiknak.

(#11780) Dead Zone

Dead Zone
(kvázi-tag)

1. Sh4d0w: kösz,tényleg, de nem sokat értettem belőle.Annál kezdőbb vagyok. :(((

2.Rybank: Ha meg tudnám csinálni amit Sh4d0w linkelt nekem,nem lennék begyulladva,és nem érezném égető szükségét egy olyan programnak ami megcsinálja helyettem. :D

(#11781) rybank válasza Dead Zone (#11780) üzenetére

rybank
(senior tag)

Értem egyébként. Ha megjön a kedvem a babráláshoz elővigyázatosságból én is beconfigolom az ip-tables-t

(#11782) Dead Zone válasza rybank (#11781) üzenetére

Dead Zone
(kvázi-tag)

Most akkor másoljam be terminálba amit linkelt?

(#11783) MacCaine válasza Dead Zone (#11782) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Első körben futtass le egy nmap-et a saját gépeden.

(#11784) rybank válasza Dead Zone (#11782) üzenetére

rybank
(senior tag)

Még nem olvastam mit kell csinálni. De szerintem, egy ilyen kérdés után válasz valami egyszerű megoldást!

(#11785) mpierre

mpierre
(PH! kedvence)

Üdv!
Konkrétan nem találtam olyan topikot az alábbi kérdésemnek:

- Egy anyaotthonba kerülő szgépre, milyen linux (eleve magyar nyelvű) disztrót javasoltok? Amolyan ready to use kivitelűt...

Alles wasser oder was?? #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok #### Mi4S

(#11786) laca026 válasza mpierre (#11785) üzenetére

laca026
(PH! addikt)

Szia!

Az, hogy hova kerül szinte lényegtelen. Viszont, hogy mire, az már lényeges szempont.
Kérjük a gép paramétereit, mert addig lehet javaslunk valamit, csak a gép fog letérdelni.

(#11787) mpierre válasza laca026 (#11786) üzenetére

mpierre
(PH! kedvence)

A hardver:

Asus p4v800dx
P4 northwood 2,8 (talán Ht-s)
2GB ram
80GB ide samu hdd
x800gto

Főként tanulásra, netezésre. 10-18 éves gyerekeknek tehát tartalomszűrés is fog kelleni.

Alles wasser oder was?? #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok #### Mi4S

(#11788) MacCaine válasza mpierre (#11787) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Ubuntu 10.04 LTS.

[ Szerkesztve ]

(#11789) mpierre válasza MacCaine (#11788) üzenetére

mpierre
(PH! kedvence)

:R

(#11790) !wannabe válasza MacCaine (#11788) üzenetére

!wannabe
(tag)

:C A legjobb!

(#11791) Novics

Novics
(senior tag)

Ehhez a konfighoz (T60: Intel Duo Core T2400 1,83 GHz, 3 GB RAM, ATI X1300, 64 GB SSD) melyik Linux disztrót javasoljátok? Korábban használtam már Ubit, és tetszett is, de hátha valamelyik másik jobban megfelelne a célomnak. Az pedig az lenne, hogy leszorítsuk a rendszer energiafelvételét, és hőtermelését. Főleg a vidkariét, mert az szinte állandóan tekeri a ventit. Döntő részt sima net megy csak rajta, esetleg néha film.

És Boldog Karácsonyt kívánok mindenkinek! :)

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#11792) MacCaine válasza Novics (#11791) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Erre is jó lesz az Ubuntu 10.04 LTS.
Vagy ha nem kell gnome, jó a fapad, akkor lubuntu ill. xubuntu. Illetve még a Linux Mint-et is kipróbálhatod, állítólag az is kevés erőforrást eszik (én nem ismerem).

(#11793) sonar válasza Novics (#11791) üzenetére

sonar
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Ha már SSD akkor érdemes elolvasnod ezt a logout blog-ot: [link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember….Your life – Your choices!

(#11794) Novics válasza MacCaine (#11792) üzenetére

Novics
(senior tag)

Köszi szépen. A 10.04-et már "ismerem", most éppen a Mintet próbálgatom. Egyelőre annyi a tapasztalat, hogy folyamatosan pörög a venti. Majd még jobban elmélyedek a linuxos venti szabályozásba. A tpfandontrol elég jól bevált win alatt, jó lenne valami hasonlót találni linuxhoz is.

(#11793) sonar: Köszi, már korábban felfedeztem. Be is állítgatom majd a dolgokat.

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#11795) MacCaine válasza Novics (#11794) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Olvasgass...

(#11796) Tarkov

Tarkov
(újonc)

Totál kezdőnek milyen linux disztrót ajánlotok?

(#11797) MacCaine válasza Tarkov (#11796) üzenetére

MacCaine
(őstag)

Ubuntu, Mint, de akár egy Fedora vagy Suse is jó választás. Régebbi gépre meg xubuntu vagy lubuntu.

(#11798) vilmaboy

vilmaboy
(őstag)

Erre a lapitopi-ra mehetne win7 mellé Ubuntu Gnómmal? 30-40 gigát szánnék rá, max 60at.

A világ legveszélyesebb dolga az, amikor a tudatlanság szorgalommal párosul!

(#11799) vilmaboy

vilmaboy
(őstag)

Hogy lehet az asztalon lévő ikonok nevét átírni és ikonokat hozzáadni a tálcához? (bocsi. nem tudom linuxban mi a neve a start menü melletti résznek.)

A világ legveszélyesebb dolga az, amikor a tudatlanság szorgalommal párosul!

(#11800) doc válasza vilmaboy (#11799) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

ez erosen fugg attol, hogy milyen kornyezetet hasznalsz (Gnome, KDE, XFCE, stb)
altalanosan elmondhato, hogy erdemes a jobb egergombot hasznalni :)

1N23456.HU - A Veszprém megyei motorkölcsönző

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2018 PROHARDVER Informatikai Kft.