Hirdetés

2018. november 17., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2018-09-25 18:07:40

Mobilarena

Linux kezdőknek

Ez az írás egy hosszabb összefoglaló a kezdők számára, hogy az alapvető dolgokat tisztázzuk, ezzel segítve a kezdők és a kicsit gyakorlottabbak könnyebb haladását.

Még mielőtt nekiállsz az olvasásnak, egy igen fontos dologra felhívjuk a figyelmet!

Amennyiben itt segítséget kérsz valamilyen témában, pár dolgot írj le, így te is hamarabb kapsz értékelhető segítséget. Ezek:

*a disztribúció fajtája, ha van, akkor a verziószáma is. Ha bizonytalan vagy, akkor a terminálos uname -a parancs kimenetét másold be.
*főbb adatok a számítógépről, ha az itteni profil lapodon nem adtad meg őket.
*a probléma részletes és érthető leírása, ha olyan, akkor mellékelt terminál kimenettel. Amennyiben az túl hosszú a bemásoláshoz, akkor feltöltve a pastebin oldalára, majd belinkelve. Ha lenyitod ezt a összefoglalót, akkor konkrét parancsokat mutatunk, amikkel hamarabb kapsz segítséget.

Összefoglaló kinyitása ▼

(#11251) kristof__

kristof__
(újonc)

Nincs hibaüzenet, pont ez a gond. Nem engedi a Networkmanager hogy kipipáljama vezeték nélküli hálózatok menüpontot ha rákatintok. Valamiért úgy érzem hgoy az oprendszer hibája, ami függetlena a kártyától, és én is gondolkodtam, hgoy egy másik disztribúcióval is ki kéne próbálni.

[ Szerkesztve ]

(#11252) Siriusb válasza kristof__ (#11251) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

iwconfig-gal próbálkoztál már?

(#11253) Siriusb válasza Siriusb (#11252) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Elfelejtettem írni, a wicd-t érdemes kipróbálni, egyrészt mert sok esetben, ahol a networkmanager csődöt mondd, ez működik, másrészt kapsz grafikus felhasználói felületet.

(#11254) CPT.Pirk válasza kristof__ (#11251) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Elképzelhető, hogy restricted a wifi driver. Keress valami olyat, hogy "zárt eszközmeghajtók", mert lehet h. csak engedélyezni kell a driver használatát.

Ha meg Boradcom wifi van a gépben, akkor itt írják, hogyan kell letölteni a drivert [link]

Terminálban az "lspci" beírására meglátod, mi van a gépben, annak a kimenetét bedobhatod ide, ha nem egyértelmű a dolog.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#11255) kristof__

kristof__
(újonc)

04:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01) Úgy gondolom nekem most, ez a lényeg. Ebben az esetben a linked olvasgassam?

(#11256) CPT.Pirk válasza kristof__ (#11255) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Igen, rajta van hogy kell, de a lényeg ennyi, ezt add ki terminálban:

sudo /usr/sbin/install_bcm43xx_firmware

Ez magától letölti és telepíti az FW fájlt, utána valszeg rögtön, vagy egy újraindítás után lesz működő wifid.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#11257) kristof__

kristof__
(újonc)

sudo: /usr/sbin/install_bcm43xx_firmware: command not found
és ha ezt kapom válaszul? Ja és nagoyn szépen köszönöm hogy időt fordítasz a problémámra!

(#11258) kristof__

kristof__
(újonc)

JA és közben már Linux Mint-el vagyok! Ezt fontos tudni!:)

(#11259) kristof__

kristof__
(újonc)

De elovlastam és kiadtam sudo apt-get install b43-fwcutter ezt a parancsot, most jöna restart!

(#11260) kristof__

kristof__
(újonc)

Sajnos msot sem jó, és azt nem értem miért nem engedi hgoy rákatintsak arra hogy enable wireless. Azt be lehet valahol álítani? Vagy van rá parancs?

(#11261) CPT.Pirk válasza kristof__ (#11260) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Most nézd meg a zárt eszközmeghajtók részt a beállításokban.

(#11262) kristof__

kristof__
(újonc)

Melyik bálításoknál találom? És angolul hgoy van, mert nem teljesa magyarítás.:)

(#11263) CPT.Pirk válasza kristof__ (#11262) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Adminisztration -> additional drivers.

A képen látszik a language support is, arra kattintva elvileg letölti a hiányzó magyarítást is.

(#11264) kristof__

kristof__
(újonc)

MEgnéztem, aktiváltam, újraindítom és semmi, pedig msotmár én is úy érzem hogy működnie kéne.

(#11265) F34R

F34R
(PH! kedvence)

Hát az istenért nem tudom felcsatolni a ntfs- vinyómat :W

/dev/sda1

Új kötet a neve a vinyónak, de nem tudom mountolni fstab-nál azt se tudom mit kell beírni

(#11266) CPT.Pirk válasza F34R (#11265) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Pedig ez nem bonyolult.

Hozzunk létre egy mappát a /mnt-ben, itt fognak szerepelni a partícióink. (emelt jogosultsággal)

#mkdir /mnt/windows

Ezen belül az előbbi módon nekünk tetsző alkönyvtárakat, pl. c és e, mint partíció betűjelek.

Ezek után mehetünk az fstab fájlt szerkeszteni. A szintaxis nem túl bonyolult:
eszköz_azonosító tab /mnt/windows/c tab fájlrendszer tab jogok tab 0 tab 0

Grafikusan: [link]

Szerkesztésre javaslom az MC belső szerkesztőjét, alapból a nano van bekapcsolva benne, de az nem kezdőknek való.

kristof__: több tippem nincs, kérdezz rá a Mint topicjában.

[ Szerkesztve ]

(#11267) F34R válasza CPT.Pirk (#11266) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

bakker kossz csak archlinox-m van mostmar igy menni fog a fat is , :R

(#11268) kristof__

kristof__
(újonc)

Kezd dühíteni a probléma, de naogyn szépen köszönöm!

(#11269) Jester01 válasza CPT.Pirk (#11266) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Szerkesztésre javaslom az MC belső szerkesztőjét, alapból a nano van bekapcsolva benne, de az nem kezdőknek való.

Ezt egyébként nem is értem miért van.

Jester

(#11270) F34R válasza kristof__ (#11268) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

hú valami rémlik még régebbről a beállításoknál be kell állítanod a magyar nyelvet nem elég csak leszedetni vele.

(#11269) Jester01

nano-val szerkesztettem mindig is , de nekem ez a UUID-s dolog volt kínai nah mindegy nem írok be több problémát mert sokkolnám a totyikot.

[ Szerkesztve ]

(#11271) CPT.Pirk válasza F34R (#11267) üzenetére

CPT.Pirk
(Topikgazda)
LOGOUT blog

Biztos az Arch a neked való disztró? Én sem vállalnám be így kapásból.

(#11272) F34R válasza CPT.Pirk (#11271) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

azért mert nem vagyok oda a DE-s disztróké megfogott a betű alapú rendszer , most is csak egy dwm megy. Nekem ez lenne a tuti mert nagyon szeretem a minimalista dolgokat és überbrutal ahogy kinéznek.

(#11273) Vladi válasza Jester01 (#11269) üzenetére

Vladi
(PH! nagyúr)

Pedig a nano fasza, én csak azzal csinálok ilyet.

Kb 3 billentyűkombinációt kell tudni, de azt az alján ki is írja.

(#11272) F34R:

archnak nagyon jó a wikije! Még más disztrósok is oda járnak okosodni, azt nézd át.

[ Szerkesztve ]

Jani másszál fel! Maradj a kompon!

(#11274) Jester01 válasza Vladi (#11273) üzenetére

Jester01
(PH! kedvence)

Izé, félre vagyok értve! Nem a nano ellen vagyok, azt nem értem, hogy ha az mc-ben van saját beépített editor, akkor miért nem azt használja alapból? Valamelyik nem túl régi verzióváltásnál találták ki, mert régebbről nem emlékszem, hogy első indításnál be kellett volna külön ikszelni. Amúgy a külső editor nem feltétlenül nano, az a rendszerbeállításoktól függ.

Jester

(#11275) F34R válasza Jester01 (#11274) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

én nano-ra tettem mert nekem az volt praktikus , de akármivel szerkeszthetsz , többnyire ezt használom egy hátránya van nem lehet bele/belőle másolni.

[ Szerkesztve ]

(#11276) Siriusb válasza F34R (#11275) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Én a vim-re szavazok, elég praktikus, ha terminálban dolgozik az ember, igaz a lehetőségeinek nagy részét még most sem ismerem. Ellenben a fájlon belüli másolás beillesztés jól működik.

(#11277) kovaax válasza Siriusb (#11276) üzenetére

kovaax
(senior tag)

+1

-=- There's no place like /home -=-

(#11278) Vladi válasza Jester01 (#11274) üzenetére

Vladi
(PH! nagyúr)

ok, béke. :DD

Az xbmc live-nál is így van, néha alkalmazzák. Lehet azért, mert kevesebb helyet foglal. :F

(#11279) nagykeccs

nagykeccs
(újonc)

Sziasztok

Segítségeteket kérném otthoni router "építéséhez". A vas egy intel atomos lap amin ubuntu server fut. Tettem hozzá egy PCI-os hálókártyát pluszban és egy usb wifi-t is. A wifi driverét (ath9k_htc) lefordítottam és feltettem, hostapd-dal próbáltam, működik. Beállítottam a pppoe kapcsolatot is, de ezt nem próbáltam ki még, mert jelenleg az egész amögött a router mögött van, amit ezzel a konfiggal szeretnék leváltani. Szóval ha tudnátok segíteni abban hogy mit és hogyan állítsak be akkor megköszönném. Tudom, hogy kell infó, mondjátok miket adjak... :B

(#11280) Vladi válasza nagykeccs (#11279) üzenetére

Vladi
(PH! nagyúr)

Tűzfalat kellene bűvölni. Úgy tudom shorewallt használnak. Vagyis az volt az ókorban, amikor még ubuntuztam. :DDD

(#11281) tomtyi válasza Vladi (#11280) üzenetére

tomtyi
(PH! kedvence)

Az Ubuntu még véletlenül sem. Hanem a saját fejlesztésű ufw-t. Mondjuk a középkor óta. ;)

[ Szerkesztve ]

乾屎橛 Hobbyjúzer vagyok. People liked NASCAR because the constant crashes made it exciting, and this gave me an idea. Bill Gates on Microsoft Windows

(#11282) F34R

F34R
(PH! kedvence)

rtorrentet hogy birom működésre ? torrentet megbiromnyitni de nem tölt ctrl + o-val sem rtorrent.rc is van innen

[ Szerkesztve ]

(#11283) Siriusb válasza F34R (#11282) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Nem tudod a torrentfájlt hozzáadni, nem tud trackerhez kapcsolódni, nem tud peer-hez kapcsolódni? Hol akadsz el?

(#11284) F34R válasza Siriusb (#11283) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

.torrentet megyitottam ctrl-o val indítom a zárt nál status : CLOSED és Inactive
nem kapcsódik a peerekhez, se a trackerre.
kell neki valami mást megadnom ?

[ Szerkesztve ]

(#11285) rt06 válasza F34R (#11284) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

^s-sel inditod, ^o-val a letoltesi utvonalat allitod neki

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#11286) F34R válasza rt06 (#11285) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

target of wrong type to command

[ Szerkesztve ]

(#11287) rt06 válasza F34R (#11286) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

a fel/le nyilakkal tudsz a torrent-ek kozt navigalni, az aktualisan kivalasztott mellett bal oldalt latsz 3 csillagot
a ^s es hasonlo, 1-1 torrent-re vonatkozo parancsokat minden esetben ugy kell kiadnond, hogy az adott torrent file ki van valasztva

szerk.: esetleg nezz meg hozza valamilyen ui-t, itt az elso post-okban van emlitve par

[ Szerkesztve ]

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#11288) Siriusb válasza F34R (#11286) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Tisztázzuk:

- backspace -szel hozzáadod a .torrent fájlt, ami megjelenik az rtorrent listáján
- ctrl + o -val kijelölheted, a kiválasztott torrentet melyik könyvtárba mentse
- ctrl + s elindítja a kiválasztott torrent le- vagy feltöltését.

[ Szerkesztve ]

(#11289) F34R válasza rt06 (#11287) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

köszi meglett az előzőnél tried all trackers volt azért nem ment

(#11290) rt06 válasza F34R (#11289) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

[tried all trackers]-szel nem kell foglalkozni, az csak jelzi, hogyvegigment minden tracker-en, lejelentkezett, elkerte a peer-eket
ha lejar az announce timer, majd vegigmegy rajtuk megint

[ Szerkesztve ]

(#11291) Siriusb válasza F34R (#11289) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Javaslom, konfigurációs fájlt állítgasd be magadnak, így meg lesz az az előnyöd, hogy hozzá sem kell nyúlnod az rtorrent-hez az indítás/leállítás kivételével. A megadott könyvárba berakott .torrent fájl alapján automatikusan elindítja a letöltést, a külön beállított könyvtárba menti a letöltött cuccot, s még azt is megoldhatod, hogy egy bizonyos arányt elérve abbahagyja a feltöltést.

(#11292) F34R

F34R
(PH! kedvence)

(#11288) Siriusb

most mar tiszta sor eddig bambaskodtam csak.

(#11290) rt06

aha volt mar ilyen utorrentnel is utanna meg jo lett.

(#11291) Siriusb

orulok hogy igy is megy nem akarom nagyon piszkalni.

[ Szerkesztve ]

(#11293) rt06 válasza F34R (#11292) üzenetére

rt06
(PH! kedvence)

esetleg, ha nagyon zavar a [tried all trackers] uzenet, megprobalhatsz az adott torrent-et kijelolve nyomni neki egy t, vagy T billentyut (mindketto a tracker kenyszeritett frissitesere vonatkozik)

(#11294) Siriusb válasza F34R (#11292) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Megéri piszkálni. Ha jobban megnézed, nem egy ördöngösség a beállítása.

(#11295) laca026

laca026
(PH! addikt)

Ma ünnepeljük a Linux 20. születésnapját! Boldog szülit Linux!

Bármiféle hasonlóság köztem és egy ember között kizárólag a véletlen műve...

(#11296) F34R

F34R
(PH! kedvence)

Sziasztok megint én :D

ugye van ez a dwm ablakkezelő , viszont nem tudom szinezni egyéni szimboluokat kitenni stb.

config.h-ban kellene mókolni valamit , amit a pacman -S base-devel abs el töltüdik le és a community/dwm mappában lesz , mellete még van dwm.intsall is ha ezt a config.h-t átírom akkor nem változiok azt nem tudom hova lehetne benmásolni hogy működjön is.

itt vannal előre elkészített configok.

és ezt találtam a szimbolimokra csak dunsztom sincs hogy kezdjem el :S

repoban

ugyanígy valamiért nem megy az mpd-sem és az Xterm-t sem tudom színezni

ha valaki nagyon ráér elmagyarázhatja mert az archwiki alapján nekem nem jön össze.

valami ilyesmi konfigot szeretnék

előre is +1 :R

[ Szerkesztve ]

(#11297) kovy79

kovy79
(őstag)

Tudna valaki segíteni, hogy mivel tudnám egy ext3 vinyó tartalmát egy másik ext3 vinyóra átmásolni (win alatti ext2fsd most nem jó)?
Lehet érdekesen hangzik, de pár Live (Ubuntu 9.04, 10.04, Kubuntu...) Linux-szal sem sikerült...
Ami hibaüzenetet kapok:
Error while copying.
The folder "xy" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
Mi a búbánatot csináljak?

Valamint hogy lehet átnevezni olyan mappákat, fájlokat, amiben ékezetes karakterek vannak és a fájlkezelőben mellettük ez áll:
Invalid encoding)
Vagy hogy kell karakterkészletet átállítanom, mivel gondolom angol mivolta miatt nem érti a magyar ékezeteket?

:R

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#11298) kovy79 válasza kovy79 (#11297) üzenetére

kovy79
(őstag)

Oké, a nautilus megoldotta a gondomat.
Bár a fájlnevekben át tudom írni a hibás karaktereket, de utánuk még mindig ott van ez:
"Invalid encoding"
Miért?

Arra van valakinek ötlete, hogy a már említett vinyón lévő kb 1500 fájlból miért csak kb 650-et lát a Linux alapú NAS-om (többféle is ennyit lát/oszt meg a belső háló)?
A nem látható fájlok között van magyar ékezetet tartalmazó is, de olyan is, amiben csak magyar ékezet nélküli karakterek vannak.
Windowsos gépre dugva a vinyót (és ext2fsd-t használva) minden fájl látszik.
Ötlet? Már napok óta szenvedek vele, de megoldást még nem találtam.

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#11299) F34R válasza F34R (#11296) üzenetére

F34R
(PH! kedvence)

nemigaz hogy nem tudom szinezni a dwm-t :W
valaki aki tudja hogy kell pls help.

(#11300) Vladi válasza F34R (#11299) üzenetére

Vladi
(PH! nagyúr)

Még csak nem is hallottam erről. :D
Itt! Elég szigorúnak tűnik a konfig fájlja. A tutorial az hol van? Melyik részén akadsz el?

mod: link annyit kihámoztam belőle, hogy ha módosítod a config fájlt, akkor újra kell fordítani, telepíteni vagy mi. A többi önálló munka! :P

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2018 PROHARDVER Informatikai Kft.